Mezoterapia jest sprawdzoną metodą, ułatwiającą składnikom aktywnym penetrację do skóry właściwej, której komórki są odpowiedzialne za wydzielanie elastyny i włókien kolagenowych oraz glikozaminoglikanów.
Nazwa „mezoterapia” wywodzi się z greckich słów mesos, oznaczającego igłę, oraz therapeia, czyli terapia. Nazwa ma ścisły związek z przebiegiem procedury, który polega na wprowadzaniu różnych substancji do skóry właściwej przy pomocy igieł. Mezoterapia ma długą tradycję – zaczęto ją wykonywać w 1958 roku i była wówczas stosowana w leczeniu chorób układu limfatycznego i żylnego. Jakie substancje można podawać w ten sposób? Mogą to być witaminy, hormony, enzymy, aminokwasy lub leki.
Wykonywanie niewielkich mikronakłuć pobudzamy powoduje naturalną odpowiedź skóry na uszkodzenia, czyli zwiększoną stymulację komórek naskórka i skóry właściwej. W efekcie tego komórki są odżywione, dotlenione, drobne zmarszczki ulegają spłyceniu, poprawia się gęstość i jędrność skóry.
To doskonała terapia uzupełniająca dla takich zabiegów jak peelingi, laseroterapia, radiofrekwencja czy wstrzykiwanie toksyny botulinowej.
W mezoterapii może być wykorzystywana jedna substancja lub mieszanka preparatów. Skład preparatu zależy od celu stosowania, rodzaju i stopnia uszkodzenia skóry. Do najczęściej używanych substancji należą:
W przypadku leczenia łysienia (alopecji) i nadmiernego wypadania włosów wykorzystuje się preparaty zawierające substancje pobudzające włosy do wzrostu, takie jak: witaminy, aminokwasy, antyoksydanty, dutasterydy czy minoksydyl. Tego rodzaju terapia zazwyczaj składa się z kilku sesji wykonywanych w cotygodniowych odstępach. Później wystarczy jedna sesja miesięcznie dla podtrzymania efektów.
Z kolei w walce z wiotką, cienką skórą często specjaliści proponują rozwiązanie, jakim jest mezoterapia kwasem hialuronowym i produktami DMAE, które pomagają nawilżyć i ujędrnić skórę. Ponadto sam proces nakłuwania pobudza komórki do produkcji kolagenu oraz poprawia mikrokrążenie.
Mezoterapia igłowa to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod walki z cellulitem. Jak twierdzi specjalista dermatologii lek. med. Marcin Ambroziak, ta metoda pomoże walczyć z cellulitem niezależnie od fazy jego rozwoju i lokalizacji (uda, biodra, pośladki). Ekspert podkreśla, że ta interwencja będzie miała lepsze efekty u osób z mniej zaawansowanym cellulitem, u których możliwe jest całkowite wygładzenie skóry. Zabieg mezoterapii okaże się jednak także skuteczny u pań z bardzo rozległym cellulitem w ostatniej fazie rozwoju – nawet jeżeli cellulit nie zniknie całkowicie, to stan skóry znacznie się poprawi.
Mezoterapia to tak naprawdę jeden ze sposobów podawania leków i preparatów, dlatego też owa technika jest wykorzystywana w wielu gałęziach medycyny, dla przykładu w reumatologii, stomatologii czy medycynie sportowej.
W medycynie estetycznej tę metodę wykorzystuje się do leczenia takich problemów jak:
Na zabieg mezoterapii mogą zdecydować się osoby w każdym wieku, o dobrym ogólnym stanie zdrowia. Rolą specjalisty jest wybór odpowiedniej techniki i preparatu do typu defektu lub schorzenia oraz oczekiwań i potrzeb pacjenta. Interwencja umożliwia głęboką penetrację substancji aktywnych, dzięki czemu jest to skuteczniejsza od innych metoda wprowadzania preparatów do skóry, jak utrzymują specjaliści z Kaniowscy Clinic.
Ciąża i okres laktacji stanowią przeciwwskazania do wykonania procedury. Technikę odradza się także osobom niepełnoletnim, cierpiącym na cukrzycę lub przewlekłe choroby układu krążenia. Alergia na któryś ze składników podawanych podczas interwencji również dyskwalifikuje pacjenta.
Jak informuje zespół Kliniki Ambroziak, ta technika może być wykonywany jedynie przez osobę z wykształceniem medycznym: specjalistę dermatologii, medycyny estetycznej lub chirurga plastyka. Interwencja powinna być wykonywana w sterylnych warunkach, w gabinecie lub klinice, która spełnia przyjęte w Polsce wymogi sanitarne.
Upewnij się, że wybrany przez Ciebie specjalista posiada doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów oraz że przeszedł odpowiednie szkolenie. Możesz także poszukać informacji o nim i poczytać opinie innych pacjentek w internecie.
Na pierwszej konsultacji specjalista zapozna się z Twoją historią medyczną. Ważne jest, abyś poinformował lekarza o jakiejkolwiek przewlekłej chorobie oraz lekach, które aktualnie przyjmujesz, bez zatajania żadnych informacji. Następnie specjalista wyjaśni Ci, jak przebiega procedura, jakich efektów możesz się spodziewać, jak przygotować się do niej przygotować oraz jakich zaleceń pozabiegowych należy przestrzegać. Zazwyczaj specjaliści wykonują też zdjęcia, aby po zabiegu móc porównać stan przed i po.
Mimo że mezoterapia nie jest inwazyjną procedurą, wybierz specjalistę z doświadczeniem, który będzie wzbudzał Twoje zaufanie. Przed zabiegiem lekarz prowadzący bada i ocenia stan skóry i dobiera odpowiedni preparat – doświadczenie pozwoli specjaliście dobrać najlepszą technikę i preparat do Twoich potrzeb.
Specjalista najpierw usunie makijaż, oczyści i zdezynfekuje skórę. Dla większego komfortu około godziny przed zabiegiem może być podany krem znieczulający. Następnie wykonuje się mikronakłucia co 0,5-1,5 cm na głębokość ok. 1-4 mm, tj. na głębokość niezbędną dla danej procedury zabiegowej. Ilość i głębokość zastrzyków zależeć będzie od obszaru poddanego interwencji i celu, który chcemy osiągnąć. W przypadku walki z oznakami starzenia zastrzyki wykonuje się na twarzy, szyi i dekolcie. Co co cellulitu: nakłucia są wówczas głębsze niż w innych przypadkach.
Na koniec specjalista może przeprowadzić drenaż limfatyczny (masaż), który ma na celu ułatwić działanie składnikom aktywnym i dzięki któremu można je równomiernie rozprowadzić. Ponadto poprawia on mikrokrążenie i powoduje, że komórki tłuszczowe łatwiej się rozpadają.
Jak informuje znana w Polsce specjalistka medycyny estetycznej Elżbieta Techmańska z Kliniki Dr Dębski, cała procedura trwa mniej więcej 30 minut. Specjalistka podkreśla, że zwykle potrzeba terapii składającej się z kilku sesji do osiągnięcia wymarzonych efektów. Ilość sesji oraz ich częstotliwość zależy od leczonego problemu.
Jak informują eksperci z Kliniki Murano, leczenie można podzielić na dwa etapy: terapeutyczny, kiedy sesje wykonuje się co 1-2 tygodnie, i profilaktyczny, kiedy zabiegi wykonuje się dla podtrzymania efektu co 1-2 miesiące.
Zaraz po interwencji mogą wystąpić niewielkie siniaki, a także opuchlizna i zaczerwienienie, jednak dolegliwości te ustępują w ciągu kilku godzin – wyjaśniają eksperci z Kliniki Miracki. Można je załagodzić, robiąc okłady z lodu. Specjaliści podkreślają, że zaraz po zabiegu pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności.
W pierwszych dniach po warto ograniczyć alkohol, unikać słońca i stosować ochronę przeciwsłoneczną. W domu możesz masować obszar poddany zabiegowi: dzięki temu zapobiegniesz tworzeniu się guzków i grudek i zmniejszysz opuchliznę.
Metoda bezigłowa polega na dostarczeniu skórze odpowiednich związków i składników odżywczych bez konieczności jej nakłuwania. Istotny jest w tym wypadku sposób, w jaki dojdzie do przeniknięcia substancji aktywnych do tkanki podskórnej.
