Mezoterapia bezigłowa

  • Znieczulenie nie jest wymagane
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 tygodniu
  • Efekty tymczasowe

Czym jest mezoterapia bezigłowa?

Mezoterapia bezigłowa to jedna z najnowocześniejszych technik mezoterapii, która pozwala na wprowadzenie substancji odżywczych i rewitalizujących w głąb skóry bez przerywania ciągłości naskórka przy pomocy igieł, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu impulsów elektrycznych.

Technika mezoterapii została wynaleziona w 1952 roku przez francuskiego lekarza Michela Pistora. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych technik stosowanych w gabinetach medycyny estetycznej. Nie możemy się temu dziwić – mezoterapia jest bezpieczna i bardzo skuteczna i pozwala walczyć z takimi defektami jak ziemista, zmęczona cera i oznaki starzenia, ale też rozstępy, cellulit czy blizny.

Rodzaje mezoterapii

Anti-aging

Mezoterapia to zabieg często stosowany w medycynie anti-aging

Mezoterapia to podawanie w głąb skóry indywidualnie dobranych do potrzeb pacjenta koktajli zawierających witaminy (A, C, E, D, B2, B5), aminokwasy, peptydy i inne substancje odżywcze, nawilżające i regenerujące (np. retinol, kwas hialuronowy), a także osocza bogatopłytkowego, fibryny czy komórek macierzystych. Według specjalistów z Nefretete skuteczność mezoterapii jest tak wysoka, ponieważ substancje są podawane bezpośrednio do głębokich warstw skóry, w przeciwieństwie do np. kremów, których składniki nie przenikają przez warstwę naskórka.

Ta technika może być stosowana zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn; stosuje się ją u osób młodszych w celu prewencji i walki z pierwszymi oznakami starzenia, a także u pacjentów w wieku średnim.

Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów mezoterapii, wśród których najczęściej wykonywane są:

Mezoterapia igłowa

To najbardziej tradycyjna technika wykonywania mezoterapii. Jak wyjaśnia zespół Medestetis, podczas interwencji lekarz medycyny estetycznej podaje dobrany do potrzeb pacjenta produkt strzykawką, wykonując nakłucia igłą. Na prośbę pacjenta może zostać zastosowane znieczulenie kremem. Ten rodzaj mezoterapii można wykonać nie tylko na twarzy i ciele, ale też na skórze głowy, co jest popularną metodą leczenia łysienia.

Popularna jest mezoterapia kwasem hialuronowym, ale wykorzystuje się też inne substancje odżywcze i witaminy oraz osocze bogatopłytkowe, fibrynę i komórki macierzyste. Wykonywanie nakłuć pobudza procesy regeneracyjne w skórze, choć inwazyjność zabiegu jest wtedy większa.

Mezoterapia mikroigłowa

To nowocześniejsza technika, wywodząca się od tradycyjnej mezoterapii. W tym przypadku również dochodzi do przerwania powłoki skórnej i substancje są dostarczane w głąb skóry metodą iniekcji, jednak nakłucia wykonywane są przy pomocy specjalnych urządzeń wyposażonych w automatyczne, wibrujące igły. Dzięki temu zabieg jest mniej inwazyjny i bardziej precyzyjny. Jego zastosowania są podobne co w przypadku tradycyjnej mezoterapii.

Mezoterapia bezigłowa

To najbardziej innowacyjna technika mezoterapii, niewymagająca nakłuć, a zatem najmniej inwazyjna. Wykorzystuje zjawisko elektroporacji. Urządzenia używane podczas zabiegu emitują prąd, co zwiększa przepuszczalność błony komórkowej i pozwala na przenikanie substancji przez otwarte kanały jonowe. Jej zastosowania są niemal równie szerokie co tradycyjnej mezoterapii.

Na czym polega mezoterapia bezigłowa?

Mezoterapia bezigłowa

Podczas zabiegu wykorzystuje się zjawisko elektroporacji

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, mezoterapia bezigłowa pozwala na dostarczanie wybranych substancji w głąb skóry bez wykonywania zastrzyków, dzięki czemu zabieg jest praktycznie nieinwazyjny, a rekonwalescencja krótka. W jaki sposób składniki preparatu przenikają przez warstwę naskórka? Jest to możliwe dzięki zastosowaniu impulsów elektrycznych, które dodatkowo wspomagają lub aktywują działanie preparatów. Impulsy elektryczne powodują zjawisko elektroporacji.

Elektroporacja to zjawisko czasowej destabilizacji składników błony komórkowej pod wpływem pól energetycznych o wysokim napięciu, dzięki czemu w błonie otwierają się pory; to przez nie przenikają cząsteczki podczas zabiegu, mimo że nie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka. Impuls elektryczny dociera do wnętrza komórki, przez co terapia jest bardziej efektywna. Możemy regulować częstotliwość impulsów, co pozwala na dostosowanie parametrów urządzenia w zależności od części ciała i typu defektu.

Bibliografia:

Estetica Nova (data nieznana). Mezoterapia [online]. Dostępny: https://esteticanova.com.pl/zabieg/mezoterapia-110. [dostęp: 17.05.2021]

Medestetis (data nieznana). Mezoterapia igłowa – rewitalizacja i poprawa nawilżenia skóry [online]. Dostępny: https://www.medestetis.pl/zabiegi/mezoterapia-iglowa/. [dostęp: 17.05.2021]

Nefretete (data nieznana). Mezoterapia [online]. Dostępny: https://www.gabinetnefretete.pl/mezoterapia. [dostęp: 17.05.2021]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."