Modelowanie łydek to termin odnoszący się zarówno do zabiegów powiększania, jak i redukcji tej części ciała. Zabiegi mają zazwyczaj głównie cel estetyczny i są kierowane do osób, które chcą uzyskać równowagę między dolną i górną partią nóg lub zlikwidować asymetrię występującą między prawą i lewą łydką.
Metoda zabiegowa zależy od celu, jaki chce osiągnąć pacjent. Obecnie łydki można powiększyć poprzez zastosowanie implantów lub własnej tkanki tłuszczowej, podczas gdy ich wyszczuplenie jest możliwe dzięki liposukcji.
Tego rodzaju zabiegi są skierowane do pacjentów niezadowolonych z wyglądu swoich łydek. Lekko nieproporcjonalne bądź asymetryczne łydki zazwyczaj nie wiążą się z konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego też pacjenci decydujący się na któryś z zabiegów, kierują się zazwyczaj względami estetycznymi, jak podkreślają specjaliści z Kliniki Miracki. W tych przypadkach ćwiczenia fizyczne zazwyczaj nie dają pożądanych rezultatów i zabieg bywa jedynym rozwiązaniem, który pozwoli na osiągnięcie symetrii i/lub odpowiednich proporcji kończyn dolnych.
Wśród przyczyn zbyt małych lub niesymetrycznych łydek wymienić możemy między innymi:
Jest również spora grupa pacjentów i pacjentek, którzy docierają do gabinetów chirurgów plastycznych z powodu podudzi szpotawych, czyli popularnie nazywając, mają „krzywe nogi”. Wówczas mówimy o źle zbudowanej masie mięśniowej z przewagą po zewnętrznej stronie łydki i niedorozwojem mięśnia brzuchatego łydki od strony wewnętrznej.
Z kolei powody zbyt masywne łydki to zazwyczaj efekt:
Zabieg mogą wykonać zarówno mężczyźni i kobiety, którzy osiągnęli pełnoletność i cieszą się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym.
Przeciwwskazaniami do modelowania łydek metodami chirurgicznymi są choroby układu krążenia, cukrzyca, choroby serca, zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność oddechowa lub nerek. Interwencja nie jest zalecana także w przypadku pacjentów cierpiących z powodu infekcji skórnej w dniu zabiegu. W przypadku niektórych technik, przeciwwskazań może być więcej, o czym lekarz poinformuje na pierwszej konsultacji.
Należy też pamiętać, że w przypadku przeszczepu tłuszczu, pacjent powinien dysponować miejscem dawczym, w którym jest wystarczająco dużo tkanki tłuszczowej do pobrania.
Korekcja łydek w przypadku ich asymetrii, niezadowalającego kształtu lub nieproporcjonalne małych w stosunku do pozostałych części ciała może zostać przeprowadzona na kilka sposobów; najczęściej stosowanie techniki to:
Z kolei pacjenci zmagający się z przerostem mięśnia lub nadmiarem tkanki tłuszczowej w dolnej partii nóg, mogą rozważyć następujące techniki zabiegowe:
Wszystkie opisywane zabiegi powinien wykonywać chirurg plastyczny. Aby dowiedzieć się, jakie specjalizacje ukończył lekarz, którego wybór rozważasz, wpisz jego dane w wyszukiwarkę Centralnego Rejestru Lekarzy.
Warto także zapoznać się z opiniami i historiami byłych pacjentów o specjaliście i klinice. Znajdziesz je na naszym portalu. Możesz także zapytać innych pacjentów o opinię na forum.
Jeżeli pochodzisz z małej miejscowości i dojazdy stanowią dla Ciebie problem, staraj się szukać specjalistów i klinik w najbliższym średnim lub dużym mieście lub w stolicy województwa.
Na pierwszej wizycie specjalista przeprowadzi wywiad z pacjentem, którego cele są następujące:
Na pierwszej wizycie lekarz obejrzy miejsce zabiegowe. Może skierować pacjenta na dodatkowe badania w przypadku wątpliwości.
