Kriolipoliza to nieinwazyjna technika redukcji miejscowej tkanki tłuszczowej wykorzystująca zimno. Od lat wykorzystuje się niskie temperatury w celu niszczenia niektórych tkanek skóry, takich jak brodawki i inne zmiany skórne. Przyjrzyjmy się etymologii zabiegu, co pozwoli nam lepiej zrozumieć, na czym on polega. Na nazwę „kriolipoliza” składają się następujące słowa: lisis – niszczenie, lipo – tłuszczu, crio – zimnem. W ostatnich latach zabieg ten zyskał dużo na popularności, dlatego że pozwala na osiągnięcie dobrych rezultatów bez konieczności oddawania się w ręce chirurga i bez długiego okresu rekonwalescencji, a także jest bardziej ekonomiczną opcją.
Dr Krsytyna Lubelska wyjaśnia, że komórki tłuszczowe (adipocyty) ulegają rozpadowi pod wpływem niskich temperatur (-5°C do -10°C), dzięki czemu możliwa jest redukcja tkanki tłuszczowej bez naruszenia powłok skóry.
Proces usuwania zbędnych komórek tłuszczowych w terapii zimnem przebiega w następujący sposób:
Istnieje wiele różnych marek urządzeń do kriolipolizy. W naszym kraju dopuszczane do użytku są jedynie urządzenia zatwierdzone przez Komisję Europejską. W Stanach Zjednoczonych certyfikowaniem urządzeń zajmuje się Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA).
Idealnym kandydatem do zabiegu będzie osoba o prawidłowej wadze, u której tłuszcz mimo zdrowej diety i ćwiczeń odkłada się w konkretnych partiach ciała. Zabiegowi mogą poddać się osoby pełnoletnie i o dobrym stanie zdrowia. Kriolipolizę można wykonywać zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Dr Marcin Ambroziak podkreśla, że mimo że zabieg pozwala na osiągnięcie dobrych efektów, nie może równać się liposukcji, która wciąż pozostaje najskuteczniejszą metodą usuwania tkanki tłuszczowej.
Kriolipoliza nie może być traktowana jako metoda odchudzania i nie jest przeznaczona dla osób, zmagających się z ogólną nadwagą lub otyłością. Zespół ekspertów z krakowskiej kliniki DER-MED podkreśla, że zabieg można wykonać jedynie u pacjentów, których waga nie przekracza ich optymalnej wagi o więcej niż 13-15 kg. Osoby otyłe będą musiały najpierw zastosować dietę i ćwiczenia, bądź inne metody odchudzania – specjaliści z krakowskiego centrum zaznaczają, że krioterapię można stosować jako technikę modelowania sylwetki po utracie wagi.
Przeciwwskazaniami do zabiegu są także:
Wybór kompetentnego i doświadczonego lekarza jest niezwykle ważny. Możesz udać się do lekarza medycyny estetycznej lub do chirurga plastyka.
Gabinety kosmetologii również mają w swojej ofercie zabieg kriolipolizy. Warto jednak pamiętać, że zabieg zostanie wykonany przy pomocy innego urządzenia z racji na to, że kosmetolodzy nie mogą obsługiwać maszyn, osiągających najniższe z możliwych temperatur. Dlatego też zabiegi będą mniej skuteczne i prawdopodobnie w celu uzyskania takich samych efektów będziesz musiał wykonać więcej niż jedną sesję.
Warto pamiętać, że nieprawidłowe operowanie urządzeniem (niewłaściwa regulacja temperatury) może doprowadzić do martwicy tkanek, dlatego decyzja o wyborze lekarza jest tak znacząca.
Na pierwszej konsultacji lekarz objaśni Ci dokładnie mechanizm, dzięki któremu zabieg kriolipolizy pozwala na usunięcie tkanki tłuszczowej i opisze, jak wygląda zabieg. Specjalista zbada Cię oraz przeprowadzi z Tobą rozmowę i zapozna się z Twoją historią medyczną, aby wykluczyć istnienie przeciwwskazań. Wysłucha Twoich oczekiwań i wyjaśni, jakich rezultatów możesz się spodziewać – być może pokaże Ci zdjęcia pacjentów po zabiegu, abyś lepiej mógł sobie wyobrazić potencjalne efekty.
Podczas pierwszej wizyty skorzystaj z okazji, aby zadać lekarzowi wszystkie nurtujące Cię pytania; mogą one dotyczyć działania urządzenia, przebiegu zabiegu, zaleceń pozabiegowych, itp.
Kriolipoliza to jedna z nieinwazyjnych alternatyw dla liposukcji, dlatego też jest bezbolesna i nie wymaga znieczulenia technika. Jedna sesja trwa około 60 minut, w zależności od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi. Opierając się na wiedzy specjalistów z centrum medycyny estetycznej Skin Laser Lubelscy wyjaśniamy, jak wygląda zabieg krok po kroku:
* Nie we wszystkich gabinetach zabieg wykonywany jest dokładnie w ten sam sposób – technika zależy od rodzaju urządzenia. Zaufaj swojemu lekarzowi, nawet jeśli używa nieco innej techniki niż ta, którą opisaliśmy powyżej.
Kriopolipoliza to zabieg, który okaże się skuteczny przy usuwaniu tkanki tłuszczowej z wielu obszarów ciała – niektóre gabinety dysponują maszynami, które pozwalają na wykonywanie zabiegu na więcej niż jednym obszarze ciała jednocześnie. Istnieją różne aplikatory, których używa się na różnych obszarach ciała, przykładowo aplikator do podbródka jest małych rozmiarów, podczas gdy ten używany na obszarze brzucha jest większy i szerszy. Marki, zajmujące się produkcją urządzeń do kriolipolizy, stale ulepszają aplikatory, które są za każdym razem coraz bardziej ergonomiczne i łatwiejsze w użyciu na konkretnych partiach ciała.
Dlatego też zabieg interwencję można obecnie wykonać na wielu partiach ciała, takich jak:
W niektórych przypadkach zabieg można wykonać nawet w celu leczenia ginekomastii.
Pierwsze rezultaty zaczynają być widoczne po po 15 dniach, jednak na finalne efektu zabiegu trzeba czekać do 3 miesięcy, jako że wydalanie komórek tłuszczowych z organizmu trwa do 90 dni. Eksperci z warszawskiego centrum chirurgii plastycznej Dr Szczyt oszacowali, że dzięki zabiegowi można zredukować tkankę tłuszczową o 30-40%.
U osób, u których komórki tłuszczowe wykazują większą odporność na niskie temperatury, rezultaty okażą się nieco mniej spektakularne. Jeśli jednak zastosujesz się do zaleceń lekarza, efekty mimo wszystko będą zadowalające.
Jak utrzymać efekty? Aby osiągnąć lepsze efekty kriolipolizy i utrzymać je, zaleca się ćwiczenia fizyczne i dietę. Postaraj się zmniejszyć ilość tłuszczu, cukru i soli w diecie oraz regularnie uprawiać sport nie tylko bezpośrednio po zabiegu, ale także później.
Źle wykonany zabieg kriolipolizy wiąże się z pewnymi konsekwencjami dla zdrowia. Lekarz powinien wiedzieć, jak dostosować temperaturę i jak właściwie operować głowicą. Zbyt niska temperatura może doprowadzić do martwicy tkanek w obrębie skóry poddanej zabiegowi. Istnieje także ryzyko, że efekt będzie nierównomierny.
Po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienie i obrzęk, które jednak ustępują po kilku dniach. Wśród możliwych komplikacji można wymienić także powstawanie guzków oraz infekcje. Specjaliści z PROFEMED zapewniają, że urządzenie działa powierzchniowo, a zniszczeniu ulegają jedynie niepożądane adipocyty, bez wpływu na otaczające je inne komórki.
Bellazone (data nieznana). Kryolipo – Kriolipoliza – nieinwazyjny i nowatorski system redukcji tkanki tłuszczowej. Dostępmy: https://www.bellazone.pl/pages/.... [dostęp: 23.01.2020]
Der-med (data nieznana). Kriolipoliza – usuń tłuszcz zimnem. Dostępmy: https://krakow.dermed.pl/.... [dostęp: 23.01.2020]
Dr Szczyt (data nieznana). Kriolipoliza CoolTech. Dostępmy: https://www.drszczyt.pl/zabiegi/zabiegi-hi-tech/.... [dostęp: 23.01.2020]
Klinika Urody (data nieznana). Kriolipoliza. Dostępmy: https://klinikiurody.com.pl/kriolipoliza/. [dostęp: 22.01.2020]
La Perla (data nieznana). ProShock Ice. Dostępmy: https://klinikalaperla.pl/zabiegi/.... [dostęp: 22.01.2020]