Leczenie laserem biostymulującym to małoinwazyjny zabieg medycyny estetycznej, polegający na zastosowaniu specjalnego typu lasera do leczenia lub niwelowania pewnych defektów skórnych, takich jak na przykład cellulit, rozstępy, blizny czy oznaki starzenia.
Lasery mają obecnie szerokie zastosowanie w medycynie i dermatologii estetycznej – stosuje się je na przykład do odmładzania skóry twarzy, usuwania tatuaży, popularnej depilacji laserowej, redukcji blizn, a nawet podczas zabiegów rewitalizacji pochwy czy usuwania tkanki tłuszczowej. Na rynku dostępnych jest kilkanaście typów laserów, z których popularnością cieszą się między innymi lasery frakcyjne, ablacyjne i węglowe.
Do tego zabiegu wykorzystuje się niskoenergetyczne lasery o różnej długości wiązki, których celem nie jest uszkodzenie tkanek, ale ich pobudzenie, regeneracja, regulowanie procesów ich działania lub zahamowanie pewnych stanów chorobowych, jak objaśnia dr Marek Wasiluk. Specjalista dodaje, że „do biostymulacji wykorzystuje się różne typy laserów, w zależności od problemu, ale najczęściej lasery emitujące światło żółte, zielone, czerwone i podczerwone”.
Laser biostymulujący ma szerokie spektrum zastosowań i jest wykorzystywany w takich dziedzinach medycyny jak:
Lasery biostymulujące mają dużo zastosowań, jednak tutaj skupimy się na zastosowaniach w medycynie i dermatologii estetycznej. Podczas zabiegu podczerwone promieniowanie laserowe dociera bezpośrednio do tkanek, co uruchamia lub hamuje pewne procesy. Wskazaniami do wykonania zabiegu są:
Tak jak w przypadku każdego zabiegu wybór doświadczonego, wykwalifikowanego specjalisty jest niezwykle ważny – to w dużej mierze od tej decyzji zależy powodzenie zabiegu oraz niskie ryzyko komplikacji.
W tym przypadku powinniśmy szukać lekarza medycyny estetycznej lub dermatologii, który przeszedł odpowiednie szkolenie w zakresie laseroterapii. Możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki, aby znaleźć klinikę lub lekarza w Twoim mieście. Zachęcamy także do przeczytania opinii i historii byłych pacjentów na naszym portalu.
Specjalista powinien wzbudzać nasze zaufanie, a także powinniśmy się czuć swobodnie i komfortowo podczas rozmowy o dolegliwościach i oczekiwaniach co do efektów. Jeżeli na pierwszej konsultacji masz wątpliwości, warto udać się na wizytę do innego lekarza.
Przed podjęciem decyzji o zabiegu, upewnij się, że wybrany lekarz spełnia następujące warunki:
Jeżeli dalej masz wątpliwości, jakiego specjalistę wybrać, spróbuj dodać post na naszym forum, w sekcji Opinie o specjalistach. Być może inne użytkowniczki pomogą Ci podjąć decyzję.
Na pierwszej konsultacji specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem, na którym mogą paść następujące pytania:
Celem wywiadu jest wykluczenie przeciwwskazań oraz ustalenie, czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do zabiegu, czy też może inna metoda przyniesie bardziej zadowalające efekty.
Na tej wizycie lekarz ustala, ile zabiegów i w jakich odstępach należy wykonać. Informuje też pacjenta o:
Zabieg trwa krótko, bo około 20-30 minut. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać; wystarczy pamiętać, by na krótko przed zabiegiem nie opalać się i nie stosować samoopalaczy.
Biostymulacja laserowa jest interwencją bezbolesną, dlatego też nie ma konieczności stosowania znieczulenia, choć istnieje możliwość aplikacji kremu znieczulającego. Pierwszym etapem procedury jest dezynfekcja obszaru zabiegowego. Konieczne jest założenie okularów ochronnych, których nie powinno się zdejmować podczas trwania zabiegu, aby nie uszkodzić oczu, podkreśla zespół Centrum Medycznego Damiana.
Następnie, objaśniają specjaliści, lekarz ustawia parametry urządzenia w zależności od leczonego schorzenia lub defektu i kilkakrotnie kieruje wiązkę lasera w wyznaczone wcześniej, odsłonięte miejsce.
Biostymulacja laserem to zupełnie nieinwazyjny zabieg, który można wykonać u większości pacjentów. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, które lekarz powinien wykluczyć na pierwszej wizycie. Specjaliści z Kliniki Dr Szczyt zaznaczają, że zabiegu nie można wykonać:
Pierwsze rezultaty możemy zaobserwować już kilka dni po biostymulacji. Aby osiągnąć optymalne efekty, powinno się wykonać serię kilku (od 4 do 10) zabiegów co kilka-kilkanaście dni; ich ilość i częstotliwość określa specjalista.
Działanie lasera biostymulującego pozwala m.in.:
Po wykonaniu wszystkich zalecanych serii biostymulacji laserowej skóra jest odmłodzona, zmarszczki wygładzone, a stany chorobowe skóry, takie jak infekcje, łojotokowe zapalenie skóry czy trądzik, ulegają złagodzeniu.
Warto rozważyć leczenie laserem biostymulującym, ponieważ niesie ono wiele korzyści dla pacjenta, a wśród nich:
W przeciwieństwie do innych zabiegów laserowych biostymulację laserem można wykonywać w każdym okresie roku, również latem. Pacjent od razu po zabiegu może wrócić do pracy i codziennych zajęć, ponieważ nie pozostawia on żadnych widocznych gołym okiem śladów; może wystąpić lekkie zaczerwienienie skóry w miejscu zabiegowym, które ustępuje w kilka godzin po interwencji.
Tak jak wspomnieliśmy, zabieg jest całkowicie nieinwazyjny i nie narusza tkanek, a normuje ich funkcjonowanie. Jako że podczas zabiegu nie dochodzi do naruszenia tkanek, pacjent nie musi przestrzegać żadnych zaleceń pozabiegowych. Co więcej, biostymulacja laserowa nie niesie ze sobą ryzyka żadnych powikłań i skutków ubocznych.
Centrum Medyczne Damiana (data nieznana). Laseroterapia w Warszawie [online]. Dostępny: https://www.damian.pl/laseroterapia-warszawa/. [dostęp: 17.05.2021]
Klinika Dr Szczyt (data nieznana). Laser biostymulujący [online]. Dostępny: https://www.drszczyt.pl/zabiegi/fizjoterapia/laser-biostymulujacy. [dostęp: 17.05.2021]
Triclinium (data nieznana). Biostymulacja laserowa [online]. Dostępny: https://lexperta.pl/oferta/kosmetologia-estetyczna/zabiegi-hi-tech/biostymulacja-laserowa/. [dostęp: 17.05.2021]