Na podstawie historii klinicznej pacjenta i badań specjalista przedstawi możliwe rozwiązania i omówi ich wady i zalety; następnie wspólnie z pacjentem podejmie decyzję co do metody korekcji. Później pacjent zostanie poinformowany o zaleceniach przedzabiegowych, kosztach, przebiegu rekonwalescencji i możliwym ryzyku.
Ważne jest, aby pacjent czuł się komfortowo podczas rozmowy z lekarzem. To szczególnie istotne w przypadku pacjentów, którzy dojeżdżają z innych miast i miejscowości na konsultacje i zabieg. W takich przypadkach kontakt w razie komplikacji jest nieco trudniejszy, dlatego upewnij się, że lekarz jest gotowy do odpowiadania na pytania i kontakt w razie możliwych powikłań.
Rozważ więcej niż jedną wizytę, jeżeli dany specjalista lub klinika nie wzbudzają Twojego zaufania lub nie jesteś pewny co do diagnozy czy metody leczenia.
Wszystkie opisane metody pomogą uzyskać proporcjonalny rozmiar, pożądany kształt i symetrię łydek, choć jak podkreślają specjaliści Healthline, rezultaty mogą nieco się różnić w zależności od predyspozycji i budowy pacjenta.
Rezultaty zależą od zastosowanej metody:
Pacjent po zabiegu lipofillingu i wszczepienia implantów ma opatrunki, podczas gdy po liposukcji konieczne jest stosowanie specjalnych pończoch uciskowych. W pierwszych dniach po zabiegu należy unikać przebywania w pozycji stojącej i chodzenia, pacjent powinien odpoczywać w pozycji leżącej z uniesionymi nogami, co redukuje obrzęki. Pozycja stojąca i chodzenie wywołuje także napięcie, co może uszkodzić implanty.
W pierwszych dniach po operacji pacjent może odczuwać ból w okolicy zabiegowej. Specjalista przepisze środki przeciwbólowe, które łagodzą nieprzyjemne odczucia. Bezpośrednio po interwencji występują opuchlizna i siniaki, szczególnie w przypadku liposukcji, jak wyjaśnia zespół Mandala Beauty Clinic. Kilka tygodni po operacji powinny się całkowicie wchłonąć. Po odsysaniu tłuszczu mogą być konieczne zajęcia z fizjoterapeutą lub rehabilitantem.
Powrót do pracy jest możliwy po około 15 dniach w przypadku implantów i liposukcji. Pacjenci po przeszczepie tłuszczu mogą wrócić do pracy nawet po 5-6 dniach. Zaleca się, aby przez co najmniej 1 miesiąc po zabiegu nie spożywać alkoholu ani nie palić, a także nie korzystać z sauny, solarium i nie brać gorących kąpieli.
Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są najmniej inwazyjne i pacjent praktycznie od razu po interwencji może wrócić do wykonywania codziennych aktywności. Mogą się pojawić drobne zasinienia po wkłuciach, które znikną po kilku dniach.
Po operacyjnym modelowaniu łydek pewne objawy są normalne; wśród nich wymienić możemy głównie siniaki, opuchliznę, ból, napięcie, drętwienie oraz tkliwość w okolicy zabiegowej. Te odczucia powinny zniknąć w ciągu pierwszych dwóch tygodni po zabiegu. Jeżeli trwają dłużej, warto skontaktować się z lekarzem.
Wśród powikłań operacyjnego zmniejszania i powiększania łydek możemy wymienić:
Healthline (data nieznana). Calf Implants: Everything You Want to Know [online]. Dostępny: https://www.healthline.com/hea... [dostęp: 17.05.2021]
Klinika Chirurgii Mazan (data nieznana). Modelowanie łydek [online]. Dostępny: https://klinika-mazan.pl/chirurgia-plastyczna/modelowanie-ciala.... [dostęp: 17.05.2021]
Klinika Miracki (data nieznana). Plastyka łydek [online]. Dostępny: https://klinikamiracki.pl/encyklopedia/plastyka-lydek/. [dostęp: 17.05.2021]
Mandala Beauty Clinic (data nieznana). Plastyka ud i łydek [online]. Dostępny: https://www.mandalaclinic.com/oferta/plastyka-ud/. [dostęp: 17.05.2021]