Mezoterapia bezigłowa to jedna z najnowocześniejszych technik mezoterapii, która pozwala na wprowadzenie substancji odżywczych i rewitalizujących w głąb skóry bez przerywania ciągłości naskórka przy pomocy igieł, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu impulsów elektrycznych.
Technika mezoterapii została wynaleziona w 1952 roku przez francuskiego lekarza Michela Pistora. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych technik stosowanych w gabinetach medycyny estetycznej. Nie możemy się temu dziwić – mezoterapia jest bezpieczna i bardzo skuteczna i pozwala walczyć z takimi defektami jak ziemista, zmęczona cera i oznaki starzenia, ale też rozstępy, cellulit czy blizny.
Mezoterapia to podawanie w głąb skóry indywidualnie dobranych do potrzeb pacjenta koktajli zawierających witaminy (A, C, E, D, B2, B5), aminokwasy, peptydy i inne substancje odżywcze, nawilżające i regenerujące (np. retinol, kwas hialuronowy), a także osocza bogatopłytkowego, fibryny czy komórek macierzystych. Według specjalistów z Nefretete skuteczność mezoterapii jest tak wysoka, ponieważ substancje są podawane bezpośrednio do głębokich warstw skóry, w przeciwieństwie do np. kremów, których składniki nie przenikają przez warstwę naskórka.
Ta technika może być stosowana zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn; stosuje się ją u osób młodszych w celu prewencji i walki z pierwszymi oznakami starzenia, a także u pacjentów w wieku średnim.
Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów mezoterapii, wśród których najczęściej wykonywane są:
To najbardziej tradycyjna technika wykonywania mezoterapii. Jak wyjaśnia zespół Medestetis, podczas interwencji lekarz medycyny estetycznej podaje dobrany do potrzeb pacjenta produkt strzykawką, wykonując nakłucia igłą. Na prośbę pacjenta może zostać zastosowane znieczulenie kremem. Ten rodzaj mezoterapii można wykonać nie tylko na twarzy i ciele, ale też na skórze głowy, co jest popularną metodą leczenia łysienia.
Popularna jest mezoterapia kwasem hialuronowym, ale wykorzystuje się też inne substancje odżywcze i witaminy oraz osocze bogatopłytkowe, fibrynę i komórki macierzyste. Wykonywanie nakłuć pobudza procesy regeneracyjne w skórze, choć inwazyjność zabiegu jest wtedy większa.
To nowocześniejsza technika, wywodząca się od tradycyjnej mezoterapii. W tym przypadku również dochodzi do przerwania powłoki skórnej i substancje są dostarczane w głąb skóry metodą iniekcji, jednak nakłucia wykonywane są przy pomocy specjalnych urządzeń wyposażonych w automatyczne, wibrujące igły. Dzięki temu zabieg jest mniej inwazyjny i bardziej precyzyjny. Jego zastosowania są podobne co w przypadku tradycyjnej mezoterapii.
To najbardziej innowacyjna technika mezoterapii, niewymagająca nakłuć, a zatem najmniej inwazyjna. Wykorzystuje zjawisko elektroporacji. Urządzenia używane podczas zabiegu emitują prąd, co zwiększa przepuszczalność błony komórkowej i pozwala na przenikanie substancji przez otwarte kanały jonowe. Jej zastosowania są niemal równie szerokie co tradycyjnej mezoterapii.
Tak jak wspomnieliśmy powyżej, mezoterapia bezigłowa pozwala na dostarczanie wybranych substancji w głąb skóry bez wykonywania zastrzyków, dzięki czemu zabieg jest praktycznie nieinwazyjny, a rekonwalescencja krótka. W jaki sposób składniki preparatu przenikają przez warstwę naskórka? Jest to możliwe dzięki zastosowaniu impulsów elektrycznych, które dodatkowo wspomagają lub aktywują działanie preparatów. Impulsy elektryczne powodują zjawisko elektroporacji.
Elektroporacja to zjawisko czasowej destabilizacji składników błony komórkowej pod wpływem pól energetycznych o wysokim napięciu, dzięki czemu w błonie otwierają się pory; to przez nie przenikają cząsteczki podczas zabiegu, mimo że nie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka. Impuls elektryczny dociera do wnętrza komórki, przez co terapia jest bardziej efektywna. Możemy regulować częstotliwość impulsów, co pozwala na dostosowanie parametrów urządzenia w zależności od części ciała i typu defektu.
Zabieg mezoterapii bezigłowej można wykonać zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn; mogą się na nią zdecydować nie tylko pacjenci w wieku średnim, walczący z oznakami starzenia, ale już nawet dwudziestoparolatkowie, pragnący zadbać o swoją skórę i zapobiegać procesom starzenia. Technikę tę można stosować na twarzy oraz na innych partiach ciała, takich jak brzuch, uda, ramiona, pośladki itp.
Wskazania do zabiegu są niemal takie same jak w przypadku mezoterapii igłowej i bezigłowej. Dr Ewa Rybicka wyjaśnia, że technikę tę stosujemy w celu:
Aby uniknąć powikłań, bardzo ważne jest, aby pacjent podczas wywiadu na pierwszej wizycie poinformował specjalistę o swoim stanie zdrowia oraz przyjmowanych lekach. Mezoterapia bezigłowa to nieinwazyjny i bezpieczny zabieg, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania, wśród których znajdują się niektóre stany chorobowe, przyjmowanie pewnych leków i infekcje. Oto pełna lista przeciwwskazań:
Wybierając klinikę oraz specjalistę, warto kierować się następującymi wskazówkami:
Na pierwszej konsultacji lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, aby poznać jego historię kliniczną i dowiedzieć się, jakie leki przyjmuje. W ten sposób wykluczy przeciwwskazania. Informuje też pacjenta o tym, że infekcje organizmu i stany zapalne skóry są przeciwwskazaniem do zabiegu i w takim przypadku interwencja będzie musiała zostać przełożona.
Jeżeli pacjent kwalifikuje się do zabiegu, zostanie on poinformowany, jak on przebiega, jak się do niego przygotować oraz jakie są zalecenia pozabiegowe. Na tej konsultacji lekarz wyjaśnia też, jaki rodzaj preparatu zostanie zastosowany w tym przypadku.
Wykorzystaj pierwszą wizytę, aby ocenić, czy dany specjalista wzbudza Twoje zaufanie. To także doskonała okazja, aby zadać specjaliście pytania dotyczące zabiegu. Przykładowe pytania do specjalisty:
Jeżeli interesujesz się pierwszą wizytą, przygotuj wcześniej listę pytań i zabierz ją ze sobą, tak aby o niczym nie zapomnieć.
Zabieg na twarz trwa krótko, około 15-20 minut, podczas gdy interwencja na ciało trwa od 30 do 80 minut w zależności od wielkości obszaru zabiegowego.
Zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia. Pacjent może odczuwać jedynie delikatne mrowienie, o czym powinien poinformować specjalista przed interwencją. Oto jak przebiega zabieg krok po kroku:
Ilość i częstotliwość sesji ustala specjalista, biorąc pod uwagę różne czynniki, w tym rodzaj defektu i efekt, jaki chce osiągnąć pacjent. Zazwyczaj wykonuje się od kilku do 10 sesji, w odstępach co 1-2 tygodnie.
Zabieg mezoterapii bezigłowej ma wiele zalet, wśród których wymienić możemy bezpieczeństwo, brak bólu i krótki czas rekonwalescencji. Technika ta jest również bardzo skuteczna, jeżeli interwencję wykonuje doświadczony specjalista. Oto efekty, które możemy uzyskać:
Tego rodzaju mezoterapia jest mniej inwazyjna niż tradycyjna, jako że nie wykonuje się nakłuć. Z tego względu zmniejsza się m.in. ryzyko infekcji czy powstawania siniaków oraz wystąpienia innych działań niepożądanych.
Może jednak dojść do alergii lub nadwrażliwości na substancje zawarte w podawanym preparacie. Dlatego też tak istotne jest, aby udać się do zaufanego i wykwalifikowanego specjalisty dermatologii bądź medycyny estetycznej, który w razie wystąpienia powikłań będzie w stanie udzielić pomocy.
Estetica Nova (data nieznana). Mezoterapia [online]. Dostępny: https://esteticanova.com.pl/zabieg/mezoterapia-110. [dostęp: 17.05.2021]
Medestetis (data nieznana). Mezoterapia igłowa – rewitalizacja i poprawa nawilżenia skóry [online]. Dostępny: https://www.medestetis.pl/zabiegi/mezoterapia-iglowa/. [dostęp: 17.05.2021]
Nefretete (data nieznana). Mezoterapia [online]. Dostępny: https://www.gabinetnefretete.pl/mezoterapia. [dostęp: 17.05.2021]