Lipoliza iniekcyjna jest nieoperacyjnym zabiegiem redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki przy pomocy wstrzyknięć substancji aktywnych powodujących rozpad komórek tłuszczowych zgromadzonych w nadmiarze w miejscu poddawanym zabiegowi. W przypadku tej metody stosuje się technikę intralipoterapii – podanie preparatów chemicznych następuje poprzez iniekcję bezpośrednio do tkanki tłuszczowej i wywołuje jej rozpad. Ponieważ do zniszczenia komórek tłuszczowych (adipocytów) doprowadza działanie substancji o specyficznych właściwościach chemicznych, często tę technikę nazywa się również lipolizą chemiczną, co podkreśla charakter wykorzystywanych w jej trakcie mechanizmów i środków.
Niewielki i miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej zwykle próbujemy zwalczyć odpowiednio dobraną dietą i regularnymi ćwiczeniami ukierunkowanymi na daną partię ciała. Niestety nie zawsze taka taktyka okazuje się wystarczająca i skuteczna. Trudno usunąć oporny tłuszcz na brzuchu, plecach, pośladkach, kolanach czy udach. Wiele osób bezskutecznie próbuje wyeliminować nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowany w okolicy karku, tworzący „drugi” podbródek lub „bryczesy”. Zmiana nawyków żywieniowych nie zagwarantuje także sukcesu mężczyznom borykającym się z problemem ginekomastii.
W takich przypadkach niektórzy pacjenci mogą zacząć myśleć o metodach modelowania sylwetki. Jedną z nich jest liposukcja, czyli chirurgiczne usuwanie tłuszczu. Na szczęście medycyna estetyczna, obok klasycznej liposukcji dedykowanej przede wszystkim osobom z dużą nadwagą, oferuje zabiegi działające z dużą precyzją i skutecznością w przypadku niechcianego tłuszczyku zlokalizowanego w konkretnych miejscach. Nowoczesne metody modelowania sylwetki poprzez redukcję miejscowo ulokowanej tkanki tłuszczowej nie wymagają przy tym interwencji chirurgicznej ani nie skazują pacjentów na uciążliwą i długą rekonwalescencję. Jedną z takich precyzyjnie działających, efektywnych i małoinwazyjnych metod usuwania tkanki tłuszczowej jest lipoliza iniekcyjna.
Specjaliści z Lenartowicz Clinic wymieniają lipolizę iniekcyjną wśród najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej ostatnich lat, a wśród cenionych przez pacjentów walorów interwencji podają przede wszystkim: małoinwazyjność, krótki czas trwania zabiegu i wysoką skuteczność oraz bezpieczeństwo używanych preparatów. Substancjami najczęściej wykorzystywanymi do lipolizy iniekcyjnej są fosfatydylocholina i dezoksycholan sodu. Eksperci z kliniki Bona Dea wyjaśniają ponadto, że w celu poprawienia skuteczności tej techniki, preparaty mogą być dodatkowo wzbogacane innymi substancjami aktywnymi, np. dekapeptydem-4, który wywołuje nasilenie procesów rozpadu tłuszczu. Dr Iwona Radziejewska-Choma informuje, że dodawane do roztworu środki znieczulające czynią zabieg zupełnie bezbolesnym.
Substancje aktywne powodują rozluźnienie błon komórkowych adipocytów i przedostają się do ich wnętrza, wywołując rozpad nagromadzonych w nich trójglicerydów. Większe ilości dezoksycholanu działają ponadto rozluźniająco w stosunku do struktur budujących błony komórkowe w tkance tłuszczowej, prowadząc do ich rozerwania. Lekarze z Kliniki Chirurgii Plastycznej Dra Szczyta wyjaśniają, iż następnie uwolnione w efekcie rozpadu adipocytów związki tłuszczowe trafiają do krwi, która transportuje je do wątroby, gdzie poddawane są rozkładowi. Finalnie są, dzięki pracy nerek, wydalane z organizmu.
Konsultacja lekarska pozwala przeprowadzić wywiad i badanie wstępne, które umożliwią dobór najskuteczniejszej i najbardziej bezpiecznej metody redukcji tkanki tłuszczowej. Lekarz specjalista podczas tego spotkania będzie w stanie ocenić czy interwencja zagwarantuje efekt, jakiego oczekuje pacjent przybyły do gabinetu. Trzeba pamiętać, że lipoliza nie jest alternatywą dla liposukcji i w przypadku dużych ilości tkanki tłuszczowej czy rozległego otłuszczenia ciała nie będzie najkorzystniejszym wyborem. Specjalista oceni obszar zabiegowy, jako że zabieg wykonuje się na określonym obszarze (lipoliza brzucha, lipoliza podbródka itp.), i na tej podstawie określi przewidywaną liczbę sesji zabiegowych.
Bardzo ważnym elementem pierwszej wizyty u specjalisty jest także ocena stanu zdrowia pacjenta oraz wykluczenie istnienia ewentualnych przeciwwskazań do zastosowania tej techniki. W przypadku kwalifikacji pacjenta do tej procedury medycznej lekarz wyjaśni mechanizm działania substancji aktywnych, opisze przebieg zabiegu i ważne zasady postępowania przed nim oraz po jego zakończeniu. Omawiane są także możliwe do osiągnięcia efekty i ewentualne powikłania.
Zabieg trwa od 15 do 40 minut, a jego długość uzależniona jest od wielkości obszaru, który poddawany będzie terapii. Lipoliza jest bezbolesna – we wstrzykiwanym preparacie znajduje się znieczulenie. Niekiedy stosowane są tuż przed zabiegiem maści znieczulające.
Przebieg zabiegu:
Przygotowanie skóry do zabiegu. Skóra jest dezynfekowana i często pokrywana oznaczeniami specjalnym flamastrem, które nawigują lekarza przy wykonywaniu wstrzyknięć w modelowane partie twarzy lub ciała.
Iniekcja preparatu. Zwykle potrzebnych jest od 2 do kilku iniekcji, zależnie między innymi od rodzaju używanego preparatu. Nakłucia wykonywane są specjalnie w tym celu zaprojektowaną mikroigłą (tzw. lipoinject), czyli cienką kaniulą (30G). Wstrzykiwaniu preparatu towarzyszyć może uczucie swędzenia, pieczenia i rozpierania.
Jak wyjaśniają eksperci z Centrum Medycznego San-Medical, świąd i pieczenie utrzymują się po zabiegu przez 2-3 godziny, dołącza do nich zaczerwienienie, tkliwość poddanych iniekcji miejsc. Reakcje te są normalną sytuacją, a ich wystąpienie świadczy między innymi o skuteczności i działaniu podanego preparatu. Po zabiegu można wrócić do standardowej aktywności, chociaż należy przygotować się na wystąpienie zaczerwienienia skóry, lekkiego obrzęku, niekiedy krwiaków w miejscu wkłucia. Taki stan może utrzymywać się kilka dni.
Specjaliści z Centrum Medycznego Veno-Med zalecają pacjentom po interwencji wykonanie masażu limfatycznego, który spowoduje szybsze i skuteczniejsze usunięcie z naczyń krwionośnych związków powstałych z rozpadu tkanki tłuszczowej.
Technika dedykowana jest pacjentom zainteresowanym usunięciem nadmiaru tkanki tłuszczowej z konkretnych obszarów. Nie jest natomiast zabiegiem odpowiednim do redukcji tkanki tłuszczowej w przypadku dużej otyłości, najlepsze rezultaty osiąga się bowiem u osób z prawidłową wagą lub lekką nadwagą. Eksperci z Lecznicy Melitus szczególnie polecają zabieg w celu odtłuszczenia następujących miejsc:
Lekarze z kliniki Bona Dea wyjaśniają ponadto, że zabiegi lipolizy iniekcyjnej wzbogaconej o wykorzystanie m.in. kwasu nikotynowego to skuteczne oręże do walki z cellulitem. Specjalna, innowacyjna formuła zabiegu pomaga zredukować złogi tkanki tłuszczowej, poprawić mikrokrążenie i dotlenić tkanki.
Lipoliza iniekcyjna pozwala w znaczący sposób poprawić wygląd, eliminując niechciany nadmiar tkanki tłuszczowej z problematycznych miejsc. Przynosi trwałe i widoczne efekty w postaci wyszczuplenia kolan, ud, pośladków czy okolicy karku. Po serii zabiegów można spodziewać się zmniejszenia obwodu w miejscu iniekcji nawet o 4-5 cm. Rezultatem interwencji mogą być jędrniejsze, zgrabniejsze i gładsze uda, wymodelowany podbródek czy zmniejszenie obwodu brzucha. Redukować można przy jej użyciu cellulit, a także usuwać tłuszczaki. Lipoliza nie pozostawia nierówności na skórze, może być w związku z tym także dobrym uzupełnieniem dla liposukcji.
Pierwsze efekty widoczne są po około 3 tygodniach po każdym z zabiegów i może to nawet być utrata 1-2 cm w obwodzie brzucha czy uda. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rodzaju zastosowanego preparatu zalecane są zwykle serie od 2 do 6 iniekcji przeprowadzanych co 3-5 tygodni. Iniekcyjna redukcja tkanki tłuszczowej gwarantuje długotrwałe efekty.
Mimo iż lipoliza jest małoinwazyjnym i bezpiecznym zabiegiem o działaniu miejscowym nie wszyscy pacjenci mogą być poddani tej procedurze medycznej. Zespół kliniki AlfaEstetica informuje, że najistotniejsze przeciwwskazania do zabiegu to:
Przyjmowanie leków, które wpływać mogą na procesy krzepliwości krwi, uznaje się za czasowe przeciwwskazanie do wykonania lipolizy. Dr Ewa Rybicka przypomina ponadto, iż dyskwalifikować mogą pacjenta wszelkie infekcje w miejscu, gdzie podany ma być lek oraz alergia na jego składniki. Nie wykonuje się zabiegu u osób cierpiących na epilepsję ani zbyt otyłych. Wszystkie przypadki są indywidualnie analizowane przez lekarza specjalistę, który może na przykład zdecydować o zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia w przypadku niektórych zaburzeń autoimmunologicznych tarczycy.
AlfaEstetica (data nieznana). Lipoliza iniekcyjna [online]. Dostępny: https://alfaestetica.med.pl/of.... [dostęp: 06.03.2020].
Bona Dea Medycyna Estetyczna (data nieznana). Intralipoterapia (rozpuszczanie tkanki tłuszczowej) [online]. Dostępny: https://bonadea-krakow.net.pl/oferta/.... [dostęp: 06.03.2020].
Centrum Medyczne Veno-Med (data nieznana). Lipoliza [online]. Dostępny: http://veno-med.pl/index.php/.... [dostęp: 06.03.2020].
Dr Szczyt Klinika Chirurgii Plastycznej (data nieznana). Lipoliza iniekcyjna – wymodeluj sylwetkę skutecznie i bez wysiłku [online]. Dostępny: https://www.drszczyt.pl/.... [dostęp: 06.03.2020].
Lecznica Melitus (data nieznana). Lipoliza chemiczna – redukcja tkanki tłuszczowej [online]. Dostępny: https://klinikamelitus.pl/dermatologia/.... [dostęp: 07.03.2020].
Polewa M. (2018). Kiedy dieta nie wystarcza [online]. Dostępny: https://radziejewska.pl/blog/.... [dostęp: 07.03.2020].