Peeling chemiczny to zabieg medycyny estetycznej, który ma za zadanie zregenerować skórę. Angielskie słowo peel dosłownie tłumaczy się jako „obierać”, co dobrze oddaje naturę zabiegu, który polega na usunięciu zewnętrznej warstwy skóry w celu jej regeneracji. Efekt ten osiąga się dzięki działaniu składników aktywnych zawartych w produkcie złuszczającym, które docierają do różnych warstw dermy i epidermy.
Efekty zabiegu zależą od rodzaju peelingu i substancji aktywnych, jakie zawiera. Oto jakich rezultatów można się spodziewać:
Jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej, eksfoliacja to zabieg dla Ciebie – reguluje poziom wydzielania sebum i sprawia, że skóra nabiera blasku i sprężystości.
Większość osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – którzy zdecydowali się wypróbować tę technikę, jest zadowolonych z rezultatu, jako że zabieg nie powoduje bólu, a efekty są widoczne po bardzo krótkim czasie, w zależności od stanu, w jakim znajduje się Twoja skóra.
Specjaliści z kliniki Say WOW! podkreślają, że peeling to kluczowy zabieg dla uzyskania młodo wyglądającej, a przede wszystkim zdrowej i czystej cery.
W większości zabiegów złuszczania naskórka stosuje się nieszkodliwe dla zdrowia, przeznaczone do użytku dermatologicznego kwasy, np. kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas fenolowy, kwas migdałowy czy kwas trójchlorooctowy (TCA). Rodzaj i dawkę kwasu dostosowuje się do stanu skóry, wieku i historii leczenia pacjenta oraz efektów, jakie chce się uzyskać.
Eksperci z krakowskiego UniEstetica zaznaczają, że zabiegi złuszczania naskórka wykonuje się przede wszystkim u osób zmagających się z trądzikiem oraz pragnących pozbyć się przebarwień, blizn i płytkich zmarszczek. Peeling polega na eksfoliacji wierzchnich warstw skóry, dlatego przed zabiegiem należy upewnić się, że skóra pacjenta ma odpowiedni poziom kolagenu i elastyny.
Tak jak już wspomnieliśmy, istnieje więcej niż jeden rodzaj peelingu, dzięki czemu możemy dobrać zabieg odpowiedni dla potrzeb naszej skóry i uzyskać różne efekty. Zazwyczaj tę technikę poleca się w przypadku następujących przypadłości:
Mimo że zabiegowi eksfoliacji mogą poddać się osoby o każdym typie cery, należy zachować ostrożność w przypadku fototypu V i VI, czyli żółtej, śniadej i czarnej, ze względu na ryzyko odbarwień.
Zabiegu nie można wykonywać w trakcie trwania ciąży i w okresie karmienia piersią.
Złuszczanie naskórka, tak jak wszystkie zabiegi medycyny estetycznej, należy wykonywać u wykwalifikowanego specjalisty, który przeszedł wymagane szkolenie i posiada certyfikat zaświadczający jego umiejętności, aby uniknąć ryzyka poparzeń i depigmentacji. O ile peeling płytki może być wykonywany przez kosmetologa, o tyle średnio głęboki i głęboki może wykonać jedynie lekarz. Najlepiej udać się do lekarza dermatologa bądź lekarza medycyny estetycznej – są to specjaliści, którzy posiadają największą wiedzę o skórze. Na stronie Naczelnej Liczby Lekarskiej w łatwy sposób uzyskasz podstawowe informacje o wybranym lekarzu, w tym o jego wykształceniu; aby znaleźć specjalistę blisko Twojego miejsca zamieszkania możesz skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na oficjalnej stronie Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
Przed podjęciem decyzji możesz również poszukać w internecie opinii innych pacjentów i porównać zdjęcia przed i po zabiegu. Nie kieruj się jedynie ceną i zachowaj szczególną ostrożność, jeśli cena jest wyjątkowo niska. Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się więcej niż z jednym lekarzem.
Podczas pierwszej konsultacji specjalista zapozna się z Twoją historią leczenia oraz przeanalizuje Twój przypadek. Przeprowadzi badanie Twojej skóry oraz zapyta, jakie efekty chcesz osiągnąć, aby wybrać odpowiedni rodzaj zabiegu. Ważnym elementem badania jest ustalenie zdolności skóry do regeneracji oraz do produkcji kolagenu i elastyny. Następnie lekarz zadecyduje o głębokości peelingu; należy pamiętać, że im on głębszy, tym dłuższy okres regeneracji naskórka po zabiegu. Eksfoliacja płytka działa jedynie w obrębie naskórka, przez co okres rekonwalescencji jest w tym przypadku najkrótszy.
W dalszej kolejności specjalista wytłumaczy Ci dokładnie, jak wykonuje się peeling, jak przygotować skórę przez zabiegiem oraz do jakich zaleceń należy się stosować po jego wykonaniu. Na pierwszej konsultacji należy także upewnić się, że nie istnieją przeciwwskazania do zabiegu, takie jak opryszczka, cukrzyca czy nadwrażliwość skóry.
Wspomnieliśmy już, że istnieje więcej niż jeden rodzaj peelingu, w tym chemiczny, laserowy lub mechaniczny. Najczęściej słysząc słowo “peeling”, automatycznie myślimy o tym chemicznym. Sprawdźmy, czym różnią się wymienione metody.
Peeling chemiczny
Tak jak informują specjaliści z kliniki Ars Estetica, wyróżniamy trzy poziomy złuszczania: głęboki, średniej głębokości oraz płytki (powierzchowny).
Peeling laserowy
Zabieg wykonuje się laserem Q-Switch Nd:Yag, który wykorzystuje zawiesinę węglową. Zaletami tej metody są mniejsza inwazyjność, a co za tym idzie mniejszy poziom bólu, niż w przypadku eksfoliacji chemicznej. Z drugiej jednak strony, zabiegu nie wykonuje się jednocześnie na całej twarzy, a na jej poszczególnych partiach, dlatego trzeba liczyć się z koniecznością wykonania kilku sesji. Peeling laserowy wygładzi skórę i pomoże odzyskać jej jednolitą strukturę. Po zabiegu może wystąpić niewielkie zaczerwienienie, które jednak ustępuje po kilku godzinach. Należy jednak pamiętać, by unikać słońca przez kilka dni po sesji.
Peeling mechaniczny
Zwany też dermabrazją lub mikrodermabrazją, stosuje się u osób, które zmagają się z rozszerzonymi porami, przebarwieniami, głębszymi bliznami potrądzikowymi i zaskórnikami otwartymi (potocznie zwanymi wągrami). Zabieg może być mniej lub bardziej głęboki. Przywraca skórze jej naturalny blask i pozwala na uzyskanie efektu „nowej skóry”. Najczęściej wykonuje się przy pomocy głowicy, która jednocześnie złuszcza i oczyszcza skórę. W większości przypadków należy wykonać od 5 do 10 sesji po około 30 minut, aby uzyskać pożądane rezultaty. Także w tym przypadku powinno się unikać słońca między sesjami.
Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do zabiegu peelingu głębokiego czy jedynie powierzchownego, konieczne jest przygotowanie skóry do zabiegu. Zazwyczaj lekarz zaleca stosowanie kremu o delikatnie złuszczających właściwościach, dopasowanego do potrzeb Twojej skóry. Nakładanie kremu należy rozpocząć w większości przypadków na około 1-2 tygodnie przed zabiegiem. Celem pielęgnacji przedzabiegowej jest dać skórze i zawartym w niej melanocytom odpocząć, aby uniknąć ryzyka odbarwień.
Niektórzy eksperci zalecają unikać ekspozycji na słońce nie tylko przed ale także po zabiegu.
Oto jak wygląda sesja zabiegowa krok po kroku:
Ponadto, warto pamiętać, że procedurę najlepiej wykonywać zimą i jesienią, kiedy ekspozycja na słońce jest mniejsza.
Po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, jednak odzyskuje swój naturalny kolor jeszcze tego samego dnia. Skóra po interwencji przypomina nieco skórę po nadmiernej ekspozycji na słońce. Specjaliści z centrum medycyny estetycznej Ars Estetica zapewniają, że w przypadku peelingu powierzchownego od razu po zabiegu można wykonywać wszystkie codzienne czynności. Natomiast po głębszej eksfoliacji skóra potrzebuje czasu na regenerację: jak informują eksperci, po eksfoliacji średniej głębokości czas rekonwalescencji wynosi 2-3 dni, a po głębokiej to około 6-7 dni.
Po eksfoliacji średniej głębokości z użyciem mieszanki kwasu TCA skóra jest napięta i nabiera czerwonego odcienia. Po 2-3 dniach naskórek pęka i zaczyna się złuszczać. Możesz stosować krem łagodząco-nawilżający, aby nieco załagodzić ten stan. Może minąć nawet około tygodnia, zanim pacjent poczuje się gotowy do pełnego powrotu do życia towarzyskiego.
Jak wskazuje zespół Ikona City, peeling fenolowy to najbardziej agresywny i najgłębszy z dostępnych zabiegów złuszczania naskórka, dlatego też również czas rekonwalescencji jest najdłuższy. Eksperci z wyżej wymienionej kliniki zaznaczają, że zabieg ten wiąże się z wyłączeniem pacjenta z życia codziennego na około 6 dni. Zabieg powoduje głębokie złuszczenie, zatem skóra będzie czerwona, wystąpi obrzęk oraz uformują się strupy, które później odpadną. Powrót do dawnego stylu życia może zająć nawet do 3-4 tygodni. Zaraz po zabiegu pacjent może być zdziwiony i nieco przestraszony wyglądem swojej skóry, jednak po okresie rekonwalescencji to zaskoczenie będzie już tylko pozytywne.
Warto podkreślić, że niezależnie od rodzaju peelingu należy unikać ekspozycji na słońce w okresie okołozabiegowym i przez co najmniej tydzień po zabiegu w przypadku eksfoliacji płytkiej.
Można zdecydować się na wykonanie tylko jednej sesji eksfoliacji, jednak w zależności od potrzeb skóry i oczekiwań co do rezultatów, specjalista może zalecić więcej zabiegów. W celu osiągnięcia lepszych efektów, lekarz może też zaproponować połączenie procedury złuszczania naskórkaz innymi zabiegami, takimi jak zabiegi radiofrekwencji czy rewitalizacja skóry kwasem hialuronowym.
Zaczynając od peelingu powierzchownego, zazwyczaj wykonuje się 4 sesje co 15 dni, jako że skóra potrzebuje czasu na regenerację. Już po drugiej sesji możemy uzyskać znakomite rezultaty, ponieważ głębokość eksfoliacji będzie większa niż za pierwszym razem.
W przypadku eksfoliacji średniej głębokości zwykle wykonuje się tylko jedną sesję, jednak lekarz może zalecić wykonanie kolejnej kilka miesięcy później, jeśli zachodzi taka konieczność. Z kolei zabieg złuszczania głębokiego zawsze ogranicza się tylko do jednej sesji.
Niektórzy lekarze skłaniają się ku opinii, że peeling płytki i średnio głęboki stanowią lepsze rozwiązanie niż ten dużo bardziej agresywny i głęboki. Wykonując kilka sesji złuszczania powierzchownego można osiągnąć bardzo widoczne efekty, zbliżone do tych, które zapewnia eksfoliacja średniej głębokości, unikając przy tym agresywnej ingerencji.
Efekty peelingów płytkich są widoczne już po pierwszej sesji. Ten rodzaj zabieg pomoże:
W przypadku eksfoliacji średniej, odbudowa naskórka następuje po 2 tygodniach, a co za tym idzie, tyle należy czekać na rezultaty, takie jak:
Z kolei głęboki peeling fenolowy można określić mianem „chemicznego liftingu”, a jego efekty są bardziej spektakularne:
Niemniej jednak, eksperci z Healthline zwracają uwagę na fakt, że efekty różnią się w zależności od pacjenta. Mimo że złuszczanie naskórka zapewnia widoczne rezultaty, eksperci tworzący zespół Ars Estetica podkreślają, że zależą one w dużej mierze od stanu skóry i zdrowia pacjenta. Efekty uzależnione są także od rodzaju użytej substancji, jej dawki oraz czasu aplikacji.
Istnieje ryzyko wystąpienia:
Zespół ekspertów z kliniki Alma-Medica informuje również o powikłaniach takich jak uaktywnienie opryszczki i zapalenie okołowargowe. Z kolei specjaliści z Healthline ostrzegają, że głębsze peelingi medyczne z użyciem kwasu TCA i fenolu mogą powodować uczucie mrowienia, obrzęk, zaczerwienienie oraz nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze wybrać specjalistę. Jedynie osoby wykwalifikowane powinny mieć kontakt z kwasami i innymi substancjami używanymi podczas sesji.
Aby dowiedzieć się więcej o możliwych komplikacjach pozabiegowych, polecamy zajrzeć do dostępnego na naszej stronie artykułu opracowanego przez centrum Angelius Medycyna Estetyczna.
Alma Medica (data nieznana). Dostępny: https://alma-medica.pl/.... [dostęp: 19.12.2019]
Ars Estetica (data nieznana). Dostępny: https://www.arsestetica.pl/.../. [dostęp: 19.12.2019]
Ikona City (2019). Dostępny: https://ikonacity.pl/.... [dostęp: 19.12.2019]
Kaniowscy Clinic (data nieznana). Dostępny: https://www.cmbieniek.pl/pl/medycyna-estetyczna/.... [dostęp: 19.12.2019]
UniEstetica (data nieznana). Dostępny: https://uniestetica.pl/medycyn.... [dostęp: 28.06.2023]