Leczenie żylaków okolic intymnych to zabiegi, mające na celu doprowadzenie do wchłonięcia lub usunięcie zmienionych chorobowo żył, aby poprawić ogólny stan zdrowia pacjenta.
Żylaki nóg to dosyć częsta przypadłość zdrowotna i estetyczna, jednak nie jest to jedyna partia ciała, której może dotyczyć ten problem. Żylaki miejsc intymnych to dosyć kłopotliwa dolegliwość, dotykająca najczęściej kobiety w czasie drugiej ciąży. Problem ten jest nie tylko estetyczny – może dawać uciążliwe objawy i w przyszłości nieść ze sobą inne konsekwencje zdrowotne. Świadomość występowania problemu wciąż nie jest wystarczająca, dlatego pacjentki mogą czuć się zagubione. Aby dowiedzieć się, jakie są metody leczenia i do jakiego specjalisty się udać, zapoznaj się z niniejszym artykułem.
Żylaki okolic intymnych powstają na podobnej zasadzie co żylaki kończyn dolnych; to nadmierne poszerzenia naczyń żylnych zlokalizowane w okolicach krocza i sromu. Jest to problem, który pojawia się zwykle w czasie ciąży, najczęściej w drugiej lub trzeciej, z tendencją do nasilania się w każdej następnej. Populacyjnie problem ten występuje u 4% pań po urodzeniu więcej niż jednego dziecka. Najczęściej do lekarza z tym problemem zgłaszają się kobiety w wieku 25-40 lat. Ciąża wiąże się też z ryzykiem wystąpienia żylaków odbytu (hemoroidów).
Żylakowate poszerzenia, pojawiające się pod skórą w okolicy sromu, krocza i pod pośladkami, schodzące na tylne części ud, mają zazwyczaj bezpośredni związek z patologią o nazwie przewlekła niewydolność żylna miednicy (ang. pelvic venous insufficiency). Żylaków w miednicy małej gołym okiem nie widać. Zlokalizowane są one w sąsiedztwie macicy, w okolicy pochwy lub oplatają jajniki. Ich dokładne zobrazowanie odbywa się w USG Doppler, wenografii-TK lub MR oraz we flebografii.
Podstawową przyczyną jest brak zastawek żylnych w żyłach jajnikowych i ich zwiększona podatność na rozciąganie w ciąży. Chorobę pogłębiają również różnorakie czynniki mechaniczne, takie jak ucisk naczyń żylnych w czasie ciąży i związany z tym utrudniony odpływ krwi żylnej.
Nie bez znaczenia jest również sama anatomia, czyli nietypowe ułożenie żył w miednicy i jamie brzusznej, a także różne odstępstwa w ustawieniu macicy. Nadciśnienie żylne w miednicy odpowiada za tworzenie żylaków poniżej, czyli właśnie w okolicy krocza i w górnych partiach ud. Ryzyko zwiększają też siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej i duża nadwaga w ciąży u wcześniej szczupłych kobiet.
Bardzo często jedynym namacalnym objawem jest poporodowy defekt estetyczny wynikający z posiadania żylaków w okolicach intymnych i na nogach. U części kobiet żylaki sromu i żylaki w miednicy dają dość nasilone objawy wynikające z przekrwienia narządu rodnego. W tych przypadkach mówimy o pełnoobjawowym zespole przekrwienia żylnego miednicy (ang. pelvic congestion syndrome).
Typowe objawy zespołu przekrwienia miednicy to:
Leczenie żylaków okolic intymnych jest małoinwazyjną procedurą medyczną, wykonywaną w trybie jednego dnia. Składa się z diagnostyki żył jamy brzusznej i miednicy małej, a następnie podania specjalnych środków chemicznych, mających na celu zamknięcie rozszerzonych naczyń. Podany środek podrażnia ściany żyły, prowadząc do powstania kontrolowanego miejscowego zapalenia. Doprowadza ono w konsekwencji do obkurczenia ścian i zmniejszenia średnicy naczynia, a nawet całkowitego zaniku żylaków.
W pierwszej kolejności pacjentki z tego typu dolegliwościami trafiają zwykle do ginekologa, od którego wiele zależy. To on powinien zasygnalizować pacjentce problem, nie bagatelizując jej objawów i pokierować do lekarza zajmującego się tego typu schorzeniem naczyń żylnych, czyli flebologa.
Leczenie żylaków okolic intymnych i niewydolności żylnej miednicy to problem interdyscyplinarny. Oprócz pomocy flebologa specjalizującego się w żylakach w obrębie miednicy, może być także potrzebna pomoc radiologa interwencyjnego. Pacjentki w razie konieczności konsultowane są również ginekologicznie.
Przed wyborem specjalisty i techniki, możesz sprawdzić opinie i historie byłych pacjentów na ich temat; znajdziesz je na naszym portalu. Pamiętaj, że specjalista powinien wzbudzać Twoje zaufanie. Jeżeli masz wątpliwości, udaj się na kilka wizyt.
Wybór metody leczenia związany jest z przyczyną, która wpływa na powstawanie żylaków okolic intymnych. W przypadkach najtrudniejszych, gdy objawowej niewydolności żylnej miednicy towarzyszą żylaki krocza i nóg, stosowane są najnowsze osiągnięcia radiologii interwencyjnej. Lekarz drogą bezbolesnego przezskórnego dojścia do naczyń żylnych dostaje się do światła chorych żył i likwiduje ich niewydolność poprzez zamknięcie drogi napływu krwi.
Wykorzystywane są takie metody jak embolizacja spiralami, stentowanie żył, klejenie, skleroterapia czy najnowsze techniki ablacyjne (np. laser wewnątrzżylny). Można też stosować farmakoterapię. Pamiętać należy, że w wielu przypadkach skuteczne wyleczenie żylaków na nogach możliwe jest jedynie po wyleczeniu ich przyczyny powstawania, czyli eliminacji źródła niewydolności żylnej w miednicy. Źle zdiagnozowane żylaki na nogach, leczone chirurgicznie, to typowy błąd, który wiąże się szybkim nawrotem choroby.
Zabieg likwidujący przyczynę niewydolności żylnej miednicy odbywa się w warunkach szpitalnych w pracowni hemodynamiki. Przeprowadzany jest przez radiologów interwencyjnych pod nadzorem anestezjologa. Kontakt lekarza z pacjentem w czasie zabiegu jest zachowany, gdyż odbywa się on w płytkim znieczuleniu.
Dzięki temu cała terapia, łącznie z krótkim pobytem pacjenta na oddziale dziennym trwa około 4-6 godzin. Po tym czasie osoba leczona opuszcza szpital i może udać się do domu.
Po zabiegu zalecany jest oszczędzający tryb życia. Niekorzystnie na zamykanie żylaków okolic podbrzusza i krocza wpływa podnoszenie ciężkich przedmiotów. Sama procedura nie powoduje istotnych utrudnień w codziennym funkcjonowaniu, zwykle wystarczające są leki przeciwbólowe do kontrolowania ewentualnego bólu. Pacjentki do pełnej sprawności, także seksualnej, wracają najczęściej już po 2 tygodniach od zabiegu.
Specjaliści zaznaczają, że współczesne techniki leczenia żylaków miejsc intymnych charakteryzują się wysoką skutecznością. Należy jednak pamiętać, że aby leczenie było skuteczne, powinno się wyeliminować przyczynę problemu. Jeżeli problem współistnieje z żylakami nóg, również ten obszar powinien zostać objęty leczeniem, inaczej żylaki mogą nawracać.
Dzięki leczeniu:
W zależności od typu choroby i jej rozległości konsekwencje mogą być różne. Nasilanie się dolegliwości bólowych w podbrzuszu utrudniające codzienne funkcjonowanie, powiększające się żylaki na nogach czy wreszcie dokuczliwe pieczenie okolic intymnych, uniemożliwiające normalne współżycie, doprowadzają do istotnych trudności w życiu codziennym.
Kobiety w ciąży mogą sobie zadawać pytanie, czy problemu można w jakiś sposób uniknąć. Specjaliści z Kliniki Miracki przedstawia następujące wytyczne profilaktyczne, dzięki którym ryzyko wystąpienia problemu jest mniejsze; kobiety ciężarne powinny:
Klinika Flebologii (data nieznana). Żylaki okolic intymnych – wstydliwy problem [online]. Dostępny: https://klinikaflebologii.pl/Blog/zylaki-okolic-intymnych---wstydliwy-problem_b183. [dostęp: 17.05.2021]
Klinika Miracki (data nieznana). Żylaki sromu – wstydliwy problem [online]. Dostępny: https://klinikamiracki.pl/encyklopedia/zylaki-sromu/. [dostęp: 17.05.2021]
Medycyna Praktyczna (12.02.2013). Żylaki sromu i pochwy [online]. Dostępny: https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/80919,zylaki-sromu-i-pochwy. [dostęp: 17.05.2021]