Sposób wykonania procedury jest zależny od rodzaju urządzenia, które stosujemy. Penetrację mogą więc wspomagać bodźce termiczne, mechaniczne, elektryczne, chemiczne lub ultradźwięki. Dobrze dobrana mezoterapia bezigłowa nie powoduje efektów niepożądanych i nie wiąże się z bólem, a rezultaty widoczne są już od pierwszej sesji.
W zależności od zastosowanej metody mówimy o mezoterapii:
Z kolei mezoterapia mikroigłowa opiera się na użyciu różnego rodzaju rollerów, wałków lub urządzeń medycznych wykorzystujących mikroigły do mikronakłuć. Zabieg jest mniej inwazyjny i mniej bolesny niż zabieg wykonany tradycyjną metodą.
Należy brać pod uwagę, że na efekty wpływają takie czynniki jak wiek oraz stan zdrowia i skóry pacjenta, a także rodzaj preparatu oraz ilość sesji. Zazwyczaj wykonuje się od 3-8 sesji, co 1-2 tygodnie. Później wystarczy 1 sesja co 1-2 miesiące, aby podtrzymać efekt.
W przypadku cellulitu efekty zaczynają być widoczne już po pierwszym zabiegu: skóra stanie się gładsza i zauważysz redukcję tkanki tłuszczowej. Z kolei w przypadku mezoterapii skóry głowy pierwsze rezultaty zaobserwujemy po 2-3 tygodniach, a optymalne efekty – po 2-3 miesiącach. Co się tyczy zastosowania tej metody na skórze twarzy, szyi czy dłoni: rezultaty pacjent zobaczy po kilku sesjach.
Mezoterapia okaże się skuteczna tam, gdzie zawiodły działające jedynie powierzchniowo kremy. Do niewątpliwych zalet tej techniki należą niewątpliwie mała inwazyjność i wysoka skuteczność. Co więcej, można ją wykorzystywać nie tylko jako zabieg odmładzający i pielęgnacyjny skóry, ale także do redukcji tkanki tłuszczowej, cellulitu i jako terapię przeciw wypadaniu włosów. Eksperci z Kliniki Wójcicki zwracają także uwagę na następujące korzyści:
Mezoterapia uznawana jest za bezpieczną metodę, jako że stosowane substancje podawane są w małych dawkach. Mimo to każda interwencja wiąże się z pewnym ryzykiem. W tym przypadku może wystąpić:
Roller to wałek, wokół którego umieszczonych jest od 200 do 500 igieł. Podczas jednego masażu danego obszaru twarzy lub ciała powstaje więc kilkadziesiąt tysięcy mikrouszkodzeń.
Roller jest rekomendowany jako urządzenia do użytku domowego lub dla kosmetologów. Przy jego zastosowaniu w warunkach domowych dochodzi do nakłucia skóry na niewielkiej głębokości 0,25 mm, kosmetolog może nakłuwać skórę do 0,5 mm, podczas kiedy w przypadku profesjonalnych urządzeń medycznych mogą to być nawet 4 mm.
Zabieg przeprowadzany w warunkach domowych nie przyniesie więc tak spektakularnych efektów jak mezoterapia pod okiem lekarza i wiąże się z nim wyższe ryzyko powikłań w postaci zakażenia i stanów zapalnych. Również skóra po zabiegu jest bardziej podrażniona niż w przypadku użycia rollerów medycznych.
Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania rollera, o których użytkownik urządzenia powinien wiedzieć. Są wśród nich choroby skóry, np. łuszczyca, trądzik, duża ilość brodawek, cukrzyca, hemofilia, nadciśnienie, choroby serca. Nie powinien być stosowane u kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji, u pacjentów po zabiegach laserowych i zabiegach z zastosowaniem toksyny botulinowej.
Kaniowscy Clinic (data nieznana). Mezoterapia [online]. Dostępny: https://kaniowscy.pl/.... [dostęp: 03.01.2020]
Klinika Murano (data nieznana). Mezoterapia igłowa [online]. Dostępny: https://klinikamurano.com/oferta.... [dostęp: 03.01.2020]
Klinika Wójcicki (data nieznana). Mezoterapia igłowa [online]. Dostępny: https://bella-estetica.pl/wroclaw/.... [dostęp: 03.01.2020]
Techmańska, E. (21 maja 2020). Mezoterapia – zregeneruj skórę twarzy i rąk po zimie! [online]. Dostępny: https://www.drdebski.pl/mezote... [dostęp: 08.04.2022]