Lifting podbródka to zabieg chirurgiczny pozwalający usunąć nadmiar skóry lub tkanki tłuszczowej z podbródka i okolic, aby uzyskać harmonijny profil oraz linię żuchwy. Zespół Centrum Medycznego VENO-MED objaśnia, że chirurgiczny lifting podbródka to procedura inwazyjna, przeprowadzana w znieczuleniu i wiążąca się z procesem rekonwalescencji. Nie każdy pacjent może poddać się tak rozległej operacji. W trakcie zabiegu usuwany jest nadmiar luźnej skóry i, jeśli to koniecznie, również nadmiar tkanki tłuszczowej z okolic szyi i szczęki. Specjaliści podkreślają, że prawie nigdy nie można wykonać izolowanej operacji chirurgicznego napięcia skóry szyi i brody. W większości przypadków konieczny jest przynajmniej częściowy lifting w obrębie dolnej części twarzy. W zależności od zakresu takiej operacji rekonwalescencja może trwać od 2 do 6 tygodni.
Dolna trzecia część twarzy, czyli linia żuchwy oraz linia wcięcia pod brodą, to bardzo newralgiczny obszar pod względem procesu starzenia się skóry i twarzy. To właśnie tutaj kumuluje się niekorzystny efekt utraty objętości (zanikająca z wiekiem tkanka tłuszczowa) w wyższych partiach twarzy, połączony z wiotczeniem skóry, której zwisający nadmiar zaburza owal i zmienia dotychczasowe proporcje twarzy. Na linii żuchwy pojawiają się tzw. chomiki, a pod brodą znika ostre wcięcie linii podbródka, ustępując miejsca drugiemu podbródkowi.
Lekarz medycyny estetycznej Bożena Jendrysik podkreśla, że próby powstrzymania lub korekty tych fizjologicznych objawów upływu czasu wymagają wielokierunkowych działań uwzględniających połączenie różnych technik zabiegowych. Rozwiązaniem zasadniczym może być chirurgiczny lifting twarzy i szyi, jednak bardzo dobre efekty dają również metody mniej inwazyjne, objaśnia specjalistka.
W przypadku liposukcji podbródka najlepszymi kandydatami do zabiegu są osoby o dobrym stanie zdrowia, głównie młode, z nadmiarem tkanki tłuszczowej w tej okolicy, jednak z jędrną i sprężystą skórą. Wiek ma znaczenie, ponieważ w skórze osób młodych stopień zawartości kolagenu i elastyny jest wyższy, zatem po odessaniu tłuszczu skóra prawidłowo się obkurczy.
W przypadku osób z obwisłą i mniej elastyczną skórą konieczne będzie połączenie liposukcji lub lipolizy iniekcyjnej z tradycyjnym chirurgicznym liftingiem szyi czy twarzy lub z mniej inwazyjnymi metodami pozwalającymi przywrócić napięcie skóry (radiofrekwencja, nici liftingujące). W tym przypadku kandydat powinien mieć nadmiar skóry w okolicach podbródka i szyi, mało elastyczną skórę i/ub nadmiar tkanki tłuszczowej w tym miejscu. Zazwyczaj są to pacjenci w wieku średnim i starsi, ponieważ takiego rodzaju defekty w tych okolicach wynikają z procesu starzenia.
Interwencja jest przeciwwskazana w przypadku kobiet w ciąży i karmiących.
Chirurgiczny lifting to skuteczne rozwiązanie problemu podwójnego lub obwisłego podbródka. W niektórych przypadkach zabieg chirurgiczny może być jednak przeciwwskazany ze względu na stan zdrowia pacjenta lub stopień zaawansowania jego defektu może być mniejszy. Wówczas można zdecydować się na którąś z nieinwazyjnych metod. Lek. med. Bożena Jendrysik wymienia najpopularniejsze z nich:
Według ekspertów z Mayo Clinic, najczęściej wybieraną metodą modelowania tej partii twarzy jest liposukcja, podczas której chirurg wykonuje drobne nacięcia za uszami i pod brodą, a następnie za pomocą kaniuli odsysa się tłuszcz z tej partii szyi. Jeżeli skóra jest wystarczająco jędrna lub występuje jedynie umiarkowanie wiotka, wystarczy jedynie liposukcja, aby wymodelować szyję i pozbyć się drugiego podbródka. Liposukcję można wykonać mniej inwazyjnie, czyli metodą strzykawkową, jak informuje zespół Veno-Med. Polega ona na usuwaniu komórek tłuszczowych przy pomocy specjalnej strzykawki, która umożliwia odessanie tłuszczu bez uszkadzania tkanek. Kolejną opcją jest liposukcja laserowa, która wykorzystuje wiązkę lasera w celu niszczenia komórek tłuszczowych.
Można także zastosować nieinwazyjną, nowoczesną metodę lipolizy iniekcyjnej, która polega na wstrzykiwaniu w wybrany obszar substancji, które powodują rozpad komórek tłuszczowych; następnie są one metabolizowane przez organizm i wydalane z organizmu w naturalny sposób, jak objaśnia zespół Kliniki Sfera. W zależności od ilości tkanki tłuszczowej może być konieczne wykonanie serii zabiegów. Na efekty trzeba zaczekać kilka tygodni.
Jeżeli jednak skóra nie jest wystarczająco napięta i obkurczona, zabieg będzie dwuetapowy; aby usunąć nadmiar obwisłej skóry, można zastosować metodę chirurgiczną, która polega na wykonaniu nacięcia wzdłuż łamanej (zygzakowatej) linii, nacięcia mięśnia podbródka, usunięciu tłuszczu (w razie konieczności) i zszyciu brzegów rany cienką nicią, wyjaśnia zespół Kliniki chirurgii plastycznej Sankowski. Dzięki takiemu rodzajowi cięcia blizna jest mniej widoczna.
To jednak nie jedyna metoda obkurczania skóry w przypadku podwójnego podbródka: istnieją także techniki mniej inwazyjne, które uporają się z tym problemem, takie jak haczykowate nici liftingujące (np. nici PDO) czy jeszcze mniej inwazyjna radiofrekwencja.
Jeżeli nie masz pewności, czy to zabieg dla Ciebie, weź pod uwagę liczne korzyści, które możesz dzięki niemu uzyskać; interwencja pozwala:
Wszystkie wyżej wymienione zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i w trybie ambulatoryjnym, czyli bez konieczności hospitalizacji pacjenta.
Zabieg implantacji nici trwa zazwyczaj 40-60 minut (wliczając przygotowanie pacjenta do zabiegu i podanie znieczulenia); zastosowanie liposukcji wydłuża czas zabiegu do około 1,5 godziny. Bezpośrednio po zabiegu pacjent pozostaje w klinice przez ok. 20-30 minut, schładzając obszar objęty procedurą, jak objaśniają specjaliści z Veno-Med. Czas trwania zabiegu radiofrekwencji jest bardzo zbliżony: około 30-60 minut.
W pierwszych dniach po zabiegu może utrzymywać się obrzęk i zaczerwienienie, ale często jest on na tyle niewielki, że nie wymaga pozostawania w domu. Radiofrekwencja jest najmniej inwazyjną techniką: po pacjencie prawie nie widać, że właśnie przeszedł zabieg. W przypadku zastosowania jedynie nici liftingujących już po 24-48 godzinach obszar zabiegowy wygląda reprezentacyjnie, podkreślają specjaliści z Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej ISAPS.
Bywa jednak, że skóra pacjenta goi się nieco dłużej i w zależności od ilości zastosowanych technik, może to być nawet 6 tygodni, objaśnia zespół Veno-Med. Dolegliwości bólowe w czasie rekonwalescencji są na tyle niewielkie, że wystarczy stosowanie zwykłych środków przeciwbólowych. W celu przyspieszenia gojenia się ran, specjaliści sugerują, że można zastosować lampę LED.
Nieinwazyjne metody liftingu podbródka są dobrą i skuteczną alternatywą dla inwazyjnego zabiegu liftingu. Cytując specjalistkę medycyny estetycznej Bożenę Jendrysik: „Z mojego doświadczenia wynika, że mało inwazyjne metody korekcji podbródka i szyi dają efekty porównywalne do tradycyjnego, operacyjnego liftingu twarzy, a stosunkowo krótki okres rekonwalescencji pozabiegowej jest w kontekście komfortu pacjenta nie do przecenienia”.
Wiele zależy od techniki, na którą się zdecydujemy. W przypadku chirurgicznego liftingu podbródka z liposukcją, bezwzględnie należy udać się do specjalisty chirurgii plastycznej. W przypadku metod mniej inwazyjnych możemy udać się do lekarza medycyny estetycznej.
Przy wyborze specjalisty należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
Jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej istnieje pewne ryzyko, z którym należy się liczyć. Warto jednak zaznaczyć, że usuwanie podwójnego podbródka nie wiąże się z długą listą możliwych powikłań. Wśród nich eksperci z ISAPS wymieniają:
ISAPS (2020). Barbed suture lift [online]. Dostępny: https://www.isaps.org/discover... [dostęp: 10.01.2021]
ISAPS (2020). Thread lift [online]. Dostępny: https://isaps.org/discover/pat... [dostęp: 10.01.2021]
Klinika Sfera (data nieznana). Lipoliza iniekcyjna [online]. Dostępny: https://www.klinikasfera.pl.... [dostęp: 01.04.2020]
Mayo Clinic (data nieznana). Neck lift [online]. Dostępny: https://www.mayoclinic.org/.... [dostęp: 01.04.2020]