Meszoterapia skóry głowy to jedna z technik mezoterapii igłowej, czyli zabieg polegający na wstrzykiwaniu w skórę substancji mających różne funkcje, głównie odżywcze. Metoda jest od lat stosowana w medycynie estetycznej. Obecnie istnieje kilka technik wykonywania tego zabiegu (np. mezoterapia mikroigłowa, mezoterapia bezigłowa itp.), a na rynku dostępnych jest od kilkunastu do kilkudziesięciu preparatów, które możemy zastosować w zależności od problemu.
Koktajle wykorzystywane do mezoterapii skóry głowy zawierają substancje aktywne, takie jak witaminy, aminokwasy, peptydy, koenzymy czy kwasy nukleinowe.
Wybór preparatu należy pozostawić lekarzowi – tylko specjalista na podstawie analizy problemu będzie w stanie dobrać optymalną terapię.
Wypadanie włosów to problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Przyczyny łysienia są różne – od hormonalnych, przez choroby ogólnoustrojowe, po uwarunkowania genetyczne. Rozwój chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej sprawił, że obecnie istnieje wiele metod pozwalających radzić sobie z tym problemem. Jedną z nich jest mezoterapia skóry głowy, czyli małoinwazyjna, skuteczna technika walki z łysieniem.
Na kondycję włosów wpływa wiele czynników, w tym tryb życia, stres czy sposób odżywiania. Nadmierne wypadanie włosów występuje także bezpośrednio po ciąży. Wśród przyczyn wypadania włosów zespół FabSkin wymienia też:
Określenie przyczyny wypadania włosów jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala wyeliminować przyczynę problemu oraz dobrać odpowiednie metody leczenia.
Wyróżnić można kilka typów łysienia, a wśród nich najczęściej występują:
Występuje najczęściej u osób poniżej 30 roku życia; to przewlekła choroba, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, co prowadzi do wypadania włosów. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest powstawanie placków skóry niepokrytych włosami, które mogą występować zarówno na skórze głowy, jak i w innych miejscach pokrytych włoskami, np. brwiach.
To najczęstsza przyczyna nadmiernego wypadania włosów, zwykle uwarunkowana genetycznie. Jej przyczyną jest nadwrażliwość mieszków włosowych na androgeny. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, chociaż przebieg jest inny w zależności od płci. U mężczyzn zazwyczaj dochodzi do przerzedzenia włosów na linii czoła oraz na czubku głowy, a u kobiet włosy przerzedzają się w sposób rozproszony na czubku głowy.
W tym przypadku dochodzi do stanu, w którym coraz więcej włosów znajduje się w fazie telogenowej, czyli obumierania włosa. Proces obumierania włosów zachodzi szybciej i częściej niż wzrastania. Przyczyn łysienia telogenowego jest wiele, w tym choroby ogólnoustrojowe (np. Hashimoto), okres po ciąży, przyjmowanie niektórych leków czy stan po przebytej infekcji (np. wirusowej).
Zabieg przeznaczony jest dla pacjentów, zmagających się z problemem nadmiernego wypadania włosów, a także tych pragnących poprawić stan osłabionych i zniszczonych włosów. Technikę można stosować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn i przynosi ona dobre efekty u pacjentów obu płci.
Mezoterapię skóry głowy można stosować u pacjentów z różnymi typami łysienia: łysieniem rozlanym androgenowym, telogenowym czy plackowatym. Zabieg można wykonać także u osób, u których wypadanie włosów jest spowodowane innymi czynnikami, takimi jak niedobór witamin, ciąża czy stres.
Mezoterapia skóry głowy to bezpieczny zabieg, jednak niestety nie wszyscy pacjenci mogą poddać się tej interwencji. Przeciwwskazania powinien wykluczyć specjalista na pierwszej konsultacji; pozwoli to uniknąć reakcji niepożądanych. Wśród przeciwwskazań zespół Skin Laser Lubelscy wymienia:
Na zabieg mezoterapii skóry głowy powinniśmy udać się do specjalisty medycyny estetycznej lub dermatologii. Wybierając specjalistę, warto zwrócić uwagę na jego wykształcenie (ukończone kursy i specjalizacje), doświadczenie i przynależność do prestiżowych stowarzyszeń medycznych (np. Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging czy Stowarzyszenie Dermatologów Estetycznych), a także na opinie byłych pacjentów.
Na pierwszej konsultacji specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad, aby zapoznać się z jego historią kliniczną. Niekiedy już na tym etapie udaje się ustalić przyczynę łysienia. W innym przypadku lekarz może zlecić badania dodatkowe, takie jak na przykład badania krwi (morfologia, badanie hormonów), które pozwolą określić przyczynę problemu. Dokładny wywiad pozwoli także wykluczyć przeciwwskazania.
Lekarz przeprowadzi także badanie skóry głowy. Na tej podstawie dobierze sposób leczenia oraz określić ilość i częstotliwość sesji zabiegowych.
Pierwsza wizyta to doskonała okazja, aby zadać specjaliście pytania, które Cię nurtują.
Mezoterapia skóry głowy to krótka interwencja – trwa około 20-60 minut, co zależy od rodzaju zastosowanego preparatu.
Zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia. Główna część zabiegu polega na podaniu za pomocą strzykawki lub pistoletu z cienką igłą wybranego preparatu. Następnie wykonuje się masaż skóry głowy, aby pobudzić krążenie i umożliwić penetrację substancji w głąb naskórka, jak wyjaśnia zespół Kliniki OT.CO.
Ilość oraz częstotliwość sesji zależy od rodzaju preparatu, typu łysienia, jego przyczyny, zaawansowania problemu i tego, jak nasza skóra głowy reaguje na leczenie. Zespół Ars Estetica zaznacza, że należy wykonać minimum 3 sesje co 1-6 tygodni, aby zaobserwować efekty. Warto także wykonać kilka sesji podtrzymujących po zakończeniu właściwej terapii.
Praktycznie od razu po interwencji pacjent może powrócić do wykonywania codziennych czynności. Tego samego dnia można iść też do pracy. Należy się jednak stosować do kilku zaleceń pozabiegowych:
Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić drobne zasinienia oraz niewielki obrzęk i zaczerwienienie skóry głowy, co jednak powinno nastąpić do kilku dni po zabiegu. Jak objaśniają specjaliści z Kliniki Ambroziak, po iniekcjach na skórze pozostają ślady w postaci drobnych punktów lub kratki; znikają one w czasie od 6 do 72 godzin po zabiegu.
Według specjalistów z kliniki Say WOW! mezoterapia to jedna z najskuteczniejszych metod walki z łysieniem. Dzięki niej możemy osiągnąć następujące rezultaty:
Efekty widoczne są już po kilku wykonanych sesjach. Ilość zabiegów niezbędnych do uzyskania wymarzonego efektu zależy od stopnia zaawansowania problemu, rodzaju zastosowanej substancji oraz odpowiedzi organizmu na leczenie.
Klinika Ambroziak (data nieznana). Mezoterapia – skóra głowy i włosy [online]. Dostępny: https://klinikaambroziak.pl/zabiegi/mezoterapia-skory-glowy. [dostęp: 17.05.2021]
Klinika OT.CO (data nieznana). Mezoterapia skóry głowy [online]. Dostępny: https://klinikaotco.pl/oferta/mezoterapia-skory-glowy/. [dostęp: 17.05.2021]
Say WOW! (25 stycznia 2018). Na ratunek włosom – mezoterapia skóry głowy [online]. Dostępny: https://saywowclinic.pl/na-rat.... [dostęp: 17.05.2021]
Skin Laser Lubelscy (data nieznana). Mezoterapia skóry głowy – stymuluje porost włosów [online]. Dostępny: https://www.skin-laser.pl/zabieg/mezoterapia-skory-glowy-stymuluje-porost-wlosow-32. [dostęp: 17.05.2021]