Mikropigmentacja lub makijaż permanentny wykorzystuje naturalne pigmenty do wykonania wzorów na skórze, które nadają kolor i kształt obszarowi, na którym są stosowane (zwykle na twarzy). Jak informuje zespół Kliniki Miracki, jest to rodzaj tatuażu. Technika ta pomaga skorygować oczy, usta i brwi, zmieniając ich kształt i kontur lub nadając wyrazistszy kolor.
Znalazła ona również zastosowanie w medycynie i jest stosowana u kobiet, które poddały się mastektomii. W takich przypadkach dorysowuje się brakującą brodawkę sutkową. Można ją też stosować u osób cierpiących choroby skóry, np. bielactwo.
Ta technika pomaga również pacjentom w walce z łysieniem. Mikropigmentacja skóry głowy jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem, który może pomóc osobom cierpiącym na wypadanie lub przerzedzenie włosów, odzyskać pewność siebie i poprawić swój wygląd. Jeśli rozważasz ten zabieg, ważne jest, aby skonsultować się z wykwalifikowanym i doświadczonym specjalistą, aby zapewnić sobie najlepszy możliwy efekt końcowy.
Mikropigmentacja medyczna to zabieg wymagający specjalistycznej wiedzy i techniki.
Kandydaci to ci pacjenci, którzy chcą nadać kontur jakiejś partii twarzy, zakamuflować blizny, łysienie albo kobiety po mastektomii.
Jak informuje zespół Kliniki Dr Dethloff do zabiegu nie mogą podejść:
Na zabieg można udać się do specjalisty z zakresu medycyny estetycznej i/lub dermatologii, aby zbadać skórę przed zabiegiem
Niestety w Polsce nie ma żadnego stowarzyszenia specjalistów makijażu permanentnego ani żadnych prawnych uregulowań dotyczących tego zabiegu. Nie ma wymogu, że zabieg musi być wykonywany przez lekarza. Może go wykonywać linergista, czyli specjalista od mikropigmentacji.
Podstawą jest upewnić się, że w gabinecie przestrzega się podstawowej higieny oraz prawidłowej sterylizacji używanych narzędzi.
Podczas pierwszej wizyty u dermatologa lub linergisty pacjent dowie się, jaki rodzaj mikropigmentację zostanie u niego wykonany i dowie się, czy będzie to zabieg estetyczny czy medyczny.
Następnie lekarz lub linergista zbada obszar, na którym ma być wykonana procedura. Na koniec specjalista wyjaśni pacjentowi, na czym polega zabieg, jak należy się do niego przygotować oraz jak przebiega okres pozabiegowy.
Pierwsza wizyta powinna pomóc pacjentowi uzyskać wszystkie niezbędne informacje i podjąć ostateczną decyzję co do zabiegu.
Lekarz lub linergista wprowadza pod skórę pigmenty, które tymczasowo pozostają w ciele. Mogą mieć one różne kolory, dzięki czemu dostosowują się do każdego rodzaju skóry lub włosów. Lekarz lub linergista powinien polecić najbardziej naturalny dla Ciebie kolor. Zaleca się, aby podczas zabiegu nie mieszać więcej niż dwóch kolorów, wybierać pigmenty w jaśniejszym tonie niż docelowy, nie rozjaśniać pigmentu beżowym, nie stosować organicznych pigmentów w okolicy oczu ani brązowych pigmentów na ustach, a przede wszystkim przeprowadzić test alergiczny przed rozpoczęciem zabiegu.
Mikropigmentację wykonuje się na takich obszarach jak:
Problem łysienia czy przerzedzonych włosów dotyka coraz więc osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niestety w wielu przypadkach leczenie farmakologiczne nie daje rezultatów, a przeszczep włosów nie jest możliwy do wykonania. Warto wtedy zastanowić się nad mikropigmentacją skóry głowy.
Mikropigmentacja skóry głowy (scalp micropigmentation hair tattoo) to zabieg kosmetyczny polegający na zastosowaniu cienkich igieł do aplikacji pigmentu w naskórek głowy na odpowiednią jego głębokość, w celu uzyskania efektu pełniejszych włosów. Jest to nieinwazyjny, bezpieczny i skuteczny zabieg, który może pomóc osobom cierpiącym na wypadanie lub przerzedzenie włosów, odzyskać pewność siebie i poprawić swój wygląd. Podczas zabiegu mikropigmentacji wykorzystujemy najcieńsze na rynku igły, które wszczepiają pigment – podobnie jak przy makijażu permanentnym, kosmetycznym i tatuowaniu zarostu brody oraz wąsów.
Łysienie to ogólne słowo oznaczające „wypadanie włosów”. Istnieje wiele różnych rodzajów łysienia, w tym łysienie androgenowe typu męskiego, łysienie plackowate i wypadanie włosów lub łysienie typu kobiecego.
Mikropigmentację skóry głowy można wykorzystać na wiele sposobów, znacznie rozszerzając możliwości zabiegów kosmetycznych w przypadku łysienia plackowatego i innych rodzajów łysienia. Łysienie typu kobiecego jest na ogół trwałą utratą włosów z ograniczonymi możliwościami leczenia i chociaż niektóre leki, styl życia i wybory żywieniowe mogą pomóc, większość zwraca się do kamuflażu mikropigmentacją.
Jak wyjaśniają specjaliści Der-Med, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać – efekt „świeżo ogolonej skóry głowy”, zagęszczenia włosów czy zakamuflowania blizn – do interwencji należy się odpowiednio przygotować.
Mężczyźni, którzy chcą zakamuflować łysinę muszą ogolić głowę. Można użyć maszynki jednorazowej lub maszynki do golenia brody. Maksymalna długość włosów to 0,5 mm. Zagęszczanie włosów dłuższych lub ukrycie blizny na głowie tą metodą nie wymaga golenia włosów.
Pigmentacja skóry głowy składa się z kilku etapów. Oczywiście zaczynamy od dezynfekcji obszaru zabiegowego. Następnie barwnik wprowadzany jest pod naskórek za pomocą igły. Każda igła jest narzędziem jednorazowym, sterylnie zamkniętym. Zabieg powinien być wykonywany z zastosowaniem wysokiej jakości produktów oraz certyfikowanych urządzeń.
Mikropigmentacja medyczna składa zawsze z dwóch, a czasem i trzech sesji. Pierwsza to zabieg główny, kolejne polegają na uzupełnieniu barwnika. Wykonuje się je w odstępach ok. czterotygodniowych. Związane jest to z naturalnym procesem regeneracji naskórka, który trwa w ok. 28 dni. Delikatny efekt uzyskiwany jest już po pierwszej sesji.
Mikropigmentacja skóry głowy to niechirurgiczny zabieg, który jest stosunkowo szybki i łatwy. Nie wymaga żadnych nacięć ani rekonwalescencji, a większość osób bezpośrednio po zabiegu może wrócić do swoich normalnych zajęć.
Procedura jest bardzo skuteczna w tworzeniu wyglądu pełniejszej głowy włosów. Pigment stosowany w mikropigmentacji skóry głowy jest starannie dobrany do istniejącego koloru włosów i odcienia skóry danej osoby, co daje naturalny efekt.
Mikropigmentacja skóry głowy może być stosowana do zakrywania blizn na skórze głowy, takich jak blizny spowodowane przeszczepem włosów lub innymi zabiegami medycznymi.
Rezultaty mikropigmentacji skóry głowy są długotrwałe i u większości osób utrzymują się przez kilka lat, zanim potrzebne będą poprawki.
Procedura jest odpowiednia zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet i może być stosowana w leczeniu wszystkich etapów wypadania włosów.
Mikropigmentacja skóry głowy jest stosunkowo niedrogą opcją leczenia, zwłaszcza w porównaniu z operacją przeszczepu włosów.
Oprócz poprawy wyglądu skóry głowy mikropigmentacja skóry głowy może również pomóc zbudować pewność siebie i poprawić ogólną jakość życia.
Jeśli w przeszłości przeszedłeś przeszczep włosów, być może nadal szukasz produktów lub innych metod leczenia, które pomogą Ci spotęgować efekt zabiegu. Jak wyjaśnia zespół AMStudioPMU, często pacjenci po przeszczepie nie stosują leków przeciw wypadaniu włosów, w wyniku czego łysienie typu męskiego postępuje i mimo przeszczepu włosy są przerzedzone. W tym przypadku może pomóc mikropigmentacja skóry głowy. Umiejscowienie pigmentu między włosami daje złudzenie wypełnienia i gęstej fryzury.
W przypadku klientów, którzy poddali się zabiegowi przeszczepu włosów starszymi metodami i z tego powodu mają widoczną bliznę z tyłu głowy, również można zastosować tę metodę. Duża blizna po przeszczepie może wiązać się z ograniczeniami w wyborze fryzury, jednak można temu zaradzić. Zgolenie włosów w celu ukrycia przerzedzonego i łysiejącego obszaru odsłoni bliznę/y, a zarost włosów z tyłu sprawi, że cienki i łysiejący obszar będzie bardziej widoczny. W tym przypadku mikropigmentacja skóry głowy może pomóc w kamuflażu blizn, umożliwiając klientowi swobodne golenie lub noszenie krótkich włosów, a także wprowadzanie pigmentu z przodu, aby uzyskać zagęszczenie włosów.
Jeżeli zastanawiasz się, czy zabieg mikropigmentacji może być wykonywany także w do uzyskania gęstszego zarostu lub wąsów, odpowiedź brzmi tak. Zabieg ten ma na celu zamaskowanie i kamuflaż łysin na brodzie i wąsach. Dostępne są też po zabiegi pozwalające odtworzyć zarost na całej powierzchni szczęki.
Technika zabiegowa jest w tym przypadku podobna do tej, którą stosujemy na skórze głowy, jednak aby zabieg na zarost był jak najbardziej naturalny, specjalista powinien mieć większe umiejętności.
Makijaż permanentny może być stosowany na różnych partiach ciała. Zespół AMStudioPMU przedstawia dostępne usługi w tym zakresie:
Korzyści z makijażu permanentnego według specjalistów z Elite są następujące:
Okres po mikropigmentacji składa się z czterech faz:
1. Gojenie się leczonego obszaru.
2. Zabliźnienie.
3. Regeneracja naskórka po 10 dniach.
4. Całkowita naprawa skóry właściwej w czwartym tygodniu.
Ważne jest przestrzeganie następujących zaleceń przez 3 tygodnie:
Kolor pigmentowanego obszaru będzie ciemniejszy w pierwszym tygodniu po zabiegu z powodu zjawiska hiperpigmentacji, które ustąpi do kilkunastu dni.
Rezultaty są zwykle zadowalające, jednak należy pamiętać, że są one tymczasowe, niezależnie od tego, czy będzie to zabieg kosmetologiczny, czy medyczny.
W przypadku mikropigmentacji skóry głowy ostateczny efekt wygląda jak dokładnie ogolona głowa z naturalną, miękką, stopniowaną (rozsypaną) linią frontalną włosów. Złudzenie wygładzonego lub wygolonego wyglądu można zachować, stosując maszynkę do strzyżenia co 1-3 dni, w zależności od odcienia, grubości i tempa wzrostu zarostu brody czy też włosów głowy.
Po pewnym czasie konieczne będzie wykonanie zabiegu podtrzymującego, aby dalej cieszyć się efektami. Czas utrzymania się pigmentu jest bardzo indywidualny i wynosi od 1 do 4 lat.
Podczas zabiegu mikropigmentacji mogą wystąpić pewne komplikacje, w tym:
Makijaż permanentny i mikropigmentacja skóry głowy uznawane są za bezpieczne i przynoszące satysfakcjonujące rezultaty. Powikłania mogą wystąpić w następujących sytuacjach:
AMStudioPMU (data nieznana). Mikropigmentacja skóry głowy [online]. Dostępny: https://www.mikropigmentacjaskoryglowy.com.pl. [dostęp: 09.03.2023]
Dr Dethloff (data nieznana). Makijaż permanentny [online]. Dostępny: https://drbeatadethloff.pl/zabiegi/makijaz-permanentny/. [dostęp: 11.01.2020]
Elite (data nieznana). Makijaż permanentny - trwały – czyli „Naturalność i harmonia w formie i kolorze” [online]. Dostępny: https://www.elite.waw.pl/makijaz-trwaly/. [dostęp: 11.01.2020]
Klinika Miracki (data nieznana). Makijaż permanentny [online]. Dostępny: https://klinikamiracki.pl/encyklopedia/makijaz-permanentny/. [dostęp: 11.01.2020]