Usuwanie tatuażu

Warto
100%
Warto
Na podstawie 26 historii
Średnia cena
575 zł
Średnia cena
Według 55 specjalistów
  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne od razu
  • Trwałe efekty

Czym jest usuwanie tatuażu?

Tatuażysta

Tatuażysta podczas pracy

Usuwanie tatuażu to zabieg, który ma na celu usunięcie niechcianego tatuażu, najczęściej wykonywany z zastosowaniem technologii laserowej, wiążący się zwykle z koniecznością wykonania kilku serii dla uzyskania pożądanych efektów.

Historia tatuażu sięga tysiące lat wstecz. Etymologia słowa „tatuaż” jest dobrze znana – pochodzi ono od polinezyjskiego określenia „tatau”, co oznacza „naznaczyć coś”. Ma to związek z faktem, że pierwotnie tatuaże wykorzystywane były podczas obrzędów rytualnych, najczęściej w celu naznaczenia wojowników plemiennych.

Obecnie popularność tatuaży rośnie, szczególnie wśród młodszych pokoleń. Tatuaże mogą wiązać się z pewnymi ważnymi wydarzeniami w naszym życiu lub też stanowić ozdobę, której nie przypisujemy emocjonalnego znaczenia. Niektórzy później żałują wykonania tatuażu ze względu na wspomnienia lub też po prostu z powodów estetycznych.

Do niedawna usunięcie niechcianego tatuażu było problematyczne, jednak w ostatnich latach dzięki zaawansowanej technologii laserowej możliwe jest całkowite usunięcie tatuażu w bezpieczny sposób.

Jak można usunąć tatuaż?

Laserowe usuwanie tatuażu

Obecnie najskuteczniejszą metodą usuwania tatuażu jest zabieg laserowy

Najskuteczniejszą metodą usuwania tatuaży jest obecnie laseroterapia, która umożliwia pozbycie się większości niechcianych tatuaży praktycznie bezboleśnie. Aby zabieg przyniósł jak najlepsze efekty, bardzo ważna jest właściwa diagnostyka i ocena tatuażu. Konieczne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, a następnie zastosowanie najwyższej jakości sprzętu o odpowiednich parametrach.

Zabieg może trwać od kilkunastu sekund do kilkunastu minut w zależności od szybkości działania urządzenia, znieczulenia, wielkości tatuażu i jego koloru. Aby całkowicie usunąć tatuaż, należy wykonać kilka zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.

Laserowo można również usunąć także inne niedoskonałości skóry, takie jak plamy soczewicowate lub pigmentowe powstałe pod wpływem działania promieniowania słonecznego, a także nieprawidłowo wykonany makijaż permanentny.

Rodzaje laserów

Jak usunąć tatuaż?

Wybór urządzenia zależy m.in. od koloru tatuażu

Rodzaj urządzenia laserowego ma duży wpływ na proces usuwania tatuażu. Dostępne są lasery emitujące różne długości fali oraz krótsze i dłuższe impulsy. Od tych parametrów zależy czas trwania zabiegu oraz rodzaj tatuażu, który możemy usunąć.

Laser Q-Switch neodymowo-yagowy (Nd:YAG) usuwa tatuaż i przebarwienia poprzez emisję bardzo krótkich impulsów światła (nanosekundy), które pochłaniane są przez barwnik pigmentu lub przebarwienia. Istotą jego działania jest reakcja fotomechaniczna. Po absorpcji dochodzi do eksplozji barwnika na bardzo drobne fragmenty, które są wchłaniane przez skórę, a później usuwane przez układ immunologiczny organizmu.

Od 2017 roku jest dostępny nowszej generacji laser, tzw. pikosekundowy, którego czas trwania impulsu jest tysiąckrotnie szybszy od urządzenia Q-Switch (jedna milionowa część sekundy), co pozwala skrócić proces redukcji tatuażu i zmian barwnikowych nawet ponad dwukrotnie.

Interwencja nie powoduje trwałych obrażeń skóry. Laser posiada końcówki emitujące światło o różnej długościach fali:

  • 1064 nm do usuwania ciemnych pigmentów (czarnych, szarych, granatowych);
  • 532 nm do usuwania pigmentów czerwonych;
  • 595 nm do usuwania pigmentu błękitnego;
  • 660 nm do usuwania pigmentu zielonego.

Nie wszystkie kolory barwnika są możliwe do usunięcia. Trudniej usuwa się pigmenty o innych niż wspomniane kolorach. Za pomocą aparatu Q-Switch można usuwać tatuaże profesjonalne, amatorskie i pourazowe.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów