Łysienie to proces stopniowej utraty i osłabiania włosów, aż do momentu powstania obszarów skóry głowy bez włosów lub całkowitej utraty włosów, którego przyczyny mogą być różne (np. hormonalne, immunologiczne, genetyczne). Istnieje kilka typów łysienia, w tym m.in. plackowate, androgenowe i telogenowe.
Wypadanie włosów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku i struktury włosów. Wypadanie ok. 100 włosów dziennie jest zjawiskiem normalnym, bowiem cykl życia włosa trwa od 2-5 lat. Po upływie tego okresu włos przechodzi w fazę spoczynku, następnie w naturalny sposób wypada i zostaje zastąpiony nowym. Dopóki trwa zdrowy wzrost włosów, ich gęstość pozostaje stabilna.
Kiedy jednak zmagamy się z nadmiernym wypadaniem włosów czy nawet łysieniem, należy zgłosić się na konsultację do lekarza dermatologa zajmującego się trychologią. Powiększające się zakola i łysina na czubku głowy mogą powodwować kompleksy. Przyczyny wypadania włosów nie zawsze są oczywiste. Wśród nich dr Grzegorz Turowski jako najczęstsze wymienia predyspozycje genetyczne, stres, różnego rodzaju choroby, np. niedoczynność tarczycy, niewłaściwa dieta, choroby skórne, takie jak grzybica, stosowanie niektórych leków, anemia czy zmiany hormonalne. Aby zastosować właściwe leczenie, należy postawić prawidłową diagnozę, co pozwoli zahamować dalszą utratę włosów.
Zespół Instytutu Yonelle zaznacza, że wypadanie około 50-100 włosów dziennie jest zjawiskiem normalnym, związanym z naturalnym cyklem życia włosa, chociaż i ta ilość jest bardzo często kwestią indywidualną. Jeśli wypadające włosy odrastają, zmiany te są praktycznie niezauważalne, nie zmienia się bowiem gęstość włosów.
Jeżeli jednk wypada nam więcej włosów niż zazwyczaj, na skórze głowy pojawiły się miejscowe przerzedzenia lub uwidocznił się przedziałek, możemy mieć do czynienia z alopecją, czyli łysieniem.
Najpierw należy zastosować metody domowe – szampony, odżywki zawierające wyciągi z czarnej rzodkwi, szałwii, drzewa oliwnego, wzbogacone o witaminy A, E i z grupy B. Warto zacząć stosować suplementy diety bogate w cynk, żelazo, biotynę, witaminę C, PP i z grupy B. Jeśli te działania nie przyniosą rezultatu, czas na wizytę u specjalisty.
W celu leczenia wypadania włosów najlepiej udać się do dermatologa zajmującego się trychologią lub trcyhologa.
Warto pamiętać, że trycholog nie jest lekarzem, ale specjalistą zajmującym się schorzeniami skóry głowy i włosów. Oprócz diagnostyki trycholodzy zajmują się również doborem odpowiedniej pielęgnacji i terapii.
Często niezbędne jest wsparcie i współpraca lekarzy innych specjalności – endokrynologa, psychologa, psychiatry czy dietologa.
Wśród przyczyn powodujących nadmierne wypadanie włosów wymienia się:
Wypadanie włosów może być przemijającego lub stałego charakteru.
Ponadto występuje wiele typów łysienia, a najczęściej mówimy o jego następujących rodzajach:
Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów jest łysienie androgenowe. Jest to tzw. łysienie typu męskiego, chociaż dotyczy także kobiet. Zwykle odpowiedzialne są za to androgeny, czyli męskie hormony płciowe, które oddziałując na mieszki włosów, zaburzają cykl wzrostu.
Do zwiększenia czynności androgenów może dojść u kobiet w okresie ciąży lub menopauzy, czasami podczas stosowania antykoncepcji.
W celu określenia przyczyny wypadania włosów niezbędne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, która jest szczególnie ważna u kobiet, ponieważ ma bardziej skomplikowane podłoże.
Lekarz na ogół zleca laboratoryjnie badania krwi w celu określenia poziomu hormonów takich jak testosteron, prolaktyna, hormonów tarczycy oraz poziomu żelaza i ferrytyny, (białka, którego zadaniem jest magazynowanie żelaza w wątrobie).
Kolejnym krokiem jest zbadanie samych włosów. Najczęściej zleca się trichogram, czyli badanie pod mikroskopem zarówno łodygi, jak i cebulki włosów. Polega ono na pobraniu około 50-100 włosów razem z cebulkami i przesłaniu próbek do laboratorium. Przed wykonaniem trichogramu nie należy przez 3 dni myć ani nie farbować włosów ani nie stosować zabiegów takich jak trwała ondulacja.
Ostatnie lata przynoszą ogromny postęp w diagnostyce łysienia i dynamiczny rozwój nowych technik badawczych. Rozwój metod terapeutycznych jest jednak znacznie mniej dynamiczny.
Aktualnie można stosować różne metody zapobiegające czy też zatrzymujące wypadanie włosów. Najlepsze efekty dają terapie łączone. Stosuje się więc metody korzystające ze zdobyczy współczesnej techniki – lasery, radiofrekwencje, lampy LED, ale również preparaty miejscowe, a więc różnego rodzaju szampony, odżywki, wcierki, preperaty podawane iniekcyjnie.
W niektórych przypadkach wskazane jest równoległe stosowanie leków doustnych.
Terapie przynoszące aktualnie najlepsze efekty to:
Jak wyjaśniają specjaliści z Centrum Medycyny Estetycznej i Laserowej Slow Age, jedną z najczęściej wykorzystywanych metod leczenia łysienia jest mezoterapia skóry głowy polegająca na wprowadzeniu w skórę głowy koktajli leczniczych za pośrednictwem iniekcji. Pod wpływem nakłuć skóra jest pobudzona do regeneracji, poprawia się jej ukrwienie i odżywienie.
Ponadto wstrzykując w skórę głowy preparaty mineralne, witaminy i leki przeciwzapalne można wzmocnić efekt odżywienia włosów, doprowadzić do regeneracji ich struktury, zatrzymać wypadanie, a nawet spowodować częściowy odrost utraconych włosów.
Bardzo skuteczna jest mezoterapia peptydami biomimetycznymi, które działają jak czynniki wzrostu, pobudzając cebulkę włosa. W celu uzyskania poprawy trzeba wykonać 4 zabiegi co 2 tygodnie, jak informują specjaliści z Medical SPA by A. Surowiecka.
Terapia łysienia to wstrzykiwanie wielu innych substancji odżywiających włosy, takich jak dekspantenol, minoksydyl, oligoelementy, krzemionka organiczna i inne.
Jedną z nowocześniejszych metod mezoterapii skóry głowy przynoszących dobre efekty jest mezoterapia skóry głowy
Wskazania do mezoterapii skóry głowy:
Aby zatrzymać wypadanie włosów wykorzystuje się również laserowe metody terapii skóry głowy. Wiązka światła laserowego penetruje skórę głowy, działąjąc na poziomie jej glębokich wartsw, co pobudza mikrokrążenie, przyspiesza metabolizm komórek oraz syntezę białek. Dzięki laseroterapii poprawia się ukrwienie cebulki włosa; zabieg stymuluje obumierające komórki, przez co możliwy jest wzrost nowych, mocniejszych włosów. Interwencje są bezbolesne, bezpieczne i nie powodują powikłań.
Zaawansowaną technologią w leczeniu wypadania włosów jest laser frakcyjny, który sprawdza się również w leczeniu łysienia plackowatego i łysienia androgenowego. Laser frakcyjny stymuluje odbudowę skóry i pobudza cebulki włosowe do regeneracji i wzrostu. Wiązka laserowa nie uszkadza włosów, nie narusza również naskórka. W trakcie leczenia pacjent może pozostać aktywny zawodowo. Widoczne zagęszczenie włosów i porost nowych trwa do kilku miesięcy. Aby uzyskać zadowalający efekt, zabiegi należy wykonywać przez co najmniej 3 miesiące w tygodniowych odstępach.
Bardzo dobre efekty daje odpowiednio dobrana terapia lampami LED. Zabiegi są bezbolesne i nie uszkadzają tkanek skóry, a więc nie wymagają rekonwalescencji. Pacjent może wrócić do codziennych czynności tuż po zabiegu.
Regenera activa to innowacyjny system, który pozwala na leczenie łysienia typu androgenowego zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, we wczesnych fazach zaawansowania tego problemu. Metoda polega na autoprzeszczepie komórek progenitorowych uzyskanych od tego samego pacjenta i podaniu ich w skórę głowy objętej procesem chorobowym, wyjaśnia zespół Estetica Nova. Pierwsze efekty obserwujemy już 30-60 dni po wykonaniu zabiegu, a utrzymują się ond około 2 lat. Co ważne, jest to pojedynczy zabieg, a nie seria zabiegów.
Hair Restoration Clinic (data nieznana). Łysienie u kobiet – przyczyny i jak sobie z nim radzić. Dostępny: https://drturowski.pl/pl/blog/... [dostęp: 25.12.2020].
Slow Age (data nieznana). Mezoterapia. Dostępny: https://slowage.pl/oferta/mezo... [dostęp: 25.12.2020].
Rybicka, E. (data nieznana). Lczenie łysienia androgenowego. Dostępny: https://esteticanova.com.pl/za... [dostęp: 25.12.2020].