Ginekomastia to przerost piersi u mężczyzn spowodowany hipertrofią gruczołu (ginekomastia gruczołowa, rzeczywista) lub nadmiarem tkanki tłuszczowej (lipomastia, steatomastia pseudoginekomastia) – objaśnia lek. Antoni Krajewski z Kliniki Sienna. Termin „ginekomastia” pochodzi od greckich słów gyne – kobieta i mastos
Najczęściej mówimy o 3 stopniach przerostu piersi, a klasyfikacja opiera się na rozmiarze gruczołu, ilości tkanki tłuszczowej i nadmiaru skóry. Schorzenie może być jedno- lub obustronne. Aby postawić diagnozę, konieczne jest wykonanie USG lub mammografii, które pozwalają stwierdzić rozmiar gruczołu. Najczęściej mamy do czynienia z ginekomastią mieszaną, czyli gruczołowo-tłuszczową.
Przerost piersi u mężczyzn może być normalny w okresie dojrzewania, jednak mniej niż 10% z tej grupy mężczyzn zmaga się z tym problemem po wejściu w dorosłość. Istnieje wiele przyczyn opisywanego problemu, takich jak zaburzenia hormonalne, nadwaga, choroby przewlekłe, a także czynników ryzyka, wśród których wymienić możemy m.in. przyjmowanie niektórych leków, sterydów, nadużywanie antydepresantów, złą dietę i siedzący tryb życia.
Problem ginekomastii uznaje się za dosyć wstydliwy, mimo że jest dosyć częsty – szacuje się, że zmaga się z nim 30-40% mężczyzn. Rozwiązaniem problemu jest interwencja chirurgiczna. Klatka piersiowa to ważny element męskiej sylwetki i przerost piersi może stanowić powód do kompleksów. Zespół Kliniki Lux Med wyjaśnia, że podstawową metodą korekty jest operacja chirurgiczna, w tym często liposukcja.
Tę interwencję chirurgiczną można wykonać u pacjentów cieszących się dobrym zdrowiem oraz niecierpiących na zaburzenia psychiczne oraz zdiagnozowanych przez specjalistę, który określił rodzaj i stopień zaawansowania problemu, a także wskazał optymalny rodzaj leczenia. Warto też pamiętać, że operacja przynosi lepsze rezultaty estetyczne u pacjentów z elastyczną, jędrną skórą.
W okresie dojrzewania ginekomastia jest powszechnym problemem; może wystąpić także u dzieci. Ma to związek z zaburzeniami hormonalnymi, dlatego też w tych przypadkach konieczny jest kontakt z endokrynologiem, który po zbadaniu poziomu hormonów będzie w stanie postawić diagnozę i wprowadzić leczenie.
Przerost piersi u mężczyzn może powodować kompleksy, niską samoocenę, a nawet zaburzenia depresyjne. Mężczyźni zmagający się z tym problemem mogą odczuwać wstyd podczas wizyty na basenie, plaży, czy na siłowni, a niekiedy też w sytuacjach intymnych. W przypadku tego schorzenia aspekt psychiczny jest niezwykle ważny i należy brać go pod uwagę.
Na tego rodzaju zabieg należy się udać do chirurga plastycznego, specjalizującego się w korekcie tego problemu. Powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o wybranym lekarzu: poszukać informacji o jego wykształceniu i doświadczeniu, obejrzeć zdjęcia przed i po. Warto także zapoznać się z opiniami innych pacjentów na jego temat.
Możemy także sprawdzić, czy dany specjalista przynależy do organizacji zrzeszających chirurgów plastycznych, jak np. Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.
Zaleca się udanie się na konsultację do więcej niż jednego specjalisty, aby poznać więcej niż jedną opinię, a także wybrać chirurga, który wzbudza nasze największe zaufanie. Ponadto chirurdzy stosują różne techniki operacyjne, dlatego też warto dowiedzieć się o nich oraz o potencjalnych efektach i wziąć to pod uwagę podczas wyboru.
Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza wywiad; ważne jest wysłuchanie pacjenta, jego historii oraz oczekiwań co do zabiegu. Pacjent powinien dokładnie przedstawić swoją historię kliniczną i opowiedzieć o ewentualnych dolegliwościach, aby lekarz był w stanie stwierdzić, czy są one powiązane z ginekomastią oraz w celu wykluczenia przeciwwskazań.
Informacje o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, chorobach występujących w rodzinie, a także stylu życia są wyjątkowo ważne dla specjalisty. Należy pamiętać, że spożywanie alkoholu, narkotyków, sterydów anabolicznych i niektórych lekarstw może powodować przerost gruczołów piersiowych.
Po wywiadzie lekarz przeprowadza badanie fizykalne, podczas którego może określić rozmiar gruczołu, obecność tkanki tłuszczowej, stan skóry i stopień zaawansowania problemu. Jeżeli lekarz ma podejrzenia odnośnie przyczyn problemu, może także zbadać palpacyjnie inne obszary, np. tarczycę czy jądra.
Po konsultacji należy wykonać dalsze badania, które pomogą potwierdzić lub wykluczyć diagnozę. Na tym etapie najczęściej wykonuje się badania krwi (np. na poziom hormonów) oraz USG klatki piersiowej. Każdy przypadek jest inny i należy zastosować się do wskazówek lekarza.
Po zidentyfikowaniu lub wykluczeniu przyczyn problemu, pacjent wspólnie z lekarzem podejmuje decyzję o leczeniu. Jeżeli konieczna jest interwencja chirurgiczna, specjalista wyjaśni ze szczegółami, jak będzie ona przebiegać. Jeżeli masz jakieś pytania, warto je wówczas zadać.
Ginekomastia to przerost gruczołów klatki piersiowej u mężczyzn, który może mieć wiele przyczyn, wśród których znajdują się między innymi zaburzenia hormonalne, niektóre choroby przewlekłe (niewydolność nerek, jąder i wątroby), przyjmowanie niektórych leków i wiele innych. Mimo wszystko w dalszym ciągu wiele przypadków określa się jako idiopatyczne, czyli przyczyna nie jest dokładnie znana.
Jeżeli uda się odnaleźć przyczynę problemu, pacjenta kieruje się do specjalisty zajmującego się leczeniem danego schorzenia. Jeżeli jednak przyczyna nie zostanie zidentyfikowana, następnym krokiem jest leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu nadmiaru gruczołu.
Tak jak wspomnieliśmy powyżej, wyróżniamy dwa rodzaje problemu: ginekomastię, czyli hipertrofię gruczołu, oraz pseudoginekomastię, nazywaną także limpomastią lub rzadziej steatomastią, będącą wynikiem nadmiaru tkanki tłuszczowej. Może także wystąpić ginekomastia mieszana. W tym pierwszym przypadku dieta nie ma bezpośredniego wpływu na stan klatki piersiowej, ponieważ nie może w żaden sposób zmniejszyć gruczołu. Z kolei lipomastia często jest wynikiem nadwagi lub otyłości i u tych pacjentów dieta może przynieść efekty, jednak wiele zależy od stopnia zaawansowania problemu.
Podczas operacji chirurg wykonuje małe nacięcia wzdłuż aureoli brodawki sutkowej. W przypadku ginekomastii spowodowanej przerostem gruczołu konieczne jest wycięcie tkanki gruczołowej, jednak często wykonuje się też liposukcję, aby usunąć nagromadzoną tkankę tłuszczową, dzięki czemu obszar wokół sutka staje się bardziej płaski, a naturalne krzywizny klatki piersiowej są bardziej podkreślone.
Zabieg trwa 1-1,5 godziny i można go wykonać w znieczuleniu miejscowym z sedacją, jak informują specjaliści z Kliniki Chirurgii i Medycyny Estetycznej Noviline. Pacjenta można wypisać do domu już tego samego dnia.
W przypadku lipomastii przeprowadza się zabieg odsysania tłuszczu przy pomocy kaniuli. W celu jej wprowadzenia lekarz wykonuje drobne nacięcia.
U pacjentów z bardzo zaawansowaną ginekomastią chirurg wycina nie tylko tkankę gruczołową i tłuszczową, ale też nadmiar skóry. Jest to technika operacyjna bardzo zbliżona do tej, którą stosuje się podczas operacji zmniejszenia biustu u kobiet.
Operację wykonuje się w znieczuleniu, dlatego też pacjent nie odczuwa bólu podczas interwencji. Po zabiegu może pojawić się ból i jest to naturalne zjawisko. Specjalista może zalecić przyjmowanie odpowiednich leków, które zmniejszą dyskomfort związany z procesem gojenia. W większości przypadków dolegliwości bólowe nie są zbyt silne i ból da się uśmierzyć dzięki środkom przeciwbólowym.
Odczuwanie bólu jest kwestią bardzo indywidualną, jednak zazwyczaj pacjenci nie skarżą się na bardzo silny ból. Dolegliwości bólowe po operacji stają się coraz mniej odczuwalne w miarę procesu gojenia. Jeżeli jednak dyskomfort nie zmniejsza się, warto skontaktować się z chirurgiem, który pomoże rozwiązać ten problem.
Proces rekonwalescencji nie wymaga od pacjenta większych wyrzeczeń, jednak należy stosować się do zaleceń specjalisty, aby uniknąć komplikacji i osiągnąć wymarzone rezultaty.
Jak informuje zespół Kliniki Chirurgii Mazan, szwy zdejmuje się po około 10 dniach, a następnie przez okres 3-4 tygodni pacjent powinien nosić specjalne ubranie kompresyjne. W tym okresie zaleca się przerwę od sportu. Opaska uciskowa służy prawidłowemu drenażowi płynów i poprawia krążenie w operowanej okolicy. Specjaliści podkreślają, że w okresie pooperacyjnym należy też unikać dźwigania, wykonywania cięższych prac domowych, opalania, kąpieli w basenie, wizyt w saunie i solarium.
Specjalista może przepisać środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także lokalne środki, takie jak maści, aby przyspieszyć proces gojenia. W niektórych przypadkach zaleca się także drenaż limfatyczny.
Podsumowując, pacjent może wrócić do codziennych czynności po około 4-5 dniach, jednak powinien zaczekać od 4 do 6 tygodni, aby wrócić do regularnych ćwiczeń i innych czynności wymagających wysiłku fizycznego. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza, ponieważ proces gojenia może przebiegać inaczej u każdego pacjenta.
Lek. Antoni Krajewski z Kliniki Sienna objaśnia, że operacja pozwala usunąć gruczoł i/lub nadmiar tkanki tłuszczowej z klatki piersiowej. Pacjenci mogą się spodziewać, że uzyskają bardziej proporcjonalną do ich sylwetki i płaską, męską pierś. Pierwsze efekty możemy zobaczyć od razu po zdjęciu opatrunku, jednak na początku mogą być widoczne siniaki i opuchlizna, dlatego też na ostateczną ocenę efektów najlepiej poczekać około 6 miesięcy. Efekty operacji są trwałe.
Chirurgiczne usunięcie gruczołu piersiowego zazwyczaj pozwala na trwałe usunięcie problemu. Zwykle nie ma konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów, jednak niektórzy pacjenci decydują się także na wykonanie zabiegów ujędrniających skórę po operacji. Pacjentom zaleca się zbilansowaną dietę i wysiłek fizyczny, ponieważ utrzymanie stałej wagi ciała zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej w tym miejscu.
Nawrót problemu zdarza się niezwykle rzadko, o ile przyczyna została wyeliminowana, a operacja była przeprowadzona prawidłowo. Dlatego też tak ważne jest, aby pacjent wybrał doświadczonego i wykwalifikowanego chirurga plastycznego.
Chirurgia plastyczna zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Wśród przejściowych powikłań po leczeniu wymienić możemy:
Ponadto po zabiegu chirurgicznym mogą wystąpić:
Klinika Chirurgii Mazan (data nieznana). Ginekomastia/Lipomastia [online]. Dostępny: https://klinika-mazan.pl/chirurgia-plastyczna/zabiegi-dla-mezczyzn. [dostęp: 17.12.2020]
Klinika Sienna (data nieznana). Ginekomastia [online]. Dostępny: https://klinikasienna.pl/ofert.... [dostęp: 03.08.2022]
Lux Med (data nieznana). Lipoliza iniekcyjna [online]. Dostępny: https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/leczenie-i-zabiegi/zabieg-ginekomastii. [dostęp: 17.12.2020]
Noviline (data nieznana). Ginekomastia [online]. Dostępny: https://noviline.pl/chirurgia-estetyczna/piersi/. [dostęp: 17.12.2020]