Waginoplastyka (plastyka pochwy) to zabieg ginekologii plastycznej, który ma na celu między innymi zwężenie pochwy i wzmocnienie jej ścian, tak aby przywrócić jej prawidłową anatomię i rozmieszczenie narządów wewnętrznych wokół niej. Ta operacja plastyczna pozwala kobietom na odzyskanie pewności siebie, pozbycie się kompleksów i poprawia jakość nie tylko ich życia seksualnego, ale też ogólne samopoczucie. Nie zawsze waginoplastyka ma na celu zwężenie pochwy: termin ten obejmuje także zabiegi, których celem jest jej poszerzenie.
Szacuje się, że nawet 90% kobiet dotkniętych jest dolegliwościami wynikającymi z rozciągnięcia bądź pęknięcia pochwy w czasie porodu. Innymi słowy, w znaczącej większości przypadków ściany tego narządu nie odzyskują swojego pierwotnego napięcia ani sprężystości po porodzie.
W ostatnich latach zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania zabiegami ginekologii estetycznej oraz dynamiczny rozwój tej gałęzi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Jednym z zabiegów, który zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentek jest właśnie waginoplastyka (plastyka pochwy).
Rozluźnienie pochwy i osłabienie jej ścian ma duży wpływ na jakość życia seksualnego i jakość życia w ogóle. Oto najczęstsze powody jego występowania:
Zespół rozluźnienia pochwy to nie jedyny powód, dla którego kobiety mogą podjąć decyzję o poddaniu się waginoplastyce. Niekiedy kobiety cierpią z powodu zaburzeń statyki narządów płciowych, w tym obniżenia i wypadania przedniej oraz tylnej ściany pochwy; to jedne z najczęstszych, odległych powikłań porodów, które odbyły się drogami natury. Dla pacjentki jest to wyczuwalne jako wybrzuszenie pochwy.
Poniżej przedstawiamy wskazania do zabiegu waginoplastyki:
Zabieg waginoplastyki może przeprowadzić jedynie lekarz, który ukończył specjalizację z zakresu ginekologii i położnictwa, najlepiej wyspecjalizowany w dziedzinie ginekologii plastycznej. Wykształcenie i specjalizację specjalisty możesz sprawdzić w oficjalnym polskim Centralnym Rejestrze Lekarzy. Wystarczy, że wpiszesz imię i nazwisko lekarza do tej wyszukiwarki.
Jako że chodzi o interwencję chirurgiczną, należy ostrożnie wybrać specjalistę. Przydatne może okazać się zapoznanie się z internetowymi opiniami innych pacjentów o wybranym specjaliście i gabinecie lekarskim. Niekiedy warto skonsultować się z więcej niż jednym specjalistą i wybrać najlepszą dla nas opcję,
Niektóre kobiety mogą czuć się pewniej i odczuwać mniejszy wstyd i dyskomfort, udając się do lekarza, będącego kobietą. Nie jest to jednak regułą i pacjentka powinna wybrać specjalistę, który wzbudzi jej największe zaufanie.
Kwalifikacja pacjentki do plastyki pochwy rozpoczyna się na wizycie konsultacyjnej z lekarzem ginekologiem, który ocenia stan zdrowia pacjentki oraz wskazania i przeciwwskazania do operacji. Na wizytę należy zabrać aktualny wyniki badania cytologicznego. Po pozytywnym zakwalifikowaniu pacjentki do operacji pojawiają się kolejne wymagania.
Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z przyjmowania leków zaburzających krzepliwość krwi. Rodzaj znieczulenia (miejscowe/ogólne) ustalany jest indywidualnie, w zależności od zakresu zabiegu. Do operacji w znieczuleniu ogólnym niezbędne są badania, które należy wykonać najdalej 2 tygodnie przed planowana operacją:
Czas trwania zabiegu to 30-90 minut. Istnieje kilka typów operacyjnej plastyki ginekologicznej:
Mogą być wykonywane łącznie, podczas jednego zabiegu, lub osobno, w zależności od rozległości i zaawansowania zmian oraz w zależności od oczekiwań pacjentki.
Operacja plastyki pochwy polega na nacięciu i odpreparowaniu błony śluzowej pochwy; następnie usuwa się nadmiar błony, zbliża powięzi i odtwarza dno miednicy oraz zszywa tkanki. Stosowane szwy są szwami rozpuszczalnymi. Operację waginoplastyki można wykonywać łącznie z labioplastyką (plastyka warg sromowych).
Niekiedy plastyka narządów rodnych nie polega na zwężeniu kanału pochwy ale na jego poszerzeniu. Wówczas zabieg polega na poszerzeniu przedsionka pochwy, aby ją poszerzyć i przywrócić jej normalne funkcjonowanie.
Po zabiegu pacjentka pozostaje w klinice od 1 do 3 dni. Dolegliwości bólowe można redukować lekami przeciwbólowymi wydawanymi bez recepty. Mniej więcej po 7 dniach od zabiegu zalecana jest wizyta kontrolna. Do tego czasu powinno dojść do wygojenia rany pooperacyjnej.
Przez minimum 6 tygodni należy wstrzymać się od aktywności seksualnej oraz od wzmożonego wysiłku fizycznego, a także od dźwigania ciężkich przedmiotów, jak informuje ISAPS. W okresie rekonwalescencji bardzo ważna jest staranna i dokładna higiena stref intymnych z zastosowaniem kosmetyków o neutralnym pH, osuszanie sromu jednorazowymi ręcznikami papierowymi oraz stosowanie preparatów odkażających w atomizerze.
Zespół ClevelandGyn objaśnia, że waginoplastyka ma na celu skorygowanie szerokości pochwy i jej defektów oraz wymodelowanie ścian pochwy. Poprzez chirurgiczną redukcję naddatków błony śluzowej i zbliżenie osłabionych powięzi uda się nie tylko uzyskać satysfakcjonujący efekt pod względem estetycznym, ale także pod względem anatomicznym i funkcjonalnym. Ponadto pacjentka w mniejszym stopniu będzie narażona na infekcje, a w życiu seksualnym będzie odczuwała więcej satysfakcji, podobnie jak jej partner.
Każda interwencja z użyciem skalpela wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia komplikacji i waginoplastyka nie jest wyjątkiem. Towarzystwo Chirurgów Polskich (TCP) informuje o dwóch typach powikłań: tych związanych ze znieczuleniem oraz tych mających związek bezpośrednio z procedurą chirurgiczną. Najlepszym sposobem uniknięcia komplikacji jest wybór doświadczonego specjalisty.
Oto możliwe komplikacje:
Poza operacją istnieją inne, mniej inwazyjne metody waginoplastyki, które również pomogą odmłodzić i poprawić stan ogólny kobiecych miejsc intymnych. Są one rozwiązaniem dla kobiet, u których stopień rozluźnienia mięśni pochwy nie jest tak znaczny.
Oto dostępne techniki:
Cleveland Gyn (2018). Vaginal Thightening Surgery. Dostępny: https://clevelandgyn.com/cleveland-vaginoplasty/. [dostęp: 01.02.2022]
ISAPS (2023). Vaginal Tightening: Vaginoplasty and Perineoplasty. Dostępny: https://isaps.org/discover/pat... [dostęp: 10.01.2023]
ISAPS (2021). ISAPS Global Survey Results 2021. Dostępny: https://www.isaps.org/media/vd... [dostęp: 10.01.2023]