Laserowe zabiegi dermatologii estetycznej to grupa małoinwazyjnych zabiegów z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń laserowych, stosowanych głównie w celu poprawy wyglądu skóry poprzez zniwelowanie oznak starzenia lub też innych defektów, takich jak blizny, rozstępy, nierówny koloryt itp.
Lasery medyczne wykorzystywane są do terapii wielu schorzeń. Znajdują one swoje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, między innymi w chirurgii naczyniowej, reumatologii, neurologii czy okulistyce. Lasery, ze względu na swoje właściwości – precyzyjne działanie skupionej wiązki światła o określonej długości fali i bezkontaktowy charakter kontaktu z tkankami – szybko przyjęły się również w działach medycyny związanych z estetyką: chirurgii estetycznej, stomatologii estetycznej i kosmetologii. Dynamiczny rozwój medycyny estetycznej przekłada się na rozwój technologii laserowych. Dzięki laserom przeprowadza się bezkrwawą liposukcję i leczy chroniczną nadpotliwość przez odsysanie gruczołów potowych. Zyskują na popularności zabiegi laserowego wybielania zębów, a depilacja laserowa jest obowiązkową pozycją w ofercie każdego profesjonalnego gabinetu kosmetycznego. Bez lasera trudno wyobrazić sobie jakikolwiek gabinet medycyny estetycznej. Lasery leczą, korygują defekty urody, przywracają skórze witalność i młodość.
Większość zabiegów wykorzystujących działanie lasera ma na celu eliminację konkretnego defektu skóry, np.: zmiany skórnej, przebarwienia czy poszerzonego naczynka. Aby skutecznie usunąć niechcianą zmianę lub skazę konieczne jest dotarcie do jej przyczyny: substancji albo struktury odpowiedzialnej za jej istnienie. Te struktury (ewentualnie substancje) nazywane są chromoforami lub fotoakceptorami. Jak wyjaśniają specjaliści z Ars Estetica, dzięki dopasowaniu odpowiedniej długości fali emitowanej przez laser, można dotrzeć do fotoakceptora, jednocześnie omijając otaczające go tkanki.
Laser działa selektywnie, a więc niszczy wybrany chromofor, którym może być woda, hemoglobina (w zabiegach zamykania naczyń krwionośnych), melanina (gdy usuwane jest przebarwienie) lub inne białka. Chromofor poddany działaniu lasera jest niszczony za sprawą procesu fototermolizy. Upraszczając, można działanie lasera opisać następująco: fotoakceptor absorbuje światło, co prowadzi do wytworzenia ciepła i jego przegrzania, a w konsekwencji uszkodzenia.
W medycynie estetycznej wykorzystywane są różne rodzaje laserów. Ze względu na typ ośrodka czynnego, który odpowiedzialny jest za wytworzenie wiązki laserowej, wyróżnia się: lasery z ciałem stałym, lasery gazowe, lasery płynne i półprzewodnikowe. W gabinetach medycyny estetycznej spotkać można w związku z tym:
Lasery mogą mieć różną moc działania. Lasery o największej mocy działają najsilniej, ale i dają najbardziej widoczne rezultaty. Wykorzystuje je się m.in. do usuwania zmian skórnych i tatuaży. Te o średniej i małej mocy nie przerywają ciągłości skóry, działają delikatniej, a przydają się np. przy wygładzaniu zmarszczek. Lasery małej mocy dają również pozytywne efekty w leczeniu łysienia kobiet i mężczyzn, pobudzając metabolizm komórek mieszkowych włosów.
Ważnym rozróżnieniem jest podział laserów na ablacyjne i nieablacyjne. Lasery ablacyjne powodują odparowanie tkanek pod wpływem wysokiej temperatury, która wytwarza się w wyniku działania lasera. Lasery nieablacyjne wywołują jedynie denaturację białek, bez odparowania struktur. Innymi słowy, lasery ablacyjne działają delikatniej, wywołują mniej spektakularne efekty, ale przy tym nie wymagają tak długiego czasu rekonwalescencji. Skóra po zabiegach nieablacyjnych szybciej się regeneruje i goi.
