Korekta nosa

Warto
91%
Warto
Na podstawie 292 historii
Średnia cena
12.260 zł
Średnia cena
Według 64 specjalistów
  • Znieczulenie ogólne
  • 3 dni
  • 1-3 godziny
  • 7-10 dni rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 miesiącu
  • Trwałe efekty

Czym jest korekta nosa?

Korekta nosa (rynoplastyka, rhinoplastyka) to operacja pozwalająca na zmianę kształtu i/lub poprawę funkcjonalności nosa. To jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, oraz druga po blefaroplastyce najczęściej wykonywana interwencja w obrębie twarzy. Według najnowszych danych ISAPS (Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej) w 2021 roku wykonano 995 149 zabiegów korekcji nosa na świecie.

Cele operacji plastycznej nosa

Powtórna korekcja nosa

Kiedy wykonuje się powtórną korekcję nosa? Odpowiada chirurg plastyczny dr Lubomir Lembas

Rynoplastyka pozwala na modelowanie kształtu nosa w taki sposób, aby osiągnąć bardziej satysfakcjonujący efekt wizualny z przodu i/lub z profilu. Kiedy celem interwencji jest głównie poprawa funkcji nosa i oddychania, nazywamy ją septoplastyką. Z kolei rynoseptoplastyka to termin określający operację, której cel jest estetyczno-funkcjonalny.

Operacja pozwala na uzyskanie lepszych proporcji twarzy i bardziej harmonijnego profilu, szczególnie jeżeli połączy się ją z mentoplastyką (plastyką podbródka). Jak możemy przeczytać w artykule MedlinePlus, pacjenci decydujący się na zabieg mają różne oczekiwania co do efektów, wśród których możemy wymienić: 

  • zmniejszenie zbyt dużego nosa; 
  • korekta grzbietu nosa (usunięcie garbu);
  • zmiana kształtu czubka nosa;
  • zwężenie nosa;
  • zmniejszenie dziurek w nosie;
  • korekta krzywej przegrody nosowej.

Operacja polega na zmianie kształtu i/lub zmniejszeniu części chrzęstnej i/lub kostnej nosa, a rezultaty bardzo różnią się u poszczególnych pacjentów w zależności od sąsiadujących kości i chrząstek i rodzaju skóry. 

Pacjent powinien mieć świadomość, że nie istnieje „idealny nos” i nie każdy efekt można uzyskać u każdej osoby, dlatego też nowy kształt i rozmiar nosa powinien przede wszystkim pasować do rysów twarzy, dając naturalne efekty. 

Dla kogo?

Blizna po korekcji nosa

Blizna na słupku nosa po korekcji metodą otwartą (dr Osuch Clinic)

Zabieg pozwala skorygować wrodzone i nabyte w wyniku urazów defekty i malformacje nosa. Rynoplastyka to poważna interwencja chirurgiczna, dlatego kandydaci do zabiegu powinni cieszyć się dobrym zdrowiem. Z tego względu na pierwszej konsultacji lekarz zleci badania, pozwalające wykluczyć przeciwwskazania i ocenić ryzyko interwencji. 

Nie istnieje określony limit wieku, do którego należy zdecydować się na operację, jednak młodzi pacjenci powinni wiedzieć, że zabieg można wykonać dopiero po osiągnięciu dojrzałości fizycznej i emocjonalnej (około 15-16 lat u dziewczynek i 16-18 lat u chłopców), a zalecany wiek to nawet 18 lat. Pacjenci poniżej 18 roku życia będą potrzebować formalnej zgody rodziców

Kandydatami do zabiegu są osoby niezadowolone z wyglądu swojego nosa, u których problem ten może być źródłem kompleksów, a nawet negatywnie wpływać na jakość życia. Pacjenci wymieniają często takie defekty nosa jak krzywy nos, opadający czubek, zbyt duży lub szeroki nos czy garbek na nosie. Zabieg jest także wskazany u pacjentów doświadczających problemów z oddychaniem na skutek różnych malformacji nosa (np. krzywa przegroda nosowa). Pacjent powinien mieć jednak realistyczne oczekiwania co do rezultatów operacji.

Bibliografia:

ISAPS (2021). Global Survey 2021.  [online] Dostępny: https://www.isaps.org/media/vd... [dostęp: 10.01.2023]

Mayo Clinic (02.03.2020). Rhinoplasty [online]. Dostępny: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/rhinoplasty/about/pac-20384532. [dostęp: 12.03.2021]

Medline Plus (data nieznana). Rhinoplasty [online]. Dostępny: https://medlineplus.gov/ency/article/002983.htm. [dostęp: 26.05.2021]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów