Usuwanie blizn

Warto
100%
Warto
Na podstawie 21 historii
Średnia cena
727 zł
Średnia cena
Według 130 specjalistów
  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 tygodniu
  • Trwałe efekty

Czym jest usuwanie blizn?

Usuwanie blizn to zabieg mający na celu zniwelowanie, poprawę wyglądu lub niemal całkowite zamaskowanie wybranych blizn, co jest możliwe dzięki różnym technikom (np. laserowej lub chirurgicznej), której wybór zależy od rodzaju i wielkości blizny.  

Każdy z nas ma blizny – mogą to być pamiątki po trądziku, operacji, wypadku czy przebytej chorobie. Z upływem czasu blizny stają się coraz mniej widoczne i płytsze, jednak bez podjęcia pewnych działań nigdy nie znikają w pełni. Niektóre blizny – szczególnie te większe i usytuowane w bardzo odsłoniętych miejscach – mogą negatywnie wpływać na samoocenę, a nawet być przyczyną kompleksów. Można jednak temu zaradzić – kliniki medycyny estetycznej i gabinety kosmetologiczne oferują gamę zabiegów, mających na celu poprawienie wyglądu i zniwelowanie blizn. W trudniejszych przypadkach z pomocą przyjdzie chirurg plastyk.

Rodzaje blizn

Usuwanie blizn - przed i po

Efekty zabiegu u lek. med. Romy Zielińskiej

Opierając się na wiedzy specjalistów z Body Care Clinic, przedstawiamy typy blizn wraz z krótką charakterystyką:

  • Blizny zanikowe (atroficzne, wklęsłe): przyczyną ich powstawania jest niewystarczająca produkcja włókien kolagenu i elastyny podczas gojenia się rany. Zazwyczaj są pozostałością po trądziku lub ospie. Mają postać niewielkiego zagłębienia, zazwyczaj o okrągłym kształcie.
  • Blizny przerostowe (hipertroficzne, wypukłe): są pogrubione i wystają ponad powierzchnię otaczającej je skóry. Mogą wiązać się z takimi objawami jak swędzenie czy ból.
  • Bliznowce (keloidy): powstają zwykle na skutek nadmiernej aktywności komórek tkanki łącznej, które produkują za dużą ilość elastyny i kolagenu. Wyglądem przypominają blizny przerosłe, są jednak większe, bardziej wypukłe i mogą rozrastać się na przestrzeni lat, a nawet odnawiać się po usunięciu. Typowy dla blizny keloidowej jest niekontrolowany rozrost poza granicą wcześniejszego urazu i zajmowanie, inwazja w obrębie tkanek zdrowych. Ich formowaniu się towarzyszy ból, pieczeni i świąd.

Zabliźnione miejsca pozbawione są komórek wytwarzających melaninę, dlatego większość z nich ma barwę jaśniejszą od otaczającej je, zdrowej skóry. Do powstawania blizn przebarwionych dochodzi na skutek zbyt długiego gojenia się rany lub ekspozycji na słońce.

Wybór metody leczenia

Usuwanie blizn - efekty

Rezultaty korekcji blizny (Bieńkowscy Clinic)

Eksperci tworzący zespół Derma-Clinic podkreślają, że w przypadku minimalizowania blizn dobór odpowiedniej metody jest kluczowy. Blizny pooperacyjne leczy się w inny sposób, niż te po oparzeniach, które z kolei należy traktować inaczej niż te potrądzikowe. W niektórych przypadkach można zastosować mało inwazyjne techniki, takie jak aplikacja kremów, maści czy opatrunków z żelem silikonowym; jeśli te opcje nie wchodzą w grę, można zdecydować się na minimalnie inwazyjne techniki – mikrodermabrazję, laser frakcyjny CO2 czy mikropigmentację. W najcięższych przypadkach warto pomyśleć o zabiegu operacyjnym.

Niezależnie od wybranej metody, celem zabiegu jest poprawienie wyglądu zabliźnienia, zmniejszenie jej wielkości i głębokości, poprawienie kolorytu, słowem – wszystko, co sprawi, że stanie się mniej widoczna.

Bibliografia:

Bieńkowscy Clinic (data nieznana). Dostępny: https://bienkowscyclinic.pl/cele-leczenia/.... [dostęp: 19 grudnia 2019].

Clinica Cosmetologica (data nieznana). [online]. Dostępny: https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/.... [dostęp: 20 grudnia 2019].

Derma-Clinic (data nieznana). Dostępny: https://www.derma-clinic.pl/.... [dostęp: 19 grudnia 2019].

Klinika Ambroziak (data nieznana). Dostępny: https://klinikaambroziak.pl/wskazania/blizny. [dostęp: 19 grudnia 2019].

Rzepnikowski, R. (data nieznana) Dostępny: https://fabskin.pl/zabiegi.... [dostęp: 20 grudnia 2019].

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów