Leczenie żylaków

Warto
98%
Warto
Na podstawie 29 historii
Średnia cena
3.348 zł
Średnia cena
Według 64 specjalistów
  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • 1-3 godziny
  • 1 dzień rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 miesiącu
  • Trwałe efekty

Czym jest leczenie żylaków?

Leczenie żylaków to zabiegi, których celem jest usunięcie poszerzonych żył i żylaków, aby zapobiegać powstawaniu nowych i postępowaniu niewydolności żylnej, a także załagodzić objawy z nimi związane i poprawić wygląd danego obszaru. 

Żylaki to widoczne gołym okiem poszerzone żyły znajdujące się pod skórą, które pojawiają się głównie na nogach. Żyły to naczynia krwionośne, które transportują krew do tkanek organizmu; mogą ulec uszkodzeniu, w wyniku czego rozszerzają się i powstają żylaki. Wiele osób czuje się niekomfortowo lub odczuwa wstyd z powodu żylaków, a w niektórych przypadkach mogą one również powodować ból. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że problem żylaków dotyczy głównie kobiet, dotyka on osoby obu płci, chociaż częściej u kobiet. Szacuje się, że żylaki ma około 25-50% kobiet i 10-30% mężczyzn w Europie.

Czym są żylaki?

Jak powstają żylaki?

Żylaki to nie tylko problem estetyczny – mogą powodować ból i uczucie zmęczonych nóg

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że żylaki to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, ponieważ sygnalizują choroby układu krążenia. Nieleczone żylaki mogą doprowadzić nie tylko do owrzodzeń, ale też do poważnych chorób, jak na przykład zakrzepowe zapalenie żył czy zatorowość płucna. Zabieg usuwania żylaków ma więc rozwiązać nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. 

Żylaki to trwałe poszerzenie żył powierzchownych powstałe w wyniku zastoju krwi spowodowanego osłabieniem ściany żylnej i/lub nieprawidłową pracą i uszkodzeniem zastawek żylnych. Osłabienie ścian żylnych i/lub nieprawidłowa praca zastawek prowadzi do wstecznego przepływu żylnego (refluksu), co powoduje rozciągnięcie, poszerzenie i czasem poskręcanie żył, jak wyjaśnia zespół Centrum Medycznego Bieńskowski. We wczesnej fazie żylaki mogą być niewidoczne, ale z czasem pod skórą pojawiają się rozszerzone fioletowe lub niebieskie, czasami zgrubiałe żyły, a w przypadku nieleczenia dochodzi do powstawania trudno gojących się owrzodzeń.

Żylaki najczęściej dotyczą kończyn dolnych – zwykle występują na udach, pod kolanami i na łydkach, chociaż mogą pojawić się także na kostkach i stopach. Wyróżniamy cztery stopnie zaawansowania choroby, w zależności od poszerzenia ścian żylnych i postępu zmian w żyłach. 

Żylakom mogą towarzyszyć następujące objawy

  • uczucie ciężkich, zmęczonych nóg;
  • skurcze (szczególnie w nocy);
  • obrzęki;
  • świąd skóry;
  • ból (nasilający się po długogodzinnym staniu lub pozostawaniu w pozycji siedzącej).

Jak powstają?

Żylaki

Żylaki kończyn dolnych to objaw schorzeń układu krążenia

Żyły odpowiadają za transport krwi z tkanek ciała do serca. Ponieważ żyły w nogach muszą wykonywać to zadanie, przeciwstawiając się siłom grawitacji, ich ściany muszą być odpowiednio elastyczne, a zastawki żylne powinny działać prawidłowo. W przeciwnym razie dochodzi do zastoju krwi w żyłach, co z kolei prowadzi do powstawania żylaków

Zespół Popow DUOMED wśród głównych przyczyn i czynników ryzyka powstawania żylaków wymienia:

  • predyspozycje genetyczne;
  • siedzący tryb życia lub praca siedząca;
  • praca lub aktywności wymagające długogodzinnego stania;
  • nadwaga lub otyłość;
  • ciąża;
  • działanie hormonów (z tego powodu żylaki częściej występują u kobiet);
  • częste chodzenie na wysokich obcasach;
  • zaawansowany wiek.

Problem żylaków znacznie częściej dotyka kobiet do 40 roku życia niż mężczyzn (ma to związek z hormonami i przebytymi ciążami), jednak u starszych pacjentów płeć nie ma aż takiego znaczenia i dysproporcja między mężczyznami i kobietami z żylakami znacznie się zmniejsza.

Bibliografia:

Centrum Medyczne Bieńkowski (data nieznana). Żylaki kończyn dolnych [online]. Dostępny: https://wbienkowski.pl/chirurgia-ogolna/zylaki-konczyn-dolnych/. [dostęp: 22.03.2022].

Klinika Chirurgii Klasycznej i Estetycznej LANCET (data nieznana). Bezpieczne zabiegi żylaków – operacyjne oraz małoinwazyjne [online]. Dostępny: https://www.chirurgiajastrzebski.pl/oferta-naszej-kliniki/chirurgia-klasyczna. [dostęp: 22.03.2022].

Marzena Frołow (data nieznana). Profilaktyka żylaków [online]. Dostępny: https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63361,profilaktyka-zylakow. [dostęp: 22.03.2022].

NZOZ Kriocentrum (data nieznana). Usuwanie żylaków falami radiowymi [online]. Dostępny: https://www.kriocentrum.com/usuwanie-zylakow-falami-radiowymi/. [dostęp: 22.03.2022].

Popow DUOMED (data nieznana). Czym są żylaki [online]. Dostępny: https://www.popow.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=72&Itemid=475. [dostęp: 22.03.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów