Poduszki Bichata to depozyty tłuszczowe znajdujące się w okolicy kości policzkowych (czasami nazywane są także torebkami Bichata). Są one unaczynione, dlatego też ich objętość zwiększa się, jeżeli przybieramy na wadze. Funkcją poduszek Bichata jest amortyzowanie i podtrzymywanie układu kostnego w obrębie twarzy.
Pacjenci, którym zależy na wyszczupleniu twarzy, mogą zdecydować się na zabieg chirurgicznego usuwania poduszek Bichata (ang. buccal fat removal), który polega na całkowitym lub częściowym wycięciu poduszeczek tłuszczowych. Zabieg trwa około 45 minut i jest nieodwracalny. Poduszki Bichata to depozyty tłuszczowe odizolowane od reszty tkanki tłuszczowej w ciele, które nie regenerują się po usunięciu, dlatego efekty są trwałe.
Procedurę zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu nie pozostają blizny, ponieważ nacięcia wykonuje się wewnątrz jamy ustnej, aby uniknąć uszkodzeń na powierzchni skóry na twarzy.
Dr Wojciech Rybak podkreśla, że zabieg usunięcia poduszek Bichata nie jest wskazany w przypadku wszystkich pacjentów, ponieważ u osób, które naturalnie mają pociągłą i szczupłą twarz, efektem może być postarzenie rysów twarzy. Procedura zalecana jest u osób, które mają kompleksy związane ze zbyt pełnymi policzkami i które mimo utraty wagi nie są w stanie uzyskać efektu wydatnych kości policzkowych.
Na rysy i kształt twarzy wpływa wiele czynników, w tym ilość tkanki tłuszczowej, która zmniejsza się z wiekiem, dlatego też pulchne policzki obserwujemy zwykle u osób młodych. Przez to zabieg wykonywany jest zwykle u pacjentów w wieku 30-55 lat. Ze względu na obowiązujące aktualnie kanony piękna jest on bardziej popularny wśród kobiet niż wśród mężczyzn.
Podobnie jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych również pacjenci zainteresowani usunięciem torebek Bichata powinni upewnić się, że wybrany specjalista posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie do wykonania procedury.
Warto także zapoznać się z opiniami byłych pacjentów o danym chirurgu, a nawet poszukać zdjęć przed i po jego byłych pacjentów. Specjalista powinien też budzić nasze pełne zaufanie, a klinika spełniać nasze kryteria.
Na pierwszej wizycie specjalista bada pacjenta i przedstawia optymalne w jego przypadku opcje. Wyjaśnia też szczegółowo przebieg zabiegu oraz omawia, jakie efekty może uzyskać pacjent i jakie jest ryzyko związane z zabiegiem.
Warto wykorzystać czas na pierwszej konsultacji, aby zadać lekarzowi wszystkie nurtujące nas pytania. Można też poprosić o zdjęcia przed i po byłych pacjentów przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze kliniki lub specjalisty.
Procedurę wykonuje się w trybie ambulatoryjnym (jednodniowym) i trwa ona zwykle około 1 godziny, jak wyjaśnia zespół Molas Clinic. Zabieg zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, chociaż możliwe jest także zastosowanie znieczulenia ogólnego, co preferują niektórzy chirurdzy i pacjenci. Warto skonsultować ten aspekt z lekarzem, który zaproponuje optymalne rozwiązanie dostosowane do potrzeb każdego pacjenta.
Zabieg jest stosunkowo prosty – chirurg wykonuje nacięcie w jamie ustnej na wysokości zębów trzonowych o długości ok. 15-20 mm, przez które usuwa część lub niemal całe poduszeczki tłuszczowe. Ostatnim krokiem jest założenie kilku szwów rozpuszczalnych. Jako że nacięcie wykonywane jest wewnątrz jamy ustnej, blizny są niewidoczne, a rezultaty bardzo naturalne.
Po zabiegu pacjent nie powinien odczuwać dużego bólu, chociaż dyskomfort podczas spożywania posiłków jest normalny, jak informuje dr Rafał Pabiańczyk. Bezpośrednio po zabiegu występuje opuchlizna w operowanej okolicy, przypominająca obrzęk po usunięciu zębów mądrości, która utrzymuje się 7-14 dni. Zaleca się przykładanie lodu w opuchniętej okolicy, aby zmniejszyć obrzęk; wśród zaleceń znajdziemy też rekomendację dotyczącą snu – warto spać na plecach, z uniesioną głową.
Specjalista przepisze antybiotyk, aby uniknąć infekcji po zabiegu, oraz leki przeciwzapalne, które pomogą zmniejszyć dyskomfort po wykonaniu procedury. W tym okresie bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i stosowanie zalecanych płynów do płukania. Pacjent powinien też unikać palenia papierosów, ponieważ wpływa to negatywnie na proces gojenia.
Odnośnie do diety zaleca się spożywanie pokarmów w formie płynnej lub półpłynnej przez okres 7 dni. Powrót do pracy jest możliwy po ustąpieniu opuchlizny.
Po upływie 10-15 dni założone szwy się rozpuszczą. Nacięcie wykonuje się wewnątrz jamy ustnej, dlatego na twarzy nie będzie żadnych widocznych blizn. Pacjent może wrócić do uprawiania sportu po około 2 tygodniach od zabiegu.
Ostateczne efekty zabiegu możemy ocenić po około 2-3 miesiącach. Należy podkreślić, że są one trwałe.
Po zabiegu lipektomii policzków twarz stanie się szczuplejsza, a jej kształt mniej okrągły; kości policzkowe się uwydatnią, a policzki będą mniej pełne. Jak podkreśla zespół Kliniki OT.CO, zabieg pozwala w stosunkowo małoinwazyjny sposób i bez długiej rekonwalescencji uzyskać zauważalną, ale naturalną zmianę w rysach twarzy.
Należy pamiętać, że zabieg jest nieodwracalny. Istnieją jednak techniki (np. lipofilling, czyli przeszczep tłuszczu), które pozwalają przywrócić w pewnym stopniu objętość policzków.
Mimo że w przypadku zabiegu usunięcia poduszek Bichata powikłania są rzadkie, istnieje pewne ryzyko ich wystąpienia. Tak jak większość zabiegów ta procedura wiąże się z ryzykiem wystąpienia infekcji, krwawienia lub powstania krwiaków, jak objaśnia zespół SCM Clinic.
Najpoważniejszym powikłaniem związanym z tym zabiegiem jest uszkodzenie nerwów, a w szczególności nerwu twarzowego. Może także dojść do uszkodzenia przewodu wyprowadzającego ślinianki przyuszne.
Wszystkie wymienione komplikacje wymagają kontaktu z lekarzem i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Ars Estetica (27.08.2020). Usunięcie poduszek Bichata [online]. Dostępny: https://www.arsestetica.pl/blog/usuniecie-poduszek-bichata-najczestsze-pytania/ [Dostęp: 26.10.2022]
Klinika OT.CO (data nieznana). Usunięcie poduszek Bichata [online]. Dostępny: https://klinikaotco.pl/oferta/usuniecie-poduszek-bichata/ [Dostęp: 26.10.2022]
Molas Clinic (data nieznana). Usunięcie poduszek Bichata [online]. Dostępny: https://molasclinic.pl/treatment/usuniecie-poduszek-bichata/ [Dostęp: 26.10.2022]
Rafał Pabiańczyk (data nieznana). Wyszczuplanie policzków. Redukcja torebki Bichata [online]. Dostępny: http://drpabianczyk.pl/zabiegi/wyszczuplanie-policzkow-redukcja-torebki-bichata/ [Dostęp: 26.10.2022]
SCM Clinic (1.09.2022). Usunięcie poduszek Bichata – sposób na wyszczuplenie twarzy [online]. Dostępny: https://www.scmkrakow.pl/blog/problemy-estetyczne/usuniecie-poduszek-bichata-sposob-na-wyszczuplenie-twarzy/ [Dostęp: 26.10.2022]