Laserowe usuwanie blizn to zabieg stopniowego niwelowania blizny lub blizn w celu zmniejszenia ich widoczności, który może być stosowany w przypadku różnych rodzajów blizn i charakteryzuje się wysoką skutecznością.
Rozległe, źle zagojone i zlokalizowane w bardzo widocznych miejscach blizny mogą być przyczyną kompleksów. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele rozwiązań tego problemu i istnieje coraz więcej metod pozwalających na znaczną poprawę wyglądu i zmniejszenie blizny. Jedną z najskuteczniejszych technik jest laseroterapia. O terapii należy zacząć myśleć od razu po jej wygojeniu, gdyż świeższe ślady są łatwiejsze do usunięcia.
Jak objaśnia zespół kliniki Medestetis blizny mogą powstawać z różnych przyczyn, takich jak na przykład cesarskie cięcie, urazy, oparzenia, przebyte operacje (w tym plastyczne) i choroby, a także trądzik. Ze względu na ich wygląd możemy je podzielić na blizny zanikowe (wklęsłe), przerostowe (wypukłe) oraz bliznowce (keloidy), czyli te najtrudniejsze do wygojenia i usunięcia.
Redukcja blizn to zabieg, który można wykonać różnymi technikami. Wybór metody leczenie zależy od wielu czynników, takich jak stan skóry pacjenta, jego wiek, rozległość, miejsce występowania i typ blizny. Inną metodę stosuje się w przypadku śladów pozostałych po trądziku niż w przypadku tej po cesarskim cięciu. Wśród dostępnych technik znajdują się te najmniej inwazyjne, czyli stosowanie kremów i żeli, jak i zabiegi medycyny estetycznej, takie jak wypełnianie kwasem hialuronowym, mikrodermabrazja, makijaż permanentny, radiofrekwencja, terapia światłem LED i inne. Defekt można także skorygować chirurgicznie (Z-plastyka i W-plastyka). Metodą, na której skupimy się tutaj, jest laseroterapia – jedna z przynoszących obecnie najlepsze wyniki technik ich usuwania.
Na zabieg laserowego usuwania blizn należy udać się do lekarza, najlepiej specjalisty medycyny estetycznej, dermatologa lub chirurga plastycznego, który posiada doświadczenie i przeszedł kursy obsługi urządzeń laserowych. Aby sprawdzić, czy dany specjalista posiada wykształcenie medyczne oraz może wykonywać zawód bez ograniczeń, przejdź do Centralnego Rejestru Lekarzy.
Wybierając specjalistę i gabinet, możesz kierować się następującymi kryteriami:
Na pierwszej konsultacji możesz zadać lekarzowi wszystkie pytania, jakie masz odnośnie zabiegu oraz kosztów, a także zaleceń przed- i pozabiegowych. Przedstaw lekarzowi powód Twojej wizyty oraz opisz, na jakich efektach Ci zależy.
Podczas pierwszej wizyty specjalista zapozna się z Twoją historią medyczną, aby wykluczyć obecność przeciwwskazań, o których możesz dowiedzieć się więcej poniżej. Następnie oceni wygląd zabliźnionego miejsca i dobierze najodpowiedniejszą metodę oraz liczbę sesji.
Pamiętaj, że przed podjęciem decyzji możesz skonsultować się z więcej niż jednym specjalistą, aby poznać kilka opinii i upewnić się, że osiągniesz najlepsze rezultaty.
Pamiętaj, że aby zacząć jakąkolwiek terapię, rana powinna być wygojona. Przeciwwskazaniem do zabiegów laserem (a także niemal wszystkich zabiegów medycyny estetycznej jest ciąża i laktacja. Ponadto zespół Kliniki dr Krystyny Lubelskiej uzupełnia listę przeciwwskazań:
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest lekko obrzęknięta i zaczerwieniona, na co lekarz może przepisać maści lub zalecić stosowanie zimnych okładów. Mogą też wystąpić strupy. Objawy te najczęściej ustępują po maksymalnie 7 dniach, choć niekiedy może to trwać nieco dłużej. Skóra zaraz po wyjściu z gabinetu przypomina skórę po zbyt długim opalaniu się, jednak pacjent nie jest zmuszony do odpoczynku w domu i może niemal od razu powrócić do normalnych czynności. Po ustąpieniu zaczerwienienia skóra nieco brązowieje, po czym zniszczony naskórek złuszcza się i ustępuje nowemu.
Zespół Kliniki Krajewski przedstawia, jakich instrukcji należy przestrzegać po zabiegu laserowego usuwania blizn:
Zazwyczaj laser powoduje, że w skórze powstają mikrouszkodzenia, co pobudza skórę do regeneracji i produkcji kolagenu i elastyny. Organizm potrzebuje zatem czasu na ukończenie tych procesów. Z tego względu efekty interwencji pojawiają się stopniowo i optymalne efekty możemy zaobserwować po 30-90 dniach po zakończeniu terapii.
Zespół kliniki Timeless przypomina, że niemożliwe jest całkowite usunięcie blizny, a celem terapii jest jej zmniejszenie, poprawa jej kolorytu i wyglądu, a niekiedy także poprawa jakości życia (wyeliminowanie dolegliwości bólowych lub pieczenia, które może występować). Należy także pamiętać, że im świeższy ślad, tym łatwiej go zniwelować, dlatego też efekty usuwania blizn laserem będą bardziej widoczne u osób z dopiero co wygojonymi ranami. Wiele zależy także od typu blizny.
Nie zmienia to jednak faktu, że laseroterapia to jedna z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod leczenia tego problemu. Pacjent powinien stosować się do zaleceń pozabiegowych, w tym stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, co pozwoli uniknąć przebarwień i sprawi, że rezultaty będą bardziej spektakularne. Dzięki zabiegowi ślady stają się bledsze, mniejsze, płytsze, bardziej miękkie, co sprawia, że są niemal niewidoczne lub że ich poprawa wyglądu jest znaczna.
Klinika Krajewski (data nieznana). Blizny potrądzikowe [online]. Dostępny: https://klinikakrajewski.pl/twoj-problem/.... [dostęp: 03.02.2020]
Medestetis (data nieznana). Laserowe usuwanie blizn i rozstępów [online]. Dostępny: https://www.medestetis.pl/zabiegi/.... [dostęp: 03.02.2020]
Skin Laser Lubelscy (data nieznana). Laser frakcyjny eCO2 [online]. Dostępny: https://www.skin-laser.pl/zabieg/laser-frakcyjny-ablacyjny-co2-intensywne-odmlodzenie-usuwanie-blizn-rozstepow-i-wiotkosci-skory-21. [dostęp: 03.02.2020]
Timeless (data nieznana). Leczenie blizn [online]. Dostępny: https://timeless.com.pl/.... [dostęp: 03.02.2020]