Karboksyterapia polega na wykonywaniu zastrzyków – w zależności od leczonego defektu podskórnych, śródskórnych lub do tkanki tłuszczowej – zawierających ustaloną wcześniej dawkę dwutlenku węgla. Uważa się ją za bezpieczną, małoinwazyjną technikę; jej bezpieczeństwo zostało potwierdzone klinicznie w badaniach.
Karboksyterapia, czyli leczenie dwutlenkiem węgla, zwanym też „cudownym gazem”, jest uważane przez niektórych ekspertów za jeden z największych przełomów w medycynie i kosmetologii. Jako bezpieczna i małoinwazyjna, ale jednocześnie skuteczna terapia często występujących niedoskonałości – takich jak cellulit, rozstępy, blizny czy wiotka skóra – szturmem wdarła się rynki medycyny estetycznej w Europie i obu Amerykach.
Podanie podskórnie lub śródskórnie dwutlenku węgla podczas zabiegu karboksyterapii organizm interpretuje jako niedotlenienie, w efekcie czego zwiększa się przepływ krwi w miejscu poddanym zabiegowi. Już po kilku sesjach zaczynają powstawać nowe, drobne naczynia krwionośne, dzięki czemu do tkanek dociera więcej tlenu i poprawia się krążenie, a co za tym idzie, są one lepiej odżywione i szybciej się regenerują. Ponadto zabieg pobudza produkcję kolagenu oraz sprawia, że retencja (zatrzymywanie) płynów jest mniejsze, przez co zmniejsza się obrzęk i opuchlizna.
Istnieje też karboksyterapia bezigłowa – innowacyjna metoda stosowana na twarzy i szyi. Podczas zabiegu nie stosuje się igieł, a dwutlenek węgla jest dostarczany do komórek poprze założenie specjalnej maski karboksylowej.
Na zabieg karboksyterapii możemy zdecydować się zarówno z powodów estetycznych (np. poprawa wyglądu cery czy blizn), jak i zdrowotnych (np. wspomaganie leczenia łuszczycy czy chorób krążenia). Od tego, w jakim celu decydujemy się na zabieg, zależy, do kogo powinniśmy się udać.
Jeżeli naszym celem jest poprawa wyglądu skóry, usunięcie tkanki tłuszczowej lub cellulitu zabieg może wykonać lekarz specjalista medycyny estetycznej lub kosmetolog. W przypadku, kiedy karboksyterapia jest terapią uzupełniającą leczenie pewnych schorzeń, należy skonsultować ową decyzję z lekarzem prowadzącym nasze leczenie w tej dziedzinie – w razie łuszczycy z dermatologiem, w razie chorób żylnych z flebologiem, w razie objawu Raynauda z reumatologiem, itd.
Warto poświęcić czas na wybór doświadczonego specjalisty, poczytać opinie internetowe pacjentów i obejrzeć zdjęcia przed i po. Wskazówką może być też przynależność danego lekarza do którejś z prestiżowych organizacji, skupiających specjalistów w dziedzinie medycyny lub dermatologii estetycznej, jak np. PTMEiAA czy PTD.
Jak objaśnia lek. med. Ewa Rybicka, specjalistka medycyny estetycznej, u osób po 30 roku życia poziom tlenu w skórze spada o około 25%, a po 40 roku życia aż o 50%. Proces ten postępuje szybciej u tych, którzy są mało aktywni fizycznie, palą papierosy i często stosują niezdrowe diety, które prowadzą do efektu jo-jo. Wszystko to prowadzi do zaburzeń krążenia w tkance podskórnej, co z kolei wiąże się z mniejszą ilością lub niedotlenieniem tkanek; w połączeniu ze stresem środowiskowym powoduje to zredukowanie zdolności komórek do regeneracji. Jeżeli do skóry i tkanki podskórnej nie jest dostarczana właściwa ilość tlenu, nasilają się procesy starzenia. Skóra staje się podatna na podrażnienia, mogą pojawiać się zmiany trądzikowe, plamy starcze oraz przebarwienia.
Karboksyterapia będzie zatem bardzo skuteczna w walce z objawami starzenia się skóry, ponieważ zabieg pozwala wzmocnić skórę i sprawia, że staje się ona bardziej sprężysta i grubsza. Pacjent obserwuje, w zależności od leczonego obszaru, zmniejszenie ilości drobnych zmarszczek, podwyższenie napięcia skóry opadającego podbródka czy szyi, mniej widoczne rozstępy i blizny.
Zabieg może być też wykorzystywany w usuwaniu cellulitu i nadmiaru tkanki tłuszczowej, jednak w tym przypadku należy zwiększyć dawkę dwutlenku węgla. Wprowadzenie gazu do komórek tłuszczowym gwarantuje poprawę krążenia miejscowego i wpływa pozytywnie na drenaż limfatyczny, co prowadzi do wydalania toksyn i poprawy stanu skóry w miejscach, w których rozwinął się cellulit.
Jako bezpieczna, bezbolesna i małoinwazyjna metoda, karboksyterapia ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, a także w innych gałęziach medycyny. Można ją zastosować w leczeniu tych schorzeń i defektów estetycznych:
Podczas pierwszej konsultacji specjalista kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Podstawowym elementem tego procesu jest zapoznanie się z historią kliniczną pacjenta w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. To bardzo ważny krok, jako że pozwala uniknąć poważnych komplikacji. Niekiedy może być konieczne wykonanie badań dodatkowych, np. morfologii krwi.
Następnie specjalista zapozna się z problemem, z którym zmaga się pacjent i oceni stopień jego nasilenia, co pozwoli na dobranie odpowiedniej metody i ustalenie ilości sesji oraz ewentualnie konieczność wykonania innych zabiegów uzupełniających (np. mezoterapii czy peelingu).
Na tym etapie ważne jest zbudowanie zaufania między pacjentem a specjalistą. Pierwsza konsultacja to świetna okazja do zadawania pytań: wyjaśnij wszystkie swoje wątpliwości przed zabiegiem.
Jednym z plusów karboksyterapii jest fakt, że pacjent nie musi się do niego przygotowywać w specjalny sposób. W dniu zabiegu pacjent nie powinien korzystać z basenu. Ponadto w miejsce leczone, które zostanie poddane zabiegowi, nie należy wcierać kremów. Zabieg można przeprowadzić niezależnie od pory roku: temperatura i ilość słońca nie mają znaczenia. Zwykle zaleca się wykonanie kilku (5-8) lub kilkunasto (12-18) sesji, co ustala indywidualnie specjalista na podstawie leczonego obszaru i problemu, z którym zmaga się pacjent.
Jak informują specjaliści z kliniki Estetica Nova, zabieg trwa 15-60 minut, w zależności od wielkości obszaru poddawanego leczeniu. Zespół kliniki zapewnia, że znieczulenie nie jest konieczne. Dwutlenek węgla (CO2) jest 20-to krotnie bardziej rozpuszczalny w porównaniu z tlenem, dlatego gaz już po 5 minutach jest wchłaniany przez tkanki i wydalany z wydychanym powietrzem przez płuca. Z tego powodu nie występuje ryzyko zatorów.
Zabieg nie jest bolesny, chociaż pacjent może się spodziewać małego dyskomfortu, związanego z ukłuciami podczas wstrzykiwania gazu pod skórę. Skóra i tkanka tłuszczowa i podskórna ulegają rozwarstwieniu, co może powodować niewielki ból lub pieczenie.
Zabieg nie wiąże się z długim procesem rekonwalescencji. Tuż po zabiegu leczony obszar może być nieco zaczerwieniony, pacjent może też wyczuwać „trzaski” pod skórą (obecność gazu), mogą pojawić się małe zasinienia, które powstają na skutek nakłuć. Te objawy znikają jednak krótko po zabiegu.
Praktycznie od razu po zabiegu pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności. Pobyt w szpitalu oczywiście nie jest konieczny. Oto kilka zaleceń pozabiegowych:
Specjalistka medycyny estetycznej Ewa Rybicka podkreśla, że defekty takie jak cellulit, skórka pomarańczowa czy miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej to dość trudne do wyeliminowania defekty. Dlatego też aby osiągnąć możliwie najlepsze efekty, niekiedy najlepiej zastosować terapię łączoną. Karboksyterapię można łączyć z innymi technikami, co spotęguje jej rezultaty.
Metody, które zastosujemy w terapii łączonej, zależą od leczonego defektu i wybiera:
Karboksyterapia uznawana jest za bezpieczną procedurę, a dwutlenek węgla w terapeutycznych dawkach nie jest toksyczny. Z tego względu, zabieg nie wiąże się z dużym ryzykiem komplikacji. Nie jest on jednak zalecany dla wszystkich pacjentów. Oto przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu:
Po zabiegu mogą wystąpić jedynie drobne dolegliwości, takie jak zasinienie, niewielki obrzęk, napięcie skóry czy zaczerwienienie; warto jednak pamiętać, że ustępują one po kilku dniach.
Bellisana (data nieznana). Karboksyterapia. [online]. Dostępny: https://bellisana.pl/medycyna-estetyczna/.... [dostęp: 13 lutego 2020].
Estetica Nova (data nieznana). Karboksyterapia. [online]. Dostępny: https://esteticanova.com.pl/zabieg/.... [dostęp: 13 lutego 2020].
Klinika Dr Beata Dethloff (data nieznana). Karboksyterapia [online]. Dostępny: https://drbeatadethloff.pl/zabiegi/.... [dostęp: 13 lutego 2020].
Prestige (data nieznana). Karboksyterapia. [online]. Dostępny: https://www.klinikaprestige.pl/.... [dostęp: 13 lutego 2020].