Liposukcja laserowa (lipolaser) to, jak informuje zespół Bieńkowscy Clinic, minimalnie inwazyjny i ambulatoryjny zabieg mający na celu redukcję tkanki tłuszczowej, która nie znika podczas diety lub ćwiczeń fizycznych i gromadzi się w takich częściach ciała, jak:
Czasami, aby uzyskać lepszy wynik w modelowaniu sylwetki, można łączyć tę technikę z zabiegami z wykorzystaniem technologii zimniej plazmy, która pozwala ujędrnić tkanki.
Postępy w chirurgii plastycznej i kosmetycznej są ogromne. Co roku powstają nowe techniki, które pozwalają zbliżyć się do wyników i oczekiwań pacjentów prawie w 100%.
Technologia i innowacje stały się nowymi sprzymierzeńcami chirurgii plastycznej. Dlatego lipolaser lub lipoliza laserowa to minimalnie inwazyjny i wysoce precyzyjny bezoperacyjny zabieg usuwania tłuszczu z niektórych obszarów ciała, co czyni tę technikę jedną z najbardziej innowacyjnych i pożądanych w ostatnich latach.
Dzięki swojej selektywności (działa tylko na tkankę tłuszczową), efektowi koagulacyjnemu oraz ambulatoryjnemu charakterowi laser przyczynia się do postępu w modelowaniu ciała.
Idealni pacjenci do przeprowadzenia zabiegu za pomocą lipolasera mają zlokalizowany tłuszcz i umiarkowane wiotką skórę, ponieważ w przeciwieństwie do konwencjonalnej liposukcji, laser pozwala ujędrnić i obkurczyć skórę.
Specjaliści potwierdzają, że liposukcja laserowa nie jest sposobem na utratę wagi, ale redukcją objętości zlokalizowanego w określonych obszarach tłuszczu, który zwykle nie znika, nawet jeśli pacjent prowadzi zdrowy styl życia.
Najlepsze wyniki uzyskuje się, gdy pacjent spełnia następujące kryteria:
Należy zauważyć, że zabieg ten jest wskazany dla osób, które nie są bardzo otyłe i cieszą się dobrym zdrowiem, zarówno fizycznie, jak i psychicznym. Zespół Kliniki Krajewski zaznacza, że lipolaser jest przeciwwskazany dla kobiet w ciąży, diabetyków, z wysokim ciśnieniem krwi lub z problemami sercowo-naczyniowymi.
Pacjenci z dużym nagromadzeniem tłuszczu nie są idealnymi kandydatkami do tego zabiegu. W takich przypadkach lepiej jest zdecydować się na tradycyjną liposukcję z użyciem większych kaniuli.
Chociaż jest to zabieg nieinwazyjny, ważne jest, aby starannie wybrać chirurga plastycznego; najlepiej takiego, któremu PTChPTiR przyznało niezbędne certyfikaty.
Ponadto, zaleca się wizytę u więcej niż jednego chirurga, aby móc porównać i usłyszeć różne opinie. Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze chirurga plastycznego jest prośba o zdjęcia innych pacjentów, którzy wykonali zabieg, a także wyjaśnienie wszystkich wątpliwości i obaw. Nie zapominaj, że musisz realistycznie podchodzić do oczekiwań i nie powinieneś skupiać się na niskiej cenie lub obietnicach wyników, które są niewykonalne.
Wizyta kwalifikacyjna to pierwszy krok, który rzutuje na odpowiednim przygotowaniu pacjenta i jego końcowej satysfakcji. Jak podkreśla, dr Marek Murawski z Kliniki Elite w Warszawie, to ważny etap, w którym skupiamy się na pacjencie – jego potrzebach i oczekiwaniach. Nie obiecujemy cudów, ale przedstawiamy rezultaty zabiegu, które faktycznie możemy uzyskać. Pacjent musi być przede wszystkim świadomy realnego efektu, przeciwwskazań, możliwych powikłań i tego, co będzie działo się po, czyli odpowiedniej rekonwalescencji.
Podczas pierwszej wizyty chirurg oceni kilka fizycznych aspektów pacjenta. Zmierzy poziom tkanki tłuszczowej, wagę, wzrost i sprawdzi jędrność skóry.
Zrobi kompletny wywiad, wysłucha oczekiwań pacjenta i zbada obszary, w których występuje lipodystrofia, oceniając takie czynniki, jak:
Po tej diagnozie lekarz wyjaśni, która technika jest dla pacjenta najbardziej odpowiednia i odpowie na wszystkie pytania.
Może poprosić o dodatkowe badania w celu potwierdzenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta, między innymi badania krwi, elektrokardiogram, analizę moczu.
Zaleca się, aby pacjent przyszedł z kimś na pierwszą wizytę i, jeśli to możliwe, zanotował wszelkie wątpliwości, aby wtedy je rozwiać. Równie ważne jest, aby poprosić chirurga o szczegółowe objaśnienie zabiegu, a także opieki przed i pooperacyjnej.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub sedacji i trwa od 1 do 3 godzin, w zależności od przypadku.
Eksperci z Lipoline objaśniają, że to prosty zabieg, w którym chirurg wykonuje małe nacięcia w obszarze, w którym chce pracować i wprowadza drobne kaniule: przez nie wprowadza się substancję znieczulającą i roztwór soli fizjologicznej w celu rozpuszczenia skupisk tłuszczu.
Zabieg lipolaserem w trybie ambulatoryjnym bez hospitalizacji składa się z następujących etapów:
Laser
diodowy ma moc od 2500 mW a 3500 mW, co pozwala na rozbicie komórek
tłuszczowych i rozpad triglicerydów, które mogą zostać wyssane
(przez liposukcję) lub wydalone w sposób naturalny przez układ
limfatyczny i wydalniczy.
Przed udaniem się na zabieg liposukcji laserowej należy wykonać testy przedoperacyjne, aby ustalić, czy technika jest odpowiednia dla pacjenta. Niektóre z najczęstszych testów to badania diagnostyczne i elektrokardiogram.
Ważne jest, aby pacjent zaczął rozwijać zdrowe nawyki przed zabiegiem chirurgicznym, czyli przestrzegał zbilansowanej diety i codziennej rutyny ćwiczeń, ponieważ pozwolą mu osiągnąć bardziej skuteczne i trwałe rezultaty.
Jeśli to możliwe, dieta i ćwiczenia powinny być kontynuowane po zabiegu i po okresie pooperacyjnym, aby osiągnąć trwałe efekty, ponieważ lipoliza laserowa, a także inne zabiegi mające na celu utratę tłuszczu, zapewniają ostateczne i długoterminowe wyniki.
Główne zalety tej techniki modelowania sylwetki to według zespołu NZOZ Euroklinika:
Ważne jest, aby pacjent wiedział, że liposukcja laserowa to nie lek wspomagający odchudzanie. Jej celem jest redukcja znajdujących się w określonych obszarach skupisk tłuszczu, których nie można wyeliminować za pomocą zdrowych nawyków.
Zespół Kliniki Elite w Warszawie zaznacza, że liposukcja laserowa to doskonały sposób na szybką likwidację miejscowej tkanki tłuszczowej z problematycznych miejsc takich jak brzuch, biodra czy też uda. Stąd jest on zalecany jako uzupełnienie procesu odchudzania w tych partiach ciała, w których dieta i ćwiczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Zabieg może być także pierwszym krokiem w wysmukleniu sylwetki, który będzie kontynuowany w postaci zmiany diety i wdrożeniu aktywności fizycznej.
Z tego powodu ważne jest, aby pacjent był w stanie prowadzić aktywny tryb życia i miał właściwe nawyki żywieniowe, aby zabieg były jak najbardziej skuteczny.
Po zabiegu pacjent może wrócić do domu i odpoczywać, zwykle od 48 do 72 godzin.
Większość pacjentów, którzy udają się na zabieg w piątek, idzie do pracy w poniedziałek. Włączenie do normalnego życia zawsze będzie zależeć od indywidualnej reakcji każdego pacjenta.
Konieczne jest noszenie ubrania kompresyjnego i zaleca się, aby nie wykonywać intensywnej aktywności fizycznej przynajmniej przez kolejne 2 tygodnie.
Począwszy
od drugiego dnia może być zalecany drenaż
limfatyczny,
aby przyspieszyć wydalanie glicerolu i kwasów tłuszczowych.
W niektórych przypadkach pacjentom zaleca się również unikanie gorących pryszniców, aby nie dopuścić do obrzęku i bólu.
Jak w przypadku każdego zabiegu, choćby zupełnie bezinwazyjnego, zawsze występują zagrożenia lub skutki uboczne. W tym przypadku najczęstsze to:
Zasadniczo wszystkie te objawy powinny zniknąć w ciągu 3 miesięcy od zabiegu. W każdym razie zawsze dobrze jest skonsultować się z chirurgiem, który udzieli porady odpowiedniej dla każdej sytuacji.
Ostateczne rezultaty pojawiają się stopniowo; optymalny rezultat możemy zauważyć po co najmniej 2 miesiącach po zabiegu, ponieważ proces generowania nowych włókien kolagenowych i elastycznych zajmuje dużo czasu.
Oto efekty, jakich możemy się spodziewać według zespołu Skin Clinic:
Specjaliści potwierdzają, że jeśli liposukcję laserową połączymy z innymi technikami, redukcja tkanki tłuszczowej, a przede wszystkim zmniejszenie objętości obwisłej skóry, widoczne są praktycznie od razu.
Klinika Krajewski (data nieznana). SlimLipo – liposukcja laserowa, trwałe usuwanie tkanki tłuszczowej. Dostępny: https://klinikakrajewski.pl/oferta.... [dostęp: 20.03.2020]
Lipoline (data nieznana). Liposukcja laserowa. Dostępny: https://lipoline.pl/.... [dostęp: 20.03.2020]
NZOZ Euroklinika (data nieznana). I-LIPO – laser zimnodiodowy. Dostępny: https://www.euroklinika.com.pl/.... [dostęp: 20.03.2020]