Korekta nosa kwasem hialuronowym to nieinwazyjny zabieg medycyny estetycznej, polegający na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w wybrany obszar nosa, aby skorygować niektóre defekty estetyczne, takie jak na przykład garb, asymetria grzbietu, wgłębienia w różnych częściach nosa czy opadający koniec nosa. Modelowanie nosa kwasem hialuronowym przy dobrej kwalifikacji pacjenta może stanowić alternatywę dla operacji plastycznej nosa.
Nos to taka część twarzy, która szczególnie przyciąga uwagę, dlatego osobom niezadowolonym z kształtu tego organu może być trudno poradzić sobie z tym kompleksem. Kształt nosa możemy nieco poprawić na przykład przy pomocy makijażu. Osoby, którym zależy na trwałym i bardziej widocznym efekcie, mogą zastanowić się nad chirurgiczną korekcją nosa (rhinoplastyką).
Jednak czy operacja plastyczna jest jedynym wyjściem z tej sytuacji? Współczesna medycyna estetyczna ma do zaoferowania jeszcze jedno rozwiązanie – bezoperacyjną korektę nosa kwasem hialuronowym.
To substancja naturalnie występująca w organizmie w postaci hialuronianu sodu; występuje w dużym stężeniu w skórze i odpowiada za właściwy poziom jej nawilżenia. Często kryje się pod postacią dwuliterowego skrótu HA. Jego niedobór prowadzi do powstawania zmarszczek i wiotczenia skóry, dlatego też, jak wskazują specjaliści z kliniki Der-Med, nieraz nazywany jest eliksirem młodości i tak dużą popularnością cieszą się kremy oraz zabiegi medycyny estetycznej z użyciem tego preparatu.
Jednak kwas hialuronowy wykorzystywany jest nie tylko w zabiegach odmładzających, ale także jako naturalny wypełniacz. Dr n. med. Diana Kupczyńska z kliniki Ars Estetica objaśnia, że istnieją dwa podstawowe rodzaje kwasu hialuronowego:
Specjalistka wyjaśnia, że pierwszy z nich jest wykorzystywany w zabiegach odmładzających, na przykład w mezoterapii igłowej, podczas gdy drugi wykorzystywany jest jako wypełniacz. Jednym z najpopularniejszych zabiegów z wykorzystaniem HA jest powiększenie ust, jednak używa się go również do modelowania policzków, owalu twarzy, brody czy linii żuchwy, a także do korekty nosa.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że modelowanie nosa kwasem hialuronowym to zabieg, pozwalający osiągnąć jedynie efekty estetyczne, dlatego osoby zmagające się z niedrożnością nosa i innymi defektami, powodującymi kliniczne dolegliwości, nie powinny rozważać tego zabiegu jako potencjalnego rozwiązania ich problemu.
Specjalistka medycyny estetycznej, lek. med. Ewa Rybicka zaznacza, że dzięki HA możemy skorygować jedynie określone defekty nosa poprzez wypełnienie pewnych ubytków. Modelowanie kwasem hialuronowym w przypadku zbyt dużego, nieproporcjonalnego w stosunku do twarzy nosa, okaże się zatem zupełnie nieskuteczne.
W przypadku pacjentów z nosem nieproporcjonalnym o zbyt wysokim grzbiecie podanie kwasu hialuronowego w obrębie samego nosa nie przyniesie poprawy. Ale i tutaj medycyna estetyczna nie jest bezsilna. Dzięki modelowaniu wypełniaczem struktur środkowego i dolnego piętra twarzy możemy przywrócić właściwe proporcje i harmonię. W takim przypadku często sprawdzi się wypełnienie głębokiej przyśrodkowej poduszki tłuszczowej policzy czy łuków jarzmowych, a także zwiększenie projekcji brody – zaznacza lek. Jakub Miszczyk, chirurg plastyk z Kliniki Dr Szczyt – Charytonowicz.
Zatem jakie defekty kształtu nosa możemy skorygować przy pomocy kwasu hialuronowego? Kwas hialuronowy możemy zastosować w przypadku:
Podsumowując, zabieg przeznaczony jest dla pacjentów z drobnymi defektami nosa, którzy nie mogą ze względów zdrowotnych poddać się zabiegowi chirurgicznemu lub odczuwają strach przed tą inwazyjną metodą.
Mimo że zabieg modelowania nosa kwasem hialuronowym jest stosunkowo prostą i minimalnie inwazyjną procedurą – polega na wstrzykiwaniu preparatu z HA w wybrane partie nosa – wybór specjalisty jest niezwykle ważny. Warto udać się do lekarza dermatologa lub specjalisty medycyny estetycznej, przeszkolonego w wykonywaniu zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy na bazie HA.
W tym przypadku ważne jest, aby lekarz był w stanie zwizualizować potencjalny efekt i określić, które partie nosa uwydatnić, a które ukryć; dlatego też postaraj się wybrać doświadczonego specjalistę. Możesz skorzystać z internetu, aby poszukać opinii o nim i zdjęć przed i po innych pacjentów. Uważaj na wyjątkowo korzystne cenowo oferty: możesz trafić na nieprzeszkolonego specjalistę lub na nieodpowiednie produkty.
Na pierwszej wizycie specjalista przeprowadza wywiad, w celu wykluczenia przeciwwskazań. Specjalistka medycyny estetycznej, lek. med. Katarzyna Mudel przedstawia przeciwwskazania do zabiegu:
Na pierwszej konsultacji lekarz będzie zadawał pytania odnośnie oczekiwań pacjenta i po ocenie defektu nosa wyjaśni, jakich efektów można się spodziewać w danym przypadku oraz jaką metodę zastosować; na przykład w przypadku opadającego czubka nosa, lekarz może zaproponować wstrzyknięcie kwasu hialuronowego lub innego wypełniacza.
Większość specjalistów najpierw wykonuje zdjęcia przed zabiegiem, aby porównać efekty przed i po zabiegu.
Jak objaśniają specjaliści z kliniki Medestetis, aby zniwelować ból, specjalista najpierw znieczula miejsce zabiegowe: zazwyczaj środkiem znieczulającym jest krem, choć w przypadku pacjentów mniej odpornych na ból można zastosować silniejszy środek, podobny do tego, którego używa się podczas leczenia stomatologicznego.
Następnie specjalista zaznacza na nosie miejsca, które wymagają interwencji. Zabieg polega na wstrzyknięciu produktu zawierającego HA w te miejsca na nosie, które chcemy wymodelować, wypełnić ubytki tkanki lub usunąć zmarszczki. Kwas wstrzykuje się przy pomocy igieł lub mikrokaniul.
Zabieg trwa krótko: około 20-30 minut. Pacjent zaraz po zabiegu może wrócić do domu. Modelowanie nosa kwasem hialuronowym uznaje się za bezpieczną i małoinwazyjną procedurę.
Rezultaty widoczne są od razu po zabiegu. Na wizycie kontrolnej – po około 2 tygodniach – specjalista oceni, czy podana ilość HA była wystarczająca i jeżeli podano go za mało, ubytki zostaną uzupełnione.
Korekta kształtu nosa kwasem hialuronowym to interwencja minimalnie inwazyjna i nie wiąże się z długą rekonwalescencją: praktycznie od razu po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności i pacjent nie musi stosować się do wielu zaleceń. Specjaliści z kliniki Wellderm przypominają jednak, że kwas hialuronowy wiąże wodę, dlatego po zabiegu należy dobrze się nawadniać – dzięki temu efekty będą bardziej widoczne. Po zabiegu należy też unikać sauny i solarium.
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie, niewielki obrzęk lub drobne siniaki; mogą się też pojawić drobne nierówności. Są to jednak bardzo krótkotrwałe dolegliwości.
Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie i naturalnie przez niego rozkładana, dlatego efekty modelowania nosa przy pomocy preparatów zawierających tę substancję utrzymują się do momentu, aż substancja zostanie wchłonięta. Zazwyczaj ma to miejsce po 6-18 miesiącach, w zależności od predyspozycji danego pacjenta oraz rodzaju preparatu. Po tym czasie można wykonać zabieg podtrzymujący rezultaty.
Jakich rezultatów możemy się spodziewać? Osoby z nierównym grzbietem nosa – niewielkim garbkiem, wgłębieniem czy niedużym skrzywieniem tej części nosa – mogą spodziewać się wyrównania tego defektu. Osoby o zbyt wąskim grzbiecie lub podstawie nosa, zauważą efekt jego poszerzenia. Z kolei pacjenci z opadającym koniuszkiem nosa mogą oczekiwać jego podniesienia. Produkt z HA wypełni także wszystkie drobne zagłębienia na powierzchni nosa, takie jak rozdzielenie chrząstki na czubku nosa lub wgłębienia po używaniu okularów.
W przypadku niezadowolenia z efektów, możliwy jest szybki powrót do poprzedniego stanu dzięki podaniu hialuronidazy, czyli enzymu rozpuszczającego HA.
Korekta nosa kwasem hialuronowym to innowacyjna i bezpieczna metoda, która pozwala na osiągnięcie dobrych rezultatów. Lek. med. Katarzyna Mudel informuje, że „poprzez użycie wypełniaczy na bazie HA nie osiągniemy takich rezultatów, jak w przypadku operacji plastycznej nosa (rhinoplastyki), ale znaczną poprawę kształtu, wypełnienie zagłębień, prostowanie grzbietu i optyczne zwężenie nosa.”
Technika ta, mimo że nie jest równie skuteczna co tradycyjna operacyjna metoda, ma wiele zalet, wśród których należy wymienić:
Nici liftingujące mają szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Są stosowane m.in. do zabiegów liftingu twarzy bez skalpela, podnoszenia piersi czy pośladków, a nawet odmładzania kobiecych okolic intymnych. Nici liftingujące mogą być też stosowane do korekty nosa. Metoda ta jest dużo mniej inwazyjna niż tradycyjna rhinoplastyka, a efekty utrzymują się dłużej niż w przypadku korekty kwasem hialuronowym. W zależności od rodzaju nici efekty utrzymują się standardowo 1,5-2 lata, a w przypadku zastosowaniu niektórych modeli nawet 4,5 roku.
Technikę tę można stosować w celu:
Interwencję wykonuje się w trybie jednodniowym, z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Trwa ona około 20-40 minut. Rekonwalescencja trwa nieco dłużej niż w przypadku modelowania nosa kwasem hialuronowym, jednak nie jest ona bardzo uciążliwa dla pacjenta. Ostateczne efekty są widoczne po 2-3 tygodniach od zabiegu.
Der-med (data nieznana). Korekta nosa kwasem hialuronowym – sposób na zgrabny nos bez skalepela [online]. Dostępny: https://krakow.dermed.pl/pl/.... [dostęp: 24 lutego 2020].
Kupczyńska, D. (2019). Korekta kształtu nosa [online]. https://drmudel.com/.... [dostęp: 24 lutego 2020].
Kuschill-Dziurda, J. (data nieznana). Korekta nosa kwasem hialuronowym [online].https://www.medestetis.pl/zabiegi/.... [dostęp: 27 grudnia 2019].
Mudel, K. (data nieznana). Kwas hialuronowy - najczęstsze pytania [online]. https://www.arsestetica.pl/blog/.... [dostęp: 24 lutego 2020].
Rybicka, E. (2016). Korekta kształtu nosa – mały zabieg, który zmienia wiele [online]. http://ewarybicka.pl/.... [dostęp: 24 lutego 2020].