Elektroepilacja, nazywana też elektrolizą, to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod usuwania owłosienia – pozwala niemal definitywnie pozbyć się włosów. Co jednak najważniejsze metoda jest skuteczna niezależnie od fototypu skóry i koloru owłosienia, choć okaże się najbardziej efektywna w przypadku szybko rosnących, grubych włosów. Zabieg wykorzystuje impuls elektryczny o kontrolowanym natężeniu, który osłabia mieszek włosowy do tego stopnia, że włosy przestają rosnąć. Procedura jest praktycznie bezbolesna – pacjent może doświadczyć jedynie umiarkowanego dyskomfortu.
Celem zabiegu jest trwałe usunięcie niechcianego owłosienia. Eksperci z Kliniki Miracki wyjaśniają, że zabieg pozwala zniszczyć korzeń włosa dzięki reakcji termicznej, która generowana jest przez przepływ prądu przez wprowadzoną do mieszka włosowego elektrodę w kształcie igły lub metalową sondę.
Jest to niezwykle precyzyjna technika, ponieważ igły wykorzystywane podczas zabiegu są wyjątkowo cienkie. Cebulki są niszczone pojedynczo, jedna po drugiej. Aby uzyskać odpowiednie rezultaty, igła powinna być tej samej średnicy co korzeń włosa, ponieważ umożliwia to zniszczenie cebulki i jej zdolności do regeneracji włosa. To metoda zalecana szczególnie w usuwaniu włosów z małych powierzchni jak brwi, nos, wąsik, a także w hirsutyzmie i zmianie płci.
Działanie prądem jest delikatne, dlatego też nie powoduje bólu, chociaż pacjent może doświadczyć niewielkiego dyskomfortu. Im nowocześniejszy aparat, tym większy komfort pacjenta. Oto największe zalety tej techniki:
Obecnie istnieją również inne techniki usuwania owłosienia podobne do elektroepilacji:
Specjaliści z centrum Lux Med podkreślają, że elektryczna depilacja okaże się skuteczna także w przypadku włosów pozbawionych melaniny, czyli blond. białych i siwych, przy których depilacja laserowa jest niewystarczająca. Jako że cebulki włosów należy niszczyć pojedynczo, zabieg może być czasochłonny i z tego względu zaleca się wykonywanie go na małych powierzchniach, wymagających precyzji, takich jak brwi, broda i wąsik, ale także nos czy uszy.
Zabieg mogą wykonać zarówno mężczyźni jak i kobiety. Zalecany jest on także w przypadku hirsutyzmu, czyli nadmiernego owłosienia u kobiet. Pozwoli wyeliminować pojedyncze włosy w widocznych miejscach, które opierają się innym rodzajom depilacji. To doskonała metoda usuwania wąsika u kobiet. W przypadku mężczyzn mogą się na niego zdecydować ci panowie, którzy mają problem z wrastającymi włoskami na brodzie lub chcą ją usunąć definitywnie. Zabieg okaże się niezbędny w przypadku osób przechodzących proces zmiany płci.
Elektroepilacja jest bardzo skuteczna, choć ilość sesji i rezultaty zależą od każdego pacjenta. Procedura wymaga precyzji i cierpliwości ze strony specjalisty, jako że włoski muszą być niszczone pojedynczo. Należy liczyć się z tym, że aby osiągnąć optymalne rezultaty powinno się wykonać od kilku do kilkunastu sesji. Mimo to efekty są długotrwałe.
Rezultaty są uzależnione od miejsca, z którego usuwane są włosy, oraz od typu i stanu owłosienia. Przykładowo korzenie włosów, które nigdy nie były usuwane, będą mieć inną średnicę i pewnie będą umiejscowione ukośnie w mieszku włosowym. Wrośnięte włoski stanowią kolejny przypadek, dlatego warto udać się do specjalisty posiadającego szerokie doświadczenie, który zadecyduje jakie rozwiązanie da najlepsze rezultaty.
Zalety depilacji igłą elektryczną w porównaniu do innych technik usuwania owłosienia są następujące:
Mimo że depilacja metodą elektrolizy nie jest zabiegiem inwazyjnym i nie wymaga znieczulenia, nie jest to zabieg, który może wykonać każdy, ponieważ prąd może spowodować poparzenia i uszkodzenie skóry. W naszym kraju można się na niego udać do kosmetologa lub też do osoby z wykształceniem medycznym. Należy pamiętać, że jedynie wysoko wykwalifikowany, doświadczony specjalista będzie w stanie ocenić dany przypadek i wybrać najlepszy modus operandi. Upewnij się, że wybrany specjalista przeszedł odpowiednie szkolenie i posiada wymagane certyfikaty. Upewnij się także, że gabinet, który wybierasz spełnia standardy bezpieczeństwa i higieny oraz że jest on wyposażony w certyfikowane sprzęty.
Wybór doświadczonego specjalisty ma tak duże znaczenie, ponieważ procedura wymaga dużej precyzji: mikroigła (sonda) nie powinna przerywać ciągłości skóry, a powinna zostać wkłuta bezpośrednio w mieszek włosowy. Eksperci zalecają zgolić włosy na 3-4 dni przed zabiegiem, ponieważ łatwiej wykonać zabieg i zniszczyć włosy, kiedy przechodzą one fazę wzrostu (anagen), a nie w trakcie telogenu (czyli fazy wypadania). Najpewniejszą drogą do doskonałych efektów i uniknięcia powikłań jest wybór doświadczonego specjalisty medycyny estetycznej.
Ponadto warto sprawdzić, czy wybrany specjalista przynależy do któregoś ze stowarzyszeń medycyny i dermatologii estetycznej, takich jak PTMEiAA, PTChPRiE czy SLDE.
Aby zapewnić bezpieczeństwo pacjenta i uchronić go przed ewentualnymi powikłaniami, specjalista zapozna się najpierw z historią kliniczną pacjenta i wykluczy przeciwwskazania. Oceni także stan skóry i typ owłosienia. Specjalista na podstawie typu skóry, włosów i ogólnego stanu zdrowia dobierze najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodę usuwania owłosienia. Różne przypadki wymagają zastosowania różnych technik, dlatego też tak ważne jest ustalenie, czy elektroepilacja będzie najlepszym rozwiązaniem, czy może warto zastanowić się nad inną metodą.
Specjalista wyjaśni dokładnie, jak przebiega zabieg krok po kroku, jakiego urządzenia użyje i jakie odczucia, mogą Ci towarzyszyć podczas zabiegu. Nie bój się zadawać pytań, jeśli masz wątpliwości: wyjaśnienie ich przed zabiegiem sprawi, że nie będziesz się nim stresować.
Tak jak w przypadku innych technik depilacji dobrze jest przygotować skórę do zabiegu. Ważnym jest, aby pamiętać, że przed zabiegiem należy zapuścić włosy na około 0,5 cm, jak informuje zespół kliniki Dr Szczyt. Ma to związek z fazami wzrostu włosa, których jest trzy – anagen, katagen i telogen – jednak depilacja jest skuteczna tylko w tej pierwszej fazie, czyli podczas wzrostu. Możesz ogolić włosy na 3-4 dni przed zabiegiem, a będą one miały wymaganą długość w dniu zabiegu. Pamiętaj, że włosy nie przechodzą tej samej fazy wzrostu jednocześnie, dlatego konieczne będzie kilka zabiegów.
Przed zabiegiem można także wykonać delikatny peeling, aby złuszczyć martwy naskórek, i stosować kremy nawilżające, aby uniknąć podrażnień. Należy zaprzestać stosowania produktów i unikać zabiegów, mogących działać podrażniająco na skórę.
Znieczulenie nie jest wymagane. Podczas zabiegu specjalista wykorzystuje specjalne urządzenie generujące prąd elektryczny o wymaganej częstotliwości, do którego podłącza się bardzo cienką igłę. Przy jej pomocy niszczy się mieszki włosowe pojedynczo, jeden po drugim, dlatego też zabieg może okazać się czasochłonny. Procedura trwa 30-60 minut, w zależności od wielkości obszaru, który chcemy poddać działaniu prądu.
