Implant zębowy to wykonany ze sztucznego tworzywa, przypominający śrubę element, mający zastąpić korzeń usuniętego lub utraconego wcześniej zęba. Umieszcza się je w kościach szczęki, co umożliwia umocowanie sztucznego zęba, czyli korony. Korona może być wykonana z różnych materiałów, takich jak porcelana czy cyrkon.
Eksperci z centrum medycyny estetycznej FORMMED Es podkreślają, że implanty zębowe to najnowocześniejsza, najpewniejsza i najbardziej naturalna istniejąca metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Po wszczepieniu implantów pacjent może przeżuwać w taki sam sposób, jakby miał naturalne zęby. Ich budowa jest praktycznie taka sama jak naturalnych zębów. Nie różnią się one także pod względem estetycznym.
Według Amerykańskiej Akademii Implantologii (ang. AAID – American Academy of Implant Dentistry) wskaźnik powodzenia zabiegu implantacji wynosi aż 98%. Może mieć to związek z tym, że implanty to najstabilniejsza podpora dla nowych protez. Dzięki nim nowe zęby nie tylko wyglądają naturalnie, ale też sprawiają, że szczęka działa możliwie w najbardziej naturalny sposób. Ten wynik wskazuje także na fakt, że zabieg można wykonać u większości pacjentów i że tego rodzaju protezy zębowe są zazwyczaj dobrze przyjmowane przez organizm.
Wszczepienie implantu to zabieg potocznie okraślany jako wstawienie zęba. Zgodnie z zapewnieniami Amerykańskiej Akademii Implantologii (AAID), będącej jedną z najważniejszych organizacji implantologicznych na świecie, zabieg założenia implantów jest na tyle prosty i bezpieczny, że można go wykonać u większości pacjentów, zarówno w celu uzupełnienia braku jednego jak i kilku zębów. Również młode osoby mogą zdecydować się na zabieg implantacji; należy jednak pamiętać, że kości twarzy i szczęki rozwijają się do ukończenia 16 roku życia w przypadku dziewcząt i do 18 roku życia w przypadku chłopców, dlatego też z implantacją należy poczekać do końca tego procesu.
Mimo że implant zęba pozwala pacjentom funkcjonować i przeżuwać w normalny sposób i jest to znacznie wygodniejsze niż ruchoma proteza, należy pamiętać, że żaden implant stomatologiczny nie może w pełni zastąpić naturalnego zęba i nie będzie tak samo doskonały. Stąd nacisk stomatologów na higienę i dbanie o zdrowie jamy ustnej, o których rodzice powinni zacząć myśleć już kiedy dziecko ukończy 1 rok życia.
Nie należy zapominać, że każda osoba jest inna i chociaż implanty można wykonać u większości osób, powinniśmy udać się po poradę do zaufanego stomatologa lub ortodonty i dopiero wtedy podjąć decyzję.
O tym, czy dana osoba powinna poddać się zabiegowi wszczepienia implantów, zawsze decyduje specjalista. Istnieją jednak pewne przypadki, w których możemy zacząć zastanawiać się nad udaniem się na konsultację do implantologa. Możemy zacząć rozważać konieczność implantacji:
W pierwszej kolejności powinniśmy umówić się na wizytę do zaufanego dentysty i omówić z nim naszą sytuację oraz poradzić się go, czy w naszej sytuacji założenie implantów byłoby korzystne. Zaleca się skonsultowanie się najpierw z dentystą, do którego zwykle się udajemy, ponieważ zazwyczaj posiada on naszą kartę, zna naszą historię medyczną oraz posiada odpowiednie dokumenty i zdjęcia. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy dentyści wykonują zabieg implantacji, dlatego też stomatolog może nas skierować do implantologa lub ortodonty.
Jeżeli Twój dentysta nie jest jednocześnie implantologiem, zapoznaj się z oferta kilku gabinetów stmatologicznych. Oto kilka wskazówek, o których powinieneś pamiętać, szukając specjalisty:
Podczas pierwszej wizyty specjalista ma do przeanalizowania wiele aspektów: od tych najogólniejszych, jak Twoja higiena jamy ustnej i generalny stan uzębienia, po bardziej szczegółowe, jak Twój zgryz i stan kości szczęki.
Jak informują eksperci z Medyk-Dent, przed zabiegiem specjalista powinien wykonać RTG panoramiczne zębów oraz zapoznać się z pełną historią medyczną i stomatologiczną pacjenta. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić także wykonanie tomografii komputerowej. Na podstawie tych informacji może zaplanować plan leczenia oraz opracować kosztorys. Specjalista weźmie pod uwagę wiele czynników, między innymi: stan kości i dziąseł, kiedy i w jaki sposób nastąpiła utrata zębów, czy pacjent obecnie używa protez, istnienie chorób ogólnych, lista zażywanych leków i czy pacjent jest palaczem.
Badania mają na celu zapewnić skuteczność zabiegu, jako że w niektórych przypadkach zastosowanie implantów nie jest niestety możliwe. Mowa tu o pacjentach ze znacznymi ubytkami w tkance kostnej lub z kośćmi o małej gęstości. W tych przypadkach może być konieczne zastosowanie technik pobudzających odbudowę kości albo przeszczep kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej.
W Polsce dostępnych jest wiele rodzajów protez tego typu, które dobiera się, biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania pacjenta oraz stan jego uzębienia. Mogą być one wykonywane z różnych materiałów, najczęściej z tytanu lub jego związków; w przypadku pacjentów uczulonych na tytan, można zastosować protezy z tlenku cyrkonu (implanty ceramiczne).
Amerykańska Akademia Implantologii (AAID) wyróżnia 2 podstawowe typy implantów:
Na stronie AAID znajdziemy również główne 3 alternatywy dla standardowej procedury dwuetapowego wszczepiania implantów:
Wszczepienie implantu zęba zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, chociaż w przypadku pacjentów z fobią przed dentystami lub związaną z odgłosami podczas operacji, specjalista może wyrazić zgodę na znieczulenie ogólne. Specjaliści z Centrum Stomatologicznego Dentica Bieleccy zapewniają, że sam zabieg trwa około godziny.
Eksperci z gabinetu Medyk-Dent, specjalizującego się w implantologii, wyjaśniają krok po kroku standardowy, wieloetapowy proces wszczepiania implantu stomatologicznego:
Specjaliści z kliniki stomatologii i medycyny estetycznej West Dent opisują dalsze postępowanie: po zagojeniu się dziąseł oraz ustabilizowaniu implantów w kości, co trwa od 3 do 6 miesięcy, pacjent powinien wrócić do specjalisty na zabieg umieszczenia korony.
W niektórych przypadkach może być konieczny autologiczny przeszczep kości lub poszerzenie szczęki aparatem ortodontycznym, co wydłuży cały proces.
Krótko po zabiegu należy rygorystycznie przestrzegać zaleceń specjalisty, dzięki czemu unikniemy komplikacji. Oto niektóre zalecenia, do których należy się zastosować krótko po zabiegu implantacji:
Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, implanty przyjmują się w większości przypadków, jeśli pacjent stosował się do zaleceń lekarza. Eksperci z Vip Dental Clinic zapewniają, że mogą one wyglądać jak prawdziwe zęby, a niekiedy nawet lepiej. Dzięki implantom pacjent może funkcjonować, mówić i gryźć w normalny sposób, a także uśmiechać się bez skrępowania. Wśród innych zalet implantów wymieniają to, że nie powodują bólu, ani się nie psują.
Oto zalety implantów w porównaniu z innymi metodami protetycznymi:
Zabieg implantacji można wykonać u większości pacjentów, jednak istnieją pewne kryteria, które dyskwalifikują niektórych pacjentów. Przede wszystkim, pacjent, który chce się poddać temu zabiegowi, powinien mieć zdrowe i mocne kości, dlatego choroby metaboliczne układu kostnego (jak np. osteoporoza) są wykluczeniem do przeprowadzenia interwencji. Ważny jest też ogólny stan zdrowia zębów i dziąseł: przykładowo procesy nowotworowe w obrębie jamy ustnej również są przeciwwskazaniem.
Tak jak wszystkie interwencje chirurgiczne implantacja niesie ze sobą pewne ryzyko. W tym przypadku ryzyko jest jednak stosunkowo niskie, a możliwe powikłania po wszczepieniu implantów mogą zostać łatwo wyleczone przez stomatologa. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:
Dentica Bieleccy (data nieznana). Uzupełnij braki zębowe implantami. Dostępny: http://implanty-bieleccy.pl/.... [dostęp: 20.02.2020]
Formmed Es (data nieznana). Implanty zębów – i nic nie jest stracone! Dostępny: https://formmedes.pl/.... [dostęp: 20.02.2020]
Medyk-Dent (data nieznana). Opis zabiegu implantacji. Dostępny: https://www.medykdent.pl/.... [dostęp: 20.02.2020]
Medyk-Dent (data nieznana). Przed implantacją. Dostępny: https://www.medykdent.pl/.... [dostęp: 20.02.2020]
Medyk-Dent (data nieznana). Schemat implantacji. Dostępny: https://www.medykdent.pl/.... [dostęp: 20.02.2020]