Powiększanie ust kwasem hialuronowym to małoinwazyjny zabieg medycyny estetycznej, polegający na wstrzyknięciu w górną, dolną lub obie wargi preparatu z kwasem hialuronowym w celu nadania im pożądanego rozmiaru i kształtu. Obecnie zabiegi medycyny estetycznej cieszą się coraz większą popularnością, a wśród nich szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się metody powiększania ust. Jedną z najpopularniejszych metod poprawienia wyglądu ust jest właśnie korekcja z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Przy pomocy jego preparatów możemy zwiększyć objętość ust, wymodelować wargi ust, skorygować kontury lub zniwelować asymetrię. Zabieg pozwala również na spłycenie zmarszczek nad górną wargą (tzw. zmarszczek palacza) lub podniesienia kącików ust.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym to krótka, niemal nieinwazyjna procedura, a kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie. Ponadto zabieg jest odwracalny, ponieważ kwas w wargach można rozpuścić przy pomocy hialuronidazy. Wszystko to sprawia, że jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych obecnie w gabinetach medycyny estetycznej.
Kwas hialuronowy to polisacharyd, substancja naturalnie występująca w ludzkiej skórze. Chroni ją przed wysychaniem i wiotczeniem, ponieważ jedną z jego podstawowych funkcji jest zdolność wiązania wody. Z wiekiem zmniejsza się jego ilość, zmniejsza się również nawilżenie skóry, włókna kolagenowe tracą elastyczność i pojawiają się zmarszczki. Kwas hialuronowy ma taki sam skład we wszystkich żywych organizmach , stąd jego stosowanie nie wymaga testów skórnych, a wypełniacze na jego bazie są dobrze tolerowane. Nie są znane również interakcje z innymi lekami czy substancjami.
Jest wiele doskonałych preparatów kwasu hialuronowego stosowanych do wypełnień. Mogą mieć różną gęstość i lepkość w zależności od stopnia usieciowania, co wpływa na długość utrzymywania się w skórze. Usieciowany preparat sprawdza się w roli wypełniacza, a więc wtedy, kiedy chcemy usta powiększyć. Nieusieciowany kwas hialuronowy ma większe możliwości wiązania wody, sprawdza się więc wtedy, kiedy jest pożądana poprawa struktury, wyglądu i nawilżenia ust.
Czasami mamy co do czynienia z czystym kwasem hialuronowym, niektóre preparaty mogą również zawierać naturalny antyoksydant (mannitol) lub środek znieczulający (lidokainę). Produkty z antyoksydantem charakteryzują się dużą elastycznością i dają naturalny efekt korekcji. Zawartość mannitolu ma również działanie przeciwobrzękowe.
W celu podkreślenia kształtu ust na próbę warto skorzystać z nieusieciowanego kwasu hialuronowego, który ma głęboki efekt nawilżający, a jednocześnie pozwoli na hydrolifting zmarszczek nad górną wargą.
Zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym nie wymaga specjalnych przygotowań, ale zawsze powinna go poprzedzać konsultacja lekarska, w trakcie której zostanie oceniony stan zdrowia pacjenta. Należy dokonać również oceny stanu przyzębia, ewentualnie prosząc pacjenta o wykonanie aktualnego prześwietlenia w celu wykluczenia stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.
Należy pamiętać, że w dniu zabiegu pacjent musi być bezwarunkowo zdrowy. Na tydzień przed zabiegiem powinien przestać używać leki przeciwzapalne i środki obniżające krzepliwość krwi.
Kwas hialuronowy wprowadzany jest pod skórę przy pomocy cienkiej igły lub cieniutkiej kaniuli. Obie techniki mają swoich zwolenników i przeciwników.
Uważa się, że kaniula nie powoduje siniaków, usta po zabiegu nie są tak spuchnięte i szybciej się goją, ale ze względu na swoją długość jest mniej precyzyjna. Zaletą powiększania ust igłą jest natomiast bardziej precyzyjne podanie preparatu i uzyskanie lepszej korekty, pomimo że zabiegowi towarzyszy większy obrzęk i częściej pojawiają się krwiaczki.
Ze względu na to, że okolica ust jest bardzo wrażliwa, przed zabiegiem nakładany jest krem znieczulający, który zawiera 5% lidokainy lub w przypadku dużej nadwrażliwości pacjenta podaje się iniekcyjnie znieczulenie stomatologiczne. Sam zabieg trwa od 15 do 30 minut w zależności od metody i ilości preparatu. Lekarz już w trakcie omawiania zabiegu dobiera kwas hialuronowy o odpowiedniej lepkości, aby preparat się równomiernie rozprowadził i nie powstawały grudki. Po wprowadzeniu kwasu hialuronowego delikatnie rozmasowuje okolicę, stosując krem regenerujący naskórek.
W miejscu wkłucia może się pojawić małe zasinienie, zaczerwienienie lub obrzęk. Objawy te ustępują w ciągu 2-3 dni. Największa opuchlizna po podaniu kwasu hialuronowego może być w pierwszej dobie, zwłaszcza po nocy, potem stopniowo zanika. Należy wówczas stosować chłodne okłady, przez 5-10 minut na godzinę, usta przyjemnie schładza również żel z arniki. Trzeba unikać ciepłych napojów oraz ostrych przypraw i rozgrzewania. Dobrze jest spać z głową uniesioną nieco wyżej. W razie braku poprawy konieczna jest konsultacja u lekarza wykonującego zabieg.
Aby zminimalizować występowanie powikłań, w pierwszych dniach po aplikacji należy unikać skrajnych temperatur. Niewskazany jest pobyt na mrozie, wizyty w saunie, solarium, ekspozycja na słońce i nadmierny wysiłek fizyczny.
Poważne powikłania po podaniu kwasu hialuronowego zdarzają się niezwykle rzadko. Najczęściej chodzi o reakcję alergiczną, immunologiczną lub tzw. biofilm.
Mianem biofilmu określa się złożoną, wielokomórkową strukturę tworzoną przez bakterie, przylegającą do dna rany. Bakterie występujące w biofilmie wydzielają warstwę śluzu, który stanowi barierę dla antybiotyków i przeciwciał, chroni komórkę bakteryjną przed mechanizmami obronnymi organizmu, utrudnia samooczyszczenia się rany. Biofilm może tworzyć się również, kiedy w ludzkim ciele pojawi się implant, a więc jakiekolwiek ciało obce wszczepione przez lekarza. Kwas hialuronowy podany w celu powiększenia ust jest właśnie takim "implantem". Walka z biofilmem jest trudna, ponieważ nawet po dokładnym oczyszczeniu, bardzo szybko się odbudowuje. Objawy biofilmu mogą wystąpić nawet z dużym opóźnieniem po podaniu wypełniacza.
W celu zapobiegania powstaniu biofilmu bardzo istotne jest stosowanie preparatów zaufanych firm o dobrej renomie, które spełniają rygorystyczne normy pod względem czystości. NIe warto skusić się na tanie wypełniacze nieznanego pochodzenia!
W przypadku reakcji alergicznej lub biofilmu w pierwszej kolejności należy rozpuścić podany kwas hialuronowy, który jest pożywką dla bakterii, aplikując hialuronidazę. Konieczne bywa również podanie leków przepisanych przez lekarza i tu kluczowa jest odpowiednia diagnostyka powikłań. W przypadku reakcji alergicznej są to bowiem leki przeciwzapalne i sterydy. Przy biofilmie nie można podawać sterydów, które spowodowałyby nasilenie powikłań, ale poza podaniem hialuronidazy wskazane jest przepisanie odpowiednich antybiotyków. Nie zaleca się podawania dużych ilości hialuronidazy jednorazowo. Lepiej jest rozłożyć takie leczenie na kilka sesji. Jedynie lekarz ma wiedzę, jakie ilości preparatu można bezpiecznie podać.
Istotnym czynnkiem zapobiegającym akumulacji materii mikrobiologicznej i tworzenia się biofilmu jest dbałość o czystość przed, w trakcie i po zabiegu. Sterylne warunki w trakcie zabiegu są więc bardzo istotnym elementem zapobiegania powikłaniom. Sterylne warunki są zapewnione jedynie w gabinetach lekarskich. Również tylko lekarz może we właściwy sposób zdiagnozować powikłanie i przepisać odpowiednie leki. Pacjent wybierając gabinet, gdzie podda się zabiegowi, powinien mieć na uwadze, że i zabieg nietrwałego powiększania ust kwasem hialuronowym niesie ryzyko powikłań, które można zminimalizować udając się do doświadczonego lekarza.
Wypełnianie ust kwasem hialuronowym nie jest wskazane dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz osób nadwrażliwych na kwas hialuronowy.
Zabiegu nie można wykonać w przypadku jakichkolwiek infekcji w obrębie ust i jamy ustnej. Powiększanie ust nie jest zalecane u osób z opryszczką i problemami stomatologicznymi. Przeciwwskazaniem są choroby autoimmunologiczne, skłonność do występowania blizn lub problemy z gojeniem się ran, które spotykamy u osób z cukrzycą.
Uważa się nawet, że osobom, które leczą się stomatologicznie, mają kłopoty z zębami lub z zatokami właściwie nie powinno się w ogóle podawać wypełniaczy.
Zabieg zawsze powinna poprzedzać konsultacja, gdzie lekarz w trakcie wywiadu oceni stan zdrowia pacjenta i wspólnie zostanie podjęta decyzja o zakresie korekcji.
Modelowanie ust kwasem hialuronowym daje natychmiastowy efekt i jeśli wypełniacz jest prawidłowo stosowany, usta wyglądają zupełnie naturalnie. Po podaniu kwasu hialuronowego w rejonie ust, możemy osiągnąć efekt nawilżenia, rozświetlenia oraz powiększenia ust, możemy podnieść kąciki ust, zniwelować asymetrię oraz wygładzić drobne zmarszczki zwane zmarszczkami palacza.
W przeciwieństwie do trwałych wypełniaczy kwas hialuronowy z czasem ulega wchłonięciu. Ten okres zależy od rodzaju podanego preparatu, usieciowania, od techniki podawania, od stylu życia pacjenta, jego wieku, metabolizmu i mimiki twarzy. Usieciowany preparat będzie utrzymywał się dłużej, tj. średnio od 6 do 12 miesięcy, nieusieciowany kwas hialuronowy utrzymuje się na ogół od 3 do 4 miesięcy.
Rodzaj użytego preparatu to tylko jeden z czynników wpływających na długość utrzymywania się efektów. Istotny jest również tryb życia pacjenta. U osób aktywniejszych, uprawiających sporty kwas będzie się szybciej rozkładał. Pacjenci, którzy chodzą do solarium, korzystają z sauny czy lubią leżeć na słońcu również muszą się liczyć z tym, że kwas hialuronowy u nich szybciej ulegnie wchłonięciu. Do szybszego wchłaniania dochodzi u palaczy. Kolejne drobne korekcje mogą wydłużyć efekt.
Nie można również zapominać o dyspozycjach genetycznych i stanie wyjściowym ust danego pacjenta. Lekarz na konsultacji będzie w stanie ocenić, jakie efekty można osiągnąć biorąc pod uwagę preferencje pacjenta oraz zachowując umiar i naturalny wygląd.
Aktualnie powiększanie ust kwasem hialuronowym jest najpopularniejszą, choć nie jedyną metodą modelowania i powiększania warg. Dostępne są także inne techniki, a mianowicie: