Liposukcja ultradźwiękowa to jedna z najnowocześniejszych technik odsysania tłuszczu, w której wykorzystywana jest technologia ultradźwięków, aby zapewnić większą precyzję i skuteczność zabiegu i jednocześnie zminimalizować uszkodzenia okolicznych tkanek. Wprowadzona pod skórę kaniula emituje ultradźwięki i w wyniku zjawiska kawitacji dochodzi do zniszczenia komórek tłuszczowych, które następnie są odsysane. Ten rodzaj liposukcji może być wykorzystywany u osób zainteresowanych usunięciem nadmiaru tkanki z niemal wszystkich partii ciała, a także u pacjentów z ginekomastią.
Organizm u niektórych osób broni hormonalnie w niektórych okolicach swoich zasobów tłuszczowych. Prowadzi to często nawet do frustracji psychicznych u ludzi, którzy mimo intensywnego wysiłku fizycznego oraz diet niskokalorycznych nie są w stanie odpowiednio wymodelować swojej sylwetki. Tłuszcz podskórny zasłania piękne krzywizny naszego ciała, nie pozwalając cieszyć się dobrym psychicznym i fizycznym samopoczuciem. Specjalnie dla takich osób została opracowana metoda liposukcji, czyli usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej z jednoczesnym modelowanie sylwetki.
Zabieg odsysania tkanki tłuszczowej przeznaczony jest właściwie dla każdego dorosłego człowieka, który ma problem z pozbyciem się nadmiaru powierzchownej tkanki tłuszczowej. Przez powierzchowną tkankę tłuszczową rozumiemy nadmiar tłuszczu leżący między skórą a powięzią, czyli błoną otaczającą i wzmacniającą nasze mięśnie. Ten rodzaj tkanki tłuszczowej jest traktowany przez organizm jak forma rezerwy na czas głodu, a jego ilość jest regulowana hormonalnie np. przez wahania hormonu wydzielanego przez komórki tłuszczowe – zwanego leptyną. Zaburzenia jego wytwarzania lub niewrażliwość receptorów podwzgórzowych na jego działanie może prowadzić do otyłości, której ciężko się pozbyć mimo prawidłowego odżywiania i dużej aktywności fizycznej. Zabieg przeznaczony jest więc dla wszystkich, którzy mimo intensywnych prób pozbycia się nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej nie są w stanie uzyskać oczekiwanych efektów prawidłowej sylwetki.
Zabieg wykonywany jest w trybie tzw. chirurgii jednego dnia, po jego wykonaniu pacjent jest po krótkiej obserwacji może wyjść do domu. Dalsze kontrole również odbywają się w trybie ambulatoryjnym. Jego przebieg możemy podzielić na 3 etapy:
Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, tzw. nasiękowym, ale w asyście anestezjologa, który pilnuje funkcji życiowych pacjenta, oraz podaje leki przeciwbólowe i sedatywne dożylnie, co potęguje działanie miejscowe leków znieczulających. Zapewnia to pacjentowi całkowity komfort podczas zabiegu, powoduje rozluźnienie mięśni pacjenta co ułatwia lekarzowi jego prowadzenie.
Z kilku 4-5 milimetrowych nacięć przez specjalne kaniule rozprowadzany jest lek znieczulający w tkance tłuszczowej. Prowadzi to nie tylko do znieczulenia tkanki tłuszczowej, ale również ułatwia przeprowadzenie kolejnego etapu zabiegu liposukcji, którym jest rozpuszczenie tkanki tłuszczowej.
Po zakończeniu znieczulenia przez te samy nacięcia w skórze do tkanki tłuszczowej wprowadzane są specjalne sondy. Sondy te generują ultradźwięki, które swoja delikatną energią rozbijają komórki tłuszczowe, uwalniając z nich tłuszcz w formie płynnej. Energia jest tak dobrana, że nie uszkadza nerwów, naczyń podskórnych oraz innych tkanek. Jest to olbrzymia przewaga teh technik nad innymi metodami liposukcji, gdyż dzięki temu przyspieszony jest czas gojenia się tkanek, nie dochodzi do uszkodzeń skóry, a dzięki zachowaniu jej pełnego ukrwienia uzyskiwany jest lepszy efekt kosmetyczny. W trakcie tego etapu zabiegu, lekarz poprzez nasilanie rozbijania tkanki tłuszczowej w pewnych okolicach stara się modelować kształty i krzywizny danej okolicy, by przybliżyć ją do ideału piękna, oczekiwanego przez pacjenta. To największa zaleta i przewaga tej formy liposukcji nad innymi. Odmieniła ona tak głęboko modelowanie sylwetki ciała, iż jej twórcy – dr Alfred Hoyos z Bogoty oraz dr John Millard z Denver określili ją jako High Definition. Określenie to przeniesione z techniki przekazywania obrazu, oznacza najwyższą jego jakość, co w tym wypadku oznacza uzyskanie najwyższej jakości naturalnego piękna ludzkiego ciała. Tłuszcz w formie półpłynnej usuwany jest w kolejnym etapie zabiegu, którym jest:
Zemulsyfikowany, półpłynny tłuszcz w tym etapie jest odsysany. Wykonuje się to przy użyciu delikatnych narzędzi. Ponieważ tłuszcz ten został wcześniej jak gdyby przygotowany do odessania, wykonuje się to również w sposób delikatny, by w jak najmniejszy sposób uszkadzać okoliczne tkanki. Podczas tego etapu zabiegu, uzyskujemy końcowy efekt liposukcji, a więc usunięcie zbędnej tkanki tłuszczowej oraz ostateczne wymodelowanie sylwetki danej okolicy ciała. Jeszcze raz warto przypomnieć, że wszystkie etapy zabiegu wykonujemy z kilku małych cięć, które goją się szybko, praktycznie bez pozostawienia widocznych blizn. Zabieg kończy, jeśli to potrzebne, założenie cienkich plastikowych drenów, które odprowadzają krew i płyn przesiękowy z odsysanych okolic. Ułatwia to rekonwalescencję operowanych okolic. Dreny te usuwa się po 2-3 dniach. Po założeniu drenów kończy się zabieg. Pacjent jest obserwowany jeszcze przez 2-3 godziny i wychodzi do domu w specjalnym uciskowym ubraniu.
Przed zabiegiem pacjent otrzymuje szczegółową listę badań laboratoryjnych oraz proste zalecenia przed zabiegowe. Badania należy wykonać 7-10 dni przed zabiegiem i dostarczyć je lekarzowi. Jeśli lekarz stwierdzi odchylenia od norm w badaniach, zabieg odracza się do momentu wyjaśnienia ich przyczyn. Jeśli badania są prawidłowe pacjent zgłasza się na zabieg.
Cała procedura operacyjna trwa ok. 2-3 godzin w zależności od ilości odsysanych okolic. Łącznie z obserwacją pooperacyjną pacjent pozostaje w ośrodku wykonującym zabieg około 5 godzin. Po 2-3 dniach, jak opisano wyżej, pacjent zgłasza się na usunięcie drenów. Po samym zabiegu zakłada się specjalne uciskowe ubranie ściśle dopasowane wielkością i kształtem do odsysanych okolic. Ubranie uciskowe zapobiega krwawieniu pooperacyjnemu, zmniejsza obrzęk i ułatwia modelowanie pooperacyjne sylwetki. Ubranie to nosi się przez ok 4 tygodnie. Już następnego dnia po zabiegu pacjentowi zaleca się wykonywanie masażu odsysanych okolic, co dodatkowo wzmacnia oczekiwany rezultat. Podczas oglądania, przez kilkanaście dni po zabiegu, mogą być widoczne zasinienia w operowanych miejscach. Zasinienia znikają nie pozostawiając żadnych śladów. Końcowy efekt liposukcji uzyskujemy, w przypadku prawidłowego postępowania po zabiegowego, po około 6 miesiącach.
Oczywiście przez cały okres po zabiegu pacjent wykonuje masaż limfatyczny operowanej okolicy oraz jeśli to możliwe, korzysta z zabiegów karboksyterapii. Po tym czasie widzimy pełny efekt końcowy liposukcji. Możemy ocenić pozostałe regiony ciała, porównać ich proporcje w stosunku do miejsc z usuniętą tkanka tłuszczową i zadecydować o ewentualnym rozszerzeniu liposukcji o inne regiony. Po tym czasie można również ocenić, czy należy, szczególnie w przypadku liposukcji brzucha, wykonać też plastykę powłok brzucha. Może się zdarzyć, że dla uzyskania idealnego efektu konieczne jest usunięcie nadmiaru zwisających fałdów luźnej skóry. Taka sytuacja zdarza się rzadko gdyż ta metoda powoduje retrakcje czyli dobre obkurczanie się skóry i przyrastanie jej do tkanki podskórnej.
Zabieg można oczywiście powtórzyć i zwiększyć jeszcze oczekiwane przez pacjenta efekty, jednak z reguły udaje się je uzyskać podczas pierwszego zabiegu i nie ma potrzeby go powtarzać. Wtórne zabiegi rezerwuje się z reguły celem poprawienia efektu zabiegu wyjściowego, gdy doszło, z różnych przyczyn, np. do miejscowego zniekształcenia tkanek. Podczas liposukcji ultradźwiękowej takich zniekształceń może dojść z powodu np. blizn po cięciu cesarskim, gdy nie udało się uzyskać pełnegu dostępu do całego obszaru brzucha. Sytuacje takie są bardzo rzadkie, a wtórne zabiegi krótkie i całkowicie poprawiające efekty pierwotnego zabiegu.
Ponieważ do zabiegu kwalifikowani są z reguły pacjenci zdrowi, nie obciążeni dodatkowymi schorzeniami różnych układów, rzadko dochodzi do powikłań ogólnych podczas zabiegu. W okresie pooperacyjnym może dojść do nadmiernego krwawienia z otworów, przez które wykonuje się zabieg. Dochodzi do tego jeśli pacjent nie nosi sumiennie ubranka uciskowego. Takie krwawienie z reguły zatrzymuje się samoistnie po jego założeniu. Czasami wymaga to odessania krwiaka z tkanki podskórnej, by nie doszło do upośledzenia gojenia się.
Jakie są ograniczenia i przeciwwskazania do wykonania liposukcji techniką ultradźwiękową. Pierwszym najważniejszym jest współistnienie schorzeń układu krążenia, układu oddechowego oraz cukrzyca.
Różnego typu infekcje oraz choroby skóry o charakterze przewlekłym również dyskwalifikują pacjenta z zabiegu.
Pamiętać należy, że otyłość trzewna, czyli tłuszcz występujący w dużej ilość wewnątrz jamy brzusznej, co spotyka się głównie u mężczyzn, nie da się usunąć poprzez liposukcję. Pozostają tu tylko metody zachowawcze.
Nie powinno wykonywać się zabiegu u pacjentów po drastycznej utracie masy oraz u pacjentów z dużymi rozstępami skóry.
Zabieg tą metodą stanowi olbrzymi krok naprzód w medycynie i chirurgii estetycznej. Uzyskiwane efekty zabiegu w sposób spektakularny podnoszą jakość tego typu zabiegów, prowadząc do jeszcze większego zadowolenia z uzyskanego efektu leczenia i powrotu radości życia.
Technika niekiedy mylona jest z nieinwazyjną metodą modelowania sylwetki, jaką jest kawitacja ultradźwiękowa (określania też jako lipoliza ultradźwiękowa czy liposukcja kawitacyjna). W obu tych metodach wykorzystywane są ultradźwięki, jednak w przypadku liposukcji ich zadaniem jest masaż okolicznych tkanek i redukowanie ich uszkodzenia, podczas gdy w tym drugim przypadku dzięki ultradźwiękom zachodzi zjawisko kawitacji. W efekcie dochodzi do uszkodzenia błon komórkowych adipocytów i uwolnienia się kwasu tłuszczowego, który następnie jest metabolizowany przez wątrobę i usuwany z organizmu naturalnymi drogami. Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga znieczulenia i trwa około 20-30 minut. Można go stosować na takich obszarach ciała jak boczki, brzuch, bryczesy, kolana, ramiona. Konieczne jest wykonanie od 5 do 10 zabiegów.
Nie jest to jedyna nieinwazyjna metoda modelowania sylwetki, dostępnych jest też wiele innych zabiegów, jak np. fale radiowe. Tego rodzaju interwencje mogą okazać się niewystarczające w przypadku dużego nagromadzenia tłuszczu. Wówczas mogą służyć jako terapia uzupełniająca po zabiegu liposukcji.