Leczenie trądziku

Warto
78%
Warto
Na podstawie 8 historii
Średnia cena
661 zł
Średnia cena
Według 57 specjalistów
  • Znieczulenie nie jest wymagane
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 miesiącu
  • Trwałe efekty

Czym jest leczenie trądziku?

Leczenie trądziku to określenie obejmujące różne metody leczenia dolegliwości związanych z trądzikiem, takie jak na przykład farmakoterapia, laseroterapia czy peelingi.

Trądzik to choroba zapalna skóry, która powoduje powstawanie pryszczy lub wągrów. Rozwija się, gdy ujście mieszków włosowych jest zablokowane przez tak zwane zaskórniki i/lub pryszcze. Chociaż występuje głównie na twarzy i czole, może pojawiać się na różnych częściach ciała, takich jak klatka piersiowa, górna część pleców i ramiona.

Trądzik może wystąpić w każdym wieku, ale 80% dotkniętych nim ludzi to osoby w wieku między 13 a 18 rokiem życia. Chociaż jest to częste schorzenie, może rozwijać się nadmiernie i wiązać się z poważniejszymi chorobami skóry. Nie stanowi poważnego problemu zdrowotnego, ale może powodować stres emocjonalny i pozostawiać blizny. Obecnie istnieją bardzo skuteczne metody leczenia tego problemu.

Jak leczyć trądzik?

Rodzaje trądziku

Rodzaje trądziku

Podstawą leczenia aktywnego trądziku jest zmniejszenie produkcji sebum, zwiększenie tempa wymiany komórek, zmniejszenie stanu zapalnego i zwalczanie zakażeń bakteryjnych. Rodzaj leku będzie zależeć od wieku pacjenta oraz rodzaju występującego trądziku. Wyróżniamy nawet kilkanaście typów trądziku, np. trądzik pospolity, trądzik różowaty, trądzik zaskórnikowy czy trądzik hormonalny. Jak informuje zespół Kliniki Novaderm, leki można stosować miejscowo, to znaczy nakładać krem na skórę, ale w niektórych przypadkach konieczne będzie połączenie ich z farmakoterapią doustną. Należy pamiętać, że u kobiet w ciąży w ciągu dziewięciu miesięcy to schorzenie skóry może się rozwinąć, ale nie mogą one przyjmować doustnych leków w celu leczenia tego problemu, ponieważ mogą one powodować problemy podczas ciąży.

Trądzik może pozostawiać na skórze blizny, które można podzielić na trzy kategorie:

  1. blizny atroficzne;
  2. blizny hipertroficzne;
  3. blizny keloidowe.

Zabiegi takie jak peeling, radiofrekwencja mikroigłowa lub laser frakcyjny mogą być pomocne w usunięciu tych blizn.

Przyczyny powstawania

Leczenie trądziku - efekty

Leczenie trądziku: przed i po (Lenartowicz Clinic)

Przyczyną trądziku jest obecność w gruczołach bakterii Cutibacterium acnes oraz nieprawidłowe wytwarzanie sebum (łoju) lub nadmierne rogowacenie albo zatkanie górnej części mieszka włosowego, co utrudnia usunięcie sebum i sprzyja pojawianiu się czarnych zaskórników. Powstawanie białych zaskórników może być spowodowane bakteryjnym zapaleniem mieszków włosowych.

Wszystkie osoby dotknięte w jakimś stopniu tym problemem estetycznym mogą być zbadane przez lekarzy specjalistów, bez ograniczeń wiekowych lub specjalnych przeciwwskazań. Jak wspomniano wcześniej, pacjenci to przede wszystkim nastolatki, ale w wielu przypadkach dotyczy to również dorosłych. Należy podkreślić, że leczenie można rozpocząć wcześnie, to znaczy przed pojawieniem się poważnych zmian lub następstw i trwałych objawów skórnych. Z tego powodu zalecamy, aby pacjenci skonsultowali się ze specjalistą przed zaostrzeniem się objawów i udawali się na wizyty kontrolne, nawet po rozpoczęciu procesu leczenia.

Trądzik może pojawić się z kilkunastu powodów, które opisuje zespół Noviline:

  • zmiany hormonalne;
  • zła dieta;
  • używanie niewłaściwych kremów i produktów do pielęgnacji;
  • niektóre leki;
  • nadmiar owłosienia;
  • dotykanie zainfekowanych obszarów brudnymi rękami;
  • stres;
  • picie alkoholu.

Bibliografia:

Dr Chlebus (data nieznana). Trądzik ludzi dorosłych [online]. Dostępny: https://www.drchlebus.pl/oferta/dermatologia/.... [dostęp: 14.02.2020]

Dr Chlebus (data nieznana). Trądzik młodzieńczy [online]. Dostępny: https://www.drchlebus.pl/oferta/dermatologia/.... [dostęp: 14.02.2020]

Mayo Clinic (luty 2018) Acne [online]. Dostępny: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions.... [dostęp: 14.02.2020]

Merck Manual (grudzień 2018). Acne [online]. Dostępny: https://www.merckmanuals.com/home/skin-disorders/.... [dostęp: 14.02.2020]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów