Hymenoplastyka to intymny zabieg rekonstrukcyjny, który pozwala kobietom odzyskać nienaruszoną błonę dziewiczą. Dla większości z nas błona dziewicza może wydawać się nieistotna, jednak w niektórych przypadkach może ona odgrywać ważną rolę, a szczególnie w kontekście społeczno-kulturowym i religijnym, w którym kobieta powinna być dziewicą, wychodząc za mąż.
Błona dziewicza to fałd błony śluzowej znajdujący się przy wejściu do kanału pochwy, częściowo go zasklepiając, oddzielając w ten sposób pochwę od przedsionka. Można ją zaobserwować u dziewic, odchylając wargi sromowe małe.
W naszych społeczeństwach błona dziewicza kojarzy się z dziewictwem kobiet. Zostaje ona przerwana podczas pierwszego stosunku płciowego. Jednak błonę dziewiczą można przerwać w innych okolicznościach, które nie mają nic wspólnego ze stosunkiem seksualnym. Może się to stać podczas intensywnej aktywności sportowej, takiej jak gimnastyka lub jazda konna, a także w wyniku mocnego uderzenia lub po prostu za pomocą tamponów podczas menstruacji. Warto również wspomnieć, że 1 na 1000 kobiet rodzi się bez błony dziewiczej.
Według ACOG (The American College of Obstetricians and Gynecologists) hymenoplastyka to zabieg, polegający na rekonstrukcji błony dziewiczej z pozostałości dawnej błony dziewiczej i/lub błony śluzowej tkanek pochwy. Z anatomicznego punktu widzenia zabieg ten zapewnia drugie dziewictwo.
Podczas pierwszego stosunku płciowego po operacji odtworzona błona dziewicza zostanie naturalnie przerwana, tak jak to było w przypadku błony naturalnej. Partner nie będzie wiedział, że kobieta przeszła operację odbudowy błony dziewiczej, ponieważ wrażenie będzie takie, jak podczas pierwszego stosunku seksualnego.
W niektórych kulturach, rodzinach i religiach, zwłaszcza wśród muzułmanów i społeczności cygańskiej, na kobietę wywierana jest silna presja, by pozostała dziewicą do momentu zawarcia związku małżeńskiego. Presja ta może stać się tak silna, że niektóre kobiety są zmuszone udać się do chirurga plastycznego, aby ocalić swój honor i fizyczną integralność.
Jednak, jak podkreślają specjaliści z SaskaMed, istnieją również inne sytuacje, w których kobieta decyduje się na hymenoplastykę, na przykład dla niektórych kobiet błona dziewicza odgrywa kluczową rolę w ułożeniu sobie życia seksualnego. Również po gwałcie, szok emocjonalny jest tak ogromny, że może być konieczna odbudowa błony dziewiczej, aby zakończyć pewien etap i spróbować „naprawić” szkody spowodowane fizycznie. „Czasem może to być zwykła chęć «powrotu do przeszłości» i ponowne posiadanie kompletnej błony dziewiczej stanowić będzie swojego rodzaju nowy początek – nowy etap w życiu kobiety”.
W rzadszych przypadkach niektóre kobiety decydują się symbolicznie i bez związku z religią ofiarować dziewictwo nowemu partnerowi, dlatego wykonują hymenoplastykę.
Kobiety, które poddają się zabiegowi hymenoplastyki, pilnie go potrzebują, aby zacząć na nowo z powodu problemów psychologicznych albo dlatego, że wkrótce biorą ślub.
Większość z nich pochodzi ze środowiska społecznego, w którym panuje silna presja rodzinna i religijna.
Hymenoplastyka jest zabiegiem rekonstrukcyjnym, który nie wpływa na wygląd sromu ani nie zapewnia żadnej poprawy podczas stosunku płciowego. Ponadto jest to interwencja w określonym celu, ponieważ błona dziewicza znów zostanie przerwana, gdy tylko pojawi się pierwsza penetracja.
Dlatego jest to delikatny zabieg, który często wymaga wsparcia psychologicznego. Nie ma wątpliwości, że ofiara gwałtu będzie potrzebować wsparcia psychologa, aby pokonać traumę i dojść do siebie. Jednak przyszła panna młoda, na której spoczywa ciężar tradycji i która sama musi zmierzyć się z operacją i utrzymać całe to wydarzenie w tajemnicy, również powinna zwrócić się do psychologa, aby jej towarzyszył.
Ważne jest, aby skonsultować się z doświadczonym i wykwalifikowanym chirurgiem, który wykona zabieg. Interwencję hymenoplastyki powinien wykonać specjalista ginekologii. Warto sprawdzić, czy lekarz jest członkiem PTGEiR (Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej).
Następnie zapoznaj się z informacjami online na temat wybranego ginekologa, przeglądaj fora oraz szukaj opinii i referencji.
W razie potrzeby skonsultuj się z kilkoma ginekologami i wybierz specjalistę, który wzbudzi Twoje największe zaufanie.
Podczas pierwszej wizyty chirurg powinien zapoznać się z Twoją historię medyczną, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Zbada Cię, a następnie wyjaśni, jak będzie przebiegać procedura, jak się do niej przygotować i jak wygląda okres pooperacyjny.
Skorzystaj z tej wizyty, aby zadać wszystkie pytania. Możesz przygotować ich listę w domu, aby niczego nie zapomnieć. Zadawaj szczegółowe pytania na temat wyniku zabiegu i twojego pierwszego stosunku seksualnego po nim.
Jak przygotować się do zabiegu? Oto lista wskazówek:
Przed zabiegiem należy także wyleczyć wszystkie infekcje i brać pod uwagę, że miesiączka nie może wystąpić do 14 dni po zabiegu.
Hymenoplastykę zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, z sedacją lub bez niej. Interwencja trwa około 30-60 minut i jest uznawana za stosunkowo prosty zabieg (Skrzypulec-Plinta, Zborowska, Jorg, Bijoch i Klimanek, 2021). Pacjentka może wrócić do domu tego samego dnia.
Z technicznego punktu widzenia zabieg jest stosunkowo prosty, trwa tylko około 30-60 minut. Istnieją dwie główne metody wykonywania hymenoplastyki i zszywania resztek przerwanej błony dziewiczej.
Jeśli pozostałości błony dziewiczej są wystarczająco duże, chirurg je połączy i zszyje w celu odbudowy.
Jeśli pozostałości są zbyt małe, chirurg użyje fragmentów fałdy błony śluzowej pochwy, aby ją odbudować, unikając w ten sposób możliwego ryzyka rozerwania błony dziewiczej z powodu napięcia przed penetracją.
Po zabiegu pacjentka wraca do domu tego samego dnia z zaleceniem odpoczynku przez 1 lub 2 dni i unikania gwałtownych ruchów.
Powikłania związane z hymenoplastyką są łagodne i rzadko występują; wśród nich możemy wymienić:
To niemożliwe, żeby podczas pierwszego aktu seksualnego Twój partner wiedział, że miałaś zabieg hymenoplastyki. Nie ma żadnej blizny, a błona dziewicza jest całkiem naturalna.
Możliwe, że podczas pierwszego stosunku będziesz krwawić, tak jak w przypadku prawdziwego pierwszego stosunku płciowego, ale nie jest to całkowicie pewne. To, czy będziesz krwawić, jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od błony, jakości śluzówki, ale także od samego aktu seksualnego. Chociaż krwawienie nie jest gwarantowane, Twój partner poczuje pewien opór w czasie penetracji.
American College of Obstetricians and Gynecologists (styczeń 2020). Elective Female Genital Cosmetic Surgery. Dostępny: https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/2020/01/elective-female-genital-cosmetic-surgery. [dostęp: 07.01.2022]
EstheGyn Dr. n. med. Piotr Kolczewski (data nieznana). Plastyka błony dziewiczej. Dostępny: https://esthegyn.com/dt_procedures/plastyka-blony-dziewiczej/. [dostęp: 07.01.2022]
SaskaMed (data nieznana). Hymenoplastyka. Dostępny: https://www.saskamed.pl/hymenoplastyka/. [dostęp: 10.03.2020]
Skrzypulec-Plinta V., Zborowska K., Jord D., Bijoch J., Klimanek W. (luty 2021). Wykorzystanie medycyny estetycznej w ginekologii ze wskazań medycznych oraz estetycznych. Dostępny: https://www.forumginekologii.pl/artykul/wykorzystanie-medycyny-estetycznej-w-ginekologii-ze-wskazan-medycznych-oraz-estetycznych. [dostęp: 10.01.2022]