Usuwanie tatuażu to zabieg, który ma na celu usunięcie niechcianego tatuażu, najczęściej wykonywany z zastosowaniem technologii laserowej, wiążący się zwykle z koniecznością wykonania kilku serii dla uzyskania pożądanych efektów.
Historia tatuażu sięga tysiące lat wstecz. Etymologia słowa „tatuaż” jest dobrze znana – pochodzi ono od polinezyjskiego określenia „tatau”, co oznacza „naznaczyć coś”. Ma to związek z faktem, że pierwotnie tatuaże wykorzystywane były podczas obrzędów rytualnych, najczęściej w celu naznaczenia wojowników plemiennych.
Obecnie popularność tatuaży rośnie, szczególnie wśród młodszych pokoleń. Tatuaże mogą wiązać się z pewnymi ważnymi wydarzeniami w naszym życiu lub też stanowić ozdobę, której nie przypisujemy emocjonalnego znaczenia. Niektórzy później żałują wykonania tatuażu ze względu na wspomnienia lub też po prostu z powodów estetycznych.
Do niedawna usunięcie niechcianego tatuażu było problematyczne, jednak w ostatnich latach dzięki zaawansowanej technologii laserowej możliwe jest całkowite usunięcie tatuażu w bezpieczny sposób.
Najskuteczniejszą metodą usuwania tatuaży jest obecnie laseroterapia, która umożliwia pozbycie się większości niechcianych tatuaży praktycznie bezboleśnie. Aby zabieg przyniósł jak najlepsze efekty, bardzo ważna jest właściwa diagnostyka i ocena tatuażu. Konieczne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, a następnie zastosowanie najwyższej jakości sprzętu o odpowiednich parametrach.
Zabieg może trwać od kilkunastu sekund do kilkunastu minut w zależności od szybkości działania urządzenia, znieczulenia, wielkości tatuażu i jego koloru. Aby całkowicie usunąć tatuaż, należy wykonać kilka zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.
Laserowo można również usunąć także inne niedoskonałości skóry, takie jak plamy soczewicowate lub pigmentowe powstałe pod wpływem działania promieniowania słonecznego, a także nieprawidłowo wykonany makijaż permanentny.
Rodzaj urządzenia laserowego ma duży wpływ na proces usuwania tatuażu. Dostępne są lasery emitujące różne długości fali oraz krótsze i dłuższe impulsy. Od tych parametrów zależy czas trwania zabiegu oraz rodzaj tatuażu, który możemy usunąć.
Laser Q-Switch neodymowo-yagowy (Nd:YAG) usuwa tatuaż i przebarwienia poprzez emisję bardzo krótkich impulsów światła (nanosekundy), które pochłaniane są przez barwnik pigmentu lub przebarwienia. Istotą jego działania jest reakcja fotomechaniczna. Po absorpcji dochodzi do eksplozji barwnika na bardzo drobne fragmenty, które są wchłaniane przez skórę, a później usuwane przez układ immunologiczny organizmu.
Od 2017 roku jest dostępny nowszej generacji laser, tzw. pikosekundowy, którego czas trwania impulsu jest tysiąckrotnie szybszy od urządzenia Q-Switch (jedna milionowa część sekundy), co pozwala skrócić proces redukcji tatuażu i zmian barwnikowych nawet ponad dwukrotnie.
Interwencja nie powoduje trwałych obrażeń skóry. Laser posiada końcówki emitujące światło o różnej długościach fali:
Nie wszystkie kolory barwnika są możliwe do usunięcia. Trudniej usuwa się pigmenty o innych niż wspomniane kolorach. Za pomocą aparatu Q-Switch można usuwać tatuaże profesjonalne, amatorskie i pourazowe.
Wybór odpowiedniego specjalisty to więcej niż połowa sukcesu. Na zabieg usuwania tatuażu pacjent powinien udać się do lekarza medycyny estetycznej lub specjalistę dermatologii. Warto sprawdzić, czy wybrany specjalista jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA).
Wybrany specjalista powinien mieć kwalifikacje i doświadczenie w zakresie obsługi urządzeń laserowych. Pacjent może dopytać o ukończone przez niego szkolenia oraz poprosić o zdjęcia przed i po byłych pacjentów. Należy też upewnić się, że gabinet, który wybieramy, spełnia najwyższe standardy higieny oraz posiada odpowiednie wyposażenie, w tym oryginalne urządzenia laserowe, niezbędne do wykonania tej procedury.
Podczas konsultacji dermatolog oceni stan Twojego tatuażu oraz skóry i przeprowadzi wywiad. Wówczas będzie w stanie zaproponować technikę zabiegową, dzięki której możliwe będzie osiągnięcie jak najlepszego efektu.
Pierwsza konsultacja może również obejmować test sprawdzający skuteczność wybranego lasera na niewielkim obszarze skóry.
W niektórych przypadkach przed zabiegiem może być zastosowane znieczulenie miejscowe, najczęściej krem znieczulający, chociaż przy użyciu nowoczesnych laserów zazwyczaj nie ma konieczności stosowania go. Powinno się go aplikować około 30 minut przed wykonaniem procedury.
