Plastyka brody to operacja plastyczna pozwalająca w znaczący sposób zmienić wygląd twarzy i nadać jej harmonijny wygląd oraz odpowiednie proporcje. Zabieg znany jest także pod nazwami: mentoplastyka, genioplastyka czy to plastyka podbródka. Można go wykonywać w połączeniu z chirurgiczną korektą nosa: zabieg obejmujący obie te interwencje znamy pod nazwą profiloplastyki, ponieważ odmienia wygląd naszego profilu. Plastyka brody ma na celu skorygowanie zbyt wydatnego podbródka lub powiększenie go, co znacząco wpływa na symetrię naszej twarzy. W celu zmniejszenia podbródka wykonuje się zabieg piłowania i modelowania kości, podczas gdy do powiększenia go można zastosować implanty i wypełniacze, a także własny tłuszcz lub materiał kostny pacjenta.
Mentoplastyka, czy też genioplastyka, to zabieg chirurgiczny, mający na celu zmianę kształtu oraz skorygowanie zbyt wystającej brody lub cofniętego podbródka. Operacja pozwala na zmianę pozycji brody, czyli cofnięcie jej do tyłu lub wysunięcie jej do przodu, w zależności od defektu pacjenta. Często zalicza się ją do dziedziny medycyny, jaką jest chirurgia szczękowa. Ta interwencja chirurgiczna, jak objaśniają eksperci z Mayo Clinic, jest wykonywana w celu korekcji korygowania wad wrodzonych oraz nabytych szczęki.
Kształt i pozycja bordy decydują o harmonijnym i proporcjonalnym profilu. Dzięki plastyce brody możliwe jest skorygowanie zarówno wrodzonych jak i nabytych w wyniku urazu defektów tej części twarzy. Wśród najczęściej występujących wad podbródka możemy wymienić:
Kandydatem do zabiegu jest osoba, która ma kompleksy bądź nie czuje się w pełni zadowolona z wyglądu swojego profilu i proporcji swojej twarzy, a w szczególności podbródka. Pacjenci z tego rodzaju problemami chcą:
Podobnie jak w przypadku innych interwencji chirurgicznych, idealny pacjent to osoba ciesząca się dobrym zdrowiem, pełnoletnia i świadoma zarówno ryzyka jak i korzyści, jakie może przynieść operacja.
W Polsce plastykę brody mogą wykonywać chirurdzy plastyczni oraz twarzowo-szczękowi, którzy specjalizują się w leczeniu i interwencjach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej i twarzy.
Przed udaniem się na konsultację, zalecamy odwiedzić stronę Naczelnej Izby Lekarskiej, aby sprawdzić w oficjalnym Centralnym Rejestrze Lekarzy, czy dany specjalista posiada specjalizację z chirurgii. Rozsądnym krokiem jest także sprawdzenie, czy chirurg, którego wybór rozważmy, przynależy do któregoś z prestiżowych stowarzyszeń medycznych w kraju, jak na przykład Polskie Towarzystwo Chirurgii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej czy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.
Następnym krokiem będzie zapoznanie się z opiniami oraz zdjęciami przed i po innych pacjentów, które możesz znaleźć w internecie. Często najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na konsultację do kilku specjalistów, aby poznać różne opinie i wybrać chirurga, który budzi Twoje największe zaufanie.
Na pierwszej konsultacji specjalista będzie chciał poznać powody, które sprawiły, że zastanawiasz się nad operacją, a także Twoje oczekiwania względem rezultatów. W większości gabinetów wykona dla Ciebie symulację komputerową, aby przedstawić Ci, jakich efektów możesz się spodziewać i jak będzie wyglądać Twoja twarz i profil.* Specjalista zasugeruje rozwiązanie, które pozwoli na osiągnięcie kształtu i rozmiaru podbródka, który byłby proporcjonalny w stosunku do reszty twarzy. Omówi także dostępne metody, rodzaje znieczulenia, ryzyko związane z interwencją i poinformuje o efektach i korzyściach z zabiegu.
Wykorzystaj pierwszą wizytę, aby zadać lekarzowi wszystkie nurtujące Cię pytania i wyjaśnić dręczące Cię wątpliwości. Poproś także o zdjęcia przed i po innych pacjentów. W większości przypadków specjalista zleci Ci wykonanie badań i testów przedoperacyjnych, niezbędnych do wykonania zabiegu. 48 godzin przed zabiegiem konieczna będzie także konsultacja z anestezjologiem.
*Pamiętaj, że symulacje mają jedynie charakter informacyjny i nie gwarantują dokładnie takiego samego rezultatu zabiegu.
To niezwykle ważne, aby przed zabiegiem rygorystycznie przestrzegać instrukcji chirurga. Nie zażywaj aspiryny i pochodnych na 10 dni przed zabiegiem i rzuć palenie miesiąc przed planowaną interwencją. Nie należy palić tytoniu w pierwszym miesiącu przed zabiegiem, aby przyspieszyć proces gojenia.
Rodzaj znieczulenia zależy od typu interwencji: jak objaśnia zespół Medicover osteotomię szczęki wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, podczas gdy genioplastykę można wykonać w znieczuleniu miejscowym z sedacją. W przypadku zabiegu wszczepienia implantu zazwyczaj można ustalić rodzaj znieczulenia wspólnie z chirurgiem i anestezjologiem i wybrać tę opcję, która zapewni nam największy komfort podczas zabiegu.