W najnowocześniejszych gabinetach medycyny estetycznej aktualnie dominują lasery frakcyjne, które wypierają mniej zaawansowane technologicznie klasyczne lasery. Lasery frakcyjne mogą działać ablacyjnie i nieablacyjnie, ale o ich odmienności decyduje specyficzny, wybiórczy sposób działania. Ich wielkim walorem jest to, że wiązka działa jedynie w obrębie mikroskopijnych stref terapeutycznych w skórze i w naskórku. Dr Iwona Radziejewska-Choma wyjaśnia, iż technologia frakcyjna zakłada oddziaływanie na maksymalnie 20% powierzchni skóry. Wiązka tworzy precyzyjne punkciki mikrouszkodzeń, tzw. frakcje, które otoczone są nienaruszoną tkanką. Te nienaruszone obszary odgrywają następnie kluczową rolę w procesie regeneracji skóry poddanej zabiegowi. Dr Małgorzata Legocka informuje, że nienaruszona skóra wokół mikroskopijnych stref uszkodzeń pełni rolę zapory przed potencjalną infekcją oraz znacząco przyspiesza procesy gojenia poprzez migrację komórek z żywej, niezmienionej tkanki.
Lasery używane są przede wszystkim w celu usunięcia problemów natury dermatologicznej. Wiązka światła o odpowiedniej długości fali pozwala wykorzystać zjawisko fototermolizy do skutecznego usuwania blizn różnego typu, również rozstępów i zmian potrądzikowych, usuwania zmian skórnych i przebarwień oraz zamykania rozszerzonych naczynek. Laserowo usuwa się również tatuaże i pigmenty. Laserem leczyć można trądzik. Bardzo szerokie zastosowanie laserów w gabinetach medycyny estetycznej dotyczy zabiegów z zakresu medycyny anti-aging. Możliwości laserów okazały się ponadto rewolucyjne w dziedzinie ginekologii estetycznej. Ze względu na swoją skuteczność, precyzyjność i wysoki poziom bezpieczeństwa, takie zabiegi jak: laserowe odmładzanie pochwy czy laserowa labioplastyka stały się wyjątkowo popularnymi wśród kobiet procedurami.
Zabiegi z użyciem lasera pozwalają redukować blizny różnego typu, zarówno pod względem ich rozmiaru, lokalizacji, koloru, rzeźby, jak i pochodzenia. Jak informują eksperci z Kliniki Elite, procedura z użyciem lasera zmierza w tym wypadku do remodelingu uszkodzonych tkanek poprzez m.in. produkcję nowego kolagenu i odnowę struktur budujących skórę.
Efektem zabiegów laserowego usuwania blizn, rozstępów i zmian potrądzikowych jest zmiana koloru i konsystencji blizn i ich wygładzenie, co powoduje, że coraz bardziej przypominają one otaczającą je skórę, a więc stają się mniej widoczne. Oczywiście ostateczny rezultat zależy od rodzaju blizny, możliwości regeneracyjnych skóry i typu użytego lasera. Do usuwania blizn najczęściej wykorzystuje się ablacyjne lasery frakcyjne, np. laser frakcyjny CO2.
Specjaliści z Kliniki Noviline informują, że satysfakcjonujące efekty obserwuje się po serii 5-10 zabiegów prowadzonych w odstępie miesiąca. W przypadku głębokich i rozległych blizn lepsze rezultaty można osiągnąć w krótszym czasie, jeśli wykorzystuje się lasery ablacyjne, ale wiążą się one z dłuższym włączeniem pacjenta z aktywności zawodowej. Subtelniej działające lasery nieablacyjne mogą wymagać większej ilości zabiegów, ale wiążą się z minimalnym okresem rekonwalescencji.
Laserem usuwane mogą być wszystkie łagodne zmiany skórne po wcześniejszej diagnozie, najczęściej z użyciem dermatoskopu. Do tego typu zabiegów używane są najczęściej ablacyjne lasery, które dzięki fototermolizie powodują zniszczenie niechcianej zmiany poprzez odparowanie jej struktur.
Tą metodą usunąć można zarówno najczęstsze zmiany skórne, czyli brodawki różnego typu, jak i włókniaki miękkie i twarde oraz kępki żółte. Eksperci z Lecznicy Melitus podkreślają, że dzięki zastosowaniu lasera jest to bardzo bezpieczny, bezkrwawy, precyzyjny i bezbolesny zabieg. Zwykle nie wymaga on użycia miejscowego znieczulenia ani nie ma konieczności powtarzania procedury, by pozbyć się defektu. Tylko rozległe lub głębokie zmiany skórne mogą wymagać wykonania drugiego zabiegu czy zastosowania kremu znieczulającego.
Lasery pozwalają uniknąć interwencji chirurgicznej i zakładania szwów. Rekonwalescencja sprowadza się do zagojenia niewielkiej rany pozostałej po brodawce czy włókniaku, co następuje po 2-3 tygodniach od zabiegu.
Laser pozwala skutecznie pozbyć się zmian pigmentacyjnych skóry o różnym pochodzeniu. Laserową metodą usuwane mogą być: melasma, przebarwienia pozapalne np. potrądzikowe i piegi. Według specjalistów z LaserMed lasery są najskuteczniejsze przy usuwaniu plam posłonecznych i piegów. Już po pierwszym zabiegu następuje poprawa o 50-70%. Im zmiany są ciemniejsze, a więc nagromadzenie melaniny większe, tym łatwiej jest je usunąć laserem. Fotoakceptorem, na który działa wiązka światła przy usuwaniu przebarwień jest właśnie melanina.
Zwykle osiągnięcie satysfakcjonujących efektów wymaga powtórzenia zabiegu. Procedura usuwania przebarwień trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Przeprowadza się ją na skórze znieczulonej kremem, np. Emla. Uszkodzenie naskórka po zabiegu jest zwykle niewielkie, dzięki czemu skóra szybko się goi, a strupki pozostałe po zabiegu odpadają po kilku dniach.
Laserowe usuwanie tatuażu polega na redukcji pigmentów wcześniej wprowadzonych do skóry. Wiązka lasera działa w tym wypadku na barwnik, nie uszkadzając okolicznych struktur skóry. Rodzaj barwnika, a zwłaszcza jego kolor, oraz technika wykonania tatuażu decydują w dużej mierze o tym, czy rysunek stanie się całkiem niewidoczny.
Pojedynczy zabieg zwykle nie wystarczy i potrzebna jest najczęściej seria kilku spotkań (od 4 do 8). Konsultacja ze specjalistą, która odbywa się przed zabiegiem, pozwala wstępnie ocenić możliwe rezultaty. Jedna sesja z użyciem lasera trwa od 15 do 45 minut, a przeprowadzana jest po uprzednim znieczuleniu skóry kremem. Skóra regeneruje się po nim szybko, a strupki pozostałe po zabiegu odpadają po 3-7 dniach.
W zabiegach laserowego usuwania naczynek wiązka światła oddziałuje na hemoglobinę, a powstała przy tym energia niszczy niechciane naczynka, nazywane „pajączkami”. Laserem zamknąć można rozszerzone naczynka na twarzy i w innych okolicach ciała. Jak wyjaśniają eksperci z Formmed Es, zabieg wymaga zwykle od 2 do 5 powtórzeń w ciągu kilku miesięcy. Jego efekty są trwałe i doskonale widoczne, gdyż naczynia znikają całkowicie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Nie towarzyszy mu ból, a raczej lekkie pieczenie. Po zabiegu skóra zwykle jest zaczerwieniona. Mogą również wystąpić lekkie obrzęki lub zasinienia, które znikają samoistnie po kilku godzinach, najpóźniej dniach.
Jak wyjaśniają lekarze z Kliniki Noviline, trądzik pospolity może być skutecznie leczony laserem, dzięki temu, iż odpowiednie parametry wiązki lasera działają na skórę przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. W efekcie zabiegu nie powstają nowe grudki trądzikowe (krosty, zaskórniki), a istniejące obkurczają się i znikają po 1-2 dniach od zabiegu. Skóra po zabiegu jest lekko zaczerwieniona, mogą pojawić się delikatne obrzęki, ale nie dochodzi do jej uszkodzenia, a więc można bez przeszkód oddać się po leczeniu normalnej aktywności. Zaleca się wykonanie minimum 3 zabiegów. Również w przypadku trądziku różowatego można zastosować metodę laserowego leczenia trądziku, zwłaszcza w połączeniu z zabiegami oczyszczania skóry przy użyciu peelingów chemicznych.
Utrata elastyczności i sprężystości, spowodowana wiekiem, chorobami, porodem czy innymi doświadczeniami życiowymi, jak np. ciężka praca fizyczna, może być skutecznie leczona laserem. Laserowe odmładzanie pochwy według ekspertów z Mandala Beauty Clinic jest nowoczesną, nisko inwazyjną metodą operacyjną, której celem jest wzmocnienie napięcia i siły mięśni otaczających pochwę, zmniejszenie jej wymiaru oraz zwiększenie elastyczności wytrzymałości jej ścian.
Waginoplastyka pozwala poprawić jakość kontaktów seksualnych i zintensyfikować doznania z nich płynące. Podczas zabiegu wykorzystywane są bardzo precyzyjne lasery diodowe, które zapobiegają utracie krwi, gwarantują szybsze gojenie i krótszy okres rekonwalescencji.
Laser jest również coraz popularniejszą alternatywą w zabiegach labioplastyki. Laserowe modelowanie warg sromowych w celu uzyskania bardziej estetycznego ich wyglądu pozwala bezkrwawo i bez konieczności użycia skalpela zmienić walory miejsc, tak ważnych dla intymnych kontaktów. Rekonwalescencja trwa zwykle około 14 dni i rzadko wiąże się z wystąpieniem powikłań lub powstaniem blizn. Laserową labioplastykę można ponadto łączyć w miarę potrzeb z redukcją napletka otaczającego łechtaczkę czy modelowaniem sromu.
Wszechstronne działanie laserów z powodzeniem wykorzystuje się do usuwania efektów starzenia się skóry. Laser powoduje odbudowę skóry, stymuluje produkcję kolagenu, usuwa zmiany barwnikowe. Dzięki wykorzystaniu różnych rodzajów lasera można redukować zmarszczki, przywracać optymalne napięcie skóry, zamykać rozszerzone pory, likwidować łagodne powierzchniowe przebarwienia.
Specjaliści z Estetica Nova dojrzałym kobietom i mężczyznom szczególnie polecają zabiegi rewitalizacyjne i odmładzające z użyciem laserów frakcyjnych. Laser ablacyjny pozwala wówczas na usunięcie zmian skórnych i jednoczesny resurfacing skóry.
Zabiegi odmładzania (rejuwenalizacji) skóry zwykle wymagają kilku powtórzeń. Ich ilość zależy od indywidualnych potrzeb pacjentów, stopnia degradacji skóry i zastosowanej technologii. Zalecana jest seria minimum 3 zabiegów co 4-6 tygodni. Pierwsze efekty widać już po 2 tygodniach od pierwszej sesji. Wówczas naskórek skończy proces złuszczania się, a skóra będzie jędrniejsza i przebarwienia mniej widoczne. Po około 3 miesiącach, gdy zakończy się produkcja nowego kolagenu, nastąpi znacząca poprawa napięcia skóry i spłycenie zmarszczek.
Podczas pierwszej konsultacji specjalista przeprowadza wywiad oraz badanie wstępne, które w przypadku zabiegów laserowych polega przede wszystkim na oględzinach zmian i defektów wymagających interwencji i ocenie fototypu skóry. Kwalifikacja do laseroterapii może narzucać konieczność wykonania dodatkowych badań diagnostycznych, np. dermatoskopii w przypadku zmian skórnych. Rozmowa z lekarzem pozwoli określić oczekiwania pacjenta, ocenić stan jego zdrowia i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu z użyciem lasera. Pierwsza konsultacja to także czas doboru najlepszej metody leczenia i prognozowania jego potencjalnych wyników. Specjalista zapoznaje ponadto pacjenta z zaleceniami dotyczącymi przygotowania do zabiegu i czasem rekonwalescencji oraz wyjaśnia przebieg poszczególnych etapów leczenia. Ustalana jest także potrzeba zastosowania znieczulenia i dokonywany jest wybór jego formy.
Zabiegi laserowe pomagają wyeliminować problemy natury estetycznej wszystkim pacjentom bez względu na wiek. Zmiany skórne, przebarwienia, trądzik – wszystkie te przypadłości można dzięki laseroterapii skutecznie leczyć w sposób trwały, bezpieczny i nieinwazyjny. Zastosowanie lasera pozwala uniknąć niechcianej czy niewskazanej interwencji chirurgicznej. Zabiegi medycyny estetycznej wykorzystujące lasery są szczególnie polecane pacjentom, którzy chcą pozbyć się różnych defektów skóry i w ten sposób poprawić swój wygląd, samoocenę i samopoczucie. Niezależnie od tego, czy problemem jest tatuaż, blizna czy niepożądane rozstępy.
Zabiegi laserowe z zakresu medycyny anti-aging dedykowane są oczywiście pacjentom dojrzałym, dla których efekty starzenia się skóry stanowią źródło zmartwień i dyskomfortu. Ważne jest w tym zakresie również działanie prewencyjne. Zabiegami laserowymi warto zainteresować się, nim nastąpią nieodwracalne zmiany w wyglądzie, a więc nawet przed 30. rokiem życia. Lasery są bardzo skutecznym sposobem na odmłodzenie skóry, wygładzenie zmarszczek i pozbycie się nieestetycznych przebarwień. Trzeba jednak pamiętać, że niektórych zmian wywołanych upływem czasu laser nie będzie w stanie cofnąć i dla części pacjentów, zwłaszcza tych oczekujących radykalnej zmiany, metody chirurgiczne przyniosą bardziej satysfakcjonujące efekty.
Istnieje kilka ważnych reguł, o których należy pamiętać w przypadku zabiegów laserowych. Niezastosowanie się do tych istotnych zaleceń może prowadzić do pojawienia się niepożądanych powikłań po zabiegu.
Przed zabiegiem z użyciem lasera należy:
Po zabiegach laseroterapii bardzo ważna jest właściwa ochrona miejsc poddanych zabiegowi, zwłaszcza przed promieniowaniem świetlnym. Przestrzeganie wskazówek specjalisty pozwoli uniknąć dłuższej rekonwalescencji i niepożądanych pamiątek w postaci blizn i przebarwień. W przypadku każdego zabiegu lekarz informuje szczegółowo o właściwym sposobie postępowania, jednak kilka zaleceń ma charakter ogólny i dotyczy każdego zabiegu z użyciem lasera.
Po zabiegu należy unikać:
Eksperci z Yonelle Beauty Institute podpowiadają ponadto, że równie istotnym elementem postępowania pozabiegowego jest troska o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Można wspomagająco stosować kremy przyspieszające gojenie.
Wiele schorzeń może być przyczyną braku kwalifikacji pacjenta do zabiegu z wykorzystaniem lasera. Część z nich ma jednak charakter okresowy (np. stosowanie niektórych leków czy suplementów diety) i nie stanowi trwałej dyskwalifikacji do wykonania zabiegu. Każdorazowo lekarz specjalista podejmuje decyzję o zastosowaniu wybranej terapii lub jej odłożeniu w czasie. Niekiedy z powodu stanu zdrowia pacjenta laseroterapia w ogóle nie może być wykorzystana.
Wiele schorzeń może być przyczyną braku kwalifikacji pacjenta do zabiegu z wykorzystaniem lasera. Część z nich ma jednak charakter okresowy (np. stosowanie niektórych leków czy suplementów diety) i nie stanowi trwałej dyskwalifikacji do wykonania zabiegu. Każdorazowo lekarz specjalista podejmuje decyzję o zastosowaniu wybranej terapii lub jej odłożeniu w czasie. Niekiedy z powodu stanu zdrowia pacjenta laseroterapia w ogóle nie może być wykorzystana.
Przeciwwskazaniami do laseroterapii są:
Większość zabiegów laseroterapii wymaga powtórzenia w celu osiągnięcia zadowalających efektów. Zabiegi ginekologii estetycznej i usuwanie zmian skórnych, takich jak brodawki lub włókniaki, są w tym wypadku wyjątkiem. Najczęściej leczenie schorzeń lub korygowanie defektów wiąże się z długofalowym planem terapii obejmującym kilka sesji laseroterapeutycznych. Zwykle efekt pierwszego zabiegu pozwala precyzyjniej przewidzieć ilość sesji koniecznych, aby osiągnąć satysfakcjonujący rezultat. Warto jednak podkreślić, że pozytywne zmiany wywołane użyciem lasera mają charakter trwały, a sama terapia jest bardzo bezpieczna, małoinwazyjna i pozwala szybko wrócić do normalnej aktywności.
Estetica Nova Dr Ewa Rybicka (data nieznana). Laser frakcyjny Er: Yag [online]. Dostępny: https://esteticanova.com.pl/.... [dostęp: 24.02.2020].
Formmed Es Chirurgia Plastyczna i Medycyna Estetyczna (data nieznana). Laserowe usuwanie zmian naczyniowych – zdrowa skóra bez przebarwień [online]. Dostępny: https://formmedes.pl/.... [dostęp: 25.02.2020].
Kupczyńska D. (2017). Czy każdy tatuaż można usunąć laserowo? [online]. Dostępny: https://www.arsestetica.pl/blog/.... [dostęp: 24.02.2020].
Lasermed Centrum Dermatologii Laserowej i Chirurgii Estetycznej (data nieznana). Usuwanie przebarwień [online]. Dostępny: http://www.lasermed.pl/.... [dostęp: 25.02.2020].
Legocka M. (2019). Laserowe usuwanie blizn – wskazania, przebieg zabiegu i efekty leczenia [online]. Dostępny: https://www.arsestetica.pl/blog/.... [dostęp: 24.02.2020].