Transplantacja własnych włosów

Transplantacja własnych włosów
Katarzyna Gołko
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 25 sie 2008 · Zaktualizowano: 7 mar 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Czym jest przeszczep włosów?

Nawet u mężczyzn, których dotyka problem zaawansowanego wypadania włosów, na niektórych częściach głowy zostają niezniszczone, rosnące włosy. Obszary z tyłu głowy i nad uszami z reguły wykazują stabilnie dobry wzrost włosów. Dlatego też to one są one wykorzystywane jako tzw. regiony dawcze, pomagające w chirurgicznym leczeniu procesu łysienia.

Włosowe jednostki folikularne z regionów dawczych głowy mogą być transplantowane w ciągu jednego lub większej ilości zabiegów w zależności od potrzebnej liczby przeszczepianych włosów. Najczęstsze miejsca transplantacji to: zakola, przednia część czoła i tzw. tonsura na ciemieniu głowy.

Transplantacja włosów jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym i z reguły przebiega bez jakichkolwiek komplikacji. Pacjent jest przytomny i może w ten sposób współpracować z zespołem operujących lekarzy. W trakcie zabiegu przenosi się włosy razem z cebulkami włosowymi z miejsca, gdzie samoistnie rosły, w miejsce skąd powypadały. W przypadku przeszczepu na zakola i czoło jeszcze przed zabiegiem zostaje dokładnie określona i skonsultowana z pacjentem linia zasięgu owłosienia. Są dwa różne sposoby przeszczepiania włosów:

  1. technika STRIP: po aplikacji miejscowego znieczulenia z tylnej części głowy podbiera się za pomocą skalpela pasek owłosionej skóry z mieszkami i cebulkami włosowymi. Pasek ten ma łódeczkowaty kształt, a jego rozmiary są różne w zależności od wielkości głowy pacjenta; zwykle mają mniej więcej 15-25 cm x 2,5-4 cm. Po dokończeniu przeszczepu ranę zaszywa się pojedynczymi szwami, które pozostawiane są na około 10-14 dni w zależności od naciągnięcia brzegów rany. Ponieważ rana jest zaszywana pod pewnym napięciem, niekiedy dochodzi do tego, że końcowa blizna pozostała po przeszczepie, będzie rozciągnięta. Może się również okazać, że w przypadku krótkiej fryzury (włosy długości poniżej 1 cm), blizna będzie widoczna.

  2. nowocześniejsza metoda, technika FUE (follicular unit extraction – ekstrakcja jednostek folikularnych): tu miejsce przeszczepu znieczula się miejscowo anestetykiem. Przeszczep jest czasochłonny, ponieważ każda jednostka folikularna jest pobierana pojedynczo. Po odbiorze każdej pojedynczej jednostki folikularnej w miejscu tym pozostaje niewielka ranka (1 mm), którą pozostawia się po to, aby zagoiła się sama. Nie jest więc prawdą, że przy metodzie FUE nie ma w dawczym regionie blizny. Jest wiele blizn drobnych, lecz tak małych, że są praktycznie niewidoczne, nawet w przypadku krótko obciętych włosów.

Przeszczep włosów
Istnieją różne techniki przeszczepu włosów

Przebieg transplantacji włosów

Po uzyskaniu cebulek włosowych i ich przygotowaniu do transplantacji (różni się to w każdej metodzie) następuje faza własnej transplantacji włosów, która zaczyna się od znieczulenia regionu zabiegowego. W zależności od zastosowanej metody własna transplantacja włosów różni się wstępnym przygotowaniem otworu dla implantowanej cebulki włosowej lub przygotowaniem otworu przed każdą pojedynczą implantacją, czasem wszystkie otwory wstępnie przygotowuje się naraz. Po własnej transplantacji włosów przeszczepiony region pokryty zostaje maścią z antybiotykiem i sterylnie przykryty. Po operacji głowa jest zawinięta w sterylny bandaż, który jest pozostawiony w miejscu tak długo, jak długo wymaga tego przyjęta metoda. Najkrócej jednak opatrunek pozostaje do drugiego dnia.

lek. med. Jakub Miszczyk
Brak opinii
Warszawa, Mazowieckie
Poznań, Wielkopolskie

Co to jest jednostka folikularna?

Pierwotnie dominował pogląd, że włosy wyrastają na głowie pojedynczo. Jednak dokładne badania doprowadziły do stwierdzenia, że włosy pojawiają się i wyrastają w skupieniach. Te grupy składają się z 1-4 dorosłych mieszków włosowych. Każda taka grupka włosów jest oznaczana jako jednostka czy grupa folikularna, czyli follicular unit.

Czego mogę oczekiwać od przeszczepu włosów?

Przede wszystkim bardzo ważne jest mieć realne wyobrażenie o możliwościach, które oferuje chirurgiczna terapia zapobiegająca łysieniu. Transplantacja włosów to dziś najbardziej elegancki sposób na rozwiązanie problemu ubytku włosów. Metodę transplantacji włosów dobiera się indywidualnie dla każdego. Warto pamiętać, że na jakość włosów ma wpływ też wiele innych czynników. Dostępne metody ogranicza przede wszystkim fakt tego, jak blisko obok siebie można jednostki folikularne implantować w ciągu jednego zabiegu. Gęstość rosnących włosów w regionie transplantacji można powiększyć w ciągu następnego zabiegu. Z reguły rok od pierwszej operacji przeprowadza się drugi zabieg poprawiający gęstość włosów w transplantowanym obszarze. Ilość zabiegów możliwych do wykonania to sprawa indywidualna dla każdego pacjenta i zależy od ilości powypadanych włosów.

Przed zabiegiem

W celu uzyskania najlepszych warunków do przeprowadzenia transplantacji włosów, uwzględniając możliwe komplikacje i żywotność włosowych cebulek należy stosować się do następujących zaleceń:

  1. 10-14 dni przed zabiegiem nie zażywaj leków zawierających kwas acetylsalicylowy (np. Aspiryna, Anopyrin), przeciwzapalnych (np. Ibuprofen, Brufen, Ibumax) czy beta blokerów (np. Propanolol).
  2. Dwa dni przed operacją nie spożywaj alkoholu.
  3. W przypadku transplantacji techniką STRIP pozostaw włosy w regionie dawczym długości minimum 1 cm, aby można było zasłonić miejsce przeszczepu.
  4. W przypadku transplantacji włosów za pomocą przeszczepu jednostek folikularnych (FUE) zaplanuj krótką fryzurę. Włosy w regionie dawczym zostaną w klinice, w dzień transplantacji ogolone maszynką na żądaną długość – 2mm. Nie gol obszarów dawczych sam, mogłoby dojść do uszkodzenia przeszczepów jednostek folikularnych.
  5. Tydzień przed operacją zalecane jest codzienne mycie włosów. Usunie się w ten sposób ewentualny łupież i włosy, które by w najbliższym czasie same wypadły.
  6. Wieczorem przed operacją weź prysznic lub kąpiel.

Dzień operacji

  • Na operację należy przyjść ubranym najlepiej w starą koszulę albo w inne luźnie ubranie, rozpinające się pod szyją, najlepiej na guziki lub zamek. Chodzi o to, aby w czasie ubierania nie przeciągać głowy przez wąski otwór.
  • W dzień operacji zjedz lekkie śniadanie; herbata i kawa nie są zalecane.
  • Umów się z kimś, kto odwiezie Cię po zabiegu do domu. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że w trakcie zabiegu zostaną podane lekarstwa, które obniżają koncentrację, a po ich spożyciu nie będziesz w stanie prowadzić samochodu. Orientacyjny czas zakończenia zabiegu poda lekarz. Zależy on od wielkości przeszczepu. W przybliżeniu czas operacji to około 6-8 godzin.
  • Poinformuj swojego lekarza o ewentualnych alergiach.
  • Poinformuj swojego lekarza o wszystkich lekach, jakie zażywasz.
  • Poinformuj swojego lekarza, jeśli jesteś przeziębiony lub chory.
Przeszczep włosów

Opieka pooperacyjna

Po zdjęciu opatrunku w przypadku zabiegu techniką FUE w obszarze przeszczepu jest wiele krostek, które pozostawia się, aby same powoli się wykruszyły. Nieinwazyjne ich usunięcie jest ważne głównie w regionie „przyjęcia”, dlatego że przeszczepione włosy są odporne na mechaniczne uwolnienie aż przez 14 dni od operacji. Transplantowane włosy w ciągu miesiąca powypadają i tylko ich mała część zostanie na swoim miejscu. Natomiast nowe owłosienie pojawi się przy bliźnie w okresie 3-4 miesięcy od transplantacji. Należy uświadomić sobie fakt, że przeszczepione cebulki włosowe potrzebują do przeżycia przede wszystkim odnowionego krwiobiegu, a to trwa dość długo. Sukces transplantacji można ocenić po upływie 6-9 miesięcy od zabiegu, kiedy to dopiero zaczyna być widoczne gęste owłosienie w transplantowanym obszarze.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.