Usuwanie rozstępów to grupa małoinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, mających na celu usunięcie lub zniwelowanie rozstępów, a wśród technik zabiegowych możemy wymienić m.in. laseroterapię, mezoterapię czy peeling medyczny.
Rozstępy to pęknięcia skóry pojawiające się na różnych obszarach ciała w postaci białych lub czerwonych pasków (prążków, kresek). Stanowią problem estetyczny i psychologiczny.
Występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, chociaż są częstsze u płci pięknej: ma je ponad 80% kobiet. Powstają najczęściej w okresie dojrzewania, w ciąży, na skutek zmian hormonalnych, gwałtownej zmiany wagi ciała czy u kulturystów. Skóra na rozstępach się nie opala i jest znacznie jaśniejsza od reszty ciała. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna dysponuje więcej niż jednym rozwiązaniem tego problemu.
Rozstępy to jedna z najczęściej występujących niedoskonałości ciała, szczególnie wśród kobiet. Mają postać wrzecionowatych, równoległych pasków o białym lub czerwonawym zabarwieniu. To tak naprawdę blizny, które powstały na skutek pęknięcia włókien kolagenowych. U kobiet rozstępy najczęściej dotyczą ud, bioder, piersi i brzucha, z kolei u mężczyzn okolicy lędźwiowej oraz barków. W fazie I, tzw. zapalnej, rozstępy są czerwone, podczas gdy w fazie II, tzw. zanikowej, rozjaśniają się i pozornie zmniejszają. Rozstępy, który już się rozjaśniły, są trudniejsze do zniwelowania.
Powstają najczęściej wtedy, kiedy gwałtownie zmienia się masa ciała lub zachodzą zmiany hormonalne, na przykład podczas ciąży i w okresie dojrzewania, ale także kiedy w bardzo krótkim okresie znacząco rozbudujemy naszą masę mięśniową. Rozstępy na udach często powstają właśnie w okresie dojrzewania, w okresie wzrostu, podobnie jak rozstępy na pośladkach. Specjaliści z Kliniki Krajewski podkreślają jednak, że za powstawanie rozstępów odpowiada tak naprawdę genetyka: niektóre osoby mają po prostu mniej wytrzymałe włókna kolagenowe. Ponadto, rozstępy mogą być następstwem przyjmowania niektórych leków oraz konsekwencją niektórych stanów chorobowych (choroby tkanki łącznej).
Aby lepiej wyjaśnić proces tworzenia się rozstępów, opiszemy najpierw pokrótce poszczególne warstwy skóry:
Rozstępy powstają na skutek nadmiernego rozciągnięcia skóry, co zazwyczaj ma miejsce w wyniku zmian hormonalnych (ciąża, okres dojrzewania), gwałtownej zmiany wagi lub zbyt szybkiego rozbudowania masy mięśniowej. Wówczas fibroblasty nie nadążają z produkcją kolagenu i elastyny i naskórek zaczyna pękać. Poniżej przedstawiamy etapy formowania się rozstępów:
Zanim podejmiemy decyzję o wyborze jakiekolwiek metody usuwania rozstępów, musimy mieć świadomość, że całkowite usunięcie rozstępów bez skalpela nie jest możliwe. Zabiegi medycyny estetycznej mogą jednak sprawić, że te nieestetyczne paski staną się mniej widoczne.
Istnieją różne rodzaje zabiegów eliminujących rozstępy, ale należy pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć: aby uniknąć powstawania rozstępów, powinno się dbać o odpowiedni stopień nawilżenia skóry, stosując preparaty nawilżające. Na rynku dostępnych jest wiele kremów i olejków, które pomogą utrzymać skórę w dobrym stanie. W razie wątpliwości zawsze możesz poprosić o radę dermatologa lub kosmetologa.
Współczesna medycyna estetyczna ma do zaproponowania wiele rozwiązań. W ostatnich latach dopracowano takie metody jak laseroterapia, które są w stanie niemal całkowicie zniwelować rozstępy.
Zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą zdecydować się na usunięcie rozstępów. Ciąża i laktacja stanowią przeciwwskazanie dla wszystkich zabiegów, jednak kobiety w ciąży mogą stosować kremy i olejki – ich wcieranie w skórę brzucha i piersi pomoże zapobiec powstawaniu rozstępów w tym okresie gwałtownych zmian hormonalnych.
Osoby o ciemnej karnacji i czarnoskóre powinny kierować się szczególną ostrożnością przy wyborze techniki usuwania rozstępów, jako że są narażone na hiperpigmentację. Wybór metody będzie jednak zależał przede wszystkim od rodzaju rozstępów: inna technika okaże się skuteczna przy rozstępach świeżych, różowych, a inna przy tych starszych, białych.
Mimo że większość zabiegów medycyny estetycznej, wykonywanych w celu usunięcia rozstępów, to mało inwazyjne procedury, niewymagające znieczulenia, powinniśmy poświęcić odpowiednią ilość czasu na wybranie dobrego, doświadczonego lekarza lub chirurga.
Wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej, a w szczególności zabiegów chirurgii plastycznej wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego przygotowany zyskać pewność co do umiejętności Twojego lekarza możesz, między innymi, sprawdzić czy przynależy on do któregoś z prestiżowych polskich stowarzyszeń, skupiających specjalistów w tej dziedzinie, np. do Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE) lub Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA).
Radzimy także poszukać w internecie opinii o danym specjaliście przed udaniem się do niego oraz poszukać zdjęć przed i po jego pacjentów. Czasami warto odwiedzić więcej niż jednego specjalistę, aby wybrać najlepszą ofertę i poznać opinie kilku lekarzy na temat naszego przypadku.
Specjalista najpierw obejrzy rozstępy, aby ustalić ich dokładne położenie, rozmiar oraz ich stan. Przeprowadzi również wywiad z pacjentem, aby poznać jego historię medyczną. To niezwykle ważny krok, ponieważ lekarz musi wykluczyć elastozę, czyli zwyrodnienie włókien sprężystych, której objawem jest powstawanie blizn podobnych do rozstępów.
To lekarz decyduje o technice, którą należy zastosować, oraz o ilości potrzebnych sesji, w zależności od stanu skóry oraz zdrowia pacjenta, rodzaju i czasie powstania rozstępów oraz ich wielkości i położenia.
Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele rozwiązań, które pomogą zamaskować lub zmniejszyć rozstępy. Lekarz wybierze odpowiednią technikę, biorąc pod uwagę Twoje oczekiwania oraz stan Twojego zdrowia i skóry. Oto najpopularniejsze metody stosowane w walce z rozstępami:
Eksperci z Bieńkowscy Clinic podkreślają, że najłatwiej usunąć rozstępy o czerwonym zabarwieniu. Czerwone rozstępy, w przeciwieństwie do tych białych, wciąż się goją. W praktyce oznacza to, że im mniej czasu upłynęło od powstania rozstępów, tym łatwiej będzie je zniwelować. Białe rozstępy są bardziej problematyczne i ich całkowite usunięcie może wymagać interwencji chirurga.
Czas trwania terapii i ilość sesji zależą od wybranej metody oraz od stanu skóry danego pacjenta. Oto kilka przykładów:
Jeżeli rozstępy powstały w efekcie gwałtownego spadku wagi, można wziąć pod uwagę wykonanie zabiegów, które pozwolą poprawić ogólny stan skóry, nie tylko usunąć rozstępy. Można wówczas rozważyć abdominoplastykę (operację plastyczną brzucha), brachioplastykę (plastykę ramion) czy lifting ud. Są to zabiegi, dzięki którym pacjent pozbędzie się nadmiaru skóry i rozstępów, wynikających z utraty wagi.
Zabiegi, które poprawią wygląd brzucha to:
Doświadczony chirurg plastyczny, dr n. med. Konrad Januszek wyjaśnia, że czas trwania zabiegu to od 3 do 4 godzin, a pełna rekonwalescencja po operacji zajmuje około 1 miesiąca. Szwy zdejmowane są 12-14 dni później. Pacjent może wrócić do pracy około 2 tygodnie po zabiegu, jednak dr n. med. Artur Śliwiński podkreśla, że wiele zależy od typu wykonywanego zabiegu. Specjalista zaznacza, że blizny stają się bardziej miękkie i mniej widoczne po upływie 6-9 miesięcy i to po tym czasie możemy w pełni docenić efekty wykonanej operacji.
Czy powstawaniu rozstępów można zapobiec? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć późniejszej walki z tym rodzajem niedoskonałości:
Bieńkowscy Clinic (data nieznana). Sposoby na rozstępy. Dostępny: https://bienkowscyclinic.pl/cele-leczenia/.... [dostęp: 04.01.2020]
Januszek, K. (data nieznana). Abdominoplastyka. Dostępny: https://www.doktorjanuszek.pl/.... [dostęp: 04.01.2020]
Klinika Krajewski (data nieznana). Jak powstają rozstępy? Czy można się ich pozbyć? Dostępny: https://klinikakrajewski.pl/.... [dostęp: 03.01.2020]
Skin Laser Lubelscy (data nieznana). Laserowe usuwanie blizn rozstępów. Dostępny: https://www.skin-laser.pl/zabieg/.... [dostęp: 03.01.2020]
Śliwiński, A. (data nieznana). Plastyka brzucha. Dostępny: http://www.artmedicalcenter.eu/.... [dostęp: 03.01.2020]