Powiększanie punktu G to małoinwazyjny zabieg ginekologii plastycznej, polegający na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego, własnej tkanki tłuszczowej lub innej substancji w okolice punktu G, tak by go uwypuklić i uwrażliwić, a tym samym zwiększyć doznania pacjentki podczas aktu seksualnego.
Seksualność to ważny aspekt życia każdej kobiety. Udane życie seksualne wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, ale też pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i uodparnia na stres. Niekiedy jednak osiągnięcie satysfakcji seksualnej jest trudne, jeżeli nie niemożliwe. W Raporcie o Seksualności Polaków z 2002 roku, 17% ankietowanych kobiet zadeklarowało, że ma problemy z osiągnięciem orgazmu.
Życie seksualne powoli przestaje być tematem tabu. Coraz więcej osób mówi o nim bez skrępowania i decyduje się na konsultację z seksuologiem. Problemy z osiągnięciem orgazmu w przypadku kobiet mogą wynikać z różnych przyczyn, zarówno psychicznych, jak i anatomicznych.
W ostatnich latach dynamicznie rozwija się ginekologia estetyczna, czyli gałąź ginekologii, skupiająca się na poprawie estetyki narządów płciowych kobiet; celem ginekologii estetycznej jest też poprawa ogólnego zadowolenia kobiet z ich życia seksualnego (Skrzypulec-Plinta, Zborowska, Jorg, Bijoch i Klimanek, 2021). Wśród zabiegów ginekologii estetycznej coraz większą popularnością cieszy się zabieg powiększania punktu G, który ma zwiększyć satysfakcję kobiet ze współżycia.
Punkt G zwany jest także punktem Gräfenberga na cześć Ernsta Gräfenberga, niemieckiego lekarza, który opisał go jako pierwszy w latach 50 XX w. To miejsce w pochwie kobiety o wielkości około 1,5 cm x 2 cm, będące skupiskiem nerwów czuciowych, które przecinają się z gruczołami i naczyniami krwionośnymi. Ma postać niewielkiego zgrubienia. Punkt G nierzadko określany jest jako najbardziej erogenna strefa kobiecego ciała.
Gdzie zatem się on znajduje? Punkt G zlokalizowany jest na przedniej ściance pochwy, zazwyczaj ok. 4-5 cm od jej ujścia. Najczęściej jest to powierzchnia lekko wypukła, która różni się w dotyku od pozostałych części pochwy.
Z wiekiem punkt G staje się coraz mniejszy, zmniejsza się także liczba receptorów czuciowych, a co za tym idzie, coraz trudniej o osiągnięcie orgazmu. W związku z tym, zabiegiem mogą być szczególnie zainteresowane pacjentki po 40 roku życia, chociaż należy zaznaczyć, że zabiegowi mogą poddać się również młode kobiety.
Według ACOG (The American College of Obstetricians and Gynecologists) zabieg dedykowany jest kobietom, które nie osiągają orgazmów lub mają trudności, aby je osiągnąć, a także tym, które pragną zwiększyć swoją satysfakcję seksualną. Specjaliści podkreślają, że problem często dotyka kobiet po porodzie lub w okresie menopauzy. Zabieg zwiększy przede wszystkim intensywność orgazmów pochwowych.
Warto jednak mieć świadomość, że punkt G nie jest jedyną możliwą przyczyną braku satysfakcji z pożycia seksualnego. Niekiedy przyczyny są psychologiczne i może być konieczna konsultacja z psychologiem lub seksuologiem. Powodem mogą być kompleksy wynikające z wyglądu miejsc intymnych. W tym przypadku pomocne mogą okazać się zabiegi takie jak labioplastyka (korekta warg sromowych mniejszych lub większych), wypełnianie warg sromowych. Kiedy indziej może być to kwestia anatomiczna lub stan krocza po jednym lub kilku porodach. Wtedy pacjentka może pomyśleć o zabiegu hoodoplastyki (zmniejszenia napletka łechtaczki), odmładzania pochwy laserem, zwężaniu przedsionka pochwy nićmi, obkurczenie pochwy z użyciem HIFU czy plastyce krocza. Rozwiązań jest wiele – warto skonsultować się z zaufanym ginekologiem.
Jako że zabieg jest wyjątkowo prosty i małoinwazyjny, lista przeciwwskazań nie jest długa. Czynnikami dyskwalifikującymi są:
Zabieg ostrzykiwania punktu G wykonuje ginekolog, najczęściej specjalizujący się w ginekologii estetycznej i plastycznej. Wybór specjalisty w przypadku zabiegów miejsc intymnych może okazać się dla niektórych bardziej kłopotliwy niż w innych przypadkach. Z tego względu niezwykle ważne jest zaufanie do specjalisty oraz to, abyś nie krępowała się przed nim i nie wstydziła zadawać nurtujących Cię pytań. Warto poczytać opinie pacjentek w internecie, a także udać się na konsultację do zaufanego ginekologa i zasięgnąć jego opinii na temat zabiegu.
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z ginekologiem, na której zostanie przeprowadzony wnikliwy wywiad, który pozwoli lekarzowi ustalić stan zdrowia dróg rodnych pacjentki oraz jej ogólny stan zdrowia. Przed zabiegiem należy dostarczyć aktualne badanie cytologiczne. Specjalista zapyta również o Twoje oczekiwania względem rezultatu zabiegu i wyjaśni, jakie efekty są możliwe do osiągnięcia.
Zabieg powiększenia punktu G (czyli augmentacji przedniej powierzchni pochwy w miejscu największego unerwienia) polega na wstrzyknięciu w punkt G substancji zwiększającej jego objętość przy pomocy mikroigły.
Preparaty używane do zabiegu bazują na substancjach naturalnie występujących w organizmie; najczęściej jest to kwas hialuronowy, chociaż niektórzy specjaliści używają preparatów z kolagenem. Do zabiegu wykorzystuje się produkt na bazie kwasu hialuronowego, którego użycie w okolicach intymnych jest bezpieczne. Możliwe jest także powiększenie punktu G własnym tłuszczem (autologiczny przeszczep tłuszczu).
Zabieg powiększenia punktu G to małoinwazyjna, krótka i prosta procedura. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem kremu znieczulającego). Cała procedura trwa jedynie około 30 minut i jest przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych: pacjentka nie musi zostawać na noc w szpitalu. Interwencja nie wiąże się także z długim czasem rekonwalescencji i zaraz po zabiegu możemy wrócić do pracy i normalnie funkcjonować.
Po zabiegu pacjentka może udać się do domu i do pracy, nie jest konieczny pobyt w klinice. Po interwencji należy właściwie dbać o higienę miejsc intymnych. Ponadto, powinno się odczekać 2-3 dni ze wznowieniem aktywności seksualnej.
Zabieg nie wiąże się z dużym ryzykiem powikłań. Mimo wszystko należy pamiętać, że każda interwencja medyczna może mieć pewne niekorzystne reperkusje i stosować się do zaleceń pozabiegowych. Wśród możliwych komplikacji wymienić możemy:
Celem zabiegu jest powiększenie punktu G oraz jego uwypuklenie, tak by był mocniej podrażniany podczas zbliżenia. Dzięki powiększeniu tego silnie unerwionego, erogennego miejsca jest ono bardziej stymulowane podczas stosunku, a zatem zwiększa się intensywność doznań podczas penetracji oraz ogólna satysfakcja ze współżycia. Na optymalne efekty zabiegu należy zaczekać około 2-4 dni.
Efekty różnią się w zależności od pacjentki i zależą od kilku czynników, takich jak wiek czy wyjściowa wielkość i stopień unerwienia tego miejsca.
Efekty zabiegu utrzymują się około 6 miesięcy do nawet 2 lat, ponieważ kwas hialuronowy, kolagen i tłuszcz są stopniowo wchłaniane. Czas utrzymywania się efektów zależy od zastosowanego preparatu. Najszybciej wchłania się kwas hialuronowy. Aby podtrzymać efekty, zabieg należy systematycznie powtarzać.
Dla kobiet, które od zawsze miały problemy z osiąganiem orgazmów lub dla tych, którym z wiekiem coraz trudniej jest czerpać przyjemność ze współżycia, zabieg powiększenia punktu G niesie wiele potencjalnych korzyści. Oto najważniejsze zalety tego innowacyjnego zabiegu:
Zabieg O-shot, podobnie jak powiększenie punktu G (zwane także G-shot) ma na celu poprawę jakości życia seksualnego kobiet. Znany jest również pod nazwą zastrzyk orgazmu, co ma związek ze wzrostem czułości na dotyk miejsc erogennych. Jak wyjaśnia dr n. med. Tomasz Basta zabieg polega na wstrzyknięciu substancji w okolice łechtaczki i przedniej ściany pochwy w celu zwiększenia wrażliwości na odczuwane w tych miejscach bodźce. Celem zabiegu jest zwiększenie ilości receptorów czuciowych w okolicach zabiegowych. Na optymalne efekty zabiegu należy zaczekać około 2-4 tygodni.
Zabieg trwa około 30 minut, przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, a jego efekty według twórcy metody, czyli dr. Charlesa Runelsa utrzymują się do około 1,5 roku po zabiegu. Dr n. med. Rafał Kuźlik podkreśla, że efekty zabiegu uzależnione są od różnych czynników (jak np. wiek pacjentki) i że jest to interwencja, która nie rozwiąże poważniejszych zaburzeń seksualnych.
American College of Obstetricians and Gynecologists (styczeń 2020). Elective Female Genital Cosmetic Surgery. Dostępny: https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/2020/01/elective-female-genital-cosmetic-surgery. [dostęp: 07.01.2022]
Lew-Starowicz M., Lew-Starowicz Z. (2002). Sexuality of Polish women
Report „Sexuality of Polish people 2002. Dostępny: https://www.termedia.pl/Sexuality-of-Polish-women-Report-8222-Sexuality-of-Polish-people-2002-8221-,4,2017,1,1.html. [dostęp: 10.01.2022]
Intima Clinic (data nieznana). O-shot czyli Orgasm-shot. Dostępny: https://intimaclinic.pl/ginekologia-estetyczna/o-shot-orgasm-shot/ [dostęp: 14.02.2017]
SaskaMed (data nieznana). Punkt G i O-Shot. Dostępny: https://www.saskamed.pl/punkt-g-i-o-shot/. [dostęp: 10.03.2020]
Skrzypulec-Plinta V., Zborowska K., Jord D., Bijoch J., Klimanek W. (luty 2021). Wykorzystanie medycyny estetycznej w ginekologii ze wskazań medycznych oraz estetycznych. Dostępny: https://www.forumginekologii.pl/artykul/wykorzystanie-medycyny-estetycznej-w-ginekologii-ze-wskazan-medycznych-oraz-estetycznych. [dostęp: 10.01.2022]