Osocze bogatopłytkowe

Średnia cena
775 zł
Średnia cena
Według 92 specjalistów
  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • 1-3 godziny
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 tygodniu
  • Efekty tymczasowe

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe, znane również jako PRP od angielskiego wyrażenia platelet-rich plasma, jest wykorzystywane w medycynie od lat ze względu na zwiększoną zawartość płytek krwi i czynników wzrostu, które pobudzają między innymi fibroblasty, adipocyty i komórki śródbłonka. Stymulując te komórki, pobudza się procesy regeneracyjne; stąd szerokie zastosowanie osocza bogatopłytkowego w medycynie, na przykład w gojeniu ran czy leczeniu stawów.

Ze względu na właściwości biostymulujące osocza zaczęto badać jego zastosowania w medycynie estetycznej. Obecnie wykorzystuje się je w zabiegach odmładzających, korekcji blizn i w leczeniu wypadaniu włosów. Zabiegi z wykorzystaniem PRP cieszą się popularnością za granicą i w kraju: w 2017 roku w ankiecie Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) aż 9% specjalistów wskazało zabiegi z wykorzystaniem tkanek autologicznych, w tym PRP, jako najczęściej wykonywany przez nich zabieg.

Dlaczego osocze bogatopłytkowe?

Filtrowanie PRP

PRP pozyskuje się z krwi (zdjęcie dr Marzeny Majcherczyk-Skulimowskiej)

Nasza krew zawiera określoną liczbę płytek krwi, które odpowiadają za produkcję czynników wzrostu i za procesy regeneracyjne, które zachodzą w organizme na skutek stanów zapalnych i uszkodzeń w tkankach i naczyniach krwionośnych.

Osocze bogatopłytkowe pobiera się w krwi obwodowej; zawiera ono większą od standardowej ilość płytek krwi, dzięki czemu może być wykorzystywane w medycynie w celu pobudzenia procesów regeneracyjnych tkanek.

Specjaliści z gabinetu Der-Med objaśniają, że tę dobroczynną substancję uzyskuje się z krwi pacjenta, którą po pobraniu poddaje się obróbce w specjalnej wirówce, gdzie płytki krwi oddzielane są od pozostałych jej składników. Po odwirowaniu krwi, oddziela się osocze, zawierające duże stężenie płytek, które można podać pacjentowi.

Płytki krwi zawierają alfa granulki, w których z kolei występują czynniki wzrostu, wspomagające procesy odbudowy tkanek. Do próbki z pobranym osoczem bogatopłytkowym dodaje się substancję, która pobudza płytki do produkcji i uwalniania granulek alfa, a wraz z nimi czynników wzrostu. Tak przygotowany preparat może być podane – wstrzyknięte – pacjentowi.

Zastosowania PRP

Osocze bogatopłytkowe na skórę głowy

Jednym z zastosowań osocza bogatopłytkowego jest leczenie wypadania włosów

Specjaliści z Silver Clinic przedstawiają zastosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej i anti-aging:

  • leczenie wypadania włosów;
  • usuwanie blizn;
  • usuwanie rozstępów;
  • odmładzanie skóry twarzy i szyi (wampirzy lifting);
  • rewitalizacja skóry.

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, osocze bogatopłytkowe pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, ale też wpływa pozytywnie na głębsze warstwy skóry, poprawiając mikrokrążenie i powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz poprawiając jakość podskórnej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu zabieg PRP pozwala zagęścić skórę i przywrócić objętość tkanek. Także dlatego PRP jest skuteczne w niwelowaniu blizn, zarówno tych płytszych, jak i głębszych, niezależnie od tego, czy powstały w wyniku urazów czy trądziku. Nowe włókna kolagenu i elastyny pokrywają blizny, poprawiając ich wygląd, a w przypadku głębszych blizn działa jako wypełniacz.

Od lat terapia osoczem bogatopłytkowym, czasami w połączeniu z innymi metodami, jest stosowana w leczeniu wypadania włosów u osób z alopecją. PRP działa na korzeń włosa, wydłużając jego fazę wzrostu. Mezoterapia skóry głowy z wykorzystaniem tej techniki może być stosowana zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Bibliografia

Clinica Cosmetologica (data nieznana). Mezoterapia skóry głowy z użyciem osocza bogatopłytkowego [online]. Dostępny: https://clinicacosmetologica.pl/zabieg/.... [dostęp: 25 lutego 2020].

Der-med (data nieznana). Komórki macierzyste z tłuszczu a osocze bogatopłytkowe poznaj podobieństwa i różnice [online]. Dostępny: https://krakow.dermed.pl/blog/komorki-macierzyste.... [dostęp: 24 lutego 2020].

Mudel, K. (data nieznana). Osocze bogatopłytkowe [online]. Dostępny: https://drmudel.com/.... [dostęp: 24 lutego 2020].

Nowak, M. (data nieznana). Osocze bogatopłytkowe  [online]. Dostępny: https://drmarcinnowak.pl/oferta/.... [dostęp: 25 lutego 2020].

Raczkowska-Muraszko, M (data nieznana). Osocze bogatopłytkowe („Wampirzy lifting”, PRP) [online] https://www.raczkowska.pl/osoc... [dostęp: 3 października 2023].

Silver Clinic (data nieznana). [online]. Dostępny: http://silverclinic.pl/index.php/oferta.... [dostęp: 25 lutego 2020].

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów