Korekcja uszu zazwyczaj polega na skorygowaniu położenia i wielkości uszu. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest zmiana kąta odstawania uszu względem głowy, czyli korekcja odstających uszu; na drugim miejscu znajduje się modelowanie uszu: zmiana kształtu lub ich zmniejszenie. Rzadziej wykonuje się korektę niewykształconej rzeźby chrząstki lub zwiniętego ucha.
Jak informuje specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej, lek. med. Bartłomiej Zoń odstające uszy to wada wrodzona, za którą odpowiadają najczęściej: przerost chrząstki małżowiny usznej lub niewykształcona chrząstka odnogi grobelki (łac. antihelix). Niekiedy może wystąpić połączenie obu tych deformacji lub też uszy mogą być odstające i jednocześnie za duże. W tych przypadkach konieczna będzie korekta odstających uszu w połączeniu z plastyką modelującą.
Operacja plastyczna uszu pozwala na skorygowanie odstających małżowin: sprawia, że uszy przylegają do głowy. Dzięki niej możliwe jest także modelowanie chrząstki, która często nie rozwinęła się prawidłowo. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, specjalista może również poprawić kształt płatków uszu, wygląd zewnętrznej małżowiny (muszli) lub jej rozmiar. Lek. med. Maciej Kulicki jest zdania, że w porównaniu do innych zabiegów chirurgii plastycznej, korekcja odstających uszu jest mniej obciążająca.
W większości badań potwierdzono ścisły związek atrakcyjności twarzy z jej symetrią, a kształt i wielkość uszu jest tak samo ważnym elementem twarzy jak oczy, nos czy usta. Chirurgia plastyczna oferuje wiele rozwiązań, które pomogą nam osiągnąć wymarzony wygląd, a operacje plastyczne, takie jak korekta nosa czy uszu od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem pacjentów.
Według statystyk ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery, czyli Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej) z 2021 roku korekcja uszu – zwana także otoplastyką – to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie i druga najczęściej wykonywaną operacja plastyczna w obrębie twarzy i głowy. W 2021 roku na świecie wykonano 272 493 zabiegów korekcji uszu. Przyczyną podjęcia decyzji o operacji są zazwyczaj odstające uszy, niezadowolenie z rozmiaru uszu lub inne deformacje małżowiny usznej, które powodują kompleksy zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Na zabieg otoplastyki mogą się zdecydować zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a także dzieci, pod warunkiem, że ukończyły 5 rok życia, co oznacza, że małżowiny uszne są już u nich w pełni ukształtowane. Chirurg plastyczny dr n. med. Agnieszka Burkacka podkreśla, że niektórzy specjaliści zalecają przeprowadzenie zabiegu w dzieciństwie, przed rozpoczęciem nauki w szkole, tak aby dziecko uchronić przed uwagami ze strony rówieśników i kompleksami. Zabieg można wykonać też w dojrzałym wieku, jednak zakończenia nerwowe u dorosłych są bardziej rozwinięte, przez co zabieg jest dla nich bardziej bolesny.
Odstające uszy są jedną z najczęstszych przyczyn kompleksów; problem okazuje się szczególnie kłopotliwy w przypadku mężczyzn, którzy nie mogą ukryć małżowiny usznej pod włosami. Dlatego też według wcześniej wspomnianego raportu ISAPS plastyka uszu plasuje się na 5 miejscu wśród najczęściej wykonywanych operacji plastycznych u mężczyzn.
Rodzice nie powinni naciskać na swoją pociechę w sprawie operacji, a obserwować jej zachowanie i jej stosunek do swoich uszu. Dzieci, które doświadczyły nieprzyjemności ze strony rówieśników, same zasygnalizują problem i wyrażą zainteresowanie zabiegiem. Tacy mali pacjenci będą najlepiej znosić trudy związane z operacją i rekonwalescencją oraz będą najbardziej zadowoleni z rezultatów.
Odstające uszy to nie jedyny defekt, jaki może dotyczyć tej części ciała. Istnieją też inne wady, które mogą występować pojedynczo lub łączyć się z innymi. Wszystkie może poprawić chirurg plastyk dzięki zabiegowi korekty uszu.
Oto rodzaje malformacji uszu:
W czasie pierwszej wizyty chirurg oceni stan uszu i wybierze odpowiednią metodę korekty. Pacjent otrzyma instrukcje, jak się przygotować do zabiegu. Najodpowiedniejszym terminem zabiegu u dzieci jest wiosna przed rozpoczęciem nauki szkolnej. Warto lekarzowi przedstawić swoje oczekiwania.
Chirurg wyjaśni, jak będzie przebiegała operacja, jaki zastosuje rodzaj znieczulenia, jakie są możliwe powikłania i jakie są całkowite koszty zabiegu. Większość chirurgów zaleca, aby rodzice obserwowali, jak dziecko postrzega swoją wadę i nie zmuszali go do operacji. Istotne jest bowiem, aby dziecko współpracowało i cieszyło się z osiągniętych rezultatów.
Korekta uszu to zabieg operacyjny, dlatego może być wykonana jedynie przez chirurga. Naczelna Izba Lekarska jest organem odpowiedzialnym za prowadzenie oficjalnego Centralnego Rejestru Lekarzy, gdzie możesz sprawdzić, czy dany lekarz posiada specjalizację z chirurgii plastycznej (lub ogólnej). Wystarczy, że wpiszesz imię i nazwisko specjalisty do tej wyszukiwarki.
Otoplastyka to zabieg chirurgiczny, dlatego warto poświęcić czas na wybranie odpowiedniego specjalisty i kliniki. Oto, co możesz zrobić, aby upewnić się, że oddajesz się w jak najlepsze ręce:
Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym, bardzo rzadko wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, tzw. narkozie.
Każdy chirurg ma swoją technikę, którą dostosowuje do konkretnego przypadku, aby zapewnić najlepsze możliwe rezultaty. Zabieg zazwyczaj trwa od 1 do 2 godzin, i w większości przypadków przeprowadza się go w trybie ambulatoryjnym.
Standardowa procedura korekcji uszu wygląda następująco:
Dr n. med. Rafał Pabiańczyk opisuje krótko postępowanie pooperacyjne i zalecenia pozabiegowe: „po zabiegu przez pierwsze 3 dni pacjent pozostaje w opasce bandażowej (opatrunek). Na pierwszej kontroli usuwany jest opatrunek i zakładana jest zwykła (elastyczna) opaska, którą należy nosić przez 24 godziny na dobę przez pierwsze 3 tygodnie, a potem przez kolejne 2-3 tygodnie tylko na czas spania. Po pierwszej zmianie opatrunku można umyć głowę.” Specjaliści z centrum Chirurgia Plastyczna E.A. Barańscy podkreślają, że po zabiegu uszy są opuchnięte i pojawiają się siniaki.
Eksperci z centrum Beauty Group dodają także, że w pierwszych tygodniach po zabiegu „należy unikać skrajnych warunków atmosferycznych oraz nadmiernego forsowania się. Zalecany jest spokój, aby umożliwić szybkie gojenie. Należy również unikać nasłonecznienia, solarium i sauny.” Ma to związek z tym, że w pierwszym i drugim miesiącu od operacji uszy mogą szybciej reagować na zmiany temperatur oraz będą łatwiej się czerwienić i nagrzewać.
Ponadto blizna w pierwszych tygodniach może być zaczerwieniona, a nawet sprawiać wrażenie twardej w dotyku. Z tego względu należy stosować się do zaleceń lekarza i używać przepisanych przez niego maści lub wykonywać masaże: zapewni to prawidłowy proces gojenia się rany. W większości przypadków po zabiegu pozostaje mała, ukryta za fałdem skóry blizna. Jej ostateczny kształt i wygląd można jednak ocenić dopiero po 6-12 miesiącach, a zależą one od techniki nacięcia, ilości i położenia szwów oraz stopnia, w jakim pacjent zastosuje się do zaleceń pozabiegowych.
Nowy kształt, zmianę położenia uszu i kąt, pod jakim przylegają do twarzy, można zauważyć od razu po zdjęciu bandaży. Specjaliści z Art Medical Center podkreślają, że pełne rezultaty zabiegu można podziwiać po upływie 6-9 miesięcy, kiedy proces gojenia praktycznie dobiegł końca, a blizny miękną i stają się mniej widoczne. Efekt psychologiczny jest zazwyczaj natychmiastowy: pacjent od razu czuje się lepiej we własnej skórze i jest pewniejszy siebie, mimo że początkowo uszy są opuchnięte.
Ważna jest komunikacja z pacjentem i należy zadbać o to, aby miał on realne oczekiwania co do efektów zabiegu. Pacjent powinien mieć świadomość, że niewielkie różnice i mało widoczna asymetria są nie do uniknięcia, ponieważ nie jest możliwe wykonanie zabiegu tak, aby uszy były idealnie symetryczne.
Umożliwiają one korektę odstających uszu praktycznie bez skalpela, w zaledwie 20 minut, bez konieczności aplikowania znieczulenia ogólnego. Implanty mają kształt litery U; wykonane są ze stopu metali i pokryte 24-karatowym złotem.
Jedną z wielkich zalet tej innowacyjnej techniki jest istnienie symulacji, która pozwala zobaczyć możliwy rezultat przed interwencją i podjąć decyzję o zabiegu oraz lepiej go zaplanować.
Ta metoda pozwala osiągnąć znakomite rezultaty bez konieczności wykonywania długich nacięć skalpelem. To prostsza i mniej inwazyjna procedura niż tradycyjna otoplastyka. Zabieg trwa około 20-30 minut; najczęściej wykonuje się 3 niewielka nacięcia z tyłu ucha, czyli tak jak w typowej otoplastyce, i wprowadza się nici (np. PDO), które mają „przyciągnąć” uszy do głowy. Używane do zabiegu nici są stałe, nierozpuszczalne, dzięki czemu efekt jest trwały.
Powikłania w przypadku otoplastyki są podobne do tych, które mogą wystąpić przy innych operacjach plastycznych twarzy. Po zabiegu pacjent może odczuwać ból, wówczas specjalista przepisze leki przeciwbólowe. Często pojawiają się także zasinienia i krwiaki. Mogą także wystąpić zaburzenia czucia, które są jednak przejściowe.
Powikłania po operacji plastycznej uszu nie są częste; oto możliwe komplikacje:
Art Medical Center (data nieznana). Plastyka uszu [online]. Dostępny: http://www.artmedicalcenter.eu/zabieg/25/21/1186/Plastyka-uszu.html. Dostęp: 23.01.2020.
Beauty Group (data nieznana). Korekta uszu [online]. Dostępny: https://www.artplastica.pl/korekcja-uszu/. Dostęp: 23.01.2020.
Kulicki, M. (data nieznana). Plastyka uszu | Korekcja odstających uszu – otoplastyka [online]. Dostępny: https://drkulicki.pl/korekcja-odstajacych-uszu-otoplastyka/. Dostęp: 23.01.2020.
Zoń, B. (data nieznana). Plastyka uszu | Korekcja uszu [online]. Dostępny: https://chirurgplastyk.pl/zabiegi-chirurgii-plastycznej/operacje-plastyczne-twarzy/plastyka-uszu. Dostęp: 23.01.2020.