Podniesienie piersi, czyli mastopeksja polega na podniesieniu kompleksu brodawka-otoczka na odpowiednią wysokość oraz nadaniu opadniętym piersiom ładnego kształtu poprzez usunięcie nadmiaru tkanek i odpowiednie uformowanie gruczołu piersiowego.
Operacje piersi należą do najczęściej wykonywanych przez chirurgów plastyków. Popularnością cieszy się nie tylko powiększanie piersi, ale także ich podniesienie, czyli mastopeksja – według danych ISAPS z 2021 roku zabieg ten znajduje się na 6 miejscu wśród 10 najczęściej wykonywanych przez kobiety operacji plastycznych.
W większości przypadków operację przeprowadza się z powodów estetycznych. Opadnięcie piersi to przyczyna kompleksów i niskiej samooceny wielu kobiet. Najczęściej spowodowane jest ono przebytymi ciążami, karmieniem piersią, wahaniami masy ciała, a także upływem czasu. Skóra piersi staje się mniej elastyczna, kompleks brodawka-otoczka obniża się, a gruczoł opada poniżej fałdu podpiersiowego, powodując brak wypełnienia górnego bieguna piersi. Jest to tak zwana ptoza. Lifting biustu możemy również wykonać w celu symetryzacji piersi przy asymetriach, po rekonstrukcji piersi lub usunięciu implantów piersiowych.
Zabieg podniesienia piersi w sytuacjach, gdy są one małe i ich objętość nie jest zadowalająca dla pacjentki, możemy łączyć z powiększeniem piersi implantami. Natomiast przy bardzo dużych piersiach usuwamy dodatkowo część tkanek, czyli wykonujemy redukcję piersi.
Operacja jest dla wszystkich kobiet niezadowolonych ze zmiany wyglądu swoich piersi. U młodych kobiet kompleks brodawka-otoczka znajduje się nad fałdem podpiersiowym. Na skutek ciąży, karmienia piersią, wahań masy ciała czy po prostu upływu czasu dochodzi do opadnięcia piersi, które jest wskazaniem do tego zabiegu. W zależności od stopnia zaawansowania wyróżniamy opadanie:
Może też dojść do tzw. pseudoptozy – wówczas brodawka jest na właściwym poziomie, natomiast gruczoł piersiowy opada poniżej fałdu. Opadnięcie piersi u kobiet po karmieniu związane jest z zanikiem gruczołów piersiowych i nazywane jest polaktacyjnym zanikiem piersi.
Podobnie jak do większości procedur chirurgii plastycznej do mastopeksji kwalifikujemy pacjentki pełnoletnie, zdrowe i rozumiejące, na czym polega operacja i jakich rezultatów po niej możemy się spodziewać. Zabiegu nie wykonujemy w ciąży i podczas laktacji; najlepiej poczekać 6-12 miesięcy po zaprzestaniu karmienia.
Ptoza może być spowodowana m.in. zbyt dużym ciężarem piersi, znaczną redukcją poduszeczek tłuszczowych wypełniających pierś albo redukcją tkanki gruczołowej. Wyróżniamy następujące stadia ptozy:
Warto zaznaczyć, że polaktacyjny zanik piersi, który polega na zaniknięciu gruczołu, w wyniku czego piersi tracą dawną objętość, jedynie pozornie wyglądają jak piersi z wyraźną ptozą. W przypadku polaktacyjnego zaniku gruczołu mamy zazwyczaj do czynienia z tzw. pseudoptozą.
Jak przy każdej operacji, także w tym przypadku bardzo ważny jest wybór chirurga, który przeprowadzi zabieg. Należy pamiętać, że każda procedura chirurgiczna wiąże się z ryzykiem powikłań, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Wybierając specjalistę, możesz kierować się następującymi zasadami:
Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad: zapyta o stan zdrowia i Twoje oczekiwania, a także zaproponuje metodę, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Rodzaj operacji dobierany jest w zależności od preferencji pacjentki i efektu, jaki chce ona uzyskać, ale przede wszystkim do jej anatomii (kształtu piersi, jakości skóry, innych operacji przeprowadzanych w okolicach piersi).
Wykonywana jest także dokumentacja fotograficzna. Pacjentka otrzymuje listę badań niezbędnych do wykonania przed operacją. W przypadku piersi niezbędne jest również wykonanie badania USG piersi lub mammografii (w zależności od wieku).
Zgłaszając się na operację, należy być na czczo (przed zabiegiem nie jemy, nie pijemy, nie żujemy gumy).
Po przyjęciu do kliniki pacjentce przydziela się salę i oczekuje na operację. Pacjentka jeszcze raz omawia z chirurgiem przebieg operacji. Wykonywane są rysunki przedoperacyjne i zdjęcia. Po operacji pacjentka zostaje 2-3 godziny na sali pooperacyjnej. Jeśli operacja przebiega bez powikłań następnego dnia, po zmianie opatrunku, pacjentka jest wypisywana do domu.
Zespół Centrum Medycznego Bieńkowski wyjaśnia, że przed operacją przeciwwskazane jest przyjmowanie leków rozrzedzających krew, takich jak aspiryna, oraz spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Ma to zapobiec nadmiernemu krwawieniu i zmniejszyć ryzyko i częstość powikłań.
Mastopeksja trwa zazwyczaj około 2,5 - 3 godziny. Przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, jak informuje zespół Kliniki Dr Szczyt.
W zależności od cięć skórnych możemy wykonać:
Blizny we wszystkich przypadkach są umieszczane tak, aby były jak najmniej widoczne i aby zawsze były zakryte pod bielizną lub strojem kąpielowym.
Dodatkowy podział obejmuje to, na jakiej szypule podnosimy pierś. Najczęściej wykonywane jest podniesienie na szypule dolnej lub górnej. Przy małym biuście dobrym i często stosowanym rozwiązaniem jest podniesienie piersi z tzw. autoprotezą. Wykorzystuje ono opadnięte tkanki, które nie są one wycinane, tylko wszywane pod gruczoł piersiowy, tworząc autoimplant umożliwiający zwiększenie projekcji piersi.
Lifting piersi przeprowadza się także u pacjentek, które wcześniej poddały się operacji powiększenia piersi implantami i postanowiły je usunąć lub wymienić na inne.
Podniesienie piersi bez zastosowania implantów nie jest bardzo bolesne. Kilka dni po operacji piersi będą obrzęknięte. Lekarz przepisze leki przeciwbólowe, które należy przyjmować, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Pacjentka zostaje wypisana do domu zazwyczaj w pierwszej dobie. Jeżeli stosowane szwy nie są rozpuszczalne, lekarz usunie je na wizycie kontrolnej po siedmiu-dziesięciu dniach po operacji. Na bloku operacyjnym pacjentce zakłada się stanik pooperacyjny, w którym powinna chodzić około 8 tygodni, jak objaśniają specjaliści z KCM Clinic. jak objaśniają specjaliści z KCM Clinic.. W tym okresie należy również zrezygnować z aktywności fizycznej, podnoszenia ciężkich przedmiotów i spania na brzuchu.
Powrót do pracy w zależności od jej rodzaju i przebiegu pooperacyjnego jest możliwy nawet po kilku dniach. Proces gojenia się ran można wspomóc, włączając w odpowiednim momencie rehabilitację i masaże, laseroterapię i preparaty na blizny, co pozwoli poprawić ich wygląd. Blizny są dojrzałe i osiągają ostateczny wygląd po roku od operacji.
Rezultaty będą zauważalne od razu po operacji. Należy natomiast zawsze uprzedzić pacjentkę, że ostateczny efekt będzie po 6-12 miesiącach.
Blizny zaraz po operacji są czerwone i z czasem stają się coraz bledsze. Aby blizny dobrze się goiły i były jak najmniej widoczne, przez kilka miesięcy po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce. Pamiętajmy, że blizny są mało widoczne, natomiast zawsze są – jak po każdej procedurze chirurgicznej.
Powinniśmy również pamiętać, że rezultaty operacji są stabilne, natomiast tak jak i bez operacji na piersi działa grawitacja, czas itp., co oznacza, że po kilku lub kilkunastu latach może być konieczny kolejny zabieg.
Po każdej operacji chirurgicznej mogą wystąpić powikłania. Ważne, aby pacjentka była ich świadoma i aby wybrała specjalistę, który będzie umiał sobie z nimi poradzić.
Według Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej ISAPS najczęstsze powikłania pooperacyjne to:
ISAPS (2020). Mastopexy (Breast Lift) [online]. Dostępny: https://www.isaps.org/discover.... [dostęp: 27.09.2021]
ISAPS (2021). Global Survey 2021 [online]. Dostępny: https://www.isaps.org/media/vd... [dostęp: 10.01.2023]
KCM Clinic (data nieznana). Podniesienie piersi. Dostępny: https://www.kcmclinic.pl/podniesienie-piersi/. [dostęp: 27.09.2021]
Klinika Dr Szczyt (data nieznana). Podniesienie piersi. Dostępny: https://www.drszczyt.pl/zabiegi/chirurgia-plastyczna-piersi/podniesienie-piersi. [dostęp: 27.09.2021]