Plastyka ud (lifting ud) jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu wymodelowanie ud poprzez usunięcie nadmiaru luźnej i wiotkiej skóry oraz tkanek podskórnych i tłuszczu z tej partii ciała. Korekcja ud przebiega niekiedy z odessaniem tkanki tłuszczowej, czyli liposukcją. Dostępne są różne, nowoczesne metody liposukcji, w tym np. liposukcja laserowa. Dr n. med. Artur Śliwiński objaśnia, że zabieg polega na wycięciu skóry w linii pachwinowej lub wewnętrznej linii ud, co pozwala osiągnąć najlepsze efekty. Lokalizacja cięcia oraz technika zakładania szwów powodują, że blizna pooperacyjna jest mniej widoczna. Operacja plastyczna ud odbywa się w znieczuleniu ogólnym i wymaga kilkutygodniowej rekonwalescencji.
Współczesna medycyna estetyczna oferuje ogromny wachlarz małoinwazyjnych zabiegów, których celem jest modelowanie sylwetki, ujędrnienie skóry czy redukcja tkanki tłuszczowej. Chociaż są to zabiegi bardzo skuteczne, nie zawsze okazują się wystarczające, by uporać się ze wszystkimi defektami urody. Uda to partia ciała, która bywa szczególnie wrażliwa na działanie czasu i wahania masy ciała. Do tego jest to obszar dość opornie reagujący na diety i ćwiczenia. Wiele osób zmaga się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, która chętnie gromadzi się w okolicy ud.
Szczególnie dużą grupę stanowią ludzie niezadowoleni z wyglądu swoich nóg po kuracji odchudzającej. Niestety utrata znacznej ilości tkanki tłuszczowej w tej partii nóg nie oznacza jednoczesnej redukcji nadmiaru skóry. Rozciągnięta i wiotka skóra pozostaje niechcianą pamiątką po leczeniu bariatrycznym. Obwisła skóra ud jest także często postrzegana jako problem przez dojrzałe osoby, które chciałyby nadal cieszyć się zgrabną sylwetką, estetyczną linią ud i jędrną skórą. We wspomnianych przypadkach często jedynym skutecznym rozwiązaniem dysponuje chirurgia plastyczna, która gwarantuje wyraźnie widoczne efekty. Chirurgiczny lifting ud prowadzi bowiem do usunięcia nadmiaru skóry i tkanki podskórnej oraz wymodelowania tej części nóg tak, aby uzyskały one atrakcyjny kształt, a skóra stała się bardziej napięta.
Pierwsza konsultacja lekarska ma na celu ocenę charakteru i skali problemu, z którym zgłasza się pacjent do chirurga. Specjalista poprzez wywiad lekarski i badanie wstępne ustali, czy plastyka ud będzie najlepszą drogą postępowania w danym przypadku. Chirurg zmierzy ponadto uda i wskaże miejsca, w których konieczne będzie cięcie, zapozna pacjenta z przebiegiem poszczególnych etapów zabiegu oraz jego możliwymi rezultatami. Ponieważ korekcja ud jest związana z interwencją chirurgiczną i narkozą, lekarz oceni także ogólny stan zdrowia pacjenta i oceni czy nie ma przeciwwskazań, by zakwalifikować go do zabiegu.
Chirurg zleci także wykonanie kilku badań przed zabiegiem korekcji ud. Wymagane są:
W razie konieczności lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań, by wykluczyć wszelkie ryzyko powikłań i komplikacji w trakcie i po zabiegu. Pacjent może być poproszony o wykonanie badania ogólnego moczu, EKG, OB lub CRP, szczepień. Kobietom przed operacją zaleca się wykonanie testu ciążowego.
Dr n. med. Lubomir Lembas zwraca uwagę na konieczność właściwego przygotowania się do zabiegu przez pacjentów. Jego zdaniem przestrzeganie zaleceń lekarza na tym etapie zmniejsza znacznie ryzyko operacji, wpływa pozytywnie na jej przebieg i rezultaty. Zgodnie ze wskazówkami doktora pacjent powinien pamiętać, że:
Wielu specjalistów podkreśla ponadto konieczność zaprzestania palenia, ograniczenia spożycia alkoholu oraz poleca większą troskę o dietę, która powinna być lekkostrawna i niskotłuszczowa, ale nie restrykcyjna. Niedobór białka niekorzystnie może bowiem wpłynąć na procesy gojenia.
Plastyka ud rozpoczyna się od znieczulenia i przygotowania skóry do zabiegu, między innymi przez jej odkażenie.
Chirurg nacina skórę w ustalonych wcześniej miejscach, wycina płaty skórne i nadmiar tkanek. Jeśli zachodzi taka potrzeba, lekarz przeprowadza również liposukcję tkanki tłuszczowej.
Pozostałe płaty skórne lekarz ściąga w górę i do środka, modelując w ten sposób kształt ud.
Na koniec rana zszywana jest kilkoma warstwami szwów, zabezpieczana drenami i opatrywana.
W zależności od zakresu zabiegu, czyli między innymi ilości tkanek wymagających usunięcia, cięcie może mieć długość od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Specjaliści z Kliniki Chirurgii Plastycznej Dr Szczyta wyjaśniają, że chirurg prowadzi cięcie w taki sposób, aby nie było ono widoczne przy normalnym ułożeniu nogi, a więc wykonuje je zwykle w pachwinie, wzdłuż bocznej krawędzi obszaru pokrytego owłosieniem łonowym i dalej wzdłuż wewnętrznej części uda. Linia cięcia może także przebiegać w tylnej części uda, jeśli oczekiwane efekty operacji wymagają większego zakresu interwencji.
Po plastyce ud pacjent pozostaje w opatrunku kompresyjnym. Na terenie kliniki, pod kontrolą personelu medycznego, zwykle pozostaje przez 2-3 dni. W tym czasie zmieniane są opatrunki i usuwane dreny, których zadaniem było odprowadzanie krwi i chłonki. Jak opisują to lekarze z Kliniki Chirurgii Mazan, naturalnym następstwem zabiegu są przejściowe obrzęki i zasinienia, które ustąpią w ciągu kilku tygodni. Zasinienia nikną po około 14 dniach, a obrzęki najpóźniej po 3 miesiącach. Pacjent po liftingu ud może poruszać się, jednak towarzyszyć temu mogą dolegliwości bólowe. Zaleca się wówczas stosowanie standardowych środków przeciwbólowych. Szwy usuwane są po tygodniu, niekiedy kilka dni później.
Dr Artur Broma podkreśla konieczność używania opatrunków lub specjalnej odzieży uciskowej przez przynajmniej miesiąc po zabiegu. Zaleca także pacjentom korzystanie ze specjalistycznych zabiegów fizjoterapeutycznych i masaży, dzięki którym poprawi się elastyczność skóry. Powrót do pełnej aktywności po korekcji ud następuje zwykle po 3 tygodniach od zabiegu. Przez pierwsze 2 miesiące po operacji zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej.
Szczególną troską należy objąć gojącą się ranę. Po zdjęciu szwów warto natłuszczać bliznę kremami lub maściami, wykonując przy tym delikatny masaż. Specjaliści z Kliniki Chirurgii Plastycznej Dr Szczyta polecają także stosowanie silikonu w plastrach lub w żelu po około 2 tygodniach od usunięcia szwów. Blizny wraz z upływem czasu będą zmieniały swój wygląd. Po 3 miesiącach zwykle stają się znacznie mniej widoczne. Jednak, jak przypominają chirurdzy z Mandala Beauty Clinic, blizny po zabiegu chirurgicznym nigdy nie znikną całkowicie, dlatego warto skorzystać w przypadku znacznego defektu z pomocy medycyny estetycznej. We wspomnianej klinice i wielu innych specjalistycznych gabinetach prowadzone są programy terapeutyczne oparte między innymi o nowoczesne metody laserowego usuwania blizn.
Usunięcie obwisłej skóry ud to zabieg pomocny przy modelowaniu i odmładzaniu sylwetki u osób dojrzałych, dla których widoczne w tej partii ciała efekty starzenia się są źródłem dyskomfortu psychicznego. Eksperci z kliniki Dr Kondej Chirurgia Plastyczna oceniają, że dużą grupą pacjentów, którzy odniosą korzyść z zabiegu, są także osoby uskarżające się na wiotkość tkanek budujących uda, wywołanych utratą masy ciała. Zdaniem lekarzy z tej kliniki po około 6 miesiącach od ustabilizowania się wagi można ocenić rzeczywisty stopień zniekształcenia skóry. Jeśli do tego czasu powłoki ciała nie obkurczyły się wystarczająco (z powodu dużej zmiany wagi lub wieku) oraz współwystępują obszary z trwałym zniszczeniem włókien skóry (rozstępy), jedyną skuteczną metodą usunięcia nadmiaru skóry jest chirurgiczna interwencja.
Z kolei dr n. med. Wojciech Rybak podpowiada, że plastyka ud może być także koniecznością dla części pacjentów, którzy przeszli liposukcję (odsysanie tłuszczu). Zdaniem eksperta wielu pacjentów może nie odczuwać pełnej satysfakcji po usunięciu tkanki tłuszczowej, ponieważ zwiotczała skóra nie znika i psuje efekt estetyczny liposukcji. Zdolność skóry do obkurczania się nie u wszystkich jest jednakowa i nie zawsze wspomaganie zabiegami ujędrniającymi pozwoli rozwiązać problem obwisłych powłok skórnych. W takim przypadku również warto rozważyć operację ud.
Niestety nie każda osoba zainteresowana operacyjnym modelowaniem ud może z zabiegu skorzystać. O tym każdorazowo decyduje chirurg specjalista. Dr Michał Charytonowicz informuje, że wśród najważniejszych przeciwwskazań do przeprowadzenia plastyki ud są:
Lekarze specjaliści odmówią wykonania operacji także w przypadku, gdy pacjent przechodzi w terminie planowanego zabiegu infekcję bakteryjną lub wirusową. Tego typu przeciwwskazania mają jednak charakter tymczasowy i nie wykluczają możliwości przeprowadzenia plastyki ud w innym czasie, po wyeliminowaniu przeszkody. Dr Maciej Kulicki do takich chwilowych trudności zalicza również m.in.: palenie, problemy hormonalne czy otyłość. Odpowiedni sposób postępowania lub leczenia pozwoli ostatecznie pacjentom poprawić swój wygląd, gdy przeciwwskazania do niego znikną.
Pełen efekt ujędrnienia, wysmuklenia i odmłodzenia ud widoczny jest po około 3 miesiącach od zabiegu. W tym czasie nie powinny już na udach występować obrzęki ani siniaki, a blizny pooperacyjne zaczynają zanikać. Rezultat liftingu ud jest trwały i wyraźnie widoczny. Skóra jest napięta i jędrna, a linia ud ładnie ukształtowana. Chirurdzy zaznaczają jednak, że duże wahania masy ciała mogą zniweczyć efekty przeprowadzonej operacji. Dr Artur Broma zaleca w związku z tym utrzymywanie w miarę możliwości stałej masy ciała. Jego zdaniem wahania wagi, które uznać można za dopuszczalne, nie powinny przekraczać 5 kg.
W niektórych przypadkach w celu osiągnięcia harmonijnego wyglądu kończyn dolnych może być też konieczna korekcja łydek. Nadmiar skóry na udach to problem nierzadko dotykający pacjentów, którzy szybko stracili dużo na wadze. W ich przypadku nadmiar skóry może dotyczyć także innych partii ciała, jak np. brzuch czy ramiona. Tacy pacjenci mogą rozważyć połączenie brachioplastyki z takimi interwencjami jak plastyka ramion, lifting pośladków czy plastyka brzucha.
Charytonowicz M. (data nieznana). Plastyka ud [online]. Dostępny: https://www.plasticsurgery.com.pl/oferta/.... [dostęp: 12.02.2020].
Klinika Chirurgii Mazan (data nieznana). Wymarzone uda – plastyka [online]. Dostępny: http://klinika-mazan.pl/.... [dostęp: 13.02.2020].
Kulicki M. (2018). Przeciwwskazania czy tylko trudności? Niecodzienne przypadki w chirurgii plastycznej [online]. Dostępny: https://www.estheticon.pl/nowosci/.... [dostęp: 11.02.2020].
Mandala Beauty Clinic (data nieznana). Plastyka ud i łydek [online]. Dostępny: https://www.mandalaclinic.com/oferta/.... [dostęp: 12.02.2020].
Rybak W. (2019). Liposukcja – odsysanie tłuszczu. Przegląd metod [online]. Dostępny: https://www.arsestetica.pl/blog/.... [dostęp: 12.02.2020].