Ze względu na higienę igły elektryczne są przeznaczone do jednorazowego użytku i powinny być sterylne i zmieniane po każdym pacjencie. Działanie prądem elektrycznym na mieszek włosowy i korzeń włosa powodują reakcję termolizy i osłabiają je na tyle, że mieszek przestaje być aktywny i nowe włosy nie rosną. Należy pamiętać, że włosy można zniszczyć jedynie w fazie wzrostu (tzw. anagen), dlatego aby usunąć wszystkie niechciane włoski należy wykonać kilka sesji. Liczba zabiegów zależy od rozległości obszaru poddawanego zabiegowi.
Według specjalistów z kliniki Dr Szczyt depilacja metodą elektrolizy jest najskuteczniejszą obecnie techniką usuwania owłosienia i daje lepsze wyniki niż laser. Jako że włosy nie znajdują się w tej samej fazie wzrostu jednocześnie, konieczne będzie wykonanie od kilku do kilkunastu serii, a pierwsze efekty zauważymy już po pierwszym zabiegu. Zaleca się wykonywanie sesji co 3-4 tygodnie; ogólnie na początku zabiegi wykonuje się w krótszych odstępach czasu, a później można robić dłuższe przerwy.
Elektrodepilacja przynosi dobre rezultaty niezależnie od typu skóry i ich koloru i okaże się skuteczna także w przypadku blond lub siwych włosków. Będzie także efektywna w przypadku wrastających włosków, które nie wydostają się na powierzchnię skóry z powodu nagromadzenia sebum w kanaliku mieszka włosowego, co może powodować ból i powstawanie krostek.
Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i podrażniona, a także może wystąpić obrzęk i mogą się formować strupki, są to jednak normalne objawy, które znikną w przeciągu kilku dni. Eksperci z Triclinium objaśniają, w jaki sposób należy dbać o skórę po zabiegu:
Elektroepilacja została zaaprobowana przez FDA, czyli Amerykańską Agencję Żywności i Leków, dlatego też można uznać ją za bezpieczną metodę. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do zabiegu, a mianowicie nie można go wykonać w przypadku:
Warto pamiętać, że nie każdy może wykonać zabieg depilacji igłą elektryczną i powinniśmy być uważni przy wyborze specjalisty. Igła elektryczna to narzędzie bezpieczne w rękach dobrze przeszkolonej, doświadczonej osoby. Zabieg niesie ze sobą pewne ryzyko, jednak można je ograniczyć, wybierając właśnie takiego specjalistę. Już podczas zabiegu możemy zaobserwować pewne alarmujące sygnały, jak na przykład krwawienie, ból czy dotkliwe uczucie kłucia: gdybyś ich doświadczył/a poinformuj o tym specjalistę. Wśród możliwych powikłań eksperci z Bieńkowscy Clinic wymieniają: oparzenia, infekcje, porażenie prądem, powstawanie blizn czy rozszerzonych porów.
Bieńkowscy Clinic (data nieznana). Zbędne bądź nieprawidłowe owłosienie. Dostępny: https://klinikaambroziak.pl/wskazania/nadmierne-owlosienie. [dostęp: 4 marca 2020]
Clinica Cosmetologica (data nieznana). Galwanizacja. Dostępny: https://clinicacosmetologica.pl/blog/galwanizacja-w-kosmetyce-kiedy-warto-z-niej-skorzystac/. [dostęp: 4 marca 2020]
Dr Szczyt (data nieznana). Usuwanie owłosienia metodą elektrolizy. Dostępny: https://www.drszczyt.pl/zabiegi/zabiegi-hi-tech/usuwanie-owlosienia-metoda-elektrolizy. [dostęp: 4 marca 2020]
Klinika Estetyki Lux Mex (data nieznana). Jak pozbyć się niechcianego owłosienia raz na zawsze? Epilacja laserowa coraz skuteczniejsza. Dostępny: https://estetyka.luxmed.pl/jak-pozbyc-sie-niechcianego-owlosienia-raz-na-zawsze-epilacja-laserowa-coraz-skuteczniejsza/. [dostęp: 4 marca 2020]
Klinika Miracki (data nieznana). Epilacja. Dostępny: https://klinikamiracki.pl/encyklopedia/epilacja/. [dostęp: 4 marca 2020]
WellDerm (data nieznana). Elektrokoagulacja. Dostępny: https://wellderm.pl/Elektrokoagulacja. [dostęp: 4 marca 2020]