Klejenie żylaków to nieoperacyjny zabieg polegający na zamykaniu, a w konsekwencji usunięciu, zmienionych chorobowo żył przy pomocy specjalnego kleju tkankowego. Jest to jedna z wewnątrzżylnych technik leczenia – klej aplikowany jest do wnętrza żylaka przy użyciu cewnika. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga nasiękowego znieczulenia tumescencyjnego (znieczulenia miejscowego, np. lignokainą podawaną na drodze wielu nakłuć w okolicy żylaka), a przerwanie powłok skórnych jest minimalne. Technika jest małoinwazyjna, dlatego też wiąże się z wyjątkowo krótkim okresem rekonwalescencji.
Klejenie żylaków to bardzo innowacyjna technika – została ona wprowadzona na przełomie 2011 i 2012 roku. Preparaty wykorzystywane podczas tej procedury zawierają różnego rodzaju substancje klejące o szybszym czasie polimeryzacji, dzięki czemu czas trwania interwencji jest krótszy i możliwe jest objęcie leczeniem szerszego spektrum chorób żylnych.
Żylaki, czyli zmienione chorobowo żyły kończyn dolnych, poskręcane i rozszerzone, bywają przez wielu ludzi postrzegane jako defekt kosmetyczny, który przypomina o sobie zwłaszcza w okresie letnim, gdy odsłonięcie nóg staje się przyczyną dyskomfortu i poczucia wstydu. Tymczasem żylaki to nie tylko problem estetyczny. W rzeczywistości żylaki są manifestacją poważnej i przewlekłej choroby – niewydolności żylnej – i zaniedbane mogą doprowadzić do wielu kłopotów zdrowotnych. Zaniechanie leczenia żylaków może prowadzić do wystąpienia stanów zapalnych żył i skóry, przebarwień, niegojących się owrzodzeń, zakrzepicy oraz pęknięcia żylaka lub zatoru, które stanowią poważne zagrożenie dla życia.
Nieestetyczne żylaki widoczne na nogach wiążą się nie tylko z nieatrakcyjnym wyglądem nóg i poważnymi powikłaniami, ale także licznymi dolegliwościami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zmianom żylnym towarzyszą często obrzęk, skurcze, uczucie ciężkości nóg i ich bolesność. Jedynym skutecznym rozwiązaniem dla wszystkich powyższych problemów jest dobrze dobrana i kompleksowa terapia prowadzona przez specjalistę flebologa, który pomoże pozbyć się niechcianych żylaków oraz zajmie się leczeniem przyczynowym tego schorzenia. Właściwa terapia wraz z profilaktyką pozwalają skutecznie i trwale pozbyć się żylaków, związanych z nimi dolegliwości i zagrożeń.
Leczenie żylaków można rozpocząć w każdym momencie, nawet gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium i żylaki są bardzo wyraźnie widoczne. Jednak nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Pierwsze symptomy choroby: pojawienie się na nogach pajączków naczyniowych (teleangiektazji) i rozszerzonych żył powierzchniowych (wenulektazji), mrowienie i drętwienie nóg, skurcze łydek czy opuchlizna wokół kostek, powinny być impulsem do konsultacji z lekarzem. Wdrożony program terapeutyczny pomoże wówczas zahamować rozwój choroby lub pozwoli skutecznie pozbyć się żylaków, jeśli te już się pojawiły. Współczesna flebologia dysponuje dużym zestawem efektywnych metod usuwania żylaków. Coraz więcej z nich to nowoczesne terapie małoinwazyjne, które wypierają dominujące dawniej leczenie chirurgiczne przy użyciu skalpela (np. skleroterapia, laserowe usuwanie żylaków czy para wodna SVS i VBOX). Jedną z tych najnowocześniejszych metod usuwania żylaków jest ich klejenie.
