Różne techniki powiększania ust są dostępne już od wielu lat, jednak zabiegi powiększania ust zaczęły wzbudzać tak duże zainteresowanie stosunkowo niedawno. Metody powiększania ust zyskały na popularności, ponieważ pełne, wydatne usta stały się kanonem piękna. Zazwyczaj kobiety szukają metody, która pozwoli im uzyskać subtelny, naturalny efekt, który nie zaburzy proporcji ich twarzy. Większość pacjentek chce uniknąć przerysowane efektu nazywanego czasami „kaczymi ustami”.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym to jeden z najpopularniejszych zabiegów. Procedura polega na wstrzyknięciu wypełniacza w okolice ust, tak aby stały się bardziej wydatne i pełne. Kwas hialuronowy to substancja występująca w organizmie jako w postaci soli sodowej, która jest naturalnym spoiwem międzykomórkowym i odpowiada za sprężystość i gładkość skóry, jak objaśnia dr Katarzyna Mudel. Technika ta pozwala uzyskać subtelne, naturalne efekty.
Warto jednak zaznaczyć, że wypełnianie ust kwasem hialuronowym nie jest jedyną dostępną metodą pozwalającą uzyskać pełniejsze i wydatniejsze wargi. Dostępne są także techniki chirurgiczne, takie jak Lip Lift czy implant ust, których efekty są trwałe.
Aktualnie dostępnych jest kilka różnych, mniej i bardziej inwazyjnych technik powiększania ust, które pozwalają w zależności od potrzeb pacjenta nie tylko zwiększyć objętość warg, ale także zmienić kształt i kontur ust.
Dzięki zabiegowi powiększenia ust można osiągnąć różne rezultaty, a wśród nich:
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mogą poddać się zabiegowi powiększenia ust, chociaż statystycznie większość pacjentów zainteresowanych tym zabiegiem to kobiety. Procedura ta przeznaczona jest dla osób, które z powodu czynników genetycznych lub w wyniku procesów starzenia mają wąskie lub asymetryczne wargi albo chcą poprawić swój profil. Nie ma granicy wieku, po przekroczeniu której nie można wykonać zabiegu, jednak zaleca się zaczekać z wykonaniem zabiegu do ukończenia 18 roku życia.
Wśród przeciwwskazań do wykonania procedury powiększenia ust wymienić możemy opryszczkę, uczulenie na składniki preparatów, a także ciążę i okres karmienia piersią.
Na pierwszej konsultacja lekarz przyjrzy się kształtowi ust oraz przeanalizuje ich rozmiar względem reszty twarzy. To właśnie ten ostatni czynnik, czyli proporcja górnej i dolnej wargi oraz stosunek rozmiaru ust do reszty elementów twarzy, jest najważniejszy, aby osiągnąć naturalne, harmonijne rezultatu.
Następnym krokiem jest przedstawienie pacjentowi dostępnych technik powiększania ust. Specjalista przedstawi wady i zalety każdego dostępnego rozwiązania, tak aby wraz z pacjentem wybrać optymalną w danym przypadku technikę.
Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych technik powiększania ust, przedstawimy anatomię warg. Usta składają się z następujących elementów, które możesz również zobaczyć na grafice obok:
Najpopularniejszą techniką powiększania ust jest stosowanie wypełniaczy. Jest to prosty i szybki zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym w gabinecie medycyny estetycznej. Rezultaty są nietrwałe, ponieważ substancja stosowana do wypełniania ust, czyli kwas hialuronowy, ulega stopniowemu wchłanianiu.
Procedura polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego polega na wprowadzeniu go do ust przy pomocy igły i trwa 10-30 minut. Wykorzystywane igły są naprawdę bardzo cienkie, dlatego pacjent prawie nie czuje ukłuć. Preparaty wypełniające do ust zawierają zwykle dwie substancje, czyli kwas hialuronowy i kolagen – obie są biokompatybilne. Pacjent może wrócić do normalnych aktywności od razu po wykonaniu zastrzyku.
Przed wstrzyknięciem preparatu obszar ust jest myty i dezynfekowany, a także stosuje się maść znieczulającą, dzięki której aplikacja wypełniacza jest bezbolesna. Co więcej, preparaty wypełniające zwykle zawierają niewielką dawkę lidokainy, która również znieczula usta pacjenta podczas interwencji.
Efekty utrzymują się około 10-12 miesięcy, jednak czas ten zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta (m.in. od wieku, rodzaju skóry, ekspozycji na słońce, stylu życia itp.). Na to, jak szybko wchłania się kwas, może mieć też wpływ marka zastosowanego preparatu.
W pierwszych dniach po aplikacji kwasu usta mogą wydawać się zbyt duże lub nawet opuchnięte ze względu na obrzęk obecny po wykonaniu zastrzyku. W pierwszym tygodniu po zabiegu może także dojść do integracji cząsteczek kwasu hialuronowego z tkankami, w wyniku czego objętość ust znacznie się zmniejszy, jednak kwas hialuronowy dalej będzie obecny w wargach i posłuży za rusztowanie dla wstrzyknięcia drugiej ampułki kwasu.
Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie, dlatego ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie, jak zapewnia dr Marzena Majcherczyk-Skulimowska. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia małych grudek, które negatywnie wpłyną na efekt zabiegu. Te niewielkie nierówności można wyeliminować, stosując substancję zwaną hialuronidazą.
Powinniśmy jednak pamiętać, że kluczowym jest wybór lekarz medycyny estetycznej lub chirurga plastycznego, który wykona zabieg, a nie samej marki preparatu. Doświadczony specjalista najlepiej dobierze dopasowany do naszych potrzeb produkt.
Według badań opublikowanych przez National Center for Biotechnology Information, „zwykle zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są bezpieczną, minimalnie inwazyjną metodą, która pozwala skutecznie wypełnić tkanki ust, pod warunkiem że lekarz posiada wystarczającą wiedzę na temat anatomii struktur twarzy”.
Jak objaśnia zespół Prywatnego Szpitala chirurgii Plastycznej Dr Olender, powiększanie ust własną tłuszczową to zabieg chirurgiczny wykonywany w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent nie musi pozostawać na noc w klinice. Procedura trwa około 30 minut i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym.
Przed operacją chirurg udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji dotyczących tego, jak przygotować się do zabiegu lipofillingu; lekarz poinformuje Cię między innymi o konieczności zaprzestania palenia papierosów przed zabiegiem oraz o tym, jakich leków nie przyjmować przed operacją.
Podczas procedury lipofillingu wykonywanej w obrębie twarzy stosowane narzędzia będą znacznie mniejsze niż te używane podczas przeszczepu tłuszczu w obrębie ciała. Zadaniem chirurga jest pobranie tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru (np. brzuch czy uda) przy pomocy mikrokaniul. Następnie tkanka tłuszczowa jest oczyszczania i wprowadzana do warg. Blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne (mają ok. 1mm), ponieważ znajdują się w kącikach ust. Warto także zaznaczyć, że ta technika pozwala nie tylko powiększyć usta, ale także poprawić jakość skory i wygładzić tkanki warg, ponieważ przeszczepiony materiał zawiera dużo komórek macierzystych.
Okres rekonwalescencji po lipofillingu ust nie jest zbyt uciążliwy dla pacjenta, jednak lekarz da Ci kilka wskazówek, jak najlepiej poradzić sobie w tym okresie. Jeśli zostaną zastosowane szwy, ich zdjęcie nastąpi około 4-5 dni po zabiegu. Zaleca się powrót do pracy 4-10 dni po interwencji. Można zacząć uprawiać sport po upływie około 3 tygodni.
Pierwsze efekty możemy zauważyć od razu po zabiegu, jednak należy pamiętać, że 30-60% przeszczepionej tkanki tłuszczowej zostanie wchłonięte w pierwszych tygodniach po zabiegu, dlatego ostateczne efekty można ocenić dopiero po około 30 miesiącach. W porównaniu do zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego efekty są trwałe, chociaż w niektórych przypadkach konieczne może być powtórzenie zabiegu w celu uzyskania idealnego efektu.
Wśród możliwych komplikacji można wymienić takie symptomy jak opuchlizna, siniaki i krwiaki; są to jednak powikłania przejściowe, które ustąpią po kilku dniach. Tak jak w przypadku innych procedur istnieje możliwość, że pojawią się niedoskonałości, takie jak asymetria ust czy zbyt duże wypełnienie górnej lub dolnej wargi.
Kolejną, nieco bardziej inwazyjną techniką powiększania ust jest wszczepienie silikonowego implantu Permalip.
Procedura umieszczenia implantu Permalip trwa około 30-45 minut. Implanty tej marki są dostępne w różnych rozmiarach (3 różne długości i 3 różne szerokości), a wybór rozmiaru zależy od oczekiwań pacjenta odnośnie do efektów.
Materiał, z którego wykonany jest permalip jest bezpieczny i nie powoduje rozciągnięcia tkanek warg. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W celu wprowadzenia implantu wykonuje się dwa niewielkie nacięcia w rogu ust, które po zakończeniu procedury są zamykane przy pomocy niewidzialnych szwów.
W okresie pooperacyjnym specjalista może zalecić stosowanie kremu łagodzącego, aby wspomóc proces gojenia. Zwykle stosuje się wchłanialne szwy, dlatego nie ma konieczności ich usuwania w gabinecie lekarza. Pacjent może wrócić do pracy po około 5-10 dniach, a aktywność fizyczną można wznowić po 3 tygodniach.
Efekty są widoczne od razu, chociaż z ostateczną oceną najlepiej zaczekać. Ostateczne rezultaty będą widoczne po upływie około 2 miesięcy i są one trwałe.
Warto podkreślić, że zaletą tego zabiegu jest nie tylko trwałość rezultatów, ale też to, że procedura jest odwracalna. Jeżeli pacjent będzie niezadowolony z wyglądu ust po zabiegu, implant można usunąć, nie pozostawiając blizn. Wówczas wargi wrócą do stanu sprzed interwencji.
Ostatnią możliwością jest zabieg lip lift, czyli liftingu górnej wargi. Nie jest to metoda pozwalająca zwiększyć objętość warg jako taką, jednak dzięki niej możemy uzyskać większą górną wargę. Podobnie jak w przypadku Permalip efekty zabiegu są trwałe.
Lifting górnej wargi jest zalecany w przypadku pacjentów, u których górna biel wargowa jest zbyt duża lub rynienka podnosowa jest zbyt długa lub skóra w tych obszarach i tkanki ust utraciły jędrność w wyniku procesów starzenia.
Jako że lip lift to zabieg chirurgiczny, przed jego wykonaniem konieczne jest odbycie 1 lub 2 konsultacji z chirurgiem, aby rozwiać wszystkie wątpliwości i wykluczyć przeciwwskazania. Zaleca się także rzucenie palenia tytoniu przynajmniej 1 miesiąc przed operacją, a także niepalenie w okresie rekonwalescencji. Na 15 dni przed zabiegiem nie należy także przyjmować aspiryny ani leków przeciwzapalnych.
Zabieg trwa krótko – od 30 do 60 minut – i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas operacji chirurg wykonuje nacięcie w obrębie rynienki podnosowej, tuż u podstawy nosa, aby usunąć kawałek skóry między nosem i czerwienią wargową (ilość usuniętej tkanki zależy od budowy ust pacjenta i jego oczekiwań); ostatnim krokiem jest zszycie nacięć.
Podczas procedury pacjent nie odczuwa bólu, jednak jeżeli w okresie pooperacyjnym odczuwasz ból, lekarz może zalecić przyjmowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. Zwykle zalecenia obejmują przykładanie lodu w operowanej okolicy celem zmniejszenia opuchlizny, która może utrzymywać się 7-21 dni. Możesz także zastosować krem łagodzący. Szwy są usuwane 5 i 8 dnia. Po 5-10 dniach można wrócić do pracy. Ćwiczenia fizyczne można zacząć wykonywać po 3 tygodniach.
Efekty widoczne są od razu i są one trwałe, jak informuje zespół UniEstetica. Na ostateczne efekty należy poczekać około 1,5 miesiąca. Po wykonaniu tej procedury nie pozostają blizny. Efektem lip lift jest pełniejsza górna warga, podczas gdy ogólna wysokość ust jest mniejsza.
Odnośnie do komplikacji lub skutków ubocznych pacjent może odczuwać pewne dolegliwości, takie jak opuchlizna, zmiany czucia czy nadmiar wydzielin, przez pierwsze 15 dni po wykonaniu procedury. Do możliwych skutków ubocznych zaliczamy nierówności i asymetrie, które mogą negatywnie wpłynąć na efekt estetyczny.
Anna Olender (data nieznana). Powiększanie ust [online]. Dostępny: https://drolender.pl/zabiegi/p... [dostęp: 14 grudnia 2022].
Katarzyna Mudel (data nieznana). Kwas hialuronowy [online]. Dostępny: https://drmudel.com/kwas-hialu... [dostęp: 16 grudnia 2022].
ISAPS (data nieznana). Lip Lift [online]. Dostępny: https://www.isaps.org/discover... [dostęp: 19 grudnia 2022].
National Library of Medicine (data nieznana). Do you know where your fillers go? An ultrastructural investigation of the lips [online]. Dostępny: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p... [dostęp: 19 grudnia 2022].
UniEstetica (data nieznana). Lifting wargi górnej [online]. Dostępny: https://uniestetica.pl/chirurg... [dostęp: 14 grudnia 2022].