Plastyka ramion (brachioplastyka), niekiedy nazywana także liftingiem ramion, to zabieg, którego celem jest uzyskanie prawidłowego napięcia skóry ramion i poprawa ich kształtu. Korekta ramion to zabieg chirurgiczny. Jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i wiąże się z kilkutygodniowym okresem rekonwalescencji.
Obecnie stosowane są różne techniki jednak najbardziej nowatorska, a jednocześnie najbezpieczniejsza to tzw. avulsion brachioplasty. Zabieg techniką stosowaną przez dr Klaudię Libondi wykonywany jest w dwóch etapach w trakcie jednego zabiegu. W pierwszym wykonana jest liposukcja 3D całego obwodu ramienia przy pomocy najnowszej technologii ultradźwiękowej. Po wykonaniu liposukcji usuwa się nadmiar wiotkiej skóry, jednocześnie pozostawiając nienaruszone nerwy i naczynia, co zmniejsza ryzyko pozabiegowych zaburzeń czucia w obrębie ramienia w okolicy blizny. Jest to najnowsza metoda, dająca najlepsze efekty estetyczne oraz pozwalająca zmniejszyć ryzyko powikłań.
Plastyka ramion wymaga często od lekarza nie tylko usunięcia nadmiaru pozbawionej jędrności skóry, ale także redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, zalegającej powyżej stawu łokciowego. Wówczas pacjentom, którzy tego potrzebują, oferowana jest dodatkowo liposukcja wykonywana przy użyciu różnych metod. Zdaniem dr n. med. Kamila Pietrasika korekcja ramion u niektórych pacjentów w ogóle nie musi wymagać usunięcia skóry, a wystarczające efekty przynieść może sama liposukcja. Zakres zabiegu ustalany jest indywidualnie w przypadku każdego pacjenta i jego konkretnych problemów.
Podczas pierwszej konsultacji lekarskiej lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, ocenia jego stan zdrowia między innymi na podstawie zleconych badań, ustala zakres i obszar zabiegu, omawia przebieg operacji, jej możliwe efekty i ewentualne powikłania. Konsultacja lekarska pozwala ocenić czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu plastyki ramion, a więc czy nie ma w jego wypadku przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego oraz czy korekta spełni oczekiwania pacjenta. Dr n. med. Tadeusz Witwicki wskazuje, że istotna na tym etapie jest także rzetelna informacja o koniecznych cięciach oraz bliznach, które pozostaną na ciele pacjenta, w pasze lub ewentualnie po wewnętrznej stronie ramienia. Podkreśla także konieczność przeprowadzenia konsultacji z anestezjologiem, przypomina o dobroczynnym wpływie odpowiednio dobranej diety w przygotowaniu do zabiegu i w czasie rekonwalescencji.
Najważniejsze i konieczne badania, których wykonanie zleci lekarz przed zabiegiem operacyjnym korekty ramion to:
Dr n. med. Małgorzata Kuźlan informuje, że w celu pełnego zabezpieczenia pacjenta, lekarz może widzieć konieczność zapoznania się również z innymi wynikami badań, np. z rezultatami OB czy ogólnego badania moczu. Jako ważny element przygotowania do zabiegu wymienia również szczepienie przeciwko WZW typu B, którego druga (ostatnia) dawka przyjęta powinna być około 2 tygodnie przed zabiegiem. Specjalistka przypomina także pacjentom o konieczności odstawienia leków wpływających na krzepliwość krwi. Pacjentom sugeruje się również zaprzestanie palenia oraz ograniczenie spożywania alkoholu.
W zależności od tego, jaki zakres zabiegu ustalił z pacjentem lekarz, procedura może wymagać różnych działań, np. innej ilości cięć czy różnych miejsc ich wykonania. Najczęściej cięcia prowadzi się:
Oczywiście taki plan cięć nie zawsze jest obowiązującym i może być nieco zmodyfikowany, gdy u pacjenta nadmiar tkanki podskórnej i skóry jest mniejszy. Jak wspomniano, usuwaniu fałdów skórnych podczas korekty ramion towarzyszyć może liposukcja. Mimo pewnych różnic można jednak następująco opisać przebieg zabiegu:
Krok 1
Procedura prowadzona jest na sali operacyjnej i rozpoczyna ją znieczulenie ogólne. Skóra jest przygotowywana do cięć – obmywana płynem antyseptycznym i obrysowywana liniami wskazującymi miejsca nacięcia.
Krok 2
Usuwanie skóry i tkanek miękkich. Z przeprowadzonych w wyznaczonych miejscach nacięć lekarz wycina nadmiar skóry i tkanek podskórnych.
Krok 3
Plastyka ramion polegająca na ich wymodelowaniu poprzez odpowiednie zbliżenie brzegów rany i ewentualną liposukcję.
Krok 4
Założenie szwów na tkanki podskórne i skórę oraz opatrunków kompresyjnych. Na tym etapie zakładane są także dreny, choć nie zawsze jest taka konieczność. Będą one odprowadzały nadmiar chłonki. Dreny usuwa się zwykle w 2 dobie po zabiegu przy okazji zmiany opatrunków.
Pacjent po zabiegu pozostaje w szpitalu pod kontrolą personelu przez 2-3 dni. Szwy, jeśli nie były szwami rozpuszczalnymi, są zdejmowane po około 7-14 dniach od interwencji chirurgicznej. Bardzo istotnym elementem postępowania pozabiegowego jest noszenie opaski uciskowej lub specjalnej odzieży uciskowej. Dr n. med. Marta Raczkowska-Muraszko przypomina, iż do prawidłowego ukształtowania ramion po zabiegu i uzyskania optymalnego efektu brachioplastyki jest to wręcz niezbędne. Specjaliści z Kliniki Krajewski oceniają, że powrót do normalnej aktywności zawodowej może nastąpić po 7-10 dniach od zabiegu, o ile praca nie wymaga znacznego obciążenia ramion. Do intensywnej aktywności fizycznej, w tym uprawiania sportów, powrócić można 2-3 miesiące po operacji.
Ze względu na następstwa interwencji chirurgicznej, takie jak ból, zasinienie czy obrzęk, po zabiegu konieczne może być stosowanie zaleconych przez chirurga leków przeciwbólowych, niekiedy preparatów z antybiotykami czy heparyną. Obrzęk i zasinienie powinny zniknąć kilka tygodni po operacji. Ważne, by w tym okresie unikać wykonywania gwałtownych ruchów. W przypadku gdy pacjent zaobserwowałby gromadzenie się płynu surowiczego w ranie, należy pilnie skonsultować się z lekarzem, ponieważ wymagana jest wówczas punkcja gojącej się rany (nakłucie), która pozwoli ów nadmiar usunąć. Dr n.med. Lubomir Lembas wśród rzadkich powikłań, które mogą, ale nie muszą się zdarzyć, wymienia między innymi: krwiaki, infekcje, dłuższe gojenie się ran czy martwicę tkanek. Wszystkie te komplikacje również wymagają specjalistycznej pomocy ze strony lekarza.
Bardzo istotne jest także właściwe postępowanie z bliznami, które pomoże zapewnić im bardziej estetyczny wygląd. Dr n. med. Tadeusz Witwicki przestrzega, że nie wolno:
Dr Artur Broma zaleca pacjentom, którzy poddali się plastyce ramion, dodatkowe zabiegi poprawiające elastyczność skóry. Dobrze dobrana fizjoterapia i masaże znacząco mogą przyspieszyć powrót do zdrowia i wpłynąć pozytywnie na ostateczny efekt zabiegu. W wielu klinikach powszechne są także zabiegi korygujące wizualne cechy blizn pooperacyjnych. Chociaż po liftingu ramion blizna pozostaje w miejscu niewidocznym, można dodatkowo wpływać na jej wygląd, by cieszyć się rezultatami korekcji ramion w jeszcze większym stopniu.
