Depilacja laserowa to metoda trwałego usuwania owłosienia, dzięki której stopniowo dochodzi do osłabienia włosków, spowolnienia procesu ich wzrostu i ich niemal całkowitego zniknięcia.
Należy pamiętać, że depilacja to nie to samo co epilacja – pierwsze słowo oznacza osłabienie i zniszczenie owłosienia, podczas gdy drugi termin odnosi się do wyeliminowania owłosienia wraz z cebulką. Zatem rezultaty depilacji laserowej, mimo że długotrwałe, nie utrzymują się przez całe życie. Nawet po zakończeniu całej serii sesji, należy powtarzać zabieg raz lub dwa razy do roku, w zależności od rodzaju włosa.
Proces osłabiania włosów zachodzi stopniowo, z tego względu specjaliści z warszawskiej kliniki RevitaLife zaznaczają, że aby osiągnąć dobry efekt, niezwykle ważne jest aby wykonać serię (co najmniej 4) zabiegów w odpowiednich odstępach czasu.
Warto również pamiętać, że depilacja laserem i światłem IPL to dwie różne techniki usuwania owłosienia. Więcej o fotodepilacji (IPL), możecie przeczytać tutaj. Nie jest to jednak jedyna alternatywa dla depilacji laserowej – kolejną metodą trwałego usuwania włosów jest elektroepilacja, o której możecie dowiedzieć się więcej tutaj.
Podczas interwencji wykorzystywane są termiczne właściwości wiązki lasera o wysokim natężeniu. W ułamkach sekundy ciepło dociera do włosa, a następnie do mieszka włosowego, niszcząc go na tyle, aby przez dłuższy czas nie był on w stanie symulować wzrostu włosa.
Zespół kliniki Say Wow objaśnia dokładnie mechanizm działania lasera: „Przesuwanie głowicy [lasera] po obszarze zabiegowym powoduje stopniowy wzrost temperatury w mieszkach włosowych oraz daje czas okolicznej skórze na oddanie skumulowanej energii. W ten sposób włos, po uzyskaniu odpowiedniej temperatury obumiera, a okoliczna tkanka pozostaje nienaruszona.”
Należy pamiętać, że laser nie jest w stanie uszkodzić wszystkich włosów, a jedynie te, które przechodzą proces wzrostu.
Życie włosa składa się z kilku faz, z których każda może trwać nawet kilka lat. Warto wiedzieć, że nie wszystkie włosy znajdują się w tej samej fazie wzrostu w tym samym momencie: to właśnie dlatego, aby depilacja laserowa była skuteczna i aby usunąć wszystkie włosy, należy wykonać kilka sesji. W 2,5 centymetrowej powierzchni skóry może znajdować się nawet 2500 mieszków włosowych, jednak wiązka lasera podczas jednej sesji może objąć jedynie 100 z nich.
Specjaliści ze Skin Clinic wymieniają trzy fazy wzrostu włosa:
Należy brać pod uwagę fakt, że nie wszystkie włosy znajdują się w tej samej fazie wzrostu w tym samym czasie i jako że laser jest skuteczny jedynie w fazie wzrostu (anagen), koniecznych jest kilka sesji zabiegowych, aby osiągnąć odpowiednie efekty. Między sesjami powinno się unikać innych zabiegów, których celem jest usuwanie owłosienia, aby nie zaburzać cyklu wzrostu włosa.
Ta metoda przynosi najlepsze rezultaty w przypadku osób o jasnej skórze, ale z ciemnymi włosami, ponieważ wtedy kontrast między kolorem włosów a skórą jest największy. Mimo to obecnie istnieją lasery odpowiednie do każdego typu skóry i różnych rodzajów włosa. Najłatwiej usunąć włosy czarne, ciemne, a w dalszej kolejności rude; najtrudniej pozbyć się blond włosków.
Laser nie sprawdzi się u starszych osób, u których włosy przybrały białą barwę – ten kolor włosa odbija światło lasera, przez co nie ulegają one uszkodzeniu.
Odnośnie do wieku – zabieg można wykonać już w wieku nastoletnim, jednak należy brać pod uwagę, że zmiany hormonalne związane z procesem dojrzewania płciowego mogą spowodować, że włosy zaczną ponownie rosnąć.
Laserem można usunąć owłosienie z całego ciała i twarzy, w tym również z tych delikatniejszych obszarów, takich jak okolice bikini, pachwiny czy pachy. Jak twierdzą specjaliści z kliniki Veno-Med, ta technika jest najczęściej wykonywana na twarzy, pod pachami, na nogach i okolicach bikini, a nieco rzadziej na plecach, klatce piersiowej czy rękach.
Metoda laserowego usuwania owłosienia może być stosowana zarówno w celu usuwania owłosienia z powodów estetycznych, jak i zdrowotnych, czyli w przypadku nadmiernego owłosienia. Technikę wykorzystuje się coraz częściej w leczeniu objawowym hirsutyzmu: schorzenia hormonalnego, dotykającego kobiety, które powoduje, że pojawia się u nich owłosienie na twarzy i szyi. W tym przypadku stosowanie lasera może być konieczne przez całe życie, ponieważ nadmierny wzrost włosów jest spowodowany hormonami.
Również mężczyźni, którzy pragną utrzymać brodę w perfekcyjnym stanie, coraz częściej decydują się na laser.
Tak jak wspomnieliśmy powyżej, depilację laserową najłatwiej przeprowadzić u osób, u których kontrast między włosem a kolorem skóry jest największy. Najłatwiej usunąć włosy ciemne, jednak obecnie dostępnych jest wiele rodzajów lasera, które dadzą dobre rezultaty także w innych przypadkach. Oto typy laserowa wykorzystywane do usuwania owłosienia:
Specjalista dobiera typ lasera indywidualnie oraz liczbę sesji na podstawie oceny rodzaju, stanu i koloru owłosienia oraz fototypu skóry, tak aby efekt był jak najlepszy.
Na depilację laserową możesz udać się do lekarza medycyny estetycznej, dermatologa lub kosmetologa, który przeszedł odpowiednie kursy. W Polsce wykonuje się ją w gabinetach kosmetologicznych, jednak należy zachować ostrożność i sprawdzić, czy wybrany kosmetolog posiada odpowiednie certyfikaty.
Depilację laserową może wykonać jedynie osoba, która przeszła szkolenie z obsługi danego typu urządzenia. Zbyt korzystne cenowo oferty powinny budzić nasze podejrzenia: cena dużo poniżej średniej może
Ostatnio na rynku pojawiły się urządzenia laserowe przeznaczone do domowego użytku. Specjaliści z prestiżowej Mayo Clinic podkreślają, że na chwilę obecną nie dysponujemy szerszymi badaniami naukowymi na ich temat oraz że są one mniej skuteczne od laserów używanych w gabinetów. Ponadto FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) określa je jako kosmetyczne, nie medyczne, przez co poziom kontroli ich bezpieczeństwa jest nieco niższy. Jeżeli zdecydujesz się na zakup takiego urządzenia, postaraj się wybrać sprawdzoną markę i postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce.
Przed zabiegiem specjalista oceni typ, ilość i kolor owłosienia, a także stan i barwę skóry i na tej podstawie wybierze odpowiednie urządzenie oraz ustali ilość niezbędnych sesji. Musisz upewnić się, że rodzaj lasera jest odpowiednio dobrany do Twojego typu skóry i włosa. Specjalista zapozna się także z Twoją historią kliniczną, aby wykluczyć przeciwwskazania. W przypadku hirsutyzmu przeanalizuje również inne dostarczone wyniki badań.
Depilacja laserowa nie jest uznawana za inwazyjny zabieg, jednak przed zabiegiem należy zastosować się do pewnych zaleceń. Poniżej przedstawiamy zalecenia ekspertów z Kliniki Dr Szczyt:
Depilacja laserem nie jest inwazyjną procedurą, dlatego też wykonuje się ją w gabinecie, w trybie ambulatoryjnym (pacjent może wrócić do domu tego samego dnia) i nie ma konieczności stosowania znieczulenia. Ważne jest, aby przed zabiegiem ogolić miejsce, które zostanie poddane działaniu lasera, ponieważ wiązka lasera pali włosy, co może doprowadzić do oparzeń. Co więcej energia lasera zostanie wówczas wykorzystana do spalenia włosów i nie dotrze do cebulki.
W niektórych przypadkach przed zabiegiem specjalista może zastosować żel chłodzący lub krem znieczulający, jeśli pacjent ma szczególnie wrażliwą skórę lub w miejscach szczególnie wrażliwych. Parametry lasera, jego moc i natężenie zależą od rodzaju włosa, fototypu oraz ogólnego stanu skóry (blizny, niedoskonałości).
Czas zabiegu zależy od wielkości obszaru, który zostanie poddany zabiegowi: im mniejszy obszar tym krótszy czas zabiegu. Specjaliści z kliniki Estetica Nova objaśniają, że jedna sesja trwa od 15 do 90 minut. Podczas zabiegu zarówno pacjent, jak i specjalista, powinni nosić gogle ochronne.
Eksperci z kliniki La Perla podkreślają, że efekty depilacji laserowej można zaobserwować już po pierwszej sesji. Po 2 tygodniach włosy, które znajdowały się w procesie wzrostu, wypadną same. Po 6-8 tygodniach staną się wyraźnie cieńsze i to wtedy należy udać się na kolejną sesję. Tak jak wspomnieliśmy, podczas jednej sesji depilacji laserowej nie niszczy się wszystkich włosów, a jedynie te, które są w fazie wzrostu.
Jednak aby całkowicie wyeliminować owłosienie, należy wykonać co najmniej 4 sesje. Liczba sesji zależy od tego, jak silne są włosy, od ich koloru oraz od rodzaju lasera. Sesje wykonuje się co 4-6 tygodni. Podczas każdej sesji usuwane jest około 15-20% włosów.
Ta metoda uznawana jest za bezpieczną i lista przeciwwskazań do jej wykonania nie jest długa, jednak istnieją pewne środki ostrożności, które należy zachować. Dlatego też dobrym rozwiązaniem może okazać się próba wykonania zabiegu najpierw na małej powierzchni skóry, aby przekonać się, jak skóra reaguje na zabieg.
Specjaliści z Kliniki Bieńkowscy wymieniają następujące przeciwwskazania do zabiegu:
Opisywana tutaj technika to mało inwazyjny i bezpieczny zabieg. Specjaliści z gabinetu Czas Kobiety zapewniają, że obrzęk i zaczerwienienie bezpośrednio po zabiegu są normalnym objawem i że znikają w przeciągu kilkudziesięciu godzin po zabiegu. W celu złagodzenia tych objawów, po depilacji stosuje się krem łagodzący, a w niektórych przypadkach zimne okłady.
Po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce. Opalanie się może spowodować powstawanie plam na skórze. Trzeba zachować szczególną ostrożność w przypadku twarzy. Z tego powodu należy przemyśleć wykonanie zabiegu zimą, a nie latem.
Wśród zalet tej metody możemy wymienić:
Co więcej, po zabiegu nie musimy już torturować skóry maszynkami, depilatorami czy woskiem, które powodują podrażnienia. Możemy się pożegnać z wrastającymi włoskami.
Wadę może stanowić fakt, że po zabiegu nie należy się opalać przez 4 tygodnie oraz to, że metoda nie jest skuteczna w przypadku białych lub słabo napigmentowanych włosów.
Bieńkowscy Clinic (data nieznana). Epilacja laserowa. Dostępny: https://bienkowscyclinic.pl/zabiegi/.... [dostęp: 21.02.2020]
Estetica Nova (data nieznana). Bezbolesna depilacja laserowa. Dostępny: https://esteticanova.com.pl/zabieg/.... [dostęp: 22.02.2020]
Mayo Clinic (maj 2018). Laser hair removal. Dostępny: https://www.mayoclinic.org/.... [dostęp: 21.02.2020]
Say WOW! (data nieznana). Epilacja laserowa. Dostępny: https://saywowclinic.pl/.... [dostęp: 20.02.2020]
Veno-Med (data nieznana). Depilacja laserowa. Dostępny: https://veno-med.pl/index.php/.... [dostęp: 19.02.2020]