Najczęściej pacjent powinien spędzić 1 noc w szpitalu (w przypadku osteotomii szczęki), jednak możliwe jest wykonanie zabiegu w trybie ambulatoryjnym, czyli bez hosptalizacji (w przypadku korekty brody implantem lub innymi metodami).
Przebieg zabiegu oraz wybrana technika zależą od rodzaju defektu. Oto dostępne techniki:
Niezależnie od metody zabiegowej należy przestrzegać zaleceń pozabiegowych chirurga, aby proces gojenia przebiegał prawidłowo i dolegliwości bólowe oraz obrzęk i siniaki zniknęły jak najszybciej. Osteotomia to bardziej inwazyjna technika, dlatego też w tym przypadku okres rekonwalescencji jest nieco dłuższy i pacjent powinien szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, unikać ciepłych pokarmów przez pierwsze 48 godzin i przez pierwsze tygodnie spożywać płynne pokarmy. Dr n. med. Piotr Pietruski informuje, że obrzęk może się utrzymywać przez kilka tygodni i można go zmniejszyć stosując okłady. Specjalista zapewnia, że dolegliwości bólowe nie są zbyt intensywne i można je załagodzić przyjmowaniem zwykłych leków przeciwbólowych.
Pierwsze efekty są zauważalne już po upływie kilku dni od zabiegu, jednak ostateczne rezultaty można podziwiać dopiero po 1-2 miesiącach. Niekiedy pacjenci potrzenują trochę czasu, by przyzwyczaić się do tak dużej zmiany w swojej twarzy.
Zmiana kształtu twarzy i wyglądu podbródka można zauważyć niemal od razu po zabiegu, zarówno w przypadku osteotomii (redukcji) jak i powiększenia brody implantem. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ostateczne efekty można podziwiać dopiero po zakończeniu się procesu gojenia, czyli po zdjęciu wszystkich opatrunków i wchłonięciu się obrzęki i siniaków, co zazwyczaj następuje po 2-3 miesiącach.
Pacjenci zazwyczaj są zadowoleni z efektów: zmiana w wyglądzie pozytywnie wpływa na ich samopoczucie i podnosi ich poczucie własnej wartości. Operacja pozwala na uzyskanie harmonijnych, symetrycznych rysów twarzy i ładnego profilu oraz na poprawę wyglądu i kształtu bródki.
Tak jak każda interwencja chirurgiczna, tak również w tym przypadku istnieje pewne ryzyko komplikacji. Warto przed zabiegiem dowiedzieć się, jakie skutki uboczne mogą wystąpić, mimo że są one rzadkie.
Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Plastycznej ISAPS informuje o ryzyku związanym ze znieczuleniem i interwencjami chirurgicznymi, które jednak można zminimalizować wybierając doświadczonego i wysoko wykwalifikowanego chirurga. Oto komplikacje, które mogą wystąpić w przypadku plastyki brody:
Jeżeli pacjent jest niezadowolony z efektu, w przypadku implantów, można je wymienić na inny lub wyjąć. Podobnie w przypadku metod mniej inwazyjnych, o których mowa poniżej, możliwa jest korekta po zabiegu. Korekta po osteotomii jest nieco bardziej skomplikowana, lecz w wielu przypadkach możliwa.
Osoby, które nie chcą lub z powodów zdrowotnych nie mogą poddać się interwencji chirurgicznej i pragną usunąć drugi podbródek lub uwydatnić zbyt małą brodę, powinny zastanowić się nad mniej inwazyjnymi technikami modelowania podbródka. Wśród nich wyróżniamy:
W celu poprawy wyglądu profilu pacjenci mogą też zdecydować się na modelowanie policzków różnymi metodami (np. kwasem hialuronowym lub poprzez wycięcie poduszek Bichata).
Lux Med (data nieznana). Modelowanie brody i żuchwy [online]. Dostępny: https://estetyka.luxmed.pl/kobieta/chirurgia-plastyczna/plastyka-twarzy/modelowanie-brody-i-zuchwy. [dostęp: 02.04.2020]
Mandala Clinic (data nieznana). Plastyka brody [online]. Dostępny: https://www.mandalaclinic.com/.... [dostęp: 02.04.2020]
Mayo Clinic (data nieznana). Jaw surgery [online]. Dostępny: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/jaw-surgery/about/pac-20384990. [dostęp: 01.04.2020]
Medicover (data nieznana). Osteotomia szczęki. Co to jest osteotomia? [online]. Dostępny: https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/osteotomia-szczeki-co-to-jest-osteotomia,3667,n,3713. [dostęp: 01.04.2020]
Pietruski, P. (data nieznana). Plastyka i augmentacja bródki [online]. Dostępny: https://drpietruski.com/plasty.... [dostęp: 02.04.2020]
Zoń, B. (data nieznana). Implant bródki / implanty twarzowe [online]. Dostępny: https://chirurgplastyk.pl/zabiegi-chirurgii-plastycznej/operacje-plastyczne-twarzy/implant-brodki/. [dostęp: 01.04.2020]