Operacja plastyczna ramion pomoże wszystkim, którzy uskarżają się na nadmiar skóry w okolicy ramion i jej zbytnią wiotkość. Często korekcja ramion bywa jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się zwisających, nieestetycznych fałdów skórnych u pacjentów kończących leczenie bariatryczne. Osoby, które doświadczyły nagłej i dużej redukcji masy ciała, zwykle borykają się z problemem nadmiaru skóry w okolicy ramion. Skóra ta jest przy tym pozbawiona jędrności i wygląda nieestetycznie. Podobny efekt obserwuje się też u osób dojrzałych, które z biegiem czasu zauważają niechciane zmiany w budowie ramion i wyglądzie skóry. Również w tym wypadku plastyka obwisłej skóry ramion będzie dobrym wyjściem z nieakceptowanej sytuacji.
Każda interwencja chirurgiczna to poważny zabieg. Brachioplastyka przeprowadzona przez specjalistę jest zabiegiem w pełni bezpiecznym, ale nie znaczy to, że wszyscy pacjenci mogą z niej skorzystać. Operacja ramion nie będzie możliwa u pacjenta, który:
Rezultat korekcji ramion poprzez zabieg chirurgiczny jest skuteczny i trwały. 6 do 9 miesięcy po operacji, gdy blizny zaczną zanikać, można oceniać wyniki korekty ramion. Poddane zabiegowi partie ulegają odmłodzeniu: skóra jest bardziej napięta, a ramiona zyskują ładną linię.
Nie oznacza to jednak, że już zawsze tak będzie. Dr n. med. Kamil Pietrasik zwraca uwagę na fakt, że wahania masy ciała mogą spowodować ponowne rozciągnięcie skóry, jej zwiotczenie i zwisanie. Również naturalne procesy starzenia się skóry będą powodowały wraz z upływem czasu gorszy jej stan, utratę sprężystości i rozluźnienie.
Ponieważ plastyka ramion wiąże się z interwencją chirurgiczną, której efekty są radykalne i nieodwracalne, bardzo ważny staje się wybór dobrego specjalisty, który przeprowadzi zabieg w sposób bezpieczny i zapewni pożądane efekty. Specjalista chirurgii plastycznej dr n. med. Janusz Jaworowski podkreśla, że każdy zainteresowany zabiegiem korekty ramion koniecznie powinien zapoznać się z kwalifikacjami lekarzy, którym powierza swoje zdrowie i wygląd. Rozważany chirurg plastyczny będzie dobrym wyborem, jeśli specjalizuje się w danej dziedzinie chirurgii, przeprowadzał podobne zabiegi i może pochwalić się ich pozytywnymi rezultatami. Pomocne są tu opinie innych pacjentów i lekarzy. Cenną wskazówką jest także przynależność lekarza do towarzystw zrzeszających ekspertów chirurgii plastycznej, np. Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE) czy jego międzynarodowego odpowiednika – IPRAS.
Broma A. (data nieznana). Plastyka ramion [online]. Dostępny: http://www.broma.pl/... [dostęp: 10.02.2020].
Chirurgia Plastyczna Dr Jaworowski (data nieznana). Jak wybrać chirurga plastyka? [online]. Dostępny: https://drjaworowski.pl/. [dostęp: 10.02.2020].
Chirurgia Plastyczna Marta Raczkowska (data nieznana). Plastyka ramion – na czym polega zabieg [online]. Dostępny: https://www.raczkowska.pl/... [dostęp: 10.02.2020].
Kuźlan M. (data nieznana). Przygotowanie do operacji [online]. Dostępny: http://www.drkuzlan.pl/przed-operacja.html. [dostęp: 09.02.2020].
Lembas L. (2011). Jak dokonać dobrego wyboru, czyli bezpieczna operacja plastyczna [online]. Dostępny: https://www.estheticon.pl/nowosci/... [dostęp: 10.02.2020].