Głowica urządzenia jest przykładana do skóry pacjenta, a następnie oddawane są tzw. „strzały”, podczas których wiązka lasera przenika przez skórę, docierając do barwnika i rozbijając go. Urządzenie jest wyposażone w system chłodzący, dzięki czemu nie dochodzi do poparzenia naskórka. Im lepszy sprzęt, tym mniejszy dyskomfort pacjenta podczas zabiegu. W miejscu zabiegu może się pojawić zaczerwienienie oraz strupki, które po kilku dniach same odpadają.
Zabieg zazwyczaj trwa krótko, około 5-15 minut. Czas jest uzależniony od szybkości lasera, zastosowania znieczulenia, obszaru zabiegowego oraz koloru i rodzaju tatuażu.
Usuwanie makijażu permamentnego przebiga na podobnych zasadach.
W celu całkowitego usunięcia tatuażu powinno się wykonać kilka zabiegów co 4-6 tygodni. Minimalna przerwa między zabiegami to 4 tygodnie – to bardzo indywidualna kwestia, która zależy od wielu czynników, takich jak fototyp skóry, proces gojenia skóry itp.
Niezbędna ilość zabiegów również zależy od bardzo wielu czynników:
Tatuaże amatorskie wymagają wykonania średnio 4 zabiegów, ze względu na gorszą jakość oraz płytsze położenie pigmentu. Profesjonalne, o dużej gęstości pigmentu, można całkowicie usunąć po wykonaniu 5-6 zabiegów. Podczas 4-6 tygodniowej przerwy pomiędzy zabiegami rozbite drobinki są wchłaniane przez organizm, co uwidacznia się stopniowym rozjaśnianiem pigmentu.
W celu usunięcia tatuażu dodatkowo można stosować laser frakcyjny CO2, co zdecydowanie przyspiesza redukcję barwnika oraz hamuje ewentualny proces tworzenia się blizny.
Nowoczesna terapia uwzględnia również pozabiegowe zastosowanie lamp LED o długości fali 830 nm. Naświetlanie po zabiegu zdecydowanie przyspiesza proces gojenia (rana pozabiegowa goi się nawet dwukrotnie szybciej) i również minimalizuje ryzyko powstawania blizn.
Laserowe usuwanie tatuażu jest bezpieczne, powikłania występują bardzo rzadko, pod warunkiem że zabieg jest wykonywany przez doświadczonego specjalistę i przy zastosowaniu dobrego sprzętu. Aby uniknąć komplikacji, pacjent powinien się także stosować do zasad higieny i zaleceń pozabiegowych.
Wśród możliwych powikłań wymieniane są:
Rozwój technologii laserowej sprawił, że obecnie możliwe jest praktycznie całkowite usunięcie tatuażu bez powikłań po wykonaniu najczęściej 2-5 sesji zabiegowych.
Idealnym efektem zabiegu jest stopniowe blednięcie tatuażu aż do jego całkowitego zniknięcia. Efekt jednak jest zależny od klasy zastosowanego sprzętu, doświadczenia lekarza, indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz samego rodzaju tatuażu i użytego barwnika. Najłatwiej jest usunąć pigment czarny lub granatowy. Najtrudniejsze do usunięcia są kolory żółty i zielony. Uważa się, że niemal niemożliwy jest do usunięcia barwnik biały.
Skóra w miejscu interwencji pozostaje przez jakiś czas jaśniejsza, ale po kilku miesiącach kolor się wyrównuje.
Laserowe usuwanie tatuażu to małoinwazyjna, uznawana za bezpieczną procedurą, dlatego też może być ona wykonana u większości pacjentów. Praktycznie jedynymi przeciwwskazaniami są:
Po interwencji w miejscu zabiegu mogą wystąpić zaczerwienienie i drobne strupki. Nie powinno się ich zdrapywać, jako że może to powodować powstawanie blizn. Mogą także wystąpić pęcherze lub krwawienie, dlatego należy dbać o higienę miejsca pozabiegowego.
Po zabiegu konieczna jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV poprzez unikanie opalania, solarium i stosowanie kremów z wysokimi filtrami SPF 50 przez okres około 4 tygodni. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nieprzestrzeganie tego zalecenia może prowadzić do powstawania przebarwień. W pierwszych dniach po interwencji należy także unikać zbyt gorącego prysznica oraz sauny. Zalecane jest również dbanie o stopień nawilżenia naskórka, stosując kremy nawilżające.
Przebarwienia to zmiany na skórze spowodowane zwiększoną produkcją melaniny lub zagęszczeniem melanocytów. Mechanizm ich powstawania jest złożony, ale na ogół mają związek z nadmierną ekspozycją na słońce, podrażnieniami skóry, stanami zapalnymi skóry, zaburzeniami hormonalnymi oraz stosowaniem niektórych leków. Mogą powstawać na jakimkolwiek etapie życia, a więc trudno się ich pozbyć raz na zawsze.
Wśród przebarwień najczęściej występują:
Laseroterapia w przypadku przebarwień leczy objawy, ale nie przyczyny, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka u specjalisty, wyeliminowanie czynników, które sprzyjają powstawaniu przebarwień, a następnie właściwy dobór wysokiej jakości sprzętu do zabiegu i metod zabiegowych.