Mianem tzw. liftingu bez skalpela (zwanego także nieinwazyjnym liftingiem) określamy te zabiegi, które pozwalają w nieinwazyjny sposób przywrócić skórze jędrność i napięcie. Ten rodzaj zabiegów można stosować nie tylko na twarzy, ale na praktycznie wszystkich partiach ciała. Dzięki nieinwazyjnym technikom możemy:
Istnieje wiele technik liftingu bez skalpela, które lekarz dobierze w zależności od defektu i ogólnego stanu skóry. Poniżej wymieniamy najczęściej stosowane techniki.
Praktycznie wszystkie techniki liftingu bez skalpela można zastosować zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, jednak należy pamiętać, że zabieg okaże się skuteczny jedynie w przypadku pacjentów o umiarkowanym stopniu zwiotczenia skóry. Specjalista dokona oceny stanu skóry na pierwszej konsultacji i w przypadkach zaawansowanych, konieczny może okazać się wybór metody inwazyjnej. Warto także wiedzieć, że zabiegowi mogą się poddać nie tylko pacjenci w wieku średnim, ale także młodsi, którzy zauważą u siebie nieco bardziej zaawansowane oznaki procesu starzenia się skóry. Dr Piotr Lorens zaznacza, że proces starzenia się skóry rozpoczyna się bardzo wcześnie, bo już po 25 r.ż.
Wybór odpowiedniego gabinetu i doświadczonego specjalisty to więcej niż połowa sukcesu do osiągnięcia wymarzonych efektów. Jako że lifting bez skalpela obejmuje kilkanaście różnych technik, nie wszystkie mogą być wykonywane przez tego samego specjalistę.
Przy wyborze gabinetu i specjalisty warto kierować się następującymi wskazówkami:
Na pierwszej konsultacji lekarz oceni stan Twojej skóry i przeprowadzi z Tobą wywiad, aby poznać Twój stan zdrowia i dowiedzieć się, jakich efektów oczekujesz od zabiegu. Dzięki temu będzie w stanie wykluczyć przeciwwskazania i doradzić najodpowiedniejszą w Twoim przypadku nieinwazyjną technikę liftingu.
Po dobraniu metody, która przyniesie najlepsze rezultaty w zależności od rodzaju skóry i stopnia jej napięcia, wyjaśni Ci szczegółowo, jak przebiega zabieg, jakich urządzeń używa się do jego wykonania, a także poinformuje Cię o zaleceniach przedzabiegowych i da instrukcje, których należy przestrzegać. W zależności od zabiegu, niekiedy możliwe jest wykonanie go w dniu konsultacji.
W ostatnich latach medycyna estetyczna dynamicznie się rozwija i specjaliści mogą obecnie zaoferować pacjentom rozwiązanie wielu problemów urody, wynikających z nieubłaganego upływu czasu. Pojawienie się nieinwazyjnych technik liftingu twarzy i ciała oraz odmładzania sprawiło, że także młodsi pacjenci mogą zdecydować się na nie w ramach profilaktyki oraz uniknąć skalpela przez dłuższy czas.
Jak sama nazwa wskazuje lifting bez skalpela obejmuje procedury nieinwazyjne, dlatego też zazwyczaj nie wymagają one specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. W niektórych przypadkach może być jednak konieczne zastosowanie się do pewnych zaleceń, na przykład dotyczących unikania słońca lub zaprzestania przyjmowania pewnych leków, o czym lekarz poinformuje Cię na pierwszej wizycie.
Celem nieinwazyjnego liftingu jest przywrócenie skórze twarzy lub ciała napięcia i sprężystości oraz ogólna poprawa jej wyglądu. Przebieg zabiegu zależy od wybranej techniki. Oto najpopularniejsze obecnie techniki nieinwazyjnego odmładzania skóry:
Z raportu ISAPS (Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Plastycznej) z 2021 roku oraz z artykułu Cosmetic Surgery Solicitors, interpretującego te wyniki, wysuwa się wniosek, że popularność nieinwazyjnych metod odmładzania skóry i modelowania sylwetki rośnie z roku na rok, podczas gdy jednocześnie spadła liczba zabiegów inwazyjnych, które są zastępowane tymi pierwszymi. Między rokiem 2020 a 2021 liczba nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej zwiększyła się o niemal 20%.
Z czego wynika rosnąca popularność nieinwazyjnych technik liftingu twarzy i ciała? Oto głównie korzyści opisanych przez nas metod:
Opisane przez nas metody są nieinwazyjne lub małoinwazyjne, dlatego też zazwyczaj nie wiążą się z długim okresem rekonwalescencji. Zazwyczaj pacjent jeszcze tego samego dnia lub na drugi dzień po zabiegu może wrócić do codziennych czynności. Hospitalizacja ani zwolnienie z pracy nie będą konieczne. Jest to jedna z większych zalet liftingu bez skalpela.
Po większości zabiegów może wystąpić lekkie zaczerwienienie lub obrzęk, które jednak znikają po krótkim czasie; po interwencjach iniekcyjnych (wstrzykiwanie wypełniaczy itp.) mogą pojawić się zasinienia. Wiele zależy od wybranej metody.
Stosowanie się do zaleceń pozabiegowych jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych efektów oraz dla utrzymania ich przez dłuższy okres czasu. Po wykonaniu większości opisanych zabiegów należy stosować kremy z filtrem UV, nie opalać się i nie korzystać z solarium przez kilka tygodni.
Najczęściej efekty można zauważyć od razu po wyjściu z gabinetu, jednak na optymalne rezultaty należy poczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy, jako że wiele opisanych przez nas zabiegów stymuluje komórki do produkcji kolagenu lub do odbudowy naskórka. Rezultaty tego rodzaju zabiegów są długotrwałe, jednak wiele zależy od pacjenta, jego wieku i stanu skóry, a także stylu życia, na przykład nałogu palenia papierosów lub jego braku. Warto też pamiętać, że nie jest możliwe zatrzymanie procesu starzenia się skóry, dlatego większość zabiegów stymulujących skórę należy wykonywać regularnie.
Eksperci z Kliniki Tazbir zapewniają, że nieinwazyjny lifting pozwala uzyskać naturalny efekt odmłodzenia, przywrócić skórze blask oraz napięcie i jędrność wybranej partii twarzy czy ciała.
Ciąża i okres karmienia piersią stanowią przeciwwskazanie do niemal wszystkich zabiegów medycyny estetycznej i nieinwazyjny lifting nie stanowi wyjątku. Przeciwwskazaniem będą także infekcje ogólnoustrojowe i stany chorobowe skóry w miejscu, które pragniemy poddać zabiegowi, jak informują eksperci z Lorens&Lorens.
Nieinwazyjny lifting skóry obejmuje metody małoinwazyjne, dlatego też ani lista przeciwwskazań nie jest długa, ani ryzyko komplikacji nie jest zbyt wysokie. W przypadku większości technik bezpośrednio po zabiegu skóra pacjenta może być zaczerwieniona i może wystąpić niewielki obrzęk lub zasinienia w miejscu wkłucia, jednak objawy te nie są zbyt uciążliwe dla pacjenta i ustąpią do kilku godzin po interwencji.
Aspalia (data nieznana). Plasma IQ [online]. Dostępny: https://aspalia.pl/klinika/sprzet/plasma-iq/. [dostęp: 08.04.2020]
Cosmetic Surgery Solicitors (grudzień 2019). ISAPS Global statistics: the rise of nonsurgical procedures [online]. Dostępny: https://www.cosmeticsurgerysolicitors.co.uk/news/isaps-global-statistics-rise-non-surgical-procedures. [dostęp: 07.04.2020]
Klinika Janeczko (data nieznana). Ulthera [online]. Dostępny: https://klinikajaneczko.pl/ulthera. [dostęp: 08.04.2020]
Prestige (data nieznana). Nici liftingujące PDO [online]. Dostępny: https://klinikaprestige.pl/zabiegi/nici-pdo/. [dostęp: 08.04.2020]