Laserowe zamykanie naczynek to małoinwazyjny zabieg medycyny estetycznej, polegający na zastosowaniu urządzeń laserowych o specjalnych parametrach w celu zamknięcia rozszerzonych naczynek na twarzy i innych okolicach ciała.
Cerę naczynkową (czyli płytko unaczynioną) charakteryzują mało elastyczne i słabe ścianki naczyń krwionośnych, co często prowadzi do ich pękania i powstawania tzw. pajączków. Tego rodzaju cera jest podatna na czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia powietrza, wiatr czy zmiany temperatur. Osoby z cerą naczynkową często się rumienią i rumień utrzymuje się u nich dłużej niż u innych.
Popękane naczynka mogą wystąpić na takich obszarach jak twarz (policzki, nos) czy nogi. To częsty problem estetyczny, a zabieg ich usuwania to obecnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach estetycznych w Polsce. Współczesna medycyna estetyczna ma do zaoferowania więcej niż jedno rozwiązanie dla osób, zmagających się z tym problemem.
Rozszerzone naczynka to potoczna nazwa teleangiektazji, odnoszącej się do rozszerzonych naczyń włosowatych, które mogą pękać i sklejać się. U osób z cerą naczynkową naczynia prześwitują przez skórę i tworzą „pajęczą sieć” na powierzchni skóry. Pękające naczynka mogą powstawać na skutek różnych procesów.
Ekspert medycyny estetycznej, lek. med. Iwona Radziejewska-Choma wyjaśnia, że przyczyny powstawania pajączków mogą być różne; wśród nich znajdują się: podłoże genetyczne, nieprawidłowa gospodarka hormonalna (szczególne znaczenie mają progesteron i estrogen) czy choroby żylne (w przypadku pajączków na nogach).
Specjalistka podkreśla, że szczególnie narażone na pękanie naczyń są osoby z suchą i wrażliwą skórą, bardziej podatną na działanie czynników zewnętrznych. U osób z cerą naczynkową rozszerzanie się naczynek i rumień powodują zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury, odczuwanie silnych emocji, a także spożycie pikantnych potraw, gorącej kawy czy herbaty oraz alkoholu.
O cerę naczynkową należy odpowiednio dbać i mimo że sama w sobie nie musi być objawem choroby, może prowadzić na przykład do trądziku różowatego (przewlekła choroba zapalna skóry, której objawami są rumień oraz swędzące grudki i krosty).
Oto kilka wskazówek, jak pielęgnować cerę płytko unaczynioną:
Jak zapewnia dr n. med. Wojciech Rybak z wrocławskiej kliniki Ars Estetica co druga kobieta w Polsce zmaga się z problemem pajączków na nogach. Rozszerzone naczynia na nogach mają zazwyczaj większą średnicę o tych na twarzy. Ich leczenie i zapobieganie nasilaniu się problemu ma duże znaczenie, ponieważ początkowo małe zmiany mogą z czasem przekształcić się w żylaki, które wymagają interwencji chirurga. W przypadku rozszerzonych naczyń na nogach należy również zastanowić się nad przyczynami tego stanu, jako że mogą być one oznaką niewydolności żylnej. Z tego powodu, przed interwencją wykonuje się badanie USG Doppler.
W przypadku pajączków kończyn dolnych używa się lasera diodowego, przeznaczonego do zamykania szerszych, niebieskich naczyń. Ilość serii uzależniona jest od rozległości zmian. Po zabiegu może wystąpić delikatny obrzęk, zaczerwienienie i niewielkie strupki, jednak nie jest konieczne wyłączenie pacjenta z życia codziennego.
Niekiedy sam laser nie wystarczy i może być konieczne zastosowanie skleroterapii (obliteracji). Jest to nieinwazyjna metoda usuwania żylaków i teleangiektazji. Zabieg polega na wstrzykiwaniu do żył substancji chemicznych ograniczających przepływ krwi. Więcej o zabiegu możecie poczytać tutaj.
Przede wszystkim musimy pogodzić się z faktem, że pęknięte teleangiektazje i pajączki nie wchłoną się same. Niezależnie od metody, należy pamiętać, że profilaktyka jest niezwykle ważna oraz że dużo łatwiej jest zamknąć niedawno pęknięte naczynka, o małej średnicy, tzw. pajączki. Im bardziej rozszerzyło się naczynie, tym trudniej będzie je usunąć.
Specjalista lek. med. Jacek Ściborowicz objaśnia mechanizm działania lasera: hemoglobina w rozszerzonych naczyniach pochłania światło laserowe, co prowadzi do rozkładu krwinek i zniszczenia wewnętrznych ścianek naczyń, które w dalszym procesie są wchłaniane.
Specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki opisują, jak wygląda zabieg: skórę pacjenta najpierw oczyszcza się, a następnie aplikuje się żel chłodzący; następnie głowicę lasera przesuwa się nad wybranym obszarem lub celuje się nią punktowo. Pacjent może odczuwać zimno lub ciepło, w zależności od wybranych parametrów lasera.
Interwencja w większości przypadków jest bezbolesny i można go wykonać bez znieczulenia, jednak w wyjątkowych przypadkach na prośbę pacjenta specjalista może zastosować krem znieczulający. Wiązka lasera działa wewnątrz naczyń krwionośnych, nie uszkadzając okolicznych tkanek ani naskórka. Zabieg trwa od 15 do maksymalnie 60 minut, w zależności od rozległości zmian i ich lokalizacji, a czas rekonwalescencji nie wiąże się z dużym dyskomfortem i nie zakłada wyłączenia pacjenta z życia codziennego, dlatego też całą procedurę można uznać za bezpieczną, małoinwazyjną i krótką. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność powtórzenia zabiegu. Wówczas należy zaczekać 3-4 tygodnie przed wykonaniem następnej sesji.
Pamiętaj, że wybór specjalisty jest niezwykle ważny. Po pierwsze, wybór osoby, która wzbudza Twoje zaufanie, sprawi, że interwencja będzie mniej stresująca. Po drugie, dobry specjalista dobierze odpowiednią dla Ciebie metodę. Jeśli zabieg wykonuje doświadczony lekarz, ryzyko komplikacji jest mniejsze.
Na zabieg laserowego zamykania naczynek na twarzy polecamy wybrać się do lekarza medycyny estetycznej lub flebologa, który przeszedł odpowiednie szkolenie. Na stronie gabinetu medycyny estetycznej, który wybierzesz, możesz poszukać certyfikatów danego specjalisty. Przydatne będzie również poszukanie opinii o nim w internecie lub poproszenie o radę zaufanych znajomych.
Eksperci z kliniki Ars Estetica rekomendują, by w przypadku rozszerzonych naczyń i pajączków na nogach na zabieg wybrać się do flebologa, czyli specjalisty w leczeniu chorób żył. Przed laserowym zamykaniem naczynek na nogach, niezbędne jest badanie USG Doppler, które pozwoli poznać przyczynę problemu. Specjaliści podkreślają, że niekiedy przyczyną nieskuteczności zabiegu laserem jest niepoprawna diagnoza problemu, który doprowadził do powstania pajączków.
Na pierwszej konsultacji specjalista zapozna się z historią medyczną pacjenta, aby wykluczyć przeciwwskazania. Specjalista ustali lokalizację zmian naczyniowych, ich rozległość oraz rozmiar. Na tej podstawie, oraz biorąc pod uwagę stan zdrowia i fototyp skóry, dobierze odpowiednią metodę, ustali parametry lasera oraz liczbę niezbędnych sesji.
Pierwsza konsultacja to świetna okazja, aby zadać lekarzowi kilka pytań, które krążą Ci po głowie. Specjalista poinformuje Cię, jak przygotować się do zabiegu, jak przebiega proces rekonwalescencji oraz jakich efektów możesz oczekiwać. Pamiętaj, że zaufanie to podstawa relacji lekarz-pacjent, dlatego nie bój się zadawać pytań.
Dr n. med. Wojciech Rybak przypomina, aby na 2-3 tyg. przed interwencją należy odstawić stosowanie substancji światłouczulających (retinoidy i tetracykliny oraz niektóre zioła, takie jak dziurawiec, rumianek czy nagietek) oraz aby nie spożywać alkoholu na 24 godziny przed zabiegiem. Na około miesiąc przed zabiegiem pacjent nie powinien się opalać.
Oto główne przeciwwskazania do skorzystania z tej techniki:
Po zabiegu laserowego zamykania naczynek nie należy narażać skóry na promieniowanie UV, dlatego zwykle zaleca się wykonywanie go w okresie jesienno-zimowym, szczególnie w przypadku twarzy, którą trudniej osłonić. Jeśli jednak pacjentka zdecyduje się na wykonanie zabiegu latem, powinna pamiętać o osłanianiu skóry oraz stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych.
Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona i może wystąpić obrzęk, które jednak ustępują maksymalnie kilkanaście godzin po interwencji. Specjaliści z Kliniki medycyny estetycznej i anti-aging Dr Beata Dethloff zalecają swoim pacjentom stosowanie maści łagodzącej zaczerwienienia oraz zalecają unikanie nie tylko słońca, ale też sauny, substancji drażniących (np. kwasy) oraz wykonywania peelingów.
Rezultaty różnią się w zależności od pacjenta; uwarunkowane są przede wszystkim wiekiem i stanem zdrowia pacjenta, ale wpływa na nie także rodzaj trybu życia oraz stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Oczywiście wielkość oraz lokalizacja naczyń również mają kluczowe znaczenie.
Optymalne efekty możemy zaobserwować po upływie około 3 tygodni. Podkreślają, że bezpośrednio po zabiegu, niektóre pajączki mogą zyskać ciemniejszą barwę. Uspokajają jednak, że nie jest to powód do obaw. Pajączki będą stopniowo blednąć, aż całkowicie się wchłoną lub staną się znacznie mniejsze i cieńsze.
W przypadku użycia lasera i światła IPL na skórę twarzy i szyi pacjent może zauważyć także efekt wygładzenia zmarszczek i ogólnego odmłodzenia skóry, a także zmniejszenia porów. Może także zauważyć poprawę w wyglądzie lub zniknięcie przebarwień i plam.
Dr Beata Dethloff (data nieznana). Zamykanie naczynek. Dostępny: https://drbeatadethloff.pl/.... [dostęp: 10.02.2020]
Klinika Miracki (data nieznana). Pękające naczynka. Dostępny: https://klinikamiracki.pl/.... [dostęp: 13.02.2020]
MediVita (data nieznana). Laserowe usuwanie zmian naczyniowych. Dostępny: https://www.medivita.net/pl/.... [dostęp: 13.02.2020]
Radziejewska-Choma, I. (data nieznana). Rozszerzone naczynia krwionośne (pajączki), rumień, trądzik różowaty. Dostępny: https://radziejewska.pl/.... [dostęp: 12.02.2020]
Rybak, W. CLaCS – nowa, przełomowa metoda zamykania naczynek. (marzec 2018). Dostępny: https://www.estheticon.pl/nowosci/.... [dostęp: 12.02.2020]