Zabieg HIFU to małoinwazyjna interwencja medycyny estetycznej z wykorzystaniem innowacyjnej technologii fal utradźwiękowych, który pozwala na poprawę jakości skóry i zniwelowanie wielu defektów kosmetycznych. HIFU to skrót od angielskiego high-intensity focused ultrasound, co oznacza skoncentrowaną wiązkę fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu. To technologia wykorzystywana w medycynie od lat, w różnych jej gałęziach. Ma zastosowanie także w medycynie estetycznej, w zabiegach mających na celu odmłodzenie i ujędrnienie skóry nie tylko twarzy, ale też różnych partii ciała, jak wyjaśnia zespół Instytutu Yonelle. Ponadto fale ultradźwiękowe są także bardzo skuteczne w redukowaniu tkanki tłuszczowej.
Fale ultradźwiękowe pobudzają tkanki. Fala o odpowiedniej częstotliwości wprawia komórki w ruch, w efekcie czego powstaje tarcie i wydziela się ciepło (75 a 80°C), przez co z kolei dochodzi do punktowego przegrzania tkanek lub nawet do powstawania mikrooparzeń. Działa to stymulująco na tkanki, a zatem lepiej się one regenerują i produkuje się więcej kolagenu. Skracają się włókna kolagenowe, dzięki czemu skóra jest mniej obwisła.
Zabieg, w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, wykonujemy na różnych głębokościach:
Fala ultradźwiękowa przenika więc przez pierwsze milimetry skóry po to, by osiągnąć maksymalną punktową koncentrację na wybranej głębokości. Mikrooparzenia mają maleńką średnicę 0,5-1 mm ułożone są liniowo, a odstęp między liniami jest minimalny i wynosi 1-2 mm.
Dzięki zastosowaniu głowic generujących ultradźwięki docierające na różną głębokość skóry, urządzenie ma niezwykłe możliwości działania zarówno na skórę, jak i na tkankę podskórną, czyli na tzw. warstwę mięśniowo-powięziową (ang. SMAS – Superficial Muscular Aponeurotic System). Na poziomie SMAS wykonuje się zabiegi liftingu chirurgicznego, implantuje się też nici haczykowe liftingujące twarz i szyję. HIFU to jedyna możliwość, by w nieinwazyjny sposób dotrzeć tak głęboko, przez co zabieg charakteryzuje się dużą skutecznością; inne dostępne technologie nie umożliwiają tego i na tym między innymi polega przewaga HIFU nad innymi nieinwazyjnym technikami odmładzania skóry.
Wśród zalet zabiegu należy też wymienić jego całkowitą nieinwazyjność, jak podkreśla zespół Bieńkowscy Clinic. Po pierwsze zabieg nie wymaga żadnego przygotowania; po drugie nie wiąże się z długim procesem rekonwalescencji: objawy po zabiegu sprowadzają się do zaczerwienienia i lekkiego dyskomfortu, jednak od razu po interwencji pacjent może wrócić do codziennych czynności.
Zabieg można wykonać zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, o dobrym stanie zdrowia niezależnie od fototypu skóry. Zabieg będzie odpowiedni dla osób, które szukają małoinwazyjnego sposobu odmłodzenia skóry oraz tych cierpiących na alergie na substancje takie jak kwas hialuronowy. Jak objaśnia zespół Bali Clinic, Interwencję zaleca się pacjentom, którym zależy na:
Zabieg z wykorzystaniem technologii HIFU nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Znieczulenie nie jest konieczne. Przed zabiegiem należy zmyć makijaż i odkazić skórę.
Najpierw lekarz dokładnie ogląda okolicę, która zostanie poddana zabiegowi i omawia z pacjentem jego oczekiwania. Następnie rysuje na twarzy zmywalnym ołówkiem miejsca, które musi ominąć (ujścia nerwów), a także zaznacza, jak chce działać na skórę i głębsze warstwy. Aby efekty zabiegu były optymalne należy ustalić i rozrysować, jak rozłożyć wektory „podciągania skóry”, czyli liftingowania.
Po nasmarowaniu twarzy żelem jak do USG specjalista przykłada do skóry głowicę, emitującą ultradźwięki. Głowicę zależnie od rodzaju urządzenia przesuwa na niewielką odległość, nawet co 1-2 mm. Czas trwania zabiegu zależy od wielkości obszaru, jednak trwa on dość długo: 45-60 minut w przypadku twarzy i 60-90 minut na różnych partiach ciała.
Bardzo ważna jest aktywna współpraca lekarza z pacjentem – parametry ustawiane są bowiem na bazie odczuć pacjenta. Procedura powinna być odczuwalna: odczucia podczas zabiegu można porównać do uczucia wbijanych igiełek. Jeżeli odczucia nie są intensywne, należy podnieść parametry. Bardzo niski próg bólowy może więc być ograniczeniem podczas wykonywanie zabiegu, gdyż wykonanie go przy zbyt niskich parametrach nie przyniesie rezultatu. Należy zaznaczyć, że nawet u osób, które twierdzą, że mają niski próg bólowy warto podjąć próbę zabiegu, gdyż wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na rodzaj bodźca i wybranej okolicy. Są osoby, które mimo zastosowania mocnych parametrów, odczuwają niewiele, i odwrotnie.
Bezpośrednio po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, ale mija to zwykle w ciągu godziny. W trakcie procedury nie zostaje przerwana ciągłość skóry, więc niemal od razu można nałożyć makijaż. Przez kilka dni do dwóch tygodni możliwe jest odczuwanie delikatnego dyskomfortu przy uciskaniu okolic kości np. na linii żuchwy, nie są to jednak objawy dokuczliwe, a raczej utwierdzające jak skutecznie i głęboko zadziałano.
Nie ma żadnych szczególnych zaleceń pozabiegowych ani pielęgnacyjnych. Nie zachodzi potrzeby stosowania ochrony przeciwsłonecznej. Zabieg może być wykonywany bezpiecznie przez cały rok, niezależnie od nasłonecznienia i temperatury.
Pierwsze rezultaty widoczne są tuż po zabiegu – bardzo często najpierw wykonuje się zabieg jedynie na jednej połowie twarzy, by zobaczyć różnicę. Niemniej jednak na ostateczne efekty związane z przebudową tkanki należy poczekać do kilku miesięcy, jak informuje zespół kliniki Slow Age. Utrzymują się one około 2 lat.
Jak wyjaśnia dr Katarzyna Mudel, Po zabiegu można spodziewać się następujących rezultatów:
Jak informuje zespół Medicus Estetic, mimo że zabieg HIFU nie należy do inwazyjnych, istnieją pewne sytuacje i stany chorobowe, które stanowią przeciwwskazania do jego wykonania:
Technologia HIFU uznawana jest za niezwykle bezpieczną: została oficjalnie zaaprobowana przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA – Food and Drug Organization). Z tego względu, powikłania występują niezwykle rzadko. Zaraz po zabiegu może wystąpić niewielka opuchlizna i zaczerwienienie, które jednak ustępują krótko po zabiegu. Może dojść do komplikacji w rejonie tarczycy lub na tle neurologicznym, choć są bardzo rzadko spotykane i zazwyczaj dochodzi do nich na skutek nieprawidłowego wykonania zabiegu. Warto zatem poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniego specjalisty. Należy upewnić się, że wybrany gabinet dysponuje dopuszczonym do użytku, certyfikowanym sprzętem.
Zabieg HIFU można wykonywać w połączeniu z praktycznie wszystkimi innymi zabiegami medycyny estetycznej. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego między nimi. Przykładowo: po wykonaniu liftingu nićmi PDO powinniśmy odczekać 6 miesięcy, a po wstrzyknięciu wypełniaczy – 2 miesiące.
Popularne jest także łączenie go z zabiegami odmładzającymi radiofrekwencji i podczerwieni: wówczas należy zaczekać 1-2 miesiące między sesjami. Z kolei na często wybierany przez pacjentki zabieg mezoterapii igłowej można udać się już po 2 tygodniach od wykonania HIFU. Pamiętaj, aby zawsze skonsultować ze specjalistą kwestię tego, jakie zabiegi wybrać oraz kiedy je wykonać, aby osiągnąć optymalne efekty.
Bali Clinic (data nieznana). Sonoqueen – HIFU. Dostępny: https://baliclinic.pl/offer/view/hifu-. [dostęp: 15.07.2022]
Bieńkowscy Clinic (data nieznana). HIFU – NIEINWAZYJNE UJĘDRNIANIE TWARZY. Dostępny: https://bienkowscyclinic.pl/zabiegi/hifu-lifting-modelowanie-sylwetki/. [dostęp: 19.09.2023]
Dr. Katarzyna Mudel (data nieznana). HIFU Finesse. Dostępny: https://drmudel.com/hifu-finesse/. [dostęp: 09.08.2022]
Medicus Estetic (data nieznana). Ultraformer III – nieoperacyjny lifting. Dostępny: https://www.medicus-estetic.pl/zabiegi-medycyna-estetyczna-ultraformer-iii-nieoperacyjny-lifting-nowosc-z26-me78.pl.html. [dostęp: 15.07.2022]
Slow Age (data nieznana). Technologia HIFU. Dostępny: https://slowage.pl/oferta/medycyna-estetyczna/technologia-hifu. [dostęp: 19.09.2023]