Nadpotliwość

Warto
85%
Warto
Na podstawie 8 historii
Średnia cena
1.559 zł
Średnia cena
Według 211 specjalistów
  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 tygodniu
  • Efekty tymczasowe

Czym jest nadpotliwość

Nadpotliwość czy też hiperhydroza to przypadłość polegająca na wydzielaniu nadmiernej ilości potu. Zazwyczaj dotyczy jednego lub kilku obszarów naszego ciała. Ze względu na chroniczny charakter dolegliwości pociąga ona za sobą skutki natury fizycznej, ale też psychicznej – może wpływać negatywnie na życie towarzyskie i zawodowe.

Mimo że skutki nadmiernej pracy gruczołów są widoczne na poziomie skóry, to powodem schorzenia jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a konkretnie jego części współczulnej. Do nadmiernej pracy gruczołów dochodzi wtedy, kiedy mózg wysyła zbyt wiele sygnałów o wydzielaniu potu w celu obniżenia temperatury ciała.

Każdy przypadek jest inny – przyczyny nadmiernego pocenia obejmują takie czynniki jak np. ciąża i połóg, stan chorobowy, otyłość, przyjmowanie niektórych leków lub spożywanie alkoholu. Jednak, jak informuje dr n. med. Diana Kupczyńska z centrum Ars Estetica, że w przypadku hiperhydrozy uwarunkowania genetyczne odgrywają dużą rolę. Niezależnie od etiologii, osoby dotknięte tą dolegliwością muszą zmagać się z podobnymi problemami. U osób z hiperhydrozą zaobserwowano obniżoną samoocenę. Jako że choroba bardzo utrudnia – a w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwia – kontakt fizyczny z innymi osobami, takie osoby mogą mieć trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem znajomości. Natomiast jeśli chodzi o konsekwencje zdrowotne, nadmierna produkcja potu prowadzi do odwodnienia, a co za tym idzie osłabienia organizmu, a także ma wpływ na powstawania zmian skórnych. Nadpotliwość stóp może natomiast zwiększać ryzyko infekcji grzybiczych.

Rodzaje nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Nadmierne wydzielanie potu można leczyć toksyną botulinową

Istnieją 3 klasyfikacje hiperhydrozy, które uwzględniają kolejno: obszar ciała, przyczynę (etiologię) zaburzenia i jego nasilenie. Pierwsza klasyfikacja, jest najprostsza – wyróżniamy nadpotliwość ogniskową (najczęściej dotyczny pach, a w dalszej kolejności stóp, dłoni i twarzy) i uogólnioną (występuje znacznie rzadziej). Poniżej, opierając się na wiedzy specjalistów z Ars Estetica, przedstawiamy pozostałe dwie klasyfikacje.

uwzględnieniem przyczyny:

  • Nadpotliwość pierwotna: przyczyny jej występowania nie zostały w pełni ustalone, jednak często jest dziedziczna; zazwyczaj uaktywnia się w okresie dojrzewania (zwykle uaktywnia się do 25. roku życia).
  • Nadpotliwość wtórna: za jej pojawienie się może odpowiadać wiele różnych czynników. Często ma związek ze zmianami lub zaburzeniami hormonalnymi, dlatego może pojawić się jako następstwo między innymi cukrzycy, nadczynności tarczycy, zespołu rakowiaka i nadczynności przysadki mózgowej, ale też w okresie ciąży i menopauzy. Udowodniono, że to schorzenie występuje także w chorobach takich jak niewydolność serca i nowotwory (chłoniaki). Wśród ważnych przyczyn wyróżniamy także farmakoterapię.

Z uwzględnieniem stopnia nasilenia objawów:

  • Nadpotliwość lekka/umiarkowana: stopień zaburzenia zwykle określa się przy pomocy 4-stopniowej skali Hyperhidrosis Disease Severity Scale (HDSS). Kwestionariusz ten pozwala ustalić, na ile zaburzenia potliwości utrudniają pacjentowi życie codzienne. Nadpotliwość lekko i umiarkowana oznacza, że pocenie się praktycznie nie ma wpływu, lub jest on znikomy, na funkcjonowanie danej jednostki w społeczeństwie.
  • Nadpotliwość ciężka: objawy są na tyle nasilone, że często lub stale zaburzają codzienną aktywność jednostki. Pacjenci z ciężką nadpotliwością mogą nawet doświadczyć omdleń i innych poważnych komplikacji, dlatego też muszą być pod opieką lekarza.

Jak rozpoznać?

Nadpotliwość pach

Nadmierne wydzielanie potu to wstydliwy problem

Niekiedy może być trudno stwierdzić, czy mamy do czynienia z nadmierną potliwością czy też może nasz objawy nie są na tyle nasilone. Lekarze od lat starają się dowiedzieć więcej o tym zaburzeniu, jednak na razie badania nie przyniosły wyczerpujących odpowiedzi. Według lekarza medycyny estetycznej Przemysława Stycznia, przyczyna pojawienia się nadpotliwości jest często nieznana, chociaż w 25-30% przypadków ma podłoże genetyczne. Nie udało się również ustalić, w jakim dokładnie momencie choroba zaczyna się rozwijać. Mimo to dzisiejszy stan wiedzy pozwala na złagodzenie objawów hiperhydrozy na tyle, aby cierpiące na nią osoby mogły wieść normalny tryb życia.

Można powiedzieć, że pacjent z tą dolegliwością cierpi na nią praktycznie od urodzenia – udowodniono, że pewne partie jego układu nerwowego funkcjonują nieprawidłowo od najmłodszych lat. Objawy na początku są jednak niewidoczne lub na tyle lekkie, że rodzice nie przywiązują do nich wagi. Nawet lekarz nie byłby w stanie rozpoznać ich bez przeprowadzenia szczegółowych badań.

Zazwyczaj początek choroby obserwuje się w okresie dojrzewania, kiedy organizm doświadcza zmian hormonalnych. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i niekiedy objawy nadmiernej potliwości zaczynają nasilać się już w dzieciństwie, na długo przed wejściem w okres dojrzewania. Objawy hiperhydrozy nie ustępują samoistnie, dlatego tak ważne jest ich wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiednich środków.

Dr Przemysław Styczeń przytacza dane, według których na nadpotliwość cierpi 0,6-2,8% naszej populacji, z czego mniej więcej połowa przypadków to nadpotliwość pach. Naukowcy pozostają niezgodni co do tego, czy hiperhydroza występuje częściej u mężczyzn czy u kobiet.

Bibliografia:

AlfaEstetica (data nieznana). Dostępny: https://alfaestetica.med.pl/of... [dostęp: 18 lipca 2022].

Burkacka, A. (2019). Dostępny: https://www.arsestetica.pl/blog/... [dostęp: 30 grudnia 2019].

Mudel, K. (data nieznana). Dostępny: http://drmudel.com/... [dostęp: 27 grudnia 2019].

Styczeń, P. (2015). Dostępny: http://drstyczen.pl/Blog/... [dostęp: 27 grudnia 2019].

Żórawicz, K. (data nieznana). Dostępny: https://klinikaambroziak.pl/wskazania/nadpotliwosc-pach. [dostęp: 27 grudnia 2019].

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów