Brodawki

Warto
100%
Warto
Na podstawie 1 historii
Średnia cena
508 zł
Średnia cena
Według 45 specjalistów
  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne od razu
  • Trwałe efekty

Czym są brodawki?

Brodawka

Budowa brodawki (Ars Estetica). Brodawki wywołuje często wirus HPV (brodawczak ludzki)

Brodawki są najczęściej występującymi zmianami skórnymi i nie mają zazwyczaj tendencji do naciekania innych tkanek ani przerzutów, jak informuje dr n. med. Agnieszka Burkacka. Są całkowicie wyleczalne i stanowią w większym stopniu problem estetyczny niż medyczny.

Brodawki to ogólna nazwa dla niejednorodnej grupy powierzchniowych zmian w obrębie naskórka. Zmiany te mają postać niewielkich grudek o nierównej, zrogowaciałej powierzchni i zwykle osadzone są na szerokiej podstawie. Mogą one mieć kolor cielisty, ale występują także w formie odbarwionej i przyjmują kolor biały, różowy, brązowy z charakterystycznymi czarnymi drobinkami w środku. Lek. med. Anna Grodecka wyjaśnia, że brodawki mogą znacznie różnić się swoim wyglądem i przyczyną powstania. Na przykład brodawka łojotokowa jest zupełnie inna niż brodawka wirusowa, potocznie nazywana kurzajką.

Rodzaje brodawek

Brodawki na plecach

Istnieje wiele rodzajów brodawek i mogą one występować na różnych częściach ciała (MedEstetis)

Brodawki różnią się od siebie wyglądem, miejscem występowania i etiologią. Powstają one w wyniku kontaktu z różnymi odmianami wirusa HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego. Zdarza się, że nie dają one żadnych objawów i samoczynnie znikają, jak to dzieje się w przypadku brodawki zwykłej. Inne są uciążliwe i szybko się rozprzestrzeniają, również na inne osoby.

Najczęściej spotykanymi rodzajami są:

  • brodawki zwykłe – zazwyczaj mają kolor skóry je otaczającej lub są nieco ciemniejsze. Występują dość często na rękach, a zwłaszcza palcach. Wówczas pojawiają się w dużej liczbie i mają postać drobnych, twardych grudek o szorstkiej powierzchni. Gdy powstają na twarzy, ich powierzchnia może mieć charakter kosmkowy (wypustki przypominają palce lub niteczki). Często rozwijają się u dzieci i osób młodych. Mogą samoczynnie zanikać.
  • brodawki płaskie (brodawczaki płaskie) – są zwykle cieliste, drobne (do 4 mm średnicy), lekko uwypuklone i mają gładką powierzchnię. Występują na ogół w dużej liczbie. Najczęściej na skórze kończyn górnych i twarzy, choć mogą być zlokalizowane w innych miejscach na ciele. Rozwijają się u osób w każdym wieku, jednak bardzo często spotykane są u osób młodych i dzieci. Mogą samoistnie ustępować.
  • brodawki płciowe (kłykciny kończyste) – są zwykle elastyczne i przyjmują postać grudki opartej na szypułce. Ulokowane na błonie narządów płciowych mają często „kalafiorowatą” budowę. Ten rodzaj często zlewa się w jedną strukturę. Są przenoszone drogą płciową (stąd ich nazwa). Szybko rosną i szybko się rozprzestrzeniają. Pojawiają się kilka tygodni po kontakcie z osobą zarażoną. Zwykle występują na błonach narządów płciowych, w okolicy pochwy, odbytu, warg sromowych, na napletku, u ujścia cewki moczowej, ale też w pachwinach.
  • brodawki łojotokowe – są dobrze odgraniczonymi od otoczenia, lekko wypukłymi grudkami o płaskiej powierzchni. Są cieliste lub nieco ciemniejsze: brunatne i brązowe. Mogą mieć wielkość od 2 mm do 3 cm. Zwykle pojawiają się na tułowiu, twarzy, dłoniach. Rozwijają się w wieku dojrzałym i u osób starszych. Uważa się, że tendencja do ich występowania może być dziedziczona. Ich etiologia nie jest do końca jasna. Prawdopodobnie związana jest nie tylko z wirusem, ale również z wpływem promieniowania słonecznego na skórę.

Można je różnicować także według innych kryteriów, np. ich lokalizacji. Brodawki stóp wywoływane są przy tym przez dwa rodzaje wirusa: HPV-1 (głębokie) oraz HPV-2 (mozaikowe, powierzchowne). Określenie brodawka wirusowa podkreśla z kolei etiologię zmiany skórnej.

Wybór specjalisty

Zabieg usuwania brodawek

Zabieg usuwania brodawek (lek. med. Iwona Radziejewska-Choma)

Zmiany skórne nie są łatwe do rozpoznania bez fachowej wiedzy i specjalistycznego sprzętu. Wiele z nich, jak większość brodawek, nie wymaga pilnej interwencji. Jednak tylko prawidłowa ocena charakteru zmiany skórnej pozwala uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego tak ważna jest samoobserwacja własnego ciała, a następnie konsultacja ze specjalistą, gdy dostrzeżemy na skórze niezidentyfikowaną narośl, plamkę czy guzek.

Specjaliści z Ars Estetica przestrzegają, że nagłe pojawienie się dużej ilości zmian brodawkowych powinno być wskazaniem do dalszej diagnostyki w kierunku nowotworu złośliwego. Czujność powinien wywołać również każdy pojedynczy mocno spłaszczony guzek, zwłaszcza dynamicznie zwiększający swój rozmiar, kolor i strukturę.

Chorobami skóry, ich leczeniem oraz diagnozowaniem zmian skórnych zajmuje się dermatolog. To z nim możemy skonsultować każdą niepokojącą zmianę. Eksperci z Mandala Beauty Clinic wskazują, że doświadczony dermatolog nie tylko będzie w stanie właściwie ocenić zmianę skórną, ale także wskazać najlepszą drogę dalszego postępowania. Z kolei specjaliści medycyny estetycznej i chirurdzy pomogą skutecznie pozbyć się nieestetycznej czy uciążliwej brodawki.

Bibliografia:

Burkacka A. (2019). Najczęstsze guzki skóry (zmiany skórne). Charakterystyka i metody leczenia [online]. Dostępny: https://www.arsestetica.pl/blog/.... [dostęp: 19.02.2020].

Centrum Estetyki Ciała (2016). Jak pozbyć się problemu znamion na skórze? [online]. Dostępny: https://centrumestetyki.pl/blog/.... [dostęp: 19.02.2020].

Czas Kobiety Centrum Medycyny Estetycznej (data nieznana). Elektrokoagulacja [online]. Dostępny:https://czaskobiety.com/zabiegi/elektrokoagulacja/. [dostęp: 19.02.2020].

Elite Centrum Laseroterapii i Modelowania Sylwetki (data nieznana). Usuwanie zmian skórnych i podskórnych [online]. Dostępny: https://www.elite.waw.pl/.... [dostęp: 19.02.2020].

Formmed Es Chirurgia Plastyczna i Medycyna Estetyczna (data nieznana). Krioterapia zmian skórnych – zamrożone, zakończone zmiany skórne [online]. Dostępny: https://formmedes.pl/dermatologia/.... [dostęp: 19.02.2020]

Radziejewska I. (2018). Biegła w świecie laserów [online]. Dostępny: https://radziejewska.pl/blog/.... [dostęp: 19.02.2020].

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów