Wskazania do transplantacji włosów i zalety metody FUE

Wskazania do transplantacji włosów i zalety metody FUE
4 ośrodki w Małopolskie, Śląskie...
Chirurg, lekarz medycyny estetycznej, właściciel Centrum San-Medical w Jaworznie. Specjalizuje się w przeszczepianiu włosów metodą FUE. Członek prestiżowej International Hair Restoration Surgery.
Utworzono: 11 lut 2019 · Zaktualizowano: 7 wrz 2022

Dr n. med. Artur Sandelewski to specjalista chirurgii ogólnej i certyfikowany lekarz medycyny estetycznej. Prowadzi Klinikę Chirurgii Plastycznej San-Medical w Bielsku-Białej. Jest ekspertem w dziedzinie przeszczepu włosów i jako jedyny polski specjalista przynależy do międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego lekarzy zajmujących się przeszczepem włosów, czyli International Society of Hair Restoration Surgery (ISHRS).

Czy przeszczep włosów jest jedyną metodą na odbudowę linii włosów?

W początkowej fazie łysienia androgenowego można jeszcze zatrzymać ten proces, stosując zabiegi z osocza bogatopłytkowego lub za pomocą leków, które blokują przemianę testosteronu w DHT. Kiedy jednak włosy już wypadną, jedynym sposobem na ich przywrócenie jest transplantacja, która pozwala na odbudowę linii włosów.

Na czym polega zabieg transplantacji włosów?

Transplantacja polega na pobraniu włosów z jednego miejsca z tyłu głowy i przeszczepieniu ich w łysiejące miejsce. Przeszczepiane włosy nadal zachowują swoja zdolność do wzrostu. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ przebiega w znieczuleniu miejscowym. Włosy pobiera się z części potylicznej głowy. Ulokowane mieszki włosowe nie są wrażliwe na DHT, dlatego włosy stamtąd nie wypadają, a przeszczepione pozostają na swoim nowym miejscu i nadal rosną.

Na czym polega metoda FUE?

Zabiegi transplantacji przeprowadza się, stosując dwie metody: FUT (z ang. Follicular Unit Transplantation) i FUE (Follicular Unit Extraction). Pierwsza metoda polega na wycięciu z tylnej części głowy paska skóry o długości 15-20 cm. Następnie pasek (z ang. strip) dzieli się pod mikroskopem na pojedyncze jednostki włosa, tzw. grafty, które przeszczepia się następnie w określone miejsce. Graft to pojedyncze skupisko, z którego wyrastają włosy. Z jednego graftu może wyrastać 1-4 włosów.

Drugą metodą, znacznie mniej inwazyjną, jest metoda FUE, która polega na pobraniu i przeszczepieniu tzw. mikrograftów. Pobiera się je specjalnym urządzeniem o niewielkiej średnicy (0,9 mm), a następnie przeszczepia. Ta metoda dzięki niezwykle precyzyjnemu pobraniu graftów pozwala zachować nienaruszony stan włosów, co daje większe szanse na przyjęcie się włosów w nowym miejscu. Normą jest, że przyjmuje się ok. 80-90 proc. przeszczepionych włosów.

Sandelewski przeszczep wlosow
Efekt zabiegu transplantacji włosów metodą FUE (dr n. med. Artur Sandelewski)

Ile trwa rekonwalescencja po  przeszczepianiu włosów?

To zależy. Po zastosowaniu bardziej inwazyjnej metody FUT miejsce po wyciętym pasie włosów zszywa się. Rana boli jak każda inna rana, a w miejscu pobrania paska skóry zostaje blizna. W przypadku metody FUE na głowie pacjenta pozostają małe ranki w miejscach pobrania graftów. Skóra jest wrażliwsza, jednak goi się znacznie szybciej niż przy FUT. Technika ta umożliwia też szybszy powrót do codziennych obowiązków.

Przeszczepianie włosów – czas trwania zabiegu

Przeszczepianie maleńkich fragmentów skóry to niezwykle precyzyjne zadanie. Szybkość pracy zależy od doświadczenia chirurga. Mnie przeszczepienie 800-1000 graftów, co wystarcza na pokrycie zakoli, zajmuje godzinę.

Kto jest odpowiednim kandydatem do przeszczepu włosów i jakie są przeciwskazania?

Transplantacji może poddać się każdy, musi tylko mieć odpowiednio dużo włosów, które można przeszczepić. Przeciwskazaniami są choroby zapalne skóry, liszaje, a także niewyrównana cukrzyca czy zaburzenia krzepnięcia krwi.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.

Reklama

Być może zainteresuje Cię też...