Leczenie żylaków okolic intymnych

  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • 1-3 godziny
  • 1-7 dni rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 miesiącu
  • Trwałe efekty

Czym jest leczenie żylaków okolic intymnych?

Leczenie żylaków okolic intymnych to zabiegi, mające na celu doprowadzenie do wchłonięcia lub usunięcie zmienionych chorobowo żył, aby poprawić ogólny stan zdrowia pacjenta. 

Żylaki nóg to dosyć częsta przypadłość zdrowotna i estetyczna, jednak nie jest to jedyna partia ciała, której może dotyczyć ten problem. Żylaki miejsc intymnych to dosyć kłopotliwa dolegliwość, dotykająca najczęściej kobiety w czasie drugiej ciąży. Problem ten jest nie tylko estetyczny – może dawać uciążliwe objawy i w przyszłości nieść ze sobą inne konsekwencje zdrowotne. Świadomość występowania problemu wciąż nie jest wystarczająca, dlatego pacjentki mogą czuć się zagubione. Aby dowiedzieć się, jakie są metody leczenia i do jakiego specjalisty się udać, zapoznaj się z niniejszym artykułem.

Czym są żylaki miejsc intymnych?

Żylaki pochwy i sromu

Problem dotyczy 4% kobiet po dwóch porodach

Żylaki okolic intymnych powstają na podobnej zasadzie co żylaki kończyn dolnych; to nadmierne poszerzenia naczyń żylnych zlokalizowane w okolicach krocza i sromu. Jest to problem, który pojawia się zwykle w czasie ciąży, najczęściej w drugiej lub trzeciej, z tendencją do nasilania się w każdej następnej. Populacyjnie problem ten występuje u 4% pań po urodzeniu więcej niż jednego dziecka. Najczęściej do lekarza z tym problemem zgłaszają się kobiety w wieku 25-40 lat. Ciąża wiąże się też z ryzykiem wystąpienia żylaków odbytu (hemoroidów).

Żylakowate poszerzenia, pojawiające się pod skórą w okolicy sromu, krocza i pod pośladkami, schodzące na tylne części ud, mają zazwyczaj bezpośredni związek z patologią o nazwie przewlekła niewydolność żylna miednicy (ang. pelvic venous insufficiency). Żylaków w miednicy małej gołym okiem nie widać. Zlokalizowane są one w sąsiedztwie macicy, w okolicy pochwy lub oplatają jajniki. Ich dokładne zobrazowanie odbywa się w USG Doppler, wenografii-TK lub MR oraz we flebografii.

Przyczyny powstawania żylaków miejsc intymnych

Ciąża

Żylaki miejsc intymnych powstają zwykle w ciąży

Podstawową przyczyną jest brak zastawek żylnych w żyłach jajnikowych i ich zwiększona podatność na rozciąganie w ciąży. Chorobę pogłębiają również różnorakie czynniki mechaniczne, takie jak ucisk naczyń żylnych w czasie ciąży i związany z tym utrudniony odpływ krwi żylnej.

Nie bez znaczenia jest również sama anatomia, czyli nietypowe ułożenie żył w miednicy i jamie brzusznej, a także różne odstępstwa w ustawieniu macicy. Nadciśnienie żylne w miednicy odpowiada za tworzenie żylaków poniżej, czyli właśnie w okolicy krocza i w górnych partiach ud. Ryzyko zwiększają też siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej i duża nadwaga w ciąży u wcześniej szczupłych kobiet.

Bardzo często jedynym namacalnym objawem jest poporodowy defekt estetyczny wynikający z posiadania żylaków w okolicach intymnych i na nogach. U części kobiet żylaki sromu i żylaki w miednicy dają dość nasilone objawy wynikające z przekrwienia narządu rodnego. W tych przypadkach mówimy o pełnoobjawowym zespole przekrwienia żylnego miednicy (ang. pelvic congestion syndrome).

Bibliografia:

Klinika Flebologii (data nieznana). Żylaki okolic intymnych – wstydliwy problem [online]. Dostępny: https://klinikaflebologii.pl/Blog/zylaki-okolic-intymnych---wstydliwy-problem_b183. [dostęp: 17.05.2021]

Klinika Miracki (data nieznana). Żylaki sromu – wstydliwy problem [online]. Dostępny: https://klinikamiracki.pl/encyklopedia/zylaki-sromu/. [dostęp: 17.05.2021]

Medycyna Praktyczna (12.02.2013). Żylaki sromu i pochwy [online]. Dostępny: https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/80919,zylaki-sromu-i-pochwy. [dostęp: 17.05.2021]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."