Laserowe usuwanie zmian skórnych to zabieg usuwania różnego rodzaju zmian skórnych – na przykład włókniaków, naczyniaków, brodawek czy kępek żółtych – przy pomocy technologii laserowej. W tym przypadku najczęściej wykorzystywany jest laser frakcyjny, pozwalający w bezpieczny, szybki i precyzyjny sposób usunąć wybraną zmianę.
Laser to jedno z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w medycynie estetycznej i kosmetologii. Technologia laserowa jest bezpieczna i małoinwazyjna, a medycyna estetyczna zawdzięcza jej naprawdę wiele. Dzięki niej możemy wykonać popularny zabieg depilacji laserowej. Różne typy urządzeń laserowych wykorzystywane są też między innymi do usuwania blizn i rozstępów, odmładzania, a nawet usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej, czy wykonywania zabiegu labioplastyki i korekty powiek. Laser to także urządzenie pozwalające w niechirurgiczny sposób usunąć często występujące zmiany skórne, takie jak brodawki, znamiona czy włókniaki.
Niezłośliwe zmiany skórne występują bardzo często; niektóre z nich powstają na skutek ekspozycji na słońce, inne w wyniku pewnych procesów w organizmie, z kolei część z nich jest uwarunkowana genetycznie. Najczęściej występujące zmiany skórne to:
Zabieg laserowego usuwania zmian skórnych powinien wykonywać lekarz dermatolog, wenerolog lub chirurg plastyczny, który ukończył szkolenie w zakresie obsługi danego urządzenia. Aby sprawdzić, czy dany specjalista ukończył daną specjalizację oraz studia medyczne i może praktykować zawód bez ograniczeń, wpisz jego imię i nazwisko do wyszukiwarki Centralnego Rejestru Lekarzy.
Wybierając lekarza specjalistę i gabinet, kieruj się następującymi kryteriami:
Na pierwszej klasyfikacji lekarz zajmie się przede wszystkim badaniem wybranej zmiany (badanie dermatoskopowe). Na konsultację należy się udać do dermatologa, ponieważ jest to lekarz, który specjalizuje się w chorobach skóry. Specjalista na podstawie oceny dobierze metodę i laser.
Aby wykluczyć przeciwwskazania, lekarz zapozna się z Twoją historią medyczną. Wśród przeciwwskazań zespół Kliniki Murano wymienia:
Zabieg laserowego usuwania zmian skórnych wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (krem znieczulający lub zastrzyk z lidokainy) i w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent może udać się do domu zaraz po zabiegu. Interwencja jest krótka i trwa około 20-30 minut, wliczając czas przygotowania pacjenta do zabiegu.
Procedurę najczęściej wykonuje się przy pomocy ablacyjnego lasera frakcyjnego CO2. Wiązka lasera jest na tyle precyzyjna, że możliwe jest usunięcie zmiany bez uszkadzania okolicznych tkanek. W wyniku działania lasera dochodzi do odparowania zmiany skórnej. Zespół Lux Med objaśnia, że laser sprawia, że w naczyniach krwionośnych zachodzi proces koagulacji, zatem podczas zabiegu nie dochodzi do krwawienia. Jeżeli specjalista podejrzewa, że zmiana może być chorobowa, pobiera próbki usuniętego materiału, które wysyła się do badania histologicznego, kontynuują specjaliści.
Laserowa chirurgia przynosi doskonałe rezultaty i pozwala na usunięcie całości opisanych zmian skórnych. Zespół ConsesusMed zapewnia, że po zabiegu zazwyczaj nie pozostaje blizna.
Po zabiegu mogą wystąpić zaczerwienienie i niewielkie ranki. Miejsce zabiegowe należy czyścić preparatem dezynfekującym oraz wodą z mydłem. Skóra w miejscu zastosowania lasera może być nieco zaczerwieniona przez kilka dni. Specjaliści z ConsesusMed podkreślają, że jeżeli usunięta zmiana była większa, może być konieczne noszenie plastra przepuszczającego powietrze.
Czas gojenia to w niektórych przypadkach zaledwie kilka dni, jednak może trwać do 3-4 tygodni, w zależności od predyspozycji danego organizmu i rozmiaru usuniętej zmiany. Po zabiegu należy unikać opalania się i solarium i przez kilka tygodni po interwencji powinno się stosować kremy z filtrem, aby nie powstały przebarwienia.
ConsensusMed (data nieznana). CHIRURGIA LASEROWA – Laser CO2 – usuwanie zmian skórnych [online]. Dostępny: https://www.consensusmed.pl/.... [dostęp: 13.02.2020]
Klinika Murano (data nieznana). Laser frakcyjny CO2 [online]. Dostępny: https://klinikamurano.com/oferta.... [dostęp: 13.02.2020]
Lux Med (data nieznana). Usuwanie zmian skórnych [online]. Dostępny: https://estetyka.luxmed.pl/mezczyzna/.... [dostęp: 13.02.2020]