Fotodepilacja to zabieg, mający na celu usunięcie niechcianego owłosienia dzięki emisji intensywnego światła pulsacyjnego. Melanocyty – komórki produkujące melaninę, czyli barwnik nadający kolor skórze i włosom – pochłaniają światło, dzięki czemu energia dociera do trzonu i cebulki włosa, doprowadzając do jej zniszczenia, dlatego rezultaty będą się utrzymywać dłużej niż w przypadku tradycyjnej depilacji, która nie uszkadza mieszków włosowych. Podczas fotodepilacji usuwane są jedynie włosy w fazie wzrostu, dlatego też należy wykonać kilka sesji.
Specjaliści z kliniki Ars Estetica podkreślają, że technologia intensywnego światła pulsacyjnego jest wykorzystywana w medycynie od ponad 20 lat. Wyjaśniają, że urządzenia IPL emitują światło o długości fali 400-1200 nm. Lampy wykorzystywane w urządzeniu są ksenonowe. Specjalista dobiera parametry lampy (długość fali) indywidualnie w zależności od miejsca poddawanego zabiegowi, fototypu skóry i jej stanu. Specjalista medycyny estetycznej Marek Wasiluk wyjaśnia, że “w urządzeniach IPL stosuje się filtry, które odcinają niektóre (dolne lub górne) zakresy fal. W ten sposób można nieco poprawić selektywność i penetrację tkanek”.
Fotoepilację można wykonać zarówno na twarzy jak i na wszystkich częściach ciała, w tym w bardziej wrażliwych miejscach, takich jak okolice bikini czy pachy. Zabieg jest nieinwazyjny, co oznacza, że nie dochodzi do przerwania ciągłości tkanek.
Owłosienie może być wstydliwym problemem i może sprawić, że będziemy się czuć niekomfortowo wśród ludzi. Z tego powodu coraz częściej mężczyźni i kobiety szukają nowych, bezbolesnych i przynoszących długotrwałe efekty alternatyw dla takich tradycyjnych rozwiązań jak depilacja woskiem, maszynką czy depilatorem. Jedną z takich alternatyw jest fotodepilacja, zwana też depilacją świetlną, czyli usuwanie owłosienia intensywnym światłem pulsacyjnym (ang. IPL: intense pulsed light). Fotodepilacja – obok depilacji laserowej i elektrodepilacji – jest jedną z najczęściej wybieranych metod usuwania owłosienia.
Fotodepilacji mogą poddać się zarówno mężczyźni, jak i kobiety; zaleca się wykonywanie jej po zakończeniu procesu dojrzewania, czyli po 18 roku życia. Nie istnieje górna granica wieku, jednak warto zaznaczyć, że w przypadku osób starszych z białymi włosami metoda ta okaże się nieskuteczna i lepiej wtedy skorzystać z elektrodepilacji.
Specjaliści z kliniki Melitus objaśniają, jakie są przeciwwskazania do zabiegu:
Fotodepilacja jest wykonywana nie tylko przez lekarzy dermatologów i specjalistów medycyny estetycznej w klinikach, ale także w salonach kosmetycznych. W przypadku udania się do salonu, pamiętaj, aby upewnić się, że zabieg wykona przeszkolony odpowiednio kosmetolog.
Mimo że depilacja światłem IPL nie jest uznawana za zabieg nieinwazyjny i nie wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi, tak jak przy każdym zabiegu istnieje pewne ryzyko, głównie poparzeń czy odbarwień. Ponadto fotodepilacja nie jest wskazana dla osób z każdym fototypem skóry i jedynie doświadczony specjalista może określić, jaka technika depilacji będzie najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza.
Aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań i osiągnąć najlepsze rezultaty, warto poświęcić czas na porównanie kilku gabinetów i zapoznanie się z curriculum vitae danego lekarza lub kosmetologa. Upewnij się też, że dany specjalista korzysta z certyfikowanego sprzętu.
Na początku specjalista nałoży na obszar zabiegowy specjalny żel zaprojektowany w ten sposób, aby ułatwić wiązce energii przenikanie w głąb skóry. Podczas zabiegu operator przesuwa urządzenie z głowicą, zawierającą lampę emitującą intensywne światło pulsacyjne.
Czas trwania zabiegu zależy od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi oraz wielkości głowicy urządzenia: im większa głowica tym krótszy zabieg. Zabieg trwa średnio 15-30 minut, jak informują specjaliści z Mandala Beauty Clinic.
Zabieg jest bezbolesny – o ile laser może wywoływać pewien dyskomfort, szczególnie w bardziej wrażliwych miejscach, o tyle zabieg IPL jest praktycznie nieodczuwalny, jak zapewnia zespół kliniki La Perla. Z tego względu nie istnieje konieczność stosowania znieczulenia.
Zazwyczaj zaleca się wykonanie 5-8 sesji, co 4 tygodnie, w zależności od stanu skóry i rodzaju włosów. Po serii zabiegów wystarczy powtarzać zabieg 1-2 razy do roku, aby podtrzymać efekty, które mimo że długotrwałe, nie utrzymają się całe życie.
Depilację IPL można wykonywać przez cały rok, w tym również latem, kiedy lepiej wstrzymać się od używania lasera.
Depilacja IPL wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent tego samego dnia może wrócić do domu. Bezpośrednio po zabiegu skóra wrażliwa może być lekko zaczerwieniona, jednak objawy te znikają do kilku godzin po depilacji.
Mimo że nie ma przeszkód, by depilację światłem wykonać latem, należy zachować ostrożność i chronić skórę przez promieniami UV przy pomocy filtrów, szczególnie jeśli zabieg wykonano na twarzy lub szyi. Z tego względu po depilacji nie można się opalać ani na plaży, ani w solarium. Wyjątkiem jest opalanie natryskowe – można się na nie udać po fotodepilacji.
Warto pamiętać, że całkowite wyeliminowanie owłosienia na zawsze jest fizjologicznie niemożliwe i efekty każdej depilacji zależą od potrzeb fizjologicznych danej jednostki.
Specjaliści z kliniki Dr Szczyt utrzymują, że depilacja IPL pozwala na usunięcie 80-100% owłosienia. Podkreślają, że efekt nie jest ostateczny, jednak nawet jeśli włosy po jakimś czasie odrosną, będzie ich mniej i będą znacznie słabsze. Wówczas wystarczy wykonanie 1 sesji przypominającej, aby przedłużyć rezultat.
Efekty są uzależnione również od koloru włosów i skóry: najłatwiej usunąć ciemne włosy u osób z jasną skórą. Mimo to światło IPL przyniesie dobre rezultaty w większości przypadków.
Światło IPL to technologia, która ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, nie tylko w depilacji. Zespół Kliniki Miracki przytacza niektóre jej zastosowania:
Zatem osoby, które poddały się fotoepilacji mogą zaobserwować oprócz mniejszej ilości włosów i ich osłabienia także ogólną poprawę kondycji skóry.
Częstym błędem jest nazywanie technologii intensywnego światła pulsacyjnego laserem. Specjaliści z Kliniki Zdrowia Triclinium wyjaśniają różnice między nimi – laser jest wiązką światła o jednej długości fali, dlatego też może działać punktowo, podczas gdy urządzenia do IPL emitują światło o szerokim spektrum, dlatego też nie może działać punktowo.
Mimo że działanie obu technologii jest różne, to rezultaty obu zabiegów są podobne, chociaż skuteczność lasera jest nieco większa, a efekty utrzymują się trochę dłużej. Mimo to niekiedy technologia IPL może być lepszym wyborem, na przykład w przypadku stanów zapalnych skóry, takich jak grudki czy krostki, oraz przy zapaleniu mieszków włosowych, a także latem, jak zapewniają specjaliści z Kliniki Dr Szczyt.
Więcej o depilacji laserowej możesz przeczytać tutaj. Jeżeli rozważasz też inne opcje, dowiedz się więcej o elektorepilacji tutaj.
Zabiegi IPL, poprawnie przeprowadzone, są całkowicie bezpieczne, a komplikacje nie są częste. Bezpośrednio po depilacji mogą wyst Rzadziej mogą wystąpić powikłania podobne do tych, które mogą wystąpić w przypadku depilacji laserowej:
Ars Estetica (data nieznana). Zamykanie naczynek na twarzy. Dostępny: https://www.estheticon.pl/chirurdzy/saskamed-kuzlik. [dostęp: 11.01.2020]
Dermedica (data nieznana). Zabiegi IPL. Dostępny: http://www.dermedica.info.... [dostęp: 11.01.2020]
Dr Szczyt (data nieznana). Depilacja LightSheer. Dostępny: https://www.drszczyt.pl/zabiegi/depilacja.... [dostęp: 09.06.2022]
La Perla (data nieznana). IPL. Dostępny: https://klinikalaperla.pl/zabiegi.... [dostęp: 11.01.2020]
Melitus (data nieznana). IPL – fotodepilacja, czyli sposób na usunięcie niechcianego owłosienia. Dostępny: https://klinikamelitus.pl/.... [dostęp: 10.01.2020]