Podczas konsultacji w gabinecie flebologa prowadzony jest szczegółowy wywiad dotyczący wszystkich objawów, współwystępujących schorzeń i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Lekarz diagnozuje stopień zaawansowania niewydolności żylnej, korzystając między innymi z dodatkowych badań specjalistycznych. Standardowo przeprowadzane jest badanie USG Doppler, które pozwala precyzyjnie zlokalizować niedrożne naczynia krwionośne oraz ocenić budowę i funkcjonalność układu żył w badanej kończynie. Jest to, podobnie jak inne procedury ultrasonograficzne, badanie bezinwazyjne i bezbolesne. W niektórych przypadkach specjalista zlecić może dodatkowe badania obrazowania układu żylnego, np.: wenografię czy angiografię.
Diagnoza postawiona przez flebologa oraz ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta pozwalają na dobór odpowiedniej drogi leczenia. Wybór metody terapeutycznej zależy między innymi od ilości, wielkości i lokalizacji żylaków oraz występowania ewentualnych przeciwwskazań do konkretnej procedury medycznej. Pacjent zakwalifikowany do leczenia metodą klejenia żylaków jest również proszony o wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Są to:
Specjaliści przypominają ponadto o konieczności odstawienia lub zmodyfikowania dawki przyjmowanych leków wpływających na procesy krzepnięcia krwi. Szczegółowe postępowanie w przypadku wszystkich leków stosowanych przez pacjenta ustala lekarz indywidualnie po kwalifikacji do zabiegu.
Usuwanie żylaków tą metodą nie wymaga znieczulenia tumescencyjnego. Podczas zabiegu nie dochodzi do nagrzewania tkanek okalających zamykany żylak, tak jak ma to miejsce w innych wewnątrzżylnych procedurach (laseroterapia, ablacja radiowa czy zamykanie żylaków parą wodną). Metoda nie wymaga ponadto nacinania skóry, bo dostęp do leczonych żył uzyskuje się poprzez niewielkie nakłucia. Zabieg trwa średnio 15-45 minut w przypadku jednej kończyny, ale można przeprowadzić go na obu nogach i wówczas procedura trwa odpowiednio dłużej.
Przebieg zabiegu wygląda następująco:
Krok 1
Przygotowanie skóry do zabiegu, które obejmuje jej odkażenie oraz zastosowanie punktowego środka znieczulającego w miejscach, gdzie poprzez nakłucie będzie wprowadzany cewnik, za którego pośrednictwem chirurg dostanie się do miejsca aplikacji kleju w chorej żyle.
Krok 2
Wprowadzanie kleju do zamykanych żylaków. Procedura ta następuje pod stałą kontrolą USG, co zapewnia większą precyzję, a zatem wyższą skuteczność i maksymalny poziom bezpieczeństwa zabiegu. Do dozowania kleju tkankowego wykorzystuje się specjalnie skalibrowany pistolet, który pozwala regulować dawkę i prędkość podawanego kleju. Klej tkankowy powoduje zasklepienie światła żyły, następnie jej zwłóknienie i wyłączenie z układu, podczas gdy przepływ krwi kierowany jest do zdrowych naczyń.
Jak wyjaśniają eksperci z Kliniki Chirurgii Plastycznej Dra Szczyta, po zabiegu nie jest wymagana kompresoterapia, ani hospitalizacja. Pacjent może powrócić od razu do swoich normalnych obowiązków. Nie jest nawet wymagane zwolnienie lekarskie. Specjaliści z Centrum Medycznego Plus Med informują, że pacjent jest po zabiegu w pełni sił i może nawet następnego dnia pójść na plażę czy wsiąść w samolot. Jakakolwiek bolesność czy dyskomfort po zabiegu ograniczone są do minimum. Klejenie żylaków spośród innych metod wyróżnia się najmniejszym ryzykiem powikłań, które najczęściej, jeśli już wystąpią, przyjmują formę kilkudniowego rumienia. Niekiedy po zabiegu pacjent odczuwać może delikatne dolegliwości bólowe lub może pojawić się niewielki obrzęk, ale wówczas wystarczą standardowe środki przeciwbólowe i zimne okłady, by zaradzić tym przejściowym problemom.
Klejenie żylaków jest skuteczną, szybką i małoinwazyjną metodą usuwania zmienionych chorobowo żył. Ta technika może być stosowana do zamykania:
Zespół Ars Estetica zaleca zabieg przede wszystkim osobom aktywnym, dla których leczenie związane z dłuższą rekonwalescencją byłoby znacznym utrudnieniem. Jest to także metoda leczenia polecana osobom, które podejmują leczenie w okresie letnim, chociażby dlatego, że nie wymaga noszenia niekomfortowej wówczas odzieży uciskowej.
Zdaniem dra Marcina Wilczyńskiego technika ta jest szczególnie wskazana w przypadku osób otyłych oraz tych, których nogi są obrzęknięte. Inne metody zamykania żylaków, wymagające kompresji, w tym wypadku nie mogą być zastosowane, bo ucisk na żyły głębiej położone nie byłby wystarczający. Zabieg klejenia żylaków to także najlepsza metoda dla osób czasowo lub trwale unieruchomionych, np. po zabiegach ortopedycznych, ponieważ zabieg nie wiąże się z ryzykiem zakrzepicy, a więc ruch wskazany po innych formach leczenia nie jest koniecznością.
Klej wprowadzony do żylaka powoduje jego zasklepienie i w rezultacie zanik. Po zabiegu krążenie żylne jest przywracane poprzez uruchomienie zdrowych naczyń, a chora żyła zostaje wyłączona z krwiobiegu, co następuje zwykle po kilku tygodniach od zabiegu. Skuteczność procedury została potwierdzona licznymi badaniami. Jest to zatem metoda efektywna i gwarantująca trwałe efekty. Praktyka dowiodła ponadto, że skuteczność klejenia żylaków o dużej średnicy, nawet powyżej 10 mm, jest większa niż skleroterapii piankowej, która gorzej radzi sobie z dużymi naczyniami żylnymi.
Warto podkreślić, że efekty terapii pojawiają się szybko. Zabieg nie jest uciążliwy i przebiega w dość komfortowych warunkach. Pacjent może także zachować pełną aktywność po zabiegu, a interwencja nie pozostawia śladów, np. blizn i wiąże się z minimalnym ryzykiem wystąpienia przebarwień, które niekiedy pojawiają się po zastosowaniu innych metod leczenia, np. po skleroterapii.
W niektórych przypadkach klejenie żył nie może być zastosowane. Ma to miejsce na przykład w sytuacji, gdy żyły są tak bardzo skręcone, że dotarcie do nich cewnikiem w bezpieczny sposób byłoby niemożliwe. W tych okolicznościach stosuje się inne metody zamykania żylaków. Jak informują specjaliści z Centrum Medycznego Vita Medica, istnieją również inne przeszkody, które wykluczają wykonanie zabiegu metodą klejenia.
Przeciwwskazaniami do zabiegu są:
Centrum Flebologiczne Vita-Medica (data nieznana). VenaSeal – klejenie żylaków. Najnowsza i jedna z najbezpieczniejszych metod leczenia żylaków [online]. Dostępny: https://flebolodzy.pl/.... [dostęp: 26.02.2020].
Centrum Medycyny Estetycznej i Naczyniowej Dr Wilczyński (data nieznana). VenaSeal – Najnowocześniejsza metoda leczenia żylaków już w Zielonej Górze [online]. Dostępny: https://www.marcin-wilczynski.pl/venaseal-227/. [dostęp: 26.02.2020].
Centrum Medyczne Plus Med (data nieznana). Klejenie żylaków [online]. Dostępny: https://plusmed.info.pl/zabieg.... [dostęp: 28.06.2023].
Ars Estetica (data nienzna). Klejenie żylaków kończyn dolnych [online]. Dostępny: https://www.arsestetica.pl/zab.... [dostęp: 